כטבעונית, האם מוצדק לא לתת טיפ כשהוגש לי קפה עם חלב פרה?

אני תמיד מבקשת קפה עם חלב סויה, אבל לא פעם ולא פעמיים לוגמת ורק אז מגלה את הטעם של המוגלה. מה אם הייתי אלרגית לחלב ומה לגבי עוגמת הנפש שלי

מאזני משקל
יוענה גונן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
"רישיון מוסרי" - מנגנון מוסרי נפוץ בקרב טבעונים
"רישיון מוסרי" - מנגנון מוסרי נפוץ בקרב טבעוניםקרדיט: Richard Vogel/אי־פי
מאזני משקל
יוענה גונן

כטבעונית, אני מקפידה להזמין את הקפה שלי עם חלב סויה, ואפילו טורחת להדגיש פעמיים "אבל חלב סויה, כן?", ליתר ביטחון. ועדיין, מדי פעם מגיעה אלי כוס קפה תמימה למראה עם טעם של מוגלה. לפעמים הקפה חזק מאוד ואני מספיקה לקחת כמה לגימות לפני שאני מגלה את הטעות.

מה נכון לעשות במצב הזה? כמובן שאני מסבה את תשומת הלב של המלצר או המלצרית ומקבלת קפה חדש, אבל האם טעות כזאת (ואחרי שימת הדגש על חלב הסויה והטבעונות) מצדיקה אי מתן טיפ? האם העסק צריך לפצות אותי בקפה חינם? ואם לא הייתי טבעונית, אלא סתם מישהי שאלרגית לחלב - האם אז אפשר היה לא לתת טיפ או לצפות שבית העסק יפצה את הלקוח על עוגמת הנפש?

תודה,

גלית

אנונימית מאנונימוס יקרה,

כבר כתבתי בעבר במדור זה שבמציאות הנוכחית לא ניתן למצוא צידוק מוסרי לאכילת מזון מן החי - בגלל הסבל הנורא שנגרם לבעלי חיים והנזק העצום שנגרם לכדור הארץ. יחד עם זאת, אין ברירה אלא להודות שלפעמים טבעונים מצליחים לחוש כלפי בעלי חיים חמלה שהם אינם מצליחים להפגין כלפי בני האדם הסובבים אותם. ומה לעשות שגם בני אדם הם בעלי חיים, והם מסוגלים לחוש פחד, כאב וזעם. אפילו מלצרים.

האינטרנט מלא בממים שצוחקים על טבעונים מתנשאים ומפונקים, והסיבה העיקרית לכך היא שהטבעונים צודקים והאנשים האחרים מתקשים להתמודד עם הידיעה הזאת. הפסיכולוגית החברתית והפעילה הטבעונית מלאני ג'וי הסבירה שאוכלי מוצרים מן החי זקוקים למנגנוני הגנה והכחשה "מפני שאכפת לנו מבעלי חיים, ואנחנו לא רוצים שהם יסבלו. ומפני שאנחנו אוכלים אותם. יש סתירה בין הערכים שלנו לדפוסי ההתנהגות שלנו, והסתירה הזאת מעוררת בנו מידה מסוימת של אי נוחות מוסרית" ("הפרה שבחדר", תרגום: דבי אילון). אחת מהשיטות הקלות ביותר להתגוננות היא לעג לטבעונים.

בתור טבעונית את ודאי מכירה את מנגנון ההדחקה הזה היטב. אבל בשם ההגינות, ראוי לבחון גם מנגנון נפשי נפוץ בקרב טבעונים: "רישיון מוסרי" (moral licensing), שגורם לאנשים להרשות לעצמם להתנהג לא בסדר כשהם מרגישים שהם או הקבוצה שלהם מוסריים במיוחד. למשל, מחקר שנערך באוניברסיטת פרינסטון ב-2001 גילה כי נבדקים שניתנה להם הזדמנות להשמיע התנגדות לאמירות סקסיסטיות בוטות, נטו יותר להרשות לעצמם לאחר מכן להעדיף גברים לתפקידים מסוימים. הם הרי בסדר, הם הוכיחו שהם לא סקסיסטים ומותר להם. לדעתי זאת אחת הסיבות לכך שטבעונים מרשים לעצמם לפעמים להפגין רגישות מוסרית מופחתת בנושאים אחרים - למשל לזלזל באחרים או לדפוק מלצרים בטיפ.

במקרה שתיארת, הרישיון המוסרי הטבעוני והתפישה הצרכנית העכשווית מתאחדים לתרכובת נפיצה במיוחד. בקפיטליזם הצרכני של המאה ה-21 עברה דמותו של "הלקוח" רדוקציה לדמות של פעוט: מפונק, צמא לריגושים, חסר יכולת איפוק ופגיע להחריד. מוצרים מכוסים בתוויות אזהרה מפני כל סכנה אפשרית ובלתי אפשרית, כמויות אדירות של אוכל נזרקות כי כמו ילדים גם הלקוחות אינם מסוגלים להתמודד עם צורות לא מושלמות, ושגיאות זניחות הופכות לחטאים שאין עליהם כפרה ("הבריסטה הגיש לי אספרסו פושר, הם עוד ישמעו ממני בדירוג בגוגל"). התוצאה היא לקוחות שמבחינתם טעויות של עובדים הן עילה לשיימינג ולפיטורים.

בתי עסק הפנימו את תפישת הלקוח כילד
בתי עסק הפנימו את תפישת הלקוח כילדצילום: רמי שלוש

אין ספק שאחרי שהדגשת שאת טבעונית היית אמורה לקבל חלב סויה בקפה שלך. אבל המלצר או המלצרית לא הגישו לך חלב פרה מתוך זלזול או במטרה לפגוע בך ולהזיק לך. במקום לראות מולך אוכלי-כל זדוניים, שהתעלמו מדרישותייך מתוך אדישות למצוקתם של בעלי החיים, היי השינוי שאת רוצה לראות בעולם ואל תהיי אדישה למצוקתם של בני האדם. במקרה הזה העובדים, שככל הנראה התבלבלו מרוב לחץ ועייפות. זה לא בסדר אבל זה קורה, ולדעתי אין אדם צמחוני או טבעוני שלא עבר את זה מעולם במסעדה.

מכיוון שהטעות נעשתה בתום לב, ואם המלצר התנצל ותיקן אותה מיד, אני לא רואה סיבה למנוע ממנו ומשאר העובדים את הטיפ. בתי עסק הפנימו את תפישת הלקוח כילד שהזכרתי לעיל, והם דורשים מעובדיהם להתרפס בהתאם. בתור טבעונית - כלומר מישהי שמתבוננת בעולם מנקודת מבט ביקורתית וערה ליחסי כוחות ולניצול הכרוך בהם – את אמורה להתנגד לדרישה הזאת. כלקוחה מול עובד בשכר נמוך את הצד החזק. אנשים טובים רבים נכנסים לעמדת "הלקוח" ושוכחים שמולם יש בני אדם שווים, ולא עבדים נרצעים שאסור להם לטעות.

בית הקפה מצדו מחויב להחליף לך את הקפה, ויהיה נחמד ונכון מצדם גם לפצות אותך בצורה כלשהי - אבל הם לא חייבים. בסך הכל טעו בהזמנה שלך, ונכון שנאלצת לשתות חלב פרה וזה דוחה אותך, אבל היות שזה קרה בטעות ולא נגרם נזק ממשי אפשר להמשיך הלאה ולא להפוך אירוע קטן לשואה רק כדי להפגין עליונות טבעונית.

ההשוואה לאדם אלרגי היא עוד דרך להקצין את חשיבותו של אירוע שולי יחסית. בדרך כלל אנחנו משקללים את הפיצוי לפי הנזק, כך שאם אדם אלרגי ללקטוז היה מקבל קפה עם חלב פרה ואחר כך מקיא את נשמתו, היה הגיוני יותר לצפות שהעסק יפצה אותו. אם אדם אלרגי לבוטנים היה מקבל מנה עם בוטנים ומת, בית משפט ודאי היה פוסק פיצויים למשפחתו. טבעונית ששתתה כמה לגימות מקפה עם חלב רגיל ממוקמת בכל זאת נמוך יותר במדרג הזה. מעבר לכך, היות שהמוח שלנו מוגבל ביכולותיו, הוא נוטה לסווג דברים לפי חשיבותם ולהבליט את מה שקריטי יותר, למשל סכנת חיים. בגלל מדרג הנזק לעיל, סביר להניח שמלצר ממוצע היה מקפיד יותר מול לקוח אלרגי מאשר מול לקוח טבעוני.

במצבים מסוימים בחיים יש לנו אפשרות להתעמת ולדרוש את המקסימום המגיע לנו, או להבין את המורכבות של סיטואציה מסוימת ולייחס לאנשים שמולנו תום לב. אין ספק שמגעיל בשביל טבעונית ללגום חלב פרה בקפה (וזה עוד כלום לעומת מה שפרות עוברות כדי שהחלב הזה יגיע לקפה). אבל דווקא בהיותך טבעונית ומודעת אפשר לצפות ממך לראות את מארג יחסי הכוחות השלם – ולדעת למחול על טעויות תמימות של מי שמצוי באותו הרגע בעמדה מוחלשת מולך.

מעוניינים גם אתם בעצה הטובה של מחלק מוסר? כתבו לנו

מאזני משקל

יוענה גונן | |מחלק מוסר

אנו חיים בעיצומו של עידן מבלבל ומתעתע, תועים בין כללי הנימוס של העולם הישן, שהולכים ומאבדים רלוונטיות, ובין כלליו של העולם החדש, שטרם התגבשו בצורה ברורה. תקופות כאלה הן שעה אפלה לאנושות אך שעתם היפה של מדורי ייעוץ, ומדור "מחלק מוסר" ישמח לספק לכם את הצורך.

אם אינך בטוח איך נכון לנהוג במצב מסוים בלי לצאת תחת, אם את צריכה עצה טובה מחברה אבל כבר הרחקת את כל אלה השפויות שהיו לך, אם יש לך שאלה מביכה מהסוג שאפשר לשאול רק באנונימיות, שלחו מייל לכתובת:

mechlak.musar@gmail.com

התשובות של "מחלק מוסר" אדיבות וכנות אך אינן מהוות תחליף לייעוץ מקצועי, נו מה.

כתבות מומלצות

מליאת הכנסת

ביטול העמלה ברכישת כרטיסי קולנוע מתעכב - ועוד הצעות חוק שנדחו היום בכנסת

ג'וליה רוברסט וריצ'רד גיר בסרט "אשה יפה"

ג'וליה רוברטס: הסרט "אשה יפה" לא היה מופק כיום בהוליווד

איילת שקד בסרטון.

"שחור זה יפה" זה כל כך סיקסטיז. עכשיו, מתברר, פאשיזם זה סקסי

חתול עצל. את קורות החיים אפשר להגיש החל מ-2025

המשרה: בטלה מוחלטת לשארית חייך. המשכורת: 2,200 דולר לחודש

משה פייגלין, ב-2008

"תם השלב הציוני, הדלק אזל ממנו" | משה פייגלין, גרסת 1995

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ