האם מוסרי לדרוש דמי מזונות עבור ילד מגבר שלא רצה בו? - מחלק מוסר - הארץ
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

{"title":"בלוגים","items":[]}

האם מוסרי לדרוש דמי מזונות עבור ילד מגבר שלא רצה בו?

נכנסתי להריון, ואף שהאב לא היה מעוניין, החלטתי לשמור עליו. האם עליי לאלץ אותו לקחת חלק במימון הילד?

תגובות
האנה (לינה דנהאם) ובייבי גרובר בפרק הסיום של "בנות"
HBO

התלבטתי הרבה בשאלה שמטרידה אותי מאוד, והחלטתי לשאול דווקא גורם חיצוני. לפני קרוב לשלוש שנים, שנה אחרי גירושיי, הייתי מספר חודשים בקשר זוגי עם גבר, קשר שהוא רצה בו מאוד והירבה להצהיר על אהבתו, מחויבותו וכו'. לאחר מספר חודשים החלטתי, מסיבות שונות, לסיים את הקשר. שבוע לאחר מכן גיליתי שאני בהריון, לאחר פעם אחת לא זהירה. עדכנתי את הגבר, שהאשים אותי מיד בגניבת זרע (דבר בלתי אפשרי טכנית, במקרה זה) ובשלל האשמות, וניסה לשכנע אותי להפיל. לאחר התלבטות, הבנתי שאני לא מסוגלת לכך וילדתי.

שאלתי היא, האם מוסרי לדרוש דמי מזונות עבור הילד מגבר שלא רצה בו? הילד כמעט בן שנתיים, המתנתי עד היום מתוך תקווה שאולי ישנה את דעתו ויראה עניין כלשהו ומתוך חוסר רצון בעימות ומשפט. יש לציין כי הגבר מרוויח הרבה יותר ממני, וכן שסיפר לי שדבר זהה קרה לו בקשר קודם, בו החליטה האשה לא להמשיך את ההריון. באותה הזדמנות גם ציין כי מבחינתו ההחלטה היתה נתונה לחלוטין בידי האשה, וכי אם היתה בוחרת ללדת היה לוקח אחריות ומכיר בילד, למרות שלא רצה בו. שאלה נוספת היא, האם מוסרי ליידע את שלושת ילדיו הבוגרים של האיש על כך שיש להם אח קטן?

בתודה,

בייבי בום

בייבי בום יקרה,

אין כמו להיכנס לביצה הטובענית של תשלומי המזונות, עולם אפל שבו שוכנים גדודי א' זה אבא וזכויות הגבר במשפחה, נכונים להתנפל על כל מי שיבוא להם לא טוב. לכן, אנסה להתייחס לנושא הזה מעמדה אתית תיאורטית, גם אם אין באמת דבר כזה בעולם.

השאלה מה מגדיר הורות, על החובות והזכויות הנלוות אליה, היא סוגייה רחבה בפילוסופיה. לצורך העניין שלנו, אזכיר רק שני כיוונים עיקריים לתשובה, שלמעשה משלימים זה את זה. זרם אחד הוא ההתכוונוּתי, כלומר זה שנשען על כוונה – מי שהתכוון ליצור את הילד הזה ולגדל אותו הוא ההורה שלו. זה נשמע כאילו לשיטתם האקס שלך – נקרא לו מר זרע – אינו הורה, אבל מרבית האוחזים בגישה זו טוענים כי מי שקיים מרצונו יחסי מין, שהסתיימו בכך שתינוק בא לעולם, נחשב כהורה בעל אחריות מוסרית על התינוק.

בכך הם חופפים לזרם העיקרי בהגדרה הפילוסופית של הורות, שהוא הזרם הסיבתי, שגורס כי הורות נקבעת לפי מי שהיה הסיבה להיוולדו של הילד. הדוגלים בגישה זו מזכירים לנו שגם במקרים אחרים, אנשים נחשבים אחראים לתוצאות שלא בהכרח התכוונו אליהן אבל יכלו לצפות אותן. למשל, אם אדם משליך שק כבד מגג, והשק פוגע במישהי והורג אותה, הוא אחראי למותה גם מבחינה חוקית וגם מבחינה מוסרית, גם אם אינו אשם ברצח כי לא פעל מתוך כוונה תחילה.

תורם הזרע הבינלאומי ארי נאגל מתארח ב"בוקר טוב בריטניה"

הפילוסוף ג'יימס לינדמן נלסון, ממובילי גישה זו, טען שמכיוון שתינוקות וילדים הם חסרי ישע, הבאתם לעולם דומה להצבת אדם חף מפשע במצב של סיכון גבוה לנזק משמעותי. לכן, האחריות המוסרית של אלה שהביאו להולדתם (ביחסי מין או בהפריה) זהה לאחריות שיש על אדם שלא מסייע לחף מפשע שניצב מולו בסכנת חיים ממשית. "מלבד אונס או סוגים אחרים של יחסי מין בכפייה, אם היית מעורב ביצירת תינוק אתה אחראי לו, בין אם הסכמת לאחריות הזו או לא", לדברי נלסון.

נלסון ואחרים, אם כן, טוענים שבהיעדר כפייה או רמייה, הצדדים אחראים מבחינה מוסרית גם לתוצאות שלא התכוונו אליהן. במקרה שלך, היות שלא "גנבת זרע" ולא כפית יחסי מין, מר זרע אחראי כמוך לסיפוק צרכיו של הילד שנולד לשניכם כתוצאה מחוסר הזהירות שלכם. וחשוב להדגיש שהאחריות היא כלפי הילד, לא כלפייך, ודמי המזונות הרי נועדו להבטיח את שלומו ואת רווחתו.

הדוּד ו"גנבת זרע" של מוד ב"ביג לבובסקי מ-1998. בהעדר רמייה, הצדדים אחראים מבחינה מוסרית לתוצאות

ג'וליאנה פוסקלדו, חוקרת אתיקה רפואית שמתמקדת בין היתר בשאלות של אחריות הורית, הבחינה בעקבות זאת בין הורה ביולוגי להורה מוסרי, כדי להדגיש שלא כל הורה ביולוגי הוא גם הורה מוסרי. פוסקלדו מציינת שני תנאים רחבים שצריכים להתקיים כדי שאדם ייחשב אחראי מוסרית לילד, ולמעשה להגדרת אחריות מוסרית בכל סיטואציה שהיא: ראשית, הפעולה שאותו אדם ביצע היתה מרצונו החופשי (גם אם לא התכוון לתוצאות המסוימות שהתרחשו); ושנית, אדם סביר יכול היה לחזות את התוצאות. לצורך העניין, מבחינתה אדם סביר יכול לצפות שיחסי מין יובילו להריון גם כאשר נעשה שימוש באמצעי מניעה. לעומת, נניח, מקרה פנטסטי שבו מר זרע גמר על מגבת בחדר כושר ומישהי זרה שהתנגבה בה נכנסה להריון - מצב שמר זרע וכל אדם סביר שאינו מאמין לאגדות אורבניות לא יכול לחזות.

פחות רלוונטית בעיני העובדה שמר זרע סיפר לך שבפעם הקודמת שזה קרה לו עם מישהי הוא התכוון לתמוך בילד אם לא תעבור הפלה. יתכן שהנסיבות בקשר עם אותה אשה היו שונות, או הנסיבות שלו עצמו, או שהוא סתם אמר לך את זה כדי להישמע כמו אדם טוב ואחראי. הדבר היחיד שהסיפור הזה מחזק הוא את המחשבה שלי שהוא חייב ללמוד בדחיפות איך לובשים קונדום, כי מה נסגר. העובדה שהוא מרוויח הרבה יותר ממך, לעומת זאת, היא כן שיקול חשוב בחלוקת האחריות הכלכלית.

כשתדברי איתו על מזונות תצפו יחד בסרטון הזה כי הוא חייב ללמוד בדחיפות איך לובשים קונדום, כי מה נסגר

כל זה כמובן עניין מוסרי ולא משפטי, אם כי למיטב ידיעתי גם החוק יעמוד לצדך במקרה כזה. כדאי לך לקחת בחשבון שהמעבר מדיון מוסרי תיאורטי לדיון משפטי פרקטי לא תמיד נעים. דרישת מזונות, מוצדקת ככל שתהיה, עלולה להפוך לקרב מכוער וכואב. לפי נתוני הביטוח הלאומי ב-2016, כשליש מהגברים הגרושים שלהם ילדים קטינים לא שילמו דמי מזונות שנקבעו להם לפי החוק (ורק כשליש מביניהם לא שילמו כי לא יכלו לעמוד בתשלומים).

עניין אחרון שכדאי לשקול: אחריות הורית היא לא רק כסף, וחובות הוריות מגיעות גם עם זכויות מסוימות. כלומר, ברגע שתערבי את מר זרע במימון, יתכן שהוא ירצה להיות חלק מחיי הילד ולקבל החלטות בעניינו. זה דווקא יכול להיות דבר טוב בשביל הילד, בשבילך ואפילו בשביל האבא.

זו גם הסיבה לכך שאין זה ראוי שתיידעי את הילדים האחרים שלו שיש להם חצי אח: את לא הורה שלהם, וכפי שאין לך חובות גם אין לך זכויות לגביהם. אין לך זכות להיכנס לחיי המשפחה שלו, רק לדרוש ממנו לקחת אחריות על הילד שהביא לעולם.

מעוניינים גם אתם בעצה הטובה של מחלק מוסר? כתבו לנותגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#