שטיק תקשורת: המו"ל היהודי שכבש את סנט פטרבורג - בית התפוצות – מוזיאון העם היהודי - הארץ
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

{"title":"בלוגים","items":[]}

שטיק תקשורת: המו"ל היהודי שכבש את סנט פטרבורג

אלכסנדר צדרבוים, הרוח החיה מאחורי "המליץ", הפך את עיתונו בסגנונו הייחודי והשנוי במחלוקת לשופר של מגוון הקולות היהודיים. הוא גם ניצל את קשריו בבירת הקיסרות הרוסית טוב יותר מכל יהודי אחר בתקופתו

תגובות
אלכסנדר צדרבוים, סנט פטרבורג 1885
ויקימדיה, מתוך אוסף הספריה הלאומית

דור סער-מן

הוא לא היה הראשון להוציא עיתון מודרני בעברית, העיתון שלו לא היה הגדול או הפופולרי ביותר, לפעמים העתיק פורמטים מהמתחרים שלו, הוא גם לא היה ידוע כמשכיל יוצא דופן בהשוואה לחבריו, ובכל זאת, בתוך גל עיתונות ההשכלה של המאה ה-19 שמור מקום של כבוד לעיתון "המליץ" ולמוציא לאור והעורך שהיה מזוהה איתו - אלכסנדר צדרבוים, שהיה ידוע בכינויו "הארז". אחת הסיבות לכך שצדרבוים והעיתון שלו נחשבו ליוצאי דופן נוגעת למקום שבו יצא המליץ לאור - העיר סנט פטרבורג ברוסיה הצארית.

כשצדרבוים ושותפו, אהרן יצחק גולדבלום, החליטו להוציא שבועון ב-1860, הם בחרו במקום הטבעי ביותר עבורם - העיר אודסה, שנודעה באותה תקופה כבירת ההשכלה העברית. כל יהודי ממזרח אירופה שרצה להיות חלק מהאליטה הספרותית החדשה עבר לעיר, בה פעלו משכילים, משוררים, סופרים וחוקרים שכתבו בעיקר בעברית ויידיש. המליץ התחיל כעיתון בעברית וגרמנית, אבל תוך שנה עבר לעברית בלבד. בתוך עשור, החליט צדרבוים שהגיע העת לשינוי - ועבר יחד עם העיתון לסנט פטרבורג.

זה לא היה עניין של מה בכך. מדובר היה בעיר הבירה של רוסיה הצארית, שרק החלה באותה תקופה להיפתח באופן מדוד ליהודים ורובם עדיין היו חייבים לגור במה שכונה "תחום המושב" (שאודסה הייתה חלק ממנו). הצאר אלכסנדר השני החזיק בעמדות ליברליות יחסית לתקופה וחלק מהיהודים הורשו לגור בבירה, אבל ההישג של צדרבוים היה מרשים עוד יותר - לא רק שהוא קיבל רשות לגור בעיר, אלא גם קיבל אישור מהרשויות להוציא לאור את עיתונו, כמובן תחת העין המשגיחה של הצנזורה הרוסית.

סטודנטים יהודים באוניברסיטת סנט פטרבורג, רוסיה, 1907 בקירוב
המרכז לתיעוד חזותי ע"ש אוסטר, באדיבות בתיה גמזו, ישראל

המליץ עצמו היה תערובת של ז'אנרים עיתונאיים. הוא כלל ידיעות על המתרחש בקהילות יהודיות ברחבי העולם, וגם בקרב עמים אחרים. הוא כלל עיתונות צהובה לצד מאמרים אינטלקטואליים, וסקירות פוליטיות לצד שירה עברית. צדרבוים גם הביא מספר חידושים חשובים לעיתונות העברית שלא נעשו לפניו, הראשון שבהם היה מדור קבוע של "מאמר המערכת" שבו שטח את משנתו. חידוש אחר דווקא נחשב לבעייתי ולא הולם: בתור עורך, הוא נהג להעיר בגוף הכתבות שקיבל הערות שונות, ולבקר את הכותבים ששלחו לו חומרים על גבי העיתון. נסו לדמיין היום מצב שבו אתם קוראים כתבה ובאמצע מופיעה הערת המו"ל שמסתייג מהכותב או עוקץ אותו בסרקזם, כדי להבין עד כמה סגנון העריכה שלו היה בעייתי.

אבל החידוש החשוב ביותר שהביא המליץ לעולם היהודי של מזרח אירופה, היה בכך שהיווה במה מרכזית לקשת רחבה מאד של דעות. צדרבוים עצמו מעולם לא הסתיר את דעותיו - לאחר שעבר לסנט פטרבורג הוא הלך והתקרב לרעיון הציוני ותמך בפתרון לאומי ליהודים. הוא אמנם נחשב למשכיל, אבל מעולם לא היה שייך לצד הרדיקלי של תנועת ההשכלה. היו אף משכילים שזלזלו בו וטענו שידיעותיו על העולם בסיסיות, וכי לא שלט בשפה הרוסית. בכל זאת, הוא התעקש, כעורך ראשי, שהמליץ ישקף את מגוון הדעות ונתן יד חופשית לכותבים מכל קשת החברה היהודית לשלוח מאמרים ולהתפלמס אחד עם השני. צדרבוים גם התעקש להכניס תגובות מלאות סרקזם של קוראים לכתבות ודיווחים, כדי לבטא קולות רחבים. כך, היה בעצם המליץ שופר של מגוון קולות בקרב יהודים יותר מכל עיתון אחר, ובכך בלט בהשוואה לעיתונים אחרים שנקטו בקו מערכתי אחיד.

צדרבוים אולי לא ידע רוסית כל כך טוב, אבל הוא הצליח לקשור קשרים מצוינים בעיר עם פקידים ומושלים מקומיים, כנראה יותר מכל יהודי אחר בתקופתו. בשנים 1880-1890, כשהחלה במזרח אירופה ההתארגנות של הארגון הציוני הראשון אי פעם "חובבי ציון", צדרבוים לא היה רק אחד ממייסדיו - הוא השתמש בכל הקשרים שהיו לו בעיר כדי שהארגון יקבל אישור מהשלטונות הרוסיים לפעול. הודות למאמץ בהפעלת קשריו, השלטון הרוסי אמנם פקח עין על חובבי ציון אך בסופו של יום, הארגון וממשיכיו קיבלו את האישור. צדרבוים גם היה בין משתתפי ועידת קטוביץ ב-1884 שהיוותה למעשה כנס היסוד של חובבי ציון.

משתתפי ועידת קאטוביץ, הוועידה הראשונה של חובבי ציון, נובמבר 1884. צדרבוים יושב שלישי מימין
פ. קראוזה, אוסף הספריה הלאומית, ויקימדיה

קשריו של צדרבוים עם שלטונות סנט פטרבורג לא הוגבלו רק לעניינים ציוניים, אלא גם לשתדלנות כללית כלפי הציבור היהודי ברוסיה. אחד המקרים שפרסמו אותו גם בציבור הכללי בעיר התרחש אחרי שמספר יהודים הועמדו לדין על עלילת דם ב-1879. צדרבוים לא עסק רק בהפרכת עלילת הדם עצמה, אלא התעמת עם היפוליט לוטוסטנסקי, יהודי מומר שהפך לכומר. מיד לאחר מקרה עלילת הדם, החל לוטוסטנסקי להפיץ תעמולה אנטישמית בעיתונות הרוסית שמרכזה היה כמובן בעיר הבירה של הקיסרות הרוסית. צדרבוים לא היסס ופרסם בעיתון שלו, כמו גם בעיתונים אחרים בעיר, התקפות חריפות עליו. הוא לקח הימור גדול כשכתב שהוא עומד מאחורי דבריו ואם לוטוסטנסקי רוצה, הוא מוזמן לתבוע אותו דיבה. הכומר המומר אכן תבע והדבר עורר סערה. בסוף 1880, בית המשפט המחוזי של סנט פטרבורג דחה את התביעה וצדרבוים הפך לגיבור היום לא רק של היהודים - אלא גם של הקהל הליברלי בעיר.

בכל הנוגע לעריכת העיתון שלו, צדרבוים לא היה תמיד מקורי. הוא הגיב לתחרות מצד עיתונים אחרים כמו "הצפירה" ו-"היום" ולא פעם ניסה לחקות את סגנונם. כאמור, הוא היה עורך דומיננטי, מתערב וידוע כרודף כבוד. עם זאת הוא לא היסס לסייע לציבור היהודי לקדם את הרעיון הציוני ולהשתמש בקשרים שטווה לטובת אחרים. אחרי פטירתו, ב-1893, צנחה הפופולריות של המליץ ותוך עשור הוא נסגר. צדרבוים נקבר בעיר שבה חי את 23 שנות חייו האחרונות והיה מזוהה איתה יותר מכל - סנט פטרבורג.

הבריגדה התרבותית ומוזיאון העם היהודי בבית התפוצות מציגים: פסטיבל סנט פטרבורגתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#