בעצם התרחש פה סוג של נס - 100 להארץ - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

logo
100 להארץ: חושבים פתוח

בעצם התרחש פה סוג של נס

לכתבה

הטרדה או לא הטרדה? איכשהו, גם היום זו עדיין שאלה. 21 שנים אחרי כבר ברור: החוק למניעת הטרדה מינית היה מהפכה של ממש, והקדים את החברה שבה הוא נחקק. אבל עד כמה אתם מכירים אותו? צפו, זה באמת לא מסובך

49תגובות

 

 

עד כמה החוק למניעת הטרדה מינית היה מהפכני יכולה להעיד העובדה שעד היום, 21 שנים לאחר שנחקק, רבים מאוד לא באמת הפנימו אותו. אנחנו עדות ועדים לכך מדי יום ביומו: עדיין יש בינינו מי שסבורים ש"להתעקש" על "חיזור" אחרי ששמעו את המלה "לא" פעם ועוד פעם - זה "רומנטי". הם הרי ראו זאת אינספור פעמים בסרטים הוליוודיים שכולנו גדלנו עליהם. רבים מאוד גם אינם יודעים, שגם אם לא נאמרה המלה "לא", הרי אם זו מדובר ביחסי מרות, כמו בעבודה או מסגרת טיפולית או חינוכית - זוהי הטרדה אסורה בחוק.

הפער הזה - בין ההתקדמות שהחוק הביא לנו והשינויים הברוכים שהתחוללו בעקבותיו ב–21 השנים האלה, לבין העובדה שכמה מיסודותיו עדיין לא חילחלו ממש אל החברה כולה - רק ממחיש איזו דרך ארוכה עוד נדרשת עד לשינוי מהותי, עמוק וכולל. שינוי שלאחריו נערות ונשים באשר הן לא יתהלכו בעולם כמטרה פוטנציאלית מתמדת ליחס כאל חפץ לשימוש מיני.

הדרך הזאת רצופה בעמלן של נשים רבות. בראשן, אי אז ב–1998, קואליציה מרשימה וחוצת מפלגות של פוליטיקאיות: יעל דיין, אז יו"ר ועדת הכנסת לקידום מעמד האשה, שרת התקשורת אז לימור לבנת, ועמן דליה איציק, נעמי בלומנטל, תמר גוז'נסקי, נעמי חזן, סופה לנדבר, ענת מאור ומרינה סולודקין המנוחה. היוזמה והחקיקה של החוק הזה - שהתבסס על הצעת חוק שכתבה ד"ר אורית קמיר - הן דוגמה מאלפת לכוח שיש לנשים כשהן מתאחדות ופועלות יחד להשגת מטרות. פעולה מהסוג הזה חזרה על עצמה במשך השנים שחלפו מאז, בין השאר בהנהגת ראשוֹת הוועדה לקידום מעמד האשה ולשוויון מגדרי, בהן עליזה לביא בכנסת הקודמת ועאידה תומא סולימאן בזו הנוכחית. ביולי 2017, למשל, הצליחו חברות כנסת מימין ומשמאל לקדם הצעת חוק למיגור זנות, שכללה הפללה של זנאים וסיוע כלכלי לשיקום שורדות זנות. לבסוף התקבלה לפני כחודשיים הצעת חוק שונה במקצת לאיסור צריכת זנות, של שרת המשפטים איילת שקד, שלצד הצעד ההיסטורי הגלום בה יש מתנגדים הטוענים כי תהיה כרוכה בתמיכה מועטה מדי בנשים ובאנשים בזנות ועלולה לפגוע בהן.

החוק למניעת הטרדה מינית ממחיש כיצד, מצד אחד, עצם חקיקה של חוק אינה משנה באחת את החברה שבה הוא נחקק: כך, למשל, גם אם על פי החוק מונו בכל מקום עבודה (או לפחות ברובם) ממונות לטיפול בהטרדה מינית, זה לא אומר שמקרי הטרדה מינית אכן טופלו כראוי. ומצד שני, בו בזמן, גם אם סעיפי החוק לא תואמים את המתרחש בפועל, הרי במוקדם או במאוחר, לרוב במאוחר, ההתרחשויות במציאות יתחילו להדביק אותם. דוגמה מובהקת לשינוי שהתחולל היא בצה"ל: אם פעם הטרדה מינית של חיילת בידי מפקד היתה לחלוטין עניין של שגרה, הרי זה לא שהתופעה נעלמה כמובן, אבל היא כבר אינה נחשבת לגיטימית ועל פי רוב מטופלת. גם במקומות עבודה ובמסגרות אחרות חל שינוי, במידה כזו או אחרת.

במשך השנים גם נוספו זירות חדשות בתחום: כך למשל האינטרנט זימן למטרידים שדה נרחב חדש, ולפני 12 שנה הוכנס לחוק תיקון הנוגע להטרדה של קטינים ברשת. בשבוע שעבר הוגשו לממשלה המלצות הוועדה שמונתה לגיבוש תוכנית לאומית למאבק בהטרדות המיניות, בראשותה של אווה מדז'יבוז', מנכ"ל הרשות לקידום מעמד האשה. בין ההמלצות, כאלה המיועדות להגברת הפיקוח והאכיפה של החוק למניעת הטרדה מינית במקומות עבודה, פעילות הסברה, הקמת זירה דיגיטלית למאבק בהטרדות המיניות ועוד. חלק מהתוכנית אפילו מתוקצבת - הישג לא מבוטל בממשלה הנוכחית - וכדאי לעקוב אם, מתי וכיצד היא תיושם.

כי כפי שגילינו במשך השנים, חקיקה, רצויה ומשובחת ככל שתהיה, אין בה די. כל עוד לא יהיה שינוי יסודי במערכות השיטור והמשפט, בצד תמורה עצומה בתפישות החברתיות - לא ייעשה צדק עם קורבנות אלימות והטרדה מינית, וזאת בלשון המעטה. יש בינינו מי שהחליטו לא לחכות עד זה יקרה, אם בכלל, וכוח נשי שמצא לו קול ברשתות החברתיות מביא לחשיפת הטרדות ועבירות נוספות. קוראות לזה שיימינג.

יש מי שההתקדמות והשינויים האלה מאיימים עליהם כל כך, שהם מנסים להלך אימים ולהזהיר שנשים לא יועסקו יותר ושכל זה רק יפעל נגדן. ניסיון נחמד לבקלאש, אבל כפי הנראה, ואקווה שלא אתבדה, הם כבר איחרו את הרכבת.

נראה שהחוק למניעת הטרדה מינית היה בעצם סוג של נס: הוא הקדים את החברה שבה הוא נחקק, ולא במעט, ובכל השנים שעברו אנחנו מדדות־מנסות להדביק אותו. עוד נצליח, תוך כמה עשרות שנים פלוס מינוס.

 

על פי החוק, הטרדה מינית היא כל אחד ממעשים אלה:

1.   סחיטה באיומים - כאשר המעשה שהאדם נדרש לעשותו הוא בעל אופי מיני.

2.   מעשים מגונים – פעולה פיזית שנועדה לגירוי, ביזוי או השפלה מיניים ללא הסכמת הצד השני.

3.   הצעות חוזרות ונשנות בעלות אופי מיני, המופנות לאדם אשר הראה למטריד כי אינו מעוניין בהן באמצעות מלים או בהתנהגות שאינה משתמעת לשתי פנים (כאשר ההתייחסויות נעשות תוך כדי ניצול יחסי מרות, תלות, חינוך או טיפול - זו הטרדה מינית גם אם המוטרד לא הראה למטריד כי אינו מעוניין בהצעות).

4.   התייחסויות מילוליות חוזרות ונשנות המופנות לאדם, המתמקדות במיניותו, כאשר אותו אדם הראה למטריד כי אינו מעוניין בהן (כאשר ההתייחסויות נעשות תוך כדי ניצול יחסי מרות, תלות, חינוך או טיפול - זו הטרדה מינית גם אם המוטרד לא הראה למטריד כי אינו מעוניין בהצעות).

5.   התייחסות מילולית (אפילו חד פעמית) מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות נטייתו המינית.

6. פרסום תצלום, סרט או הקלטה של אדם, המתמקד במיניותו, בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל את האדם או לבזותו, ולא ניתנה הסכמתו לפרסום.

הרשמה לניוזלטר

להמלצות וביקורות ספרים חדשים ממיטב הסיפורת והשירה - הירשמו עכשיו

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות