בלוגים

אשה עובדת / הבלוג של טלי חרותי-סובר

מה משותף ליערות, אנטיביוטיקה להשמדת קורונה והתנזרות מחדשות?

התפשטות הנגיף והמצוקה שהוא גורם היא שעתם היפה של "בעלי מקצוע" למיניהם. פרק שני בסדרת הכתבות על היועצים, המרפאים והדוקטורים שעבורם ימי הקורונה באו בתזמון מצוין

משבר הקורונה והמצוקה הפיזית והנפשית שהוא גורם לכולנו, הוא שעתם היפה של היועצים, המסייעים, המרפאים והדוקטורים למיניהם. בין אם הם עושים זאת תמורת תשלום נדיב ובין אם בעבור פרסום ועשיית רווח לאחר מכן, ימים של חולי, לחץ, מצוקה וחוסר ודאות כלכלית הם תזמון מושלם בעבורם.

ד"ר גיל יוסף שחר, רופא בעל רישיון אך נטול מומחיות, הוא לקוח חוזר של המדור. באתר המרכז לרפואת הרמב"ם, הוא פרסם רשימת המלצות "מה לעשות כדי להכין את הגוף לחשיפה לווירוס הקורונה", וביניהן: שהייה ביערות (בניגוד להנחיות משרד הבריאות בעת ההסגר); תיבול המזון בפלפל שחור, הל וכורכום; תוסף פטריות מרפא עם אחוז גבוה של פוליסכרידים (כגון Power Mushroom); אם מתחילה מחלה - לשקול צום מים ל-24-36 שעות".

יוסף גיל שחר
ערוץ היוטיוב של המרכז לרפואת הרמב"ם
להמשך הפוסט

עבור הקורונה יש כבר מי שמציע "מקרנה"

התפשטות הנגיף והמצוקה שהוא גורם היא שעתם היפה של "בעלי מקצוע" שונים ומשונים. מרכולתם כוללת חיזוקים למערכת החיסונית, "שיטות" של רפואה אלטרנטיבית, ואיך לא, גם הלוואות

מצבי מצוקה, חולי, לחץ נפשי וחוסר ודאות כלכלית הם שעתם היפה של "בעלי מקצוע" המציעים פתרונות שונים ומשונים להקלה מהירה בעת צרה. משבר הקורונה כבר הספיק להוליד כמה כאלה כדאי לשים אליהם לב:

אלעד הדר לדוגמה כבר כיכב בעבר במדור זה. על אף שאת הכשרתו רכש במכללה סיינטלוגית, הדר מציג עצמו כיועץ כלכלי ומציע שפע שירותים פיננסים. "אנחנו נמצאים בתקופה לא פשוטה", קובע הדר בהודעה שפרסם לאחרונה, "וההמלצה שלי כיועץ עסקי ובעלים של חברת הייעוץ הגדולה בישראל זה לקחת הלוואה". לא ברור לאיזו חברה הדר מתכוון, אך לבעלי העסקים הוא מציע גם סיוע בהגשת בקשות לקרן ההלוואות שהקימה המדינה עקב המשבר. 

דוד דייני
צילום מסך מתוך דף היוטיוב של דייני
להמשך הפוסט

אחרי הפרסום ב"הארץ", יו"ר ועדת האתיקה בלשכת סוכני הביטוח פורש

יעקב ביתן קיבל את המלצת ועדת הביקורת בעקבות הפרסום בבלוג זה לפיו הוא מדביק לעצמו תואר שלישי שאינו קיים. הבירור בעניינו של נשיא הלשכה, ליאור רוזנפלד, נמשך

יו"ר ועדת האתיקה ותלונות הציבור בלשכת סוכני הביטוח, יעקב ביתן, הודיע כי הוא פורש מתפקידו, כחודש וחצי אחרי שפורסם בבלוג כי הוא מדביק לעצמו תואר שלישי שאינו קיים. היועץ המשפטי של הלשכה, עו"ד עדי אברהם, ציין בהודעתו לוועד המנהל לפני מספר ימים כי הלשכה תמנה יו"ר חדש לוועדה על פי הוראות התקנון.

בתכתובת וואסטאפ שהועברה בין בכירי לשכת סוכני הביטוח נאמר כי החלטת ביתן באה בעקבות המלצת ועדת הביקורת, הנזק התדמיתי, האווירה העכורה והשיתוק בעבודת הוועדה. עוד נכתב כי "גם במוסדות אחרים, כאשר יתגלו תקלות כאלה, הנושא יסתיים בפרישתו של בעל התפקיד".

סוכן ביטוח - אילוסטרציה
דן קינן
להמשך הפוסט

הצצה אל עולם "חבילות המיתוג" באתרי הבריאות והרפואה

תכתובת בין פסיכולוגית לבין סמנכ"ל שיווק באתר "הדוקטור" מציגה את העסקה שמציעים באתר. אפשר לכתוב חינם ולעמוד בדרישות מדעיות מחמירות, או לשלם ולקבל את הזכות לכתוב מה שבא לך

נניח ויש לכם שאלה או הרהור בעניין בריאותי. עוד לפני שתפנו לרופא, סביר שתעשו גוגל ותחפשו קצת תשובות וידע מקצועי בעניין. בין שורה ארוכה של אתרים המספקים הסברים כלליים, חדשות בתחום הרפואה, תקצירי מחקרים ומיני המלצות, תוכלו למצוא את האתר "הדוקטור".

"הדוקטור" מגדיר עצמו "פורטל בריאות ורפואה עשיר וייחודי המציע לגולשים מידע מגוון בתחומי הבריאות, הרפואה והפנאי". הוא מתגאה בין היתר ב"כתבות מעמיקות, מאמרים ותקצירי מחקרים בתחומי הרפואה, סיקורים תקשורתיים בנושאים אקטואליים בתחום הבריאות בארץ ובעולם" ומספר לקוראיו כי הוא בעל "שיתופי פעולה עם אתרי אינטרנט, שותפי תוכן ייחודיים ועדכוני מידע מהגופים המובילים בישראל, ובהם מוסדות מחקר, אקדמיה, אגודות וגופי תוכן בינלאומיים וישראלים". על פניו, מרשים בהחלט. 

דף הבית של האתר "הדוקטור"
צילום מסך
להמשך הפוסט

מדוע נשיא לשכת סוכני הביטוח אמר לי: "עצה ידידותית, טפסי על עץ אחר"

ליאור רוזנפלד כותב בפרסומיו כי הוא "בעל תואר ראשון בהצטיינות בכלכלה מאוניברסיטת חיפה", רק שבמוסד האקדמי אין רישום כזה. כשפניתי אליו הוא סירב להציג תעודה ועבר לאיומים

בשונה מאנשים פרטיים, נבחרי ציבור מאבדים חלק לא מבוטל מזכותם לפרטיות. כנבחרים, הם נדרשים לשקיפות ומתבקשים להציג את קורות חייהם, השכלתם, רשימת ניגודי העניינים שלהם, יומני פגישות ועוד. מאותה סיבה גם מתפרסמות המשכורות שלהם. כשנבחרי ציבור נשאלים בנושאים אלה הם מצופים לשתף פעולה, שכן כל סירוב יעלה מיד תהיות וחששות מפני הסתרה. בקשות ושאלות מעין אלה הן לחם חוקו של העיתונאי.

נשיא לשכת סוכני הביטוח, ליאור רוזנפלד, הוא דוגמה לאיש ציבור: הוא מייצג כ-4,500 אנשי מקצוע ועומד בראש עמותה וולונטרית המנוהלת על ידי אסיפה כללית, מועצה ארצית וועד מנהל. ב-2017 הוא נבחר לתפקיד לאחר שזכה בקולותיהם של יותר מאלף סוכני ביטוח. בפרסומים שונים מציג רוזנפלד את עצמו כ"בעל תואר ראשון בהצטיינות בכלכלה מאוניברסיטת חיפה". בדיקה קצרה שערכתי העלתה כי גם אם לרוזנפלד יש תואר כזה, הוא אינו מופיע ברישומי האוניברסיטה.

ליאור רוזנפלד
שלומי דעי
להמשך הפוסט

משווקת התארים רונית זץ חוזרת, הפעם במזרח אירופה

עורכת הדין והדוקטור עסקה לפני מספר שנים בשיווק תואר שלישי ממוסד שאינו קיים בארה"ב והרעיפה על עצמה עוד כהנה וכהנה סופרלטיבים במחקר. כעת היא חוזרת בגרסה מתוחכמת יותר

את שמה של עו"ד רונית זץ פגשתי לראשונה בסוף 2015. כבר אז עסקתי בתעשיית הדוקטורים המזויפים בישראל והיא נמנתה עליהם. בזמנו היא הציגה עצמה כאחת ממייסדות "קבוצת אדיסון", מכון משפטי ומחקרי העוסק בקידום אוכלוסיות מוחלשות. באתר העמותה נכתב אז כי זץ עומדת בראש "צוות ההדרכה והמחקר" והיא "חוקרת מובילה בתחום זכויות האדם והלקויות הבלתי נראות בישראל". בדיקתי העלתה כי היא עובדת זוטרה ב"שירותי בריאות כללית" וכי שם בכלל לא יודעים על התואר השלישי המכובד שלה או על הסופרלטיבים האחרים.

לקבוצת אדיסון היתה באותם ימים פעילות נוספת - שיווק תארי דוקטורט מחו"ל בסיועו של ראש תעשיית התארים המפוברקים בישראל, העבריין המורשע עקיבא פרדקין. משפטנים המעוניינים ללמוד לדוקטורט, תוך תרומה לשינוי חברתי וקידום זכויות אדם בישראל, הוזמנו לפנות לזץ ולשותפה, ה"דוקטורנט" עו"ד שגיא בנאו. "המרכז פועל בשיתוף עם האוניברסיטה הבינלאומית לעסקים ולמשפט IUBL שבקליפורניה, ארה"ב", כתב באתר בזמנו. IUBL, כפי שידוע לכל מי שעוקב אחרי בלוג זה, הוא מוסד אקדמי שאינו קיים.

רונית זץ
מתוך עמוד הפייסבוק
להמשך הפוסט

הכירו את השיטות של "המומחים" לגמילה מתרופות פסיכיאטריות

טאותרפיה, "שיטת מוח אחד", מכשירי תדרים ושימוש לא אחראי בתואר "פסיכותרפיסט" - את כל אלה ועוד תוכלו למצוא במודעות ובאתרים של מטפלים ו"דוקטורים" העוסקים במשברי נפש

לפעמים הלסת נשמטת מול היומרות של מטפלים אלטרנטיבים. קחו למשל אדם בשם אמיר פורת, שמגדיר את עצמו "ניצול פסיכיאטרי, מכור נקי" וכותב באתר שלו כי הוא "טאותרפיסט (שילוב של פסיכולוגיה מערבית, בודהיזם ותוכנית 12 הצעדים), מומחה לגמילה מתרופות פסיכיאטריות, מטפל במשברי נפש חריפים, פסיכוזה/אובדן הדעת, התקפי זעם ופוסט טראומה". בנוסף, הוא "מדריך הורים לילדים שאובחנו בהגדרות של מחלות נפש ומנחה קבוצות בכל תחומי ההתמכרויות".

לפורת עוסק במחלות נפש למרות שאין לו כל תעודה רשמית או מוכרת של רגולטור או מוסד אקדמי. למעשה, הוא גם לא מתיימר בכלל להציג הסמכה כזו. הוא בכלל טוען שהוא "פסיכותרפיסט". קוראי המדור המסורים בוודאי כבר יודעים כי ישראל עמוסה פסיכותרפיסטים וכי מדובר בתחום פרוץ לגמרי. בגלל מחדל של משרד הבריאות, יכול כל אדם שלמד קורס קצר להכריז על עצמו "פסיכותרפיסט" ולטפל כאוות נפשו בנפשם של אנשים.

אילוסטרציה תרופות
Comaniciu Dan / Shutterstock.com
להמשך הפוסט

המדינה מזהירה מפני "כוכב" המדור ו"עמותת המנעולנים בישראל"

בעקבות הפרסום על בועז פמסון, האיש שמאחורי ההצעות ברדיו להסמכה במנעולנות, פתח רשם העמותות בבדיקה. בדו"ח שפורסם החודש מתואר חשש ממשי לעבירות על החוק ולהטעיית לקוחות

על "עמותת המנעולנים בישראל" של העבריין המורשע בועז פמסון וקורס ההסמכה המקצועי שהיא משווקת באמצעות פרסומת ברדיו, כתבתי במדור זה לפני פחות משנה. בעקבות הכתבה, הודיע רשם העמותות כי יבדוק את הנושא שוב והחודש פרסם דו"ח שבו הוא מתריע מפני "חשש ממשי שעמותת המנעולנים מתנהלת בניגוד לחוק". 

פמסון, המוכר גם מסרטונים ברשת, הציע בקמפיין הרדיופוני שלו לגברים (רק לגברים, ובכך עבר על חוק שוויון הזדמנויות) קורס מנעולנות מהבית או בכיתה, "לקבל תעודה ולהרוויח בעבודה מכובדת". הוא גם הציע לכל המעוניין הלוואה מהעמותה למימון שכר הלימוד (6,900 שקל). הפרסומת שודרה בין היתר בתחנות "כאן", תאגיד ציבורי שאמור לבדוק את מי הוא מפרסם בעבור התשלום.  

בועז פמסון. העמותה אינה מגישה דו"חות
צילום מסך
להמשך הפוסט

האתיקה הבעייתית של יו"ר ועדת האתיקה בלשכת סוכני הביטוח

ניתן היה לצפות מאנשים שעוסקים במשפט ובאתיקה לשקיפות ואמינות מלאה. יעקב ביתן מתהדר בתואר דוקטור אך אינו חושב שזה מעניינו של איש, כולל הארגון שבו הוא עובד, מהיכן השיג אותו

מאנשים המחזיקים בתפקידים משפטיים או כאלה העוסקים באתיקה מקצועית, אפשר לצפות להיות שקופים ובוודאי ישרים ואמינים. אך כמו במקרה של עו"ד אריאל בוכניק, יו"ר בית הדין הארצי של ארגון המורים בישראל, המתהדר משום מה בדוקטורט, גם יו"ר ועדת האתיקה ותלונות הציבור של לשכת סוכני הביטוח, יעקב ביתן, מדביק לעצמו תואר שלישי שאינו קיים.

למה ביתן עושה זאת? לא ברור, אבל הוא גם לא חושב שזה עניינו של מישהו מהיכן קיבל את התואר, כולל הארגון שבו הוא עובד. נשיא לשכת סוכני הביטוח, ליאור רוזנפלד, אמר בשיחה עמי כי ועדת האתיקה היא גוף שאינו נבחר על ידי נשיאות הלשכה ואינו כפוף לה. ביתן, לדבריו, נבחר לפני כשנתיים על ידי סוכני הביטוח עצמם. הוא הופתע משאלתי על השכלתו של ביתן ואמר כי מעולם לא בדק מהיכן תוארו.

סוכן ביטוח - אילוסטרציה
דן קינן
להמשך הפוסט

מובילות וראויות או מובילות וראויות בעיני עצמן

קהילת הנשים "סופרסונס" מציגה יותר מ-2,000 מנהלות, מומחיות ויזמיות וממליצה עליהן לכנסים או תפקידים שונים. הבעיה מתחילה כשמאגר המלצות אינו בודק על מי הוא ממליץ

קהילת הנשים "סופרסונס" הוקמה ביום האשה הבינלאומי 2015 עבור מטרה נאה: "לקדם נוכחות נשית שוויונית ולתת תשובה מוחצת לתירוץ 'אין נשים'". ואכן, הקהילה מציגה לציבור מאגר דיגיטלי ובו קורות חיים של מנהלות, מומחיות ויזמיות עליהן היא ממליצה לכנסים או תפקידים שונים. המוטו הוא "נוכחות נשית. נקודה".

מנכ"לית סופרסונס, ירדן אברבנאל, כותבת באתר כי היא הקהילה "מציגה כיום יותר מ-2,000 נשים מובילות וראויות... ומאפשרת מאות חיבורים, הזדמנויות ושיתופי פעולה".  אז זהו שלא בדיוק. בשיטת סופרסונס כל אשה היא "מובילה וראויה" אם החליטה שהיא כזו. הקהילה אינה בודקת את קורות החיים שהיא מקבלת ואלה עולים למאגר כפי שנשלחו בתום מילוי שאלון בסיסי.

אילוסטרציה נשים
All Royalty-Free licenses includ / Getty Images / iStockphoto
להמשך הפוסט

כשכל הברדק, הבזבוז והטכנופוביה של המשטרה נחשפו לנגד עיני

לפני מספר חודשים התרחש מקרה שלולא קרה לי, לא הייתי מאמינה שיכול לקרות. כמה אירועים שהתרחשו באחרונה הובילו אותי להחלטה: הגיע זמן לשתף. לצחוק או לבכות? תחליטו לבד

בכל פעם שאני קוראת על מעללי המשטרה - למשל בכתב אישום נגד דר רחוב שגנב משולש פיצה ושוקולד כי היה רעב או במלחמתה הבלתי מתפשרת בליהיא גרינר - אני נזכרת בסיפור שלולא קרה לי, לא הייתי מאמינה שיקרה:

לפני מספר חודשים הגיע אלי ולמערכת "הארץ" מייל מבהיל. אדם הודיע לי ולעיתון שבתוך יומיים הוא נוסע לחו"ל כדי להתאבד. על הנסיבות לא אכביר מלים בגלל צנעת הפרט, אך כן אספר שעל אף שהן היו מופרכות ומטורללות מיסודן, לא יכולנו לקחת את העניין בקלות. הוחלט להודיע למשטרה. בשביל זה יש משטרה וזה המעשה האזרחי הנכון.

ניידת משטרה
דודו בכר
להמשך הפוסט

חמש הטעויות של פרופ' אבי שמחון

יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה מקדם תוכנית לפגיעה בזכויות העובדים הזרים. גם אם נשים בצד את התפישה המוסרית שעולה ממנה ונבחן אותה במישור העובדתי - נגלה כי היא פשוט שגויה

יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' אבי שמחון, מקדם תוכנית מזעזעת לפגיעה בזכויות העובדים הזרים. לטענתו, עובדי סיעוד עולים יותר מדי לקשישים ונכים משום שהם נדרשים לשלם להם שכר מינימום ופנסיה. את הנטל הזה, לשיטתו, יש להפחית על ידי יצירת שני סוגי עובדים בישראל: אלה שמקבלים שכר מינימום ופנסיה ואלה שלא.

אם נשים לרגע בצד את התפישה המוסרית המבקשת להחזיר את כולנו לימים שבהם שלטו בעולם משטרים אפלים במיוחד, שמחון פשוט טועה עובדתית: תוכניתו לא רק תפגע בקשישים ובנכים אלא גם בקופה הציבורית ובכלכלת ישראל. הנה חמש הטעויות המרכזיות שלו:

אבי שמחון. לעובדים הזרים יש אלטרנטיבות
מוטי מילרוד
להמשך הפוסט

משרד הבריאות: חשש להטעיה חמורה במרפאת כאב ברמת גן

עינת איזנמן היא נטורופתית אך מטפלת במגוון מצבים רפואיים ומאבחנת באמצעות "טכנולוגיית "אבחון מתקדמת" למרות שהשימוש בה מוגבל לרופאים. וגם: שני סיפורים שהגיעו מקוראי המדור

1

בתחילת נובמבר שלחה הוועדה להטעיית הציבור במשרד הבריאות אזהרה לנטורופתית עינת איזנמן, המפעילה "מרפאת כאב אלטרנטיבית" ברמת גן. הוועדה דרשה מאיזנמן להפסיק באופן מיידי את השימוש בתארים המתייחסים לרפואה וייעוץ תזונתי ולהוסיף/לתקן את פרסומיה לאלתר.

"ממכלול פרסומיך עולה סדרת מצגים היוצרת תמונה כוללת של עיסוק ברפואה ו/או מקצועות הבריאות", כתבה הוועדה בראשות היו"ר המשותף עו"ד אייל חקו, "בין היתר, הינך מאתרת ומטפלת במגוון רב ובלתי סביר לחלוטין של בעיות ומצבים רפואיים, כך למשל 'מומחיות' בטיפול בבעיות מערכת העיכול, כאבי שלד-שריר, ייעוץ בתחום המכונה על ידך 'תזונה הוליסטית', סוכרת סוג 2, בעיות קשב וריכוז, עייפות כרונית".

עינת איזנמן. ל"גלובל דיאגנוסטיקס אין יישום רפואי מוכח"
צילום מסך
להמשך הפוסט

עד כמה החוק פרוץ, קבלו ארבעה סיפורים על "פסיכותרפיסטים"

בהיעדר תקנות ורגולציה, הפסיכותרפיה מאפשרת ל"דוקטורים" ובעצם לכל אדם שלמד קורס לא מוכר במכללה לא מפוקחת - להעניק טיפול נפשי

העובדה שתחת כל עץ רענן צומח "פסיכותרפיסט", צריכה להטריד כל אזרח בישראל. לפי הערכות גסות, אלפים מציעים טיפולי נפש וחלקם אף עושים זאת תחת הכובע פיקטיבי "מומחה". רבים מהם בעלי ידע דל והתעודות שבהן הם אוחזים אינן מוכרות על ידי הרשויות. אי הסדרתו של חוק הפסיכותרפיה הוא כשל קשה של משרד הבריאות. שם מתחיל המחדל שמאפשר לכל אחד לכנות עצמו "פסיכותרפיסט" מבלי שהוא עובר על החוק. הנה כמה דוגמאות מהחיים עצמם: 

הפסיכותרפיסט אליהו אלבז נראה באחת התמונות בדף הפייסבוק שלו יושב בחדר ובו שתי כורסאות, המדמה חדר של פסיכולוג או עובד סוציאלי קליני. אלבז מספר בדף כי את הקורס בפסיכותרפיה למד במכללה של ה"דוקטור" אברם מזרחי. את הסטאז', לדבריו, עושים התלמידים במכללה אחד על השני. מיותר לציין כי המכללה של מזרחי אינה אקדמית ואינה מפוקחת. זו חברה פרטית.

ללא קרדיט
להמשך הפוסט

פסיכולוג - לא, "מומחה למוטיבציות ומניפולציות" - כנראה שכן

יהב וגלית לוי הם זוג וגם שותפים בחברת "פרש בלו" המספקת שירותי ייעוץ לכמה מהחברות הגדולות במשק. אם כך, מדוע התעקשו במשך שנים להציג עצמם גם בתואר "פסיכולוגים חברתיים"?

מה תגידו על בעלים של חברה לייעוץ ארגוני המציג את עצמו באתר החברה בתואר "מומחה בלקוחות, מוטיבציות ומניפולציות"? יהב לוי, מבעלי חברת "פרש בלו", שבין לקוחותיה HOT, דלק, fiverr, משרד החינוך, אמדוקס, בנק לאומי ועוד - הוא לא רק זה. הוא גם הציג עצמו לאורך השנים בתואר "פסיכולוג חברתי". גם רעייתו ושותפתו, גלית לוי, עשתה שימוש שנים בתואר "פסיכולוגית חברתית", אך לפחות אינה מתהדרת במניפולציות. באתר נכתב עליה: "מומחית בפיתוח ארגוני ובפיתוח מנהלים".

"אנחנו פסיכולוגים חברתיים והתשוקה שלנו היא להבין אנשים, מניעים ודפוסי התנהגות", כתבו השניים על עצמם תחת הלשונית "אודות" באתר החברה. הסיבה שאני משתמשת בלשון עבר בהתייחס לשנים, היא שבעקבות פנייתי ערכו בני הזוג מקצה שיפורים עמוק והסירו את "תאריהם" ממקומות שונים ברשת.

יהב לוי
צילום מסך מיוטיוב
להמשך הפוסט

משרד הבריאות נגד שלושה מ"כוכבי" המדור: "מטעים את הציבור"

האחים אביב ועומר גיל מפרסמים עצמם כמי שמטפלים במחלות ומציעים קורסים בתזונה למרות שאין להם כל הכשרה. ד"ר גיל יוסף שחר הוא רופא, אך לימודי "הרפואה התזונתית" שלו אינם מוכרים

אזהרה מפני הטעיית הציבור מטעם משרד הבריאות היא צעד יוצא דופן, על אחת כמה וכמה כשמדובר בשוק המטפלים והמטפלות. למרות שמדובר בשוק פרוץ, שבו הצעות שונות ומשונות, מפוקפקות יותר או פחות, המשרד אינו נוטה בדרך כלל להתערב בנעשה בו. לכן, כדאי מאוד לשים לב לאזהרה שפרסם המשרד השבוע ובו אזהרה מפני שלושה אנשים ש"כיכבו" במדור זה בשנים האחרונות.

אביב ועומר גיל

האחים אביב ועומר גיל
ערוץ היוטיוב של האחים גיל
להמשך הפוסט

חמש הערות על ה"דוקטור" שבראש ביה"ד הארצי של ארגון המורים

אריאל בוכניק הוא עו"ד ותיק שעובד גם עם מכללות ומשמש כמשנה לנשיא ביה"ד של הליכוד. היה ניתן לצפות ממנו לשקיפות, אך מסתבר שגם את שולחיו לא מעניין מדוע הוא מתהדר בתואר שלישי

עורך הדין אריאל בוכניק הוא איש רב פעלים. לפי הדף שלו באתר "פסק דין", משרדו עוסק כבר יותר מ-30 שנה במשפט אזרחי-מסחרי ובליטיגציה בתחומים אלה, ובנוסף הוא משמש זה שנים רבות כאב בית הדין הארצי של ארגון המורים העל-יסודיים, בסמינרים ובמכללות, וכמשנה לנשיא בית הדין העליון של הליכוד. במסגרת זו, כך נכתב, הוא עוסק גם במשפט ציבורי ומנהלי, דיני עבודה ועוד.

עם תפקידים שכאלה הייתי מצפה מנושא המשרה לקורות חיים נקיים מרבב ושתהיות לגבי האופן שהוא מציג את עצמו לא יוותרו ללא מענה. מאדם שאחראי על שמירת החוק והאתיקה בארגון מורים או בתנועה פוליטית, הייתי מצפה גם למידה גדולה של שקיפות. בוכניק כנראה סבור אחרת, שכן הוא סירב לענות או סיפק תשובות דלות לשאלותיי בנוגע להשכלתו האקדמית ולעובדה שהוא מתהדר בתואר "דוקטור". בשיחה טלפונית מוקלטת הוא הודיע לי שאיננו חייב לי כלום. צודק. בוכניק חייב לציבור שמינה אותו, אבל זה כאמור לא מטריד אותו וכפי שתגלו בהמשך גם לא את שולחיו. 

אילוסטרציה מורה
מוטי מילרוד
להמשך הפוסט

הפסיכולוג שמפרשן את "חייהם הסודיים של בני 4" אינו מומחה

רונן יעקובסון מוצג בסדרה בתואר "פסיכולוג, מטפל בילדים" ומספק תובנות על תחום שאינו מומחה בו. לטענתו הוא נמצא בהתמחות, אך הוא אינו מספק ראיות לכך

סדרת הריאליטי "חייהם הסודיים של בני 4" המשודרת ב-yes בימים אלה, היא פורמט שיובא מחו"ל ובו עוקבים אחר ילדים ברגעי הצלחה או כישלון במשימות שונות, כשהם נתפסים בשקר, כשהם לא מסוגלים לדחות סיפוקים וכדומה. את הסדרה מלווים שני פסיכולוגים, המתבוננים במעשי/תגובות הילדים ומפרשים את התנהגותם. בגרסה הישראלית הפסיכולוגים הם רונן יעקובסון ושרון צונץ.

"שני פסיכולוגים מציצים על פעולות הילדים ומציעים אבחנות כלליות על טבע האדם מתוך כוונה להצדיק את התסריט, הבימוי, המעקב והבילוש אחר יצורים שתלויים בזולת. בשפה שמזנה את מקצועם ומגיעה ממחוזות הריאליטי, אומר הפסיכולוג על ילד שנפרד מאמו ביום השני לשהותו ב'גן' בשמחה, לאחר שייבב ביום הראשון: 'הוא עבר תהליך שחבל על הזמן'. לא הייתי מסכימה שפסיכולוגים כאלה יטפלו בילדיי, אבל כולנו כבר רגילים לפסיכולוג הטלוויזיוני שמספק חותמת של תיעוד מחקרי ליוזמה מסחרית ברברית שהיא גם בידור מענג", כתבה מבקרת הטלוויזיה של "הארץ" אריאנה מלמד על הסדרה.

רונן יעקובסון. אין גילוי נאות
צילום מסך
להמשך הפוסט

יד פוסלת, יד מכשירה: כך עוברת לשכת עורכי הדין על האתיקה של עצמה

ב-2017 קיבלה הלשכה החלטה אתית חשובה: מי שקיבל תואר ממוסד לא מוכר יוכל להשתמש בו רק אחרי שקילתו. אם כך, איך מצא (שוב) התואר "דוקטור" את מקומו לצד שמה של עו"ד שני רופא?

לשכת עורכי הדין רוצה לקדם נשים, להעצים אותן ולהרחיב את דעתן. מסיבה זו היא צפויה לקיים בחודש הבא כנס בשם "פרויקט מנהיגות נשים בעולם המשפט". את הכנס, בהשתתפות ראש הלשכה אבי חימי, מרכזות שלוש עורכות דין ויתקיימו בו מושבים והרצאות יחיד בנושאים שונים. 

אחת ההרצאות, תחת הכותרת "התנהגות עסקית מושכלת במדיה וברשתות החברתיות", היא זו של עו"ד ד"ר שני רופא - "להיות אשה - סיפור אישי מרתק ויוצא דופן". עו"ד שני רופא נקראה בעבר אהוד רופא והציגה עצמה גם אז כדוקטור.

לשכת עורכי הדין
דוברות משרד המשפט
להמשך הפוסט

הכירו שתי "פסיכולוגיות" שזו ממש לא ההגדרה המקצועית שלהן

עוד ועוד מקרים של מתחזים לפסיכולוגים מוסמכים נערמים על שולחן הבלוג. והפעם: יהודית רובינשטיין שטוענת גם להיותה "פסיכותרפיסטית קלינית בכירה" ורחלי לזר שטוענת כי היא "דוקטור"

השיחה עם יהודית רובינשטיין היתה מקוטעת אך ברורה. שאלתי אותה כמה וכמה פעמים אם היא פסיכולוגית קלינית ואם היא מנהלת קליניקה בשם פ.י.ה לפסיכותרפיה קלינית - התשובה היתה חיובית בכל פעם. גם ברשת מופיעה רובינשטיין שוב ושוב כפסיכולוגית ופסיכותרפיסטית קלינית בכירה. זהו המצב גם באתר האינטרנט שלה.

רובינשטיין טוענת כי בעבודתה בקליניקות פרטיות בקרית טבעון ובכפר הירוק היא מטפלת "בבריאות הנפש, חרדה ופוביה, דיכאון, בעיות משפחתיות וזוגיות, אבל ואובדן, לקויות למידה קשב וריכוז, פוסט טראומה, בעיות שינה, פעוטות, משברי חיים" וכן עוסקת בהדרכת הורים. יש רק בעיה אחת: רובינשטיין מעולם לא היתה פסיכולוגית. היא כן מתחזה לפסיכולוגית ולכן גם אינה מופיעה בספר הפסיכולוגים של משרד הבריאות.

טיפול פסיכולוגי. אילוסטרציה
ללא קרדיט
להמשך הפוסט

מסתבר שלפעמים תיקשור יכול לצאת משליטה ולהפוך לפלגיאט

"דוקטור" זיו מאיר פרסם 25 ספרים על שחזור גלגולים, רייקי, חלומות וכל מה שביניהם ומתהדר בתואר שלישי שאינו מוכר. וגם: על "דוקטור" שנרפא מעיוורון ועל המשך החגיגה של "אמיר כץ" במייל

לא פחות מ-25 ספרים כתב "דוקטור" זיו מאיר - כך לפחות לפי האתר סימניה. ספריו עוסקים בתיקשור, שחזור גלגולים, רייקי, מיסטיקה, קבלה ופירוש חלומות. כנראה שלא מעט חלומות. בכיתוב על המחבר נכתב בין היתר כי מאיר הוא "בעל רקע תיאורטי ומעשי רחב ביותר בתחום הפאראפסיכולוגיה... נטורופת ומשמש כראש ההתאחדות הישראלית לשיטות ריפוי הוליסטיות".

לא צריך להיות אחד מקוראי המדור זה כדי לדעת שאין תארים שלישיים מוכרים בתחומים האלה. לא בארץ ולא בעולם. ואכן, את הדוקטורט שלו קיבל מאיר ממוסד בשם "מדיצינה אלטרנטיבה סרי לנקה". לדבריו, מדובר במעין "אוניברסיטה פתוחה" ממנה מקבלים לא מעט מטפלים אלטרנטיביים תואר שלישי, בהתכתבות כמובן. מאיר סירב לומר לי אם יש לו תואר אקדמי מוכר, נגיד תואר ראשון או שני. אך במוסד האקזוטי מסרי לנקה, כפי שכתבתי בעבר, אין צורך בכך כדי להתקדם מיד לדוקטורט.

אילוסטרציה מיסטיקה פאראפסיכולוגיה
AndreyPopov / Getty Images/iStoc
להמשך הפוסט

למה פסיכולוגית ללא הכשרה קלינית מתעקשת שזכותה לטפל באנשים?

ד"ר כוכבי גלנטי מציגה את עצמה כפסיכולוגית קלינית, על אף שבישראל אין לה כל התמחות. חרף הנחיות משרד הבריאות היא טוענת כי היא פועלת בהתאם לחוק

השיחה שקיימתי באחרונה עם ד"ר כוכבי גלנטי לא השאירה מקום לספק:

שלום, אני מדברת עם כוכבי גלנטי?

טיפול פסיכולוגי. אילוסטרציה
ללא קרדיט
להמשך הפוסט

עד כמה תחום הטיפול המיני פרוץ? תשמעו סיפור ותבינו

דווקא עולם מורכב ורגיש כמו זה של הטיפול המיני מתנהל כמערב פרוע. אלון גושן למשל "פיתח שיטה" ששמה אותו בדיוק במקום שבו הוא מורשה לגעת באיברי מין של נשים, כולל נפגעות טראומה

תחום הטיפול המיני הוא אחד הבעייתיים והפרוצים ביותר בישראל. דווקא לתחום מורכב כל כך, העוסק בנושאים כה רגישים, אין שום הגדרות או הנחיות, אפילו לא הגדרה מקצועית-משפטית ברורה לשאלה מיהו מטפל מיני. לפי משרד הבריאות, התחום "אינו מוסדר על ידי האגף למקצועות רפואיים, לא כמקצוע ראשי, לא כמומחיות ולא כהתמחות מקצועית. כל בעל מקצוע וכל אדם כפוף לחובה שלא להטעות את הציבור במסגרת עיסוקו". ובמלים אחרות: איש הישר בעיניו יעשה. בישראל פועלים אינספור "סקסולוגים", "יועצים מיניים" ו"מדריכים" למיניהם.

מי שמנסה למלא את הוואקום הזה, שרק מתרחב והולך לאור הביקוש למטפלים מיניים, היא האגודה הישראלית לטיפול מיני (איט"ם). זהו גוף וולונטרי, נטול סמכויות, שחברים בו פסיכולוגים, פסיכיאטרים, רופאים, עובדים סוציאליים קליניים ועוד. מדובר באנשי מקצוע שעברו הכשרה אקדמית וסוג של סטאז' במשך שלוש שנים במרפאה מוכרת. רוב המרפאות האלה קשורות לבתי החולים. לאיט"ם קריטריונים ברורים וגם תעודת "מטפל מיני מוסמך" לאלה שעומדים בהם, ויש לה עיקרון חשוב נוסף: מטפל מיני לעולם לא ייגע במטופל. הטיפול המיני הוא ורבלי.

אילוסטרציה טיפול מיני
דודו בכר
להמשך הפוסט

20 שנה של התחזות: הכירו את הפסיכולוג שמעולם לא היה כזה

עופר בר יהודה הודה בפני מיד כי אינו איש מקצוע וכי אחרי שעבד במשך שנים רבות במשטרה על תקן "פסיכולוג יועץ ארגוני" המשיך לכנות עצמו כך. ומה עם המצג שווא? "אני אתקן", הוא אומר

כ-20 שנה נהג עופר בר יהודה להציג את עצמו כפסיכולוג לכל מי שרק רוצה לשמוע. כששוחחתי איתו הוא הודה מיד שאיננו איש מקצוע וכי זו הסיבה שבעטיה אינו מופיע בספר הפסיכולוגים של משרד הבריאות. אולי עול ההתחזות כבר הגדיש את הסאה, מי יודע.

הסיפור הזה מתחיל ב-1998. אז, כך מספר בן יהודה, הוא התקבל למשטרה על תקן "פסיכולוג יועץ ארגוני". לדבריו, הוא עבד בשורות לובשי המדים עד 2006 ומכיוון שכך המשיך לכנות עצמו פסיכולוג גם לאחר מכן. ואכן, באתרים שונים ברשת, לצד שלל סופרלטיבים אחרים, מופיע בר יהודה כפסיכולוג, יועץ ארגוני ועובד סוציאלי. במקומות אחרים, כמו בסרטון הזה מ-2012 למשל, הוא טוען שהוא גם פסיכותרפיסט, מנחה קבוצות ומטפל ביחידים ובזוגות. בעמוד הפייסבוק שלו, הוא כותב כי למד "עו"ס, תואר ראשון ושני, ופסיכולוגיה ארגונית באוניברסיטת תל אביב", ותחת הסעיף "עבודה" הוא מוסיף: "psikolog, פסיכולוג ארגוני וקב"ן, משטרת ישראל 1998-2006".

עופר בר יהודה. עבד במשטרה ומטפל בהלומי קרב
צילום מסך
להמשך הפוסט

מנפלאות הפייק יח"צ: "הרופא של הספורטאים" שאיננו רופא

הכירופרקט ו"מייסד הרפואה האולטימטיבית", יצחק דרימר, מציג עצמו כרופא בניגוד להוראות משרד הבריאות. וגם: משרד היח"צ של "כללית רפואה משלימה" קובע שדיקור סיני הצליח להוביל להיריון

"הרופא של הספורטאים והסלבס בישראל נחשף וחושף את הסוד איך באמת ניתן לרפא מחלות ופגיעות" - כך מבטיח אלון חסיד, מנהל השיווק והפרסום בהוצאה לאור "קונטנטו נאו", בהודעה לתקשורת שבה הוא מציג אדם בשם יצחק דרימר. אלא שדרימר כלל אינו רופא. הוא כירופרקט. 

בהודעה מתהדרים השניים בכך שדרימר ייסד בישראל שיטה אותה הוא מכנה, לא פחות ולא יותר, "הרפואה האולטימטיבית". ומה זה בדיוק? "שילוב התחומים הביא אותי להבנה מדויקת של תלות מערכות גוף האדם האחת בשנייה ולראייה הכוללת שלהן", מצוטט דרימר בהודעה, "הבנה זו הביאה אותי לטפל בצורה קצת שונה בכל מטופל, בכל חולי ובכל בעיה. לכן קראתי לשיטה 'רפואה אולטימטיבית'".

רפואה אולטימטיבית - "נחשף הסוד איך באמת ניתן לרפא מחלות ופגיעות"
Kritchanut / iStockphoto via Get
להמשך הפוסט

סמטה, דיירת חולה ושוטרת שתחנה איפה שרק מתחשק לה

בשכונתי פתרו את בעיית החנייה והתנועה עם כלל לא כתוב: כל דייר יחנה בצמוד לפתח ביתו. הבעיות החלו כשדיירת חדשה שמייצגת את החוק החליטה שהיא גם קובעת אותו

שמעו סיפור,

לתושבי שכונה ותיקה ושקטה ביישוב קטן שבו אני מתגוררת היתה בעיה: בשל גילם המופלג של הבתים לרובם אין חנייה פרטית. כדי לפתור את העניין הוחלט במעין הסכמה שבשתיקה כי כל דייר יחנה בצמוד לפתח ביתו. מכיוון שמדובר באזור צפוף מאד וברחובות קטנים, הכבוד למרחב האישי של כל אחד נחוץ עוד יותר מהרגיל. הכרחי שכל אחד יקפיד לחנות כמו שצריך, אחרת יימצא בתוך גינתו של השכן. עבור אלה שגרים בסמטאות, בהן אין אפילו מדרכה מסודרת, הוקמו מגרשי חניה.

אילוסטרציה סמטה
אביעד הרמן
להמשך הפוסט

שיחה אחת, והמלה "קלינית" עפה מהרזומה של הפסיכולוגית

ד"ר בתיה כהן קרויטורו מאבחנת ומטפלת בחרדות, ילדים ונוער בסיכון מבלי שיש לה התמחות. סביב עבודתה כגרפולוגית המופיעה כעדה מומחית (משפט הפיגוע דומא למשל) ספגה בעבר ביקורת נוקבת

"פסיכולוגית וגרפולוגיה משפטית" - כך קובע המשפט הראשון באתר האינטרנט של ד"ר בתיה כהן קרויטורו. זהו שיפור גדול שכן קרויטורו נהגה להציג את עצמה כפסיכולוגית קלינית. בשיחה עמה היא טוענת שמדובר בטעות (חתיכת טעות) שתוקנה לפני כחודשיים, אך בפועל הדבר נעשה זמן קצר מאד אחרי שפניתי אליה בעניין.

מהאתר עולה כי קרויטורו עומדת בראש "מכון לפסיכו-גרפולוגיה יישומית". היא מחזיקה לדבריה בניסיון ומיומנות של יותר מ-31 שנה בגרפולוגיה, משמשת עדה מומחית מטעם בתי המשפט השונים בארץ, ומספקת שירות למשפטנים, עורכי דין ומערכת המשפט. אכן, מוניטין מרשים. עם זאת, קרויטורו אינה מציינת שבפסק דין שנתן ב-2005 סגן נשיא בית משפט השלום בבאר שבע דאז, השופט אברהם יעקב, הוא לא חסך ממנה ביקורת וכתב בין היתר כי "הכשרתה המקצועית של המומחית מטעם התובעת (קרויטורו) כללה לימוד מספרים". עוד הסביר כי במהלך החקירה הנגדית חזרה בה קרויטורו מקביעה חד-משמעית שסיפקה קודם לכן. 

טיפול פסיכולוגי. אילוסטרציה
ללא קרדיט
להמשך הפוסט

אמת בפרסום? למה מתגנבות תרמיות אל התשדירים בכאן ב'

תאגיד השידור הציבורי ממומן מכספי משלם המסים ולכן יש לו מנגנון רגולטורי (סבוך למדי) שעוסק באישור הקמפיינים שמגיעים אל המאזינים. איך איכות העבודה שלו? הנה כמה דוגמאות

אני מחבבת את כאן ב' על אף שתי מגרעות משמעותיות - חולשה נוראית בתחומים הכלכליים ופרסומות. על הבעיה הכלכלית מתגברים שם בעזרת "רדיו חזק" בתחום הפוליטי והחברתי, אבל הפרסומות... אוי הפרסומות...

לכאורה, לכאן ב', הגלגול הנוכחי של רשת ב' המיתולוגית, יש עקרונות עליהם אמונים אנשי מחלקת  הפרסום והמכירות של התאגיד כולו. הפרסומות, אותן ניתן לשמוע גם בתחנות אחרות כמו רשת ג', 88, רקע תרבות ואפילו בערוץ 11 (תלוי בחבילה שרוכשים)  עוברות את מנהלת הרגולציה דורית דואני שעובדת תחת סמנכ"לית המכירות עירית שרמן-צמח והאישור נעשה יחד עם חברה בשם "טארגט", שהיא זכיין של התאגיד. על כל זה מפקחת ועדה מטעם מועצת התאגיד. כאן ב' היא תחנה ציבורית שממומנת מכספי משלם המסים ולכן ניתן היה להעריך כי הסיכוי שהמנגנון איתו היא עובדת יאפשר למפרסמים לרמות את הציבור - נמוך. יש "תקנון", יש "רגולציה", יש "ועדה" ומנגנון שלם שמטרתו להבטיח כי מה שאתם שומעים הוא אמת. 

אם זה מגיע לאוזניים של כולם, מדוע אין שקיפות מלאה?
מוטי מילרוד
להמשך הפוסט

האיש ששכר משרד בבר אילן כדי שתחשבו שיש לו קשר לאקדמיה

גדי אבקסיס הקים משרד תיווך לקבלת תארי דוקטורט במזרח אירופה. בשיחה עמו הוא מסביר למה אוניברסיטה היא "מקום טבעי" עבורו. וגם: עדכון על "מכללת תלתן" הפועלת גם היא מבר אילן

עסקי הדוקטורטים במזרח אירופה ממשיכים לשגשג ומשרדי תיווך לקבלת התארים האלה קמים כפטריות אחרי הגשם. לאחרונה הקים המורה לעתיד גדי אבקסיס את "אילנות גבוהים" ומציע תארי דוקטורט תמורת 3,000-5,000 יורו עבור כל שנת לימודים. העסק של אבקסיס עוד לא ממש עומד על הרגליים אבל כבר יש לו כתובת: "בנין האגודה 107 אוניברסיטת בר אילן".

אבקסיס, שהפעיל פעם בית ספר לברמנים, מספר ביושר כי שכר באוניברסיטה משרד כדי להיות קרוב לאקדמיה. "זה מקום טבעי וקרוב למה שאני עושה", אמר והוסיף בגילוי דעת מרענן ובמלים פשוטות כי הוא מעוניין שתחשבו שיש קשר בין התארים שהוא מציע לבר אילן. לדבריו, באוניברסיטה יודעים על עיסוקו ולא התנגדו.

תומר אפלבאום
להמשך הפוסט

"ריפוי מהיר ומושלם לרוב המחלות" בחסות "דוקטור" לנטורופתיה

שושנה קנדל טוענת שלמדה "גם רפואת ילדים וגם נטורופתיה" אך מודה שהיא איננה מוכרת על ידי משרד הבריאות. פשפוש בקורותיה מקפיץ את שמו של אחד "הלקוחות החוזרים" של המדור

שושנה קנדל, בעלת הקליניקה לניקוי רעלים והרזייה "ובחרת בחיים" בבני ברק, מעט בלבלה אותי. עם תחילת שיחתנו שאלתי מיד אם היא רופאה. "כן, כן, א-הא", היתה תשובתה. אחת מלקוחותיה הפוטנציאליים של קנדל היה ודאי מסתפק בכך וממשיך אל שאלות פרקטיות יותר, אך אני בחרתי להתעקש:

- "את רופאה?"

1
pathdoc / Shutterstock.com
להמשך הפוסט

ה"דוקטור" שמציע רפלקסולוגיה בקרקפת כי "ככה זה בישראל"

ליוסי ראובן אין השכלה אקדמית והוא גם מקבל את העובדה שהתואר השלישי שלו "לא מוכר בשום מקום בעולם". זה לא מונע ממנו להציע מרכז עם שם מפוצץ ו"שיטת טיפול" יוצאת דופן

את "ד"ר" יוסי ראובן, בעלי "המרכז הישראלי לרפואה טבעית נתניה", תפסתי באמצע "ביקור בית". "הדוקטור" הבטיח לחזור אלי אחרי ששאלתי אותו שתי שאלות: האם הוא  אכן דוקטור (התשובה לבסוף היתה חיובית) ואם הוא עושה "רפלקסולוגיה דרך הקרקפת" (שוב תשובה חיובית). 

בזמן שהמתנתי שראובן יסיים את ביקור הבית, עברתי שוב על דף הפייסבוק שלו. השכלתו של ראובן, כך לפי הכתוב, מגיעה מ"הקולג' הישראלי לרפואה טבעית", חברה פרטית שלא קיימת כבר ומעולם לא פעלה כמוסד אקדמי מפוקח. תחת לשונית "אודות יוסי" נכתב (לא נגעתי): "נטורופט, אוסטיאותרפיסט, מפתח שיטת YO-CRT רפלקסולוגיה דרך הקרקפת, פרח באך, אקופונטורה, שיאצו, רפלקסולוגיה". במקום אחר הוא גם מתאר עצמו כ"מומחה לאבחון וטיפול בבעיות גב ועמוד השדרה ברפואה הטבעית".

עיסוי
ניר כפרי
להמשך הפוסט

רוצה דוקטורט? לא צריך תזה, אבל תביא תעודת נישואין

"מכללת הכרמל" היא בעצם משרד לרישום סטודנטים באוניברסיטאות בחו"ל לצורך קבלת תואר שלישי. אין צורך בתואר שני מחקרי או בהשלמות. נשמע מופרך? במשרד החינוך מאשרים את התארים האלה

על "מכללת הכרמל" בדליית אל-כרמל כבר כתבתי בעבר והנה היא חוזרת. מדובר בחברה פרטית שמהווה סוג של צינור לאנשים שמבקשים לעשות דוקטורט בשיטה הנוחה יותר, במוסד הממוקם במזרח אירופה ובתנאי קבלה,איך נקרא לזה, פחות מחמירים  ממוסדות אחרים.

שוחחתי עם נציג של המכללה וזה אמר לי שבמכללת הכרמל אוכל לעשות דוקטורט בכל תחום שמתחשק לי. זאת אומרת שאם יש לי למשל תואר שני בהיסטוריה (לא מחקרי) ואני רוצה דוקטורט במנהל עסקים - אין בעיה. כך זה כמובן גם בכל תחום אחר. כל שאדרש הוא לכתוב עבודה בתחום שמעולם לא למדתי. "ככה זה בחו"ל", אמר הנציג וציין כי התואר אורך מינימום שלוש שנים "כי ככה קבע משרד החינוך" והוא כולל כמה נסיעות קבוצתיות למוסד בחו"ל, "כל פעם לשלושה-ארבעה ימים בלבד". לדבריו, בשנה א' נדרשים הסטודנטים ללמוד קורסים שונים אבל בשיחה  המוקלטת איתי הוא אומר ש"אין צורך בהשלמות".

מכללת הכרמל
רמי שלוש
להמשך הפוסט

בעולם אימוץ הכלבים והחתולים, הפרופורציות לפעמים הולכות לאיבוד

אימוץ בעל חיים הוא עניין חיובי אך רציני ואין להקל בו ראש. מצד שני, לעתים קרובות מדי היחס של המתנדבים, אלה שהחיות יקרות לליבם, למבקשים לאמץ הולך על ארבע, הוא קיצוני ובלתי הולם

עסקי האימוץ של כלבים וחתולים הם שוק פרוץ לגמרי. עמותות, גופים כאלה ואחרים ואזרחים פרטיים עוסקים בנושא ללא נהלים ברורים, העבודה כמעט תמיד נעשית בהתנדבות והמחירים נקבעים באופן שרירותי. איש הישר בעיניו יעשה. על פי רוב, מדובר בעיסוק חיובי שבו מעורבים אנשים שההולכים על ארבע יקרים מאוד ללבם, אך מסתבר כי לעתים לא נדירות הוא חורג מפרופורציה ומלווה ביחס בלתי הולם אל המבקשים לאמץ. הנה שתי דוגמאות שהגיעו לשולחני לתיאור התופעה.

א' הגיעה עם שני ילדיה בני התשע ליום אימוץ שקיימה לאחרונה עמותה הפועלת בדרום. המשפחה גרה בבית גדול עם גינה וחושבת על אימוץ כלב זה זמן רב. כיאה לאנשים שמגלים רגישות וחמלה לבעלי חיים, בני המשפחה בחרו לא לקנות גור גזעי אלא לאמץ כלב שלא שפר עליו גורלו. העמותה, שבדף הפייסבוק שלה מספרת כי מטרתה היא לשנות את המציאות הכואבת של בעלי החיים ולהציל את חייהם, נראתה כמו הגורם הנכון לפנות אליו.

"יש מצבים בהם החיטוט בחיי המשפחה מרגיז ומוגזם"
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

ל"טיפול בבעיות אורתופדיות", כך מתברר, יש הכרה מהאו"ם

"דוקטור" יחזקאל מזרחי אינו בעל תואר שלישי. הוא לכל היותר מעסה ולקוח נוסף של "מכללת תלתן" והתארים הלא מוכרים עד לא קיימים שהיא מספקת

"דוקטור" יחזקאל מזרחי טוען כי התואר השלישי שעשה ב-2017 מוכר בכל העולם וכי הוא "מוסמך לטיפול בבעיות אורתופדיות". "בישראל, בארה"ב, באו"ם, באונסק"ו. יש לי גם תעודות וחותמות שמוכיחות את זה", הוא אומר בשיחה עמו, אך כשהוא נשאל מאיזו אוניברסיטה קיבל את התואר - זכרונו לפתע בוגד בו.

"קליפורניה", הוא יורה את התשובה המוכרת של המטפלים האלטרנטיביים בעלי תואר מפוקפק. כששאלתי מאיזה מוסד מתוך שלל האוניברסיטאות בקליפורניה הוא עונה ש"לא התעמק" בעניין וכי יוכל "לבדוק בהמשך". הוא גם אינו יודע מי הנחה את העבודה שלו שעסקה ב"רפואה טבעית". לשאלתי איזה תחום בדיוק חקר, הוא לא נתן תשובה.

אילוסטרציה טיפול
ניר כפרי
להמשך הפוסט

שם מפוצץ ותואר מפוצץ: מהיכן ה"דוקטורט" של יו"ר לשכת המגשרים?

ירון נהוראי מאיר עומד בראש עמותה קטנה עם שם גדול המבקשת בין היתר להסדיר את תחום הגישור בישראל. מהיכן השכלתו האקדמית? לא ברור, את התואר השלישי שבו הוא מתהדר גם בארה"ב לא מכירים

יו"ר לשכת המגשרים בישראל, ירון נהוראי מאיר, נוהג להצמיד לשמו את התואר דוקטור. לעתים הוא גם מוסיף Ph.D, לעתים לא. מה שבטוח הוא שהתעריף שלו - 700 שקל לשעה - גבוה יותר מזה של רוב המגשרים שמופיעים ברשימה הנחשקת של משרד הרווחה, זו שמוגשת לבית המשפט לענייני משפחה ומתוכה נבחרים מגשרים לתיקים רגישים. גם מאיר מופיע ברשימה, כ"דוקטור לפסיכותרפיה".

בנוסף לתפקידו בלשכה, מאיר הוא גם בעלי "המרכז לגישור וגירושין". לא ברור אם מדובר במרכז גדול או בארגון של אדם אחד שכן מאיר הוא היחיד שפרטיו מופיעים באתר. בלשונית "אודות" מפורטים קורות חייו המרשימים: "ד"ר ירון נהוראי מאיר, בוגר תואר שלישי (ד"ר) - Ph.D בפסיכותרפיה הוליסטית, לימודי פסיכותרפיה CBT, בוגר לימודי גישור, יישוב סכסוכים ומחלוקות, לימודי גישור משפחתי והתמחות בגירושין. בוגר לימודי בוררות, ייעוץ זוגי ומיני, אימון (קאוצ'ינג) ומאסטר קאוצ'ינג ועוד…".

ירון נהוראי מאיר. אין עובדים, תשעה מתנדבים
צילום מסך
להמשך הפוסט

כך תהפכו "מתמחים בגינקולוגיה" בלי ללמוד רגע אחד רפואה

הנטורופת חן נחמיאס, המכנה עצמו "נטורופת קליני", מעביר קורס ברפואת נשים לאנשים שלא למדו רפואה. גם הוא עצמו אינו רופא. עוד שיטה בדרכו של העולם האלטרנטיבי להשגת נופך משמעותי

כמו "דוקטור" אלי לובושיץ מהפוסט הקודם במדור זה, גם חן נחמיאס הוא נטורופת. זה לא מפריע לו להציע קורס "מתמחים בגינקולוגיה" בהובלתו לאנשים שלא למדו רפואה ובוודאי שלא התקבלו להתמחות ברפואת נשים. בפרסומיו מדגיש נחמיאס שהוא אפילו מעניק תעודה. ושוב אנחנו פוגשים את אותה תופעה: השאלה של מושגים מעולם אחד לעולם אחר שכל מטרתה היא להרחיק את המטפל מהעולם האלטרנטיבי, שבו אין הכרה אקדמית או לימודים מפרכים, ולהעניק נופך משמעותי לקורס פרטי, לא מבוקר ולא מפוקח, מענף שבו אין מבחני קבלה או צורך בהכרה רשמית.

כשפניתי לנחמיאס הוא הסביר שהקורס "מיועד למטפלים בלבד מתחום הרפואה המשלימה". אם כך, מדוע להשתמש במושג שברור שמגיע מתחום הרפואה הקונבנציונלית? על כך עונה נחמיאס תשובה מוזרה עד מופרכת: "הקורס נועד לסייע למטפלים לשפר את יכולותיהם הקליניות". הפירוש המילוני של המושג "קליני" הוא "דבר שאפשר לאבחן אותו או לקבוע אותו על ידי בדיקה רפואית".

"קליניקה היא מושג רפואי על פי חוק ומי שמכנה את העסק שלו 'קליניקה' כך סתם פשוט עובר עליו"
איור עמוס בידרמן
להמשך הפוסט

שש הטעויות של "דוקטור" אלי לובושיץ

אתר האינטרנט והפרסומים על אודותיו של הרפלקסולוג והנטורופת שמנהל "מרכז רפואי לטיפול במחלות מטבוליות" שלחו את המדור לבירור מעמיק, והרי התוצאות לפניכם

נגיד שהייתם פוגשים אתר אינטרנט בו היו נכתבים הדברים הבאים: "ד"ר אלי לובושיץ, מנהל מרכז רפואי לטיפול במחלות מטבוליות, טופ איכילוב. מעל 25 שנות ניסיון קליני" - האם לא הייתם מניחים מיד שמדובר ברופא ותיק ובעל ניסיון עצום במחלות מטבוליות ובעל קשר לבית החולים איכילוב? ומה הייתם חושבים אם הייתם ממשיכים לקרוא ומגלים שתחת הכותרת "ניסיון קליני" כותב על עצמו לובושיץ: "קופת חולים מכבי, מרכז רפואי מירב - התמחות מיוחדת בילדים במשך שלוש שנים"?

מה הייתם חושבים אם הייתם מגלים שללובושיץ יש לא תואר שלישי אחד מארה"ב אלא שניים, ובהשכלתו הוא מציין את "בית הספר לרוקחות באוניברסיטה העברית בירושלים" או שהוא "מרצה בכיר וגם ראש מגמה, ממייסד המרכז לרפואה מתקדמת וגם מרצה אורח של מוסדות לימוד שונים בחו"ל"?

אלי לובושיץ. רפלקסולוג ונטורופת
צילום מסך
להמשך הפוסט

כך מרוויחה עיריית תל אביב 20 אלף שקל על שתי מרצפות רופפות

עיריית תל אביב יודעת להכניס את ידה הארוכה עמוק לכיסי תושביה, והכל בחסות החוק. המסר הועבר לתושבי בנין אחד ברחוב פינסקר, שישלמו סכומי עתק שאין מאחוריהם כל היגיון. ואיך פוטין קשור לזה?

לאחרונה זכו כל בעלי הדירות בבניין אחד ברחוב פינסקר 17 בתל אביב, למכתב לא נעים מהעירייה שכלל קנס בן 475 שקל. ההסבר: בכניסה לחדר האשפה של הבניין התגלו שתי מרצפות רופפות, ועל המשקוף לא נמתחה "רשת הגנה". עם גילוי הליקויים הקשים האלה, במהלך חודש מרץ האחרון, קיבלו כל הדיירים התראה, ונדרשו לתקנם. משלא נענו - נענשו. עד כאן הכל בסדר, אלא שלעיריה יש הגיון, וגם חוקים, משלה.

במקום לקנוס את הבניין דרך ועד הבית, או אפילו כל בעל דירה, מה שהיה מכניס לכיסה כמה אלפי שקלים היא רשאית לקנוס כל אחד מבעלי הדירות. בדיקת נסח הטאבו של הבנין ברחוב פינסקר 17 מעלה כי כמה מן הדירות שייכות לבעלים רבים, בעיקר מכוח צוואות. בסך הכל 42 בעלים שונים.

עיריית תל אביב
שלומי מזרחי
להמשך הפוסט

החרם החרדי על פניציה: "המפעל לא יפסיד משמירת השבת אלא ירוויח מכך"

מפעל בקבוקי הזכוכית בירוחם נתון בקשיים בגלל שהיקבים הכשרים הפסיקו לקנות את תוצרתו. הסיבה? המפעל עובד בשבת ובעליו יהודי. הפתרון? בקבוקים מטורקיה שמיוצרים בשבת

לאחרונה כתבתי על הקשיים של מפעל "פניציה" בירוחם בגלל החרם החרדי על הבקבוקים שהוא מייצר גם בשבת. החרם לא נעשה ישירות על המפעל אלא באמצעות היקבים הכשרים שקונים את תוצרתו. לטענת ההנהלה, בשנתיים האחרונות חלה ירידה דרמטית בהכנסות המפעל מכיוון שהלקוחות, כולם ישראלים, מעדיפים לרכוש בקבוקים בטורקיה. "הם מחסלים את התעשיה בישראל", אמר מנהל המפעל הנמצא בבעלותו של מורט מנדל, איש עסקים ופילנטרופ יהודי גדול.

פניציה ניסתה ללכת לקראת החרדים, ובראשם חסידות גור, השיקה פסי יצור ללא מגע יד אדם, העסיקה בדווים בשבתות ומומחים זרים - אך כל זה אינו מספיק. החרדים דורשים לעצור את העבודה בשבתות, כולל זו של תנור הזכוכית, או לחילופין, דורשים לזרוק לפח את כל תוצרת המפעל בשבת ובכך לגרום לו הפסד של כ-70 מיליון שקל בשנה. מי יפצה? כנראה שהשם.

מפעל פניציה
גיל אליהו
להמשך הפוסט

הכירו את תוסף התזונה "המאושר" שגורם ל"תמותת תאי סרטן הלבלב"

"מורינגה ערבה" הוא תוסף שלטענת היזם שעומד מאחוריו מסייע לטיפול במחלות כמו סוכרת, טרשת עורקים וסרטן. בדיקה קצרה והעובדות החלו להתברר בזו אחר זו

השיחה עם מיכה מורן מגלה אדם נחוש מאוד. שוב ושוב הוא אומר לי שתוסף התזונה שהוא מוכר, מורינגה ערבה, מאושר על ידי משרד הבריאות. "אתה בטוח?", אני שואלת. "בטוח", הוא עונה. "משרד הבריאות מאשר את תוסף התזונה שלך?", אני תוהה שוב. "כן", הוא משיב בביטחון ומספר שהוא יזם שמקבל את התוסף מחקלאי שמגדל אותו עבורו בערבה.

התוסף "המאושר" של מורן מבטיח לא מעט הבטחות: "קיימים מאות מחקרים הקושרים את המורינגה להקלה על בעיות בריאותיות רבות, העיקריות שבהן: סוכרת מבוגרים, לחץ דם, כולסטרול, דלקות פרקים, אסתמה וחוסר איזון בלוטת התריס. בנוסף המורינגה מגביר חלב אם אצל מניקות", כותב היזם באתר האינטרנט שלו ואף מציין כי "מחקר מעבדתי חדש שבוצע באיכילוב מצא כי הצמח מעכב שגשוג תאים סרטניים בלבלב באופן התלוי במינון. בהמשך הניסוי התגלה שהצמח גורם באופן משמעותי למוות תאי מתוכנת ומגביר את הרגישות של תאי סרטן לבלב לטיפול כימותרפי".

הצמח מורינגה
Venkatx5 / ויקיפדיה
להמשך הפוסט

בשגרירויות ישראל בחו"ל לא שמעו על המאה ה-21, ואתם תשלמו

מה עושים כשמגלים בנמל תעופה זר שהדרכון שהגעת איתו נעלם? מקרה שהתרחש החודש בספרד מדגים את השירות הבעייתי לו זוכים ישראלים דווקא ברגע שבו הם צריכים את המדינה יותר מכל

האם סביר שבעידן דיגיטלי, מהיר, שבו כולם נגישים מכל מקום ובכל זמן, הטיפול אזרח ישראלי שנתקע בחו"ל מסיבה שאינה תלויה בו יוותר ללא סיוע משגרירות ישראל למשך ימים ארוכים ועל חשבונו? מקרה שהתרחש החודש בספרד מבליט ביתר שאת עד כמה השירות לו זוכים ישראלים משגרירויות ישראל בחו"ל מוגבל, אינו יעיל ואינו מעודכן לרוח התקופה. 

מ' וי', אמא ובן מתבגר, נסעו יחד לטרק בצפון ספרד. במשך עשרה ימים צעדו חלק נכבד מהקאמינו דה סנטיאגו שבהרי הפירנאים ונהנו מכל רגע. בתום המסע, ב-18 באפריל, התייצבו עם תרמיליהם הגדולים בנמל התעופה של מדריד כדי לעלות על טיסת "אל על" לישראל, ולהספיק לליל הסדר שהתקיים למחרת. השניים נכנסו לטרמינל, עברו את הבדיקות הראשונות ואז, כשהם בדרכם אל שער ההמראה, הבחינו בכך שדרכונו של י' איננו. לא ברור אם הדרכון נפל או נגנב, הוא פשוט נעלם כאילו בלעה אותו האדמה.

שערי המראה בנמל התעופה של מדריד
אתר נמל התעופה ברחאס
להמשך הפוסט

מדוע משרד הרווחה מפנה הליכי גישור ל"דוקטורים" מסלובקיה?

אורה הדר עשתה תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית, אך עובדת כפסיכולוגית ויכולה לקבל גישורים מביה"ד לענייני משפחה. מהיכן התואר השלישי? כאן שב ועולה השם "אוניברסיטת ניטרה"

תחומי ההתמחות של אורה הדר, כפי שהם מופיעים בקורות חייה, מרשימים : היא ד"ר בפסיכולוגיה העוסקת ב"גישור זוגי ומשפחתי, תיאום הורי, טיפול משפחתי וזוגי, מדריכת מטפלים בטיפול זוגי, ניכור הורי, מדריכה מגשרים, מדריכה קבוצות נשים וגברים בתהליכי גירושין" ועוד ועוד. שעת גישור שלה עולה 600 שקלים.

הדר,שמוזכרת בפסק הדין הזה  בהקשר לא נעים, מופיעה גם ברשימת המגשרים המשפחתיים של משרד הרווחה, מה שמאפשר לה לקבל גישורים מבתי הדין לענייני משפחה. יש לה תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית מהאוניברסיטה העברית ותל אביב (בהתאמה). לגבי הדוקטורט בפסיכלוגיה היא כותבת: "2005 - דוקטורט בפסיכולוגיה באוניברסיטת ניטרה, סלובקיה".

פסיכולוגיה
ללא קרדיט
להמשך הפוסט

מיהו בועז פמסון, העומד מאחורי "עמותת המנעולנים" שמככבת בפרסומות ברדיו

קולו הבוטח של בועז פמסון מציע למאזינים קורס מקצועי שבסיומו תעודת מנעולן מכובדת. אלא שהעמותה שבראשה הוא עומד אינה מדווחת לרשם העמותות, והוא עצמו הורשע בעבר בהונאה

קשה לחמוק מבועז פמסון. האיש שמציג את עצמו כיו"ר "עמותת המנעולנים" מנהל בשבועות האחרונים קמפיין פרסומי אינטנסיבי בתחנות הרדיו השונות. פמסון מציע לגברים (רק לגברים, ובכך עובר על חוק שוויון הזדמנויות) קורס מנעולנות. בקול חזק והבוטח הוא מפציר בהם להירשם ללימודים, מהבית או בכיתה, "לקבל תעודה ולהרוויח בעבודה מכובדת". הוא גם מציע לכל המעוניין לקבל הלוואה למימון שכר הלימוד מהעמותה, שרשומה לדבריו במשרד המשפטים.

בדיקה קצרה באתר רשם העמותות מעלה כי עמותת המנעולנים אכן נרשמה בשנת 2010. בין מייסדיה, למעט פמסון, גם בנו עדן והעובד אבשלום לואזון שעוד ישוב אל סיפורנו. אסיפת העמותה אמורה להתכנס אחת לשנה, אך בתיקה קיים רק פרוטוקול אחד משנת 2013. יתרה מכך, מאז שנרשמה, לא טורחת העמותה לדווח על כל פעילות. היא לא מגישה דו"חות כספיים על פי חוק ולא מדווחת על חמשת מקבלי השכר הגבוה ביותר בה. מאתר העמותה לא ברור כמה חברים או עובדים יש לה או להיכן בדיוק מגיעים הכספים על קורס המנעולנות.

בועז פמסון. העמותה אינה מגישה דו"חות
צילום מסך
להמשך הפוסט

מיהו "החוקר" שמבטיח להעלים סוכרת תוך שלושה שבועות?

אמיר כץ שולח מייל בתפוצת נאט"ו ובו הוא טוען לשיטת טיפול מהפכנית במחלה תמורת מאות שקלים. אצל כץ אפשר גם לקבל "ייעוץ" תמורת אלף שקל לשעה. ניסיונות הבירור הניבו תכתובת מוזרה

המייל שקיבלתי פעמיים, יום אחרי יום, נשא כותרת מסקרנת: "חמש סיבות מסתוריות שבגללן 18,476 אנשים הצליחו להיפטר מהסוכרת שלהם ומהדקירות באצבע תוך שלושה שבועות בלבד בצורה טבעית לחלוטין (למרות שהדוקטור אמר להם שזה "לא אפשרי")". להיפטר מסוכרת בתוך שלושה שבועות? האם מתחבא כאן משהו ששווה דיווח מיידי לוועדת פרס נובל? "החלטנו להוציא הכל, לחשוף הכל ולהפיץ את זה באינטרנט", נכתב בהמשך המבטיח, "כאן, לחברות התרופות יהיה קשה מאוד למנוע את ההפצה של מדריך שבאמת עובד בשבילך".

מקורו של המייל בדף אינטרנט פרסומי המבטיח גם עזרה בריפוי אקנה ו"ירידה במשקל בלי ספורט ובלי דיאטה", באמצעות "שני פירות טעימים ומוכרים בישראל... עשב תיבול שמפחית אוטומטית מתח... ושמן מיוחד שהוא בעצם אקמול טבעי שמעניק אנרגיה ומחזק את הלב". כל הטוב הזה יגיע אליכם תמורת 497 שקל או 297 אם תשתתפו במבצע שלפי האתר יסתיים בעוד שלוש דקות.

"עשב תיבול שמפחית מתח ושמן מיוחד שהוא בעצם אקמול טבעי"
להמשך הפוסט

הילד רואה רוחות? הכירו מטפלת שמציעה מלאכים, מגן דוד וכדורי אור

נגה הילה מותנה התייעצה בקבוצת פייסבוק סגורה בשם "קהילת המטפלים - בית למקצועות הטיפול והרפואה" כיצד לטפל בחרדותיו של הילד. מסתבר שלחלק מהקולגות שלה יש שיטות לא פחות מוזרות

קריאת ההתכתבות הערה בדף הפייסבוק של קבוצה סגורה בשם "קהילת המטפלים – בית למקצועות הטיפול והרפואה" מותירה לא פעם תהיות להיכן מוכנים הורים לשלוח לטיפול את ילדיהם וגם את השאלה איפה המועצה לשלום הילד כשצריך אותה.

לאחרונה העלתה חברת הקהילה, נגה הילה מותנה, שאלה לקולגות בזו הלשון: "אני מדריכת הורים ומטפלת הוליסטית בתחילת דרכי. אחד המטופלים שלי (ילד בן 12) מאוד רוחני ברמה שרואה רוחות וזה מכניס אותו לחרדה. אני עושה לו Access Bars והגנות אנרגטיות וגם לימדתי לעשות לעצמו (מלאכים/כדור אור זוהר ומגן דוד). אני מבינה שהעין השלישית שלו פתוחה וככל הנראה הרגישות שלו מאפשרת לו לראות מעבר. אשמח לעוד דרכים לעזור לו. למדתי תטא הילינג ותיקשור. אני יכולה לבקש עבורו גם שהנשמות הטועות יניחו לו. מה עוד אפשר? תודה מראש".

העבודה "שדים" של אליה זימנד
שולי חלפי
להמשך הפוסט

רפי קרסו אמור לחתום "פרופסור לפסיכולוגיה", למה זה לא קורה?

ב-2016 פנה משרד הבריאות שוב לרופא והסלב בדרישה שיסדיר את דרגתו האקדמית בהתאם להסכם גישור שעליו חתם שמונה שנים קודם לכן. קרסו: היותי פרופסור - עובדה אקדמית

סוגיית התארים האקדמיים בקרב רופאים ועורכי דין ואופן הצגתם טופלה בכנסת עוד ב-2004. בסקירה שפרסם מרכז המידע והמחקר לבקשתו של ח"כ לשעבר אילן שלגי, נכתב כי "בשונה מהתחזות, שפירושה שימוש בתואר שאינו בידי המשתמש בו, שימוש מטעה מתקיים כשאדם מציג את עצמו בתואר אקדמי שיש לו, אלא שאופן השימוש והצגת התואר עלול להטעות את הציבור. למשל, נוירולוג עלול להזדהות כפרופסור יעקב כהן נוירולוג, אף שתואר הפרופסור ניתן לו בפסיכולוגיה". 

על כל פנים, בהערות השוליים מפנה הסקירה לכתבה שהתפרסמה ב"הארץ" ב-2001 ובמרכזה ד"ר רפי קרסו, הכוכב התקשורתי. קרסו הוא רופא נוירולוג המציג עצמו לאורך שנים רבות כפרופסור מבלי לעשות זאת כנדרש ממנו. סוגיית מעמדו של קרסו הטרידה מאוד את ההסתדרות הרפואית בתקופת כהונתו של פרופ' אבינעם רכס, וב-2008, אחרי מאבק שנמשך ארבע שנים, חתמו הצדדים על הסכם גישור. לפי ההסכם, כדי למנוע מצבים של הטעיית הציבור בהקשרים רפואיים, יחתום קרסו כך: "פרופ' רפי קרסו, פרופסור במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר אילן".

ד"ר רפי קרסו. מאבק משפטי שנמשך ארבע שנים
רמי זרנגר
להמשך הפוסט

מדוע מכינה ללימודי רפואה בחו"ל נתבעה שלוש פעמים בשנה אחת?

במקרה אחד נפסק כי "תל אביב מדיקל קולג'" לא הציגה בפני סטודנט פוטנציאלי את הלימודים בצורה מתאימה והטעתה אותו כשאמרה שצוות ההוראה מורכב אך ורק ממרצים בכירים מהאקדמיה

בעבר, מי שביקש ללמוד רפואה בחו"ל היה פונה ישירות אל האוניברסיטה שבה הוא חפץ, עובר תהליך ארוך ובסופו מתקבל או נדחה. כיום רבים מהמועמדים פונים תחילה למכינות ללימודי רפואה ומשלמים בעבור הלימודים בהן כ-18-14 אלף שקלים. החברות שמציעות מכינות כאלו הינן חברות פרטיות שאינן מפוקחות על ידי המדינה ועוסקות בעיקר בהכנה ללימודים במדינות כמו  צ'כיה, ליטא ולטביה, אך גם באיטליה.

אחת החברות הבולטות בתחום היא "תל אביב מדיקל קולג'". מייסדה הוא ד"ר שחר גבע, רופא שעשה הפסקה מעיסוקו הקליני ברפואה.  ב-2017 נתבעה תל אביב מדיקל קולג' שלוש פעמים בבתי משפט לתביעות קטנות בידי סטודנטים. בשתיים מהתביעות היתה התנהלותה של החברה תמוהה – היא לא הגישה כתב הגנה ונפסק כי תשלם לתלמידים פיצויים והוצאות משפט.לטענת החברה לאחר פסק הדין בתביעה הראשונה נחתם הסכם פשרה שביטל את פסק הדין. במקרה השני הוגש בהמשך כתב הגנה, פסק הדין בוטל ולאחריו נחתם הסכם גישור.

ניר כפרי
להמשך הפוסט

אימפריית הדוקטורטים המפוברקים מגיעה גם לבולגריה

ביהמ"ש לתביעות קטנות חייב את עקיבא פרדקין, מראשי תעשיית "התארים המקוצרים" בחו"ל, להחזיר אלפי שקלים לתובעת ששילמה ומעולם לא נרשמה ללימודים. וגם: מי היא ד"ר שולמית לוריא?

עקיבא פרדקין הוא "לקוח חוזר" של מדור זה בהיותו אחד מראשי תעשיית הדוקטורטים המפוברקים שחולקו פה מ"מוסדות אקדמיים" באוקראינה, סרי לנקה וקוסטה ריקה. לאחרונה, כך מסתבר, הוא החל לשווק תארי דוקטור גם מבולגריה לכל מי שמבקש דרך קלה וקיצור תהליכים במסע אל התואר השלישי הנכסף.

בפסק דין שניתן באחרונה בבית המשפט לתביעות קטנות בתל אביב חויב פרדקין לשלם אלפי שקלים לתובעת בשם איילת אריאל חסיד. השופט יאיר חסדיאל כתב כי לאחר ששילמה לפרקדין, גילתה חסיד כי כלל לא נרשמה ללימודי דוקטורט במוסד בשם South West University. כשפרדקין נדרש להסביר, כך לפי פסק הדין, הוא הציג "גרסה קליידוסקופית הכוללת שפע של הסברים מלומדים, זוהרים, מתחלפים ומהתלים". 

אוניברסיטת South West University בבולגריה
צילום מסך
להמשך הפוסט

אצל גלית דיסטל אטבריאן, הצהרות לחוד ומציאות לחוד גם כשמדובר בתואר השני

הסופרת, שנתפסה כבר בעבר כשאינה מדייקת בעובדות, טוענת בראיונות ובפרסומים שונים שהיא בעלת תואר שני בפילוסופיה מהאוניברסיטה העברית, אלא שבפועל לא סיימה את לימודיה

הסופרת גלית דיסטל אטבריאן כבר נתפסה בעבר כשאינה מדייקת בעובדות או לחילופין בוחרת להסתיר אותן. כך היה כשטענה כי זכתה פעמיים בפרס ספיר למרות שבפועל ספר אחד שלה נכלל ברשימה הקצרה של המועמדים, וגם אז - מבלי שזכה. כך היה גם כשלא שיתפה את מנהלי תאגיד השידור "כאן" (בו עבדה כעיתונאית) בכך שכתבה במקביל נאומים לשרת התרבות מירי רגב. 

ומה בנוגע להכשרתה האקדמית? בראיונות ברשת מתהדרת דיסטל אטבריאן רבות בהיותה בעלת תואר שני בפילוסופיה מהאוניברסיטה העברית. "יש לי תואר שני בפילוסופיה אנליטית, אני יכולה לדקלם לכם את ההוכחה האונטולוגית לקיום האלוהים של דקארט ולהסביר לכם על הדרך את ההבדל בין אונטולוגיה לאפיסמולוגיה (הטעות במקור), אבל בכל מה שקשור ליהדות ומחשבת ישראל אני בורה ועאמת הארצות", כתבה על עצמה במאמר ל"מקור ראשון" ביולי 2017.

גלית דיסטל אטבריאן
צילום: מאיר כהן / א
להמשך הפוסט

מאחורי הטעם המתקתק של הליקוריץ מתנהל מאבק מר

חברות שמוכרות תוספי תזונה המבוססים על הצמח ליקוריץ משתמשות בשמו של פרופסור מיכאל אבירם, מנהל המעבדות בבית החולים רמב"ם לשעבר. אבירם זועם: "זה עולם של שרלטנות"

יש מספר חברות בישראל שמוכרות תוספי תזונה המבוססים על הצמח ליקוריץ. כן, כן, זה שמהתמציות שלו מכינים במבליק (לירושלמים), שוש, רגליס ועוד. אתרי האינטרנט שלהן מייחסים לצמח איכויות טיפול בסכרת, טרשת עורקים ותחלואים רבים נוספים. בחלק מהמקומות, כמו אצל "ליקוריץ פלוס 123", למשל, נטען כי מדובר בתוסף תזונה "מציל חיים", לא פחות.

שם פופולרי מאוד אצל החברות שעוסקות בייצור ושיווק תמציות ליקוריץ הוא זה של פרופסור מיכאל אבירם. תמונותיו והפניות למחקריו בנושא מופיעות באתריהן. אלא שאבירם, גמלאי שעבד בעבר בטכניון ואף ניהל את מעבדות בית החולים רמב"ם, זועם. לדבריו, הוא אכן חקר במשך שנים רבות את השפעות של נוגדי חימצון על מחלות לב וכלי דם, אך מעולם לא אישר שימוש בשמו או במחקריו לצרכי מכירת ליקוריץ.

ממתק ליקוריץ. יש גם חומר שמעלה את לחץ הדם
Tiia Monto / ויקיפדיה
להמשך הפוסט

מה קורה כשברשות המסים לא טורחים לעשות גוגל

אדם שהורשע בהעלמת מס במיליונים "זכה" לעונש קל מבית המשפט אחרי ששיכנע כי "מצבו הכלכלי דחוק". אם ברשות היו טורחים לחפש עליו ברשת, התמונה היתה נראית להם אחרת לגמרי

שמעו סיפור: לפני כמעט בדיוק ארבע שנים, ב-19 במארס 2015, הרשיעה השופטת לימור מרגולין-יחידי מבית משפט השלום בתל אביב את דוד נוריאלי, הבעלים והמנהל של "האחים נוריאלי בע"מ" וחברת "סטוק דאונטאון" בהעלמות מס בהיקף של כשלושה מיליון שקל במסגרת הסדר טיעון.

בהסדר נקבע לנוריאלי עונש קל שבמסגרתו ישלם את כל הסכום שהעלים, ייקנס ב-150 אלף שקל נוספים בפרישה של 40 תשלומים וירצה שישה חודשי עבודות שירות. הוא גם הפך לעד מדינה וסייע לרשות לתפוס מעלימי מס אחרים. נוריאלי החזיר את הכספים ושילם את הקנס ובבית המשפט הביע צער על מעשיו תוך שהוא מדגיש את מצבו הכלכלי הקשה.

בניין רשות המסים בירושלים
ליאור מזרחי
להמשך הפוסט

פערי השכר בין גברים לנשים הם "בלוף"? הנה הטעויות שלך גדי טאוב

יום האישה הבינלאומי אפשר לחוקר והפובליציסט לשטוח בדף הפייסבוק שלו "עובדות" על שוק העבודה שכל קשר ביניהן למציאות מקרי בהחלט. זמן לפרק אותן את אחת

גדי טאוב ניצל בשבוע שעבר את יום האשה הבינלאומי כדי להפיץ בדף הפייסבוק שלו מידע שכל קשר בינו לבין המציאות הקיימת בשוק העבודה - מקרי בהחלט. את הפערים המגדריים מכנה טאוב "בלוף מעופף" ולכן כדאי להעמיד אותו על טעותו בכל הנוגע למה שהוא מכנה "עובדות".

1. "גברים פשוט עובדים הרבה יותר מנשים בממוצע" - טעות. גברים אמנם נמצאים במשרד יותר שעות אך זה לא אומר שהם "עובדים יותר". דוגמה טובה להמחשת העניין ניתן לקחת מהפרק הנהדר ב"רמזור" שבו אמיר (מירי) נשאר במשרד "שעות נוספות" כדי לא להגיע למקלחות של הילדים. מדובר במציאות , לצערינו, מוכרת. שעון הנוכחות, זה שרושם את ה"שעות הנוספות" הוא האויב הגדול ביותר של האשה העובדת שמגדלת ילדים. לו היתה נבדקת התפוקה של גברים ונשים, פערי השכר היו מצטמצמים ואולי אפילו מתהפכים.

"הגבר 'נוסע רחוק' כי אשתו לוקחת את הילדים ב-16:00"
צילום מסך
להמשך הפוסט

"הפסיכולוגית" שאפילו אני הופתעתי כשגיליתי שאין לה דוקטורט

מדוע אשה מבוגרת טוענת שהיא בעלת דוקטורט מהאוני' העברית כשבדיקה פשוטה מגלה שהיא לא? מדוע היא משקרת, מודה בכך, אומרת משהו אחר ואז חוזרת בה שוב ושוב? לנילי הררי התשובות

השיחות עם "הפסיכולוגית" נילי הררי, שמציעה את שירותיה מאז אמצע שנות השבעים, מבלבלות מאוד. היא אומרת משהו בשיחה אחת ואז חוזרת בה בשנייה; משקרת ואז מודה בכך; מספקת אמירות ברורות אך אינה מוכנה לגבות אותן בעובדות.

הררי אינה רשומה בספר הפסיכולוגים ואין לה רשיון מטעם המדינה. להגנתה היא טוענת שמעולם לא אמרה שהיא פסיכולוגית, שעל הקבלות שלה כתוב "פסיכותרפיסטית" ושמי ששואל מקבל תשובה מדויקת. "אנשים קוראים לכל מטפל 'פסיכולוג' גם אם לא הציג עצמו ככזה", היא מוסיפה. כשאני אומרת לה שב-144 היא מופיעה כפסיכולוגית, הררי טוענת שהיא מופתעת. למרות זאת, לא טרחה לתקן את המעוות ובשיחה נוספת גם לא ידעה להסביר למה.

טיפול פסיכולוגי. אילוסטרציה
ללא קרדיט
להמשך הפוסט

הכירו את העיתונאי שפיתח "שיטה" לטיפול בבעלי מוגבלויות

אבי יעקובוביץ הוא איש רב פעלים. בכובעו האחד הוא מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה ובכובעו השני "מטפל בבעלי מוגבלויות קשות". מה הכשרתו לכך ומה מאחורי "השיטה" שהמציא? לא ברור

יש משהו מתעתע באבי יעקובוביץ. מצד אחד - איש רדיו המגיש תוכניות בנושאי רפואה וכלכלה בתחנת "גלי ישראל" ומראיין בטלוויזיה. מצד שני - נשיא ומנכ"ל "מרכזי סוד הניצחון", "נטורופת", המשתתף בכנסים שונים העוסקים בתזונה, הפרעות קשב וריכוז והתנגדות לשימוש בריטלין.

באתר מרכזי סוד הניצחון ועמותת "רז" מוצג יעקובוביץ כבעל תואר דוקטור, אשר פיתח שיטה המציעה טיפול לבעלי מוגבלויות קשות, כולל נכי צה"ל. "זו שיטה טיפולית, שיקומית וחינוכית מיוחדת, המתבססת על מגוון של גירויים ומותאמת לכל מי שסובל מפגיעה כלשהי, מתסמונת דאון, שיתוק מוחין, אוטיסטים, עיוורים, חרשים ועד ילדים רגילים עם קשיי למידה ובעיות קשב וריכוז. המטרה היא להגיע לרמה וליכולת האופטימלים של המטופל ולהקנות לו כמה שיותר עצמאות", נכתב.

אבי יעקובוביץ. טוען שלמד בגרמניה
צילום מסך
להמשך הפוסט

560 שקלים והמוח שלכם יתוקן מדיכאון בתוך חמישה ימים

כפיר פוריאן מספר כי רקח "פורמולה" המטפלת בהצלחה ביותר מ-90% מהמקרים. הוא רק מבקש את כרטיס האשראי שלכם וש"תשאירו קצת גם לאחרים כי הכדורים של הרופאים לא עוזרים"

"התגלה: 'קוקטייל אושר טבעי' מתקן את המוח מדיכאון מתמשך תוך חמישה ימים או לפחות מפסיק את הצורך בתרופות שהורסות את הגוף. פועל גם אם ניסית כל תרופה שקיימת ואפילו שקלת לאשפז את עצמך!"

לפעמים מספיק לקרוא מודעה כדי שכל הנורות האדומות יהבהבו בחוזקה. המפרסם הוא כפיר פוריאן שמציג את עצמו כ"מומחה לרפואת צמחים מערבית והומאופת מודרני". פוריאן הוא גם הבעלים של מעבדת "מג'יק דרופס", החברה שטוענת כי היא מייצרת פתרון טבעי לטיפול בדיכאון.

כפיר פוריאן
צילום מסך
להמשך הפוסט

הילד סובל מ-ADHD? הנדסאי בשיווק יפתור את הבעיה

"דוקטור" עוזי טל מתהדר בתארים ומציג עצמו כבעל מומחיות בטיפול בטראומה וחרדות. הוא מקבל כסף טוב מהורים שרוצים את הטוב עבור ילדיהם, אך השכלתו בעניין היא קשקוש אחד גדול

הורים מנסים להוריד עבור ילדיהם את הירח ובוודאי שיהפכו כל אבן כדי למצוא פתרון כשמתגלות בעיות. הרגישות הזו הופכת הורים לקבוצה פגיעה במיוחד - אפשר למכור לה כמעט הכל, בהסכמה ותמורת סכומי כסף גדולים. לאחרונה אמרה לי אם לילדה אוטיסטית כי היא "תנסה כל דבר - העיקר שיעבוד". איך אפשר להאשים אותה?

על הפגיעות הזו סומכים "דוקטורים" למיניהם. לאחרונה למשל נכתב במדור זה על "דוקטור" אלעד ושדי, פיזיוטרפיסט שטוען כי הוא מלמד ילדים אוטיסטים לדבר. כמוהו, גם "דוקטור" עוזי טל מטפל בילדים, הפעם בכאלה הסובלים מהפרעות קשב וריכוז (ADHD). באתרו כותב טל כי התמחותו היא "בטיפול בטראומה וחרדות" ומוסיף כי התמחה בשיטת NLP וכי הוא גם עוסק "באימון אישי לילדים בעלי ADHD". בחלק העוסק בהשכלתו, הוא כותב: "בוגר לימודי אימון אישי, ארגוני ועסקי, אימון לילדים וילדים בעלי ADHD מאוניברסיטת בר-אילן. הנדסאי תעשיה וניהול במגמת שיווק".

אילוסטרציה של ADHD
Getty Images IL
להמשך הפוסט

הפיזיותרפיסט שפיתח שיטה שמלמדת "ילדים אוטיסטים לדבר"

אלעד ושדי מציג עצמו כדוקטור טוען כי המציא טכניקה בתחום ההיגוי. באגודה הישראלית של קלינאי התקשורת פנו למשרד הבריאות והזהירו כי בעבודתו יש חשש לבריאות הציבור

בין הפיזיותרפיסט אלעד ושדי לאגודה הישראלית של קלינאי התקשורת מתנהלת בזמן האחרון מלחמה שהגיעה עד לפתחו של משרד הבריאות. במכתב שנשלח לעמותה לקידום הפיזיותרפיה בישראל מכנה יו"ר אגודת קלינאי התקשורת, אסנת סגל, את ושדי "מסיג גבול מקצועי" ומזהירה כי בעבודתו יש חשש לבריאות הציבור. 

"הובא לידיעת האגודה ולא בפעם הראשונה כי ושדי מאבחן, מטפל ואף מכשיר מטפלים בתחום ההיגוי (כולל אפרקסיה ילדית של ההיגוי) המצוי בליבת המקצוע של קלינאי התקשורת וייחודי להם מכוח החוק", כתבה סגל, "מדובר בהתנהלות שלא רק שאינה אתית ונוגדת את החלוקה המקצועית המקובלת, אלא אף מעוררת חשש אמיתי לבריאות הציבור". עוד ציינה סגל כי ושדי כבר הוזהר בעבר על ידי עורך דינה של האגודה.

חינוך גן ילדים אוטיסטים
אריאל שליט
להמשך הפוסט

"המנהיגה החברתית" של בני גנץ - בכירה במרכז השלטון המקומי

הילה שי וזאן היתה אחת הנואמות לפני בני גנץ בכנס ההשקה של "חוסן לישראל". חרף פעילותה הפוליטית היא לא התפטרה או יצאה לחופשה. וגם: מהי התנועה החברתית שבראשה היא עומדת

את מופע החימום לנאומו הראשון של בני גנץ כפוליטיקאי בחודש שעבר סיפקו שניים: הראשון היה מיכאל ביטון, עד לאחרונה ראש מועצת ירוחם המוערך, והשנייה היתה הילה שי וזאן, שהוצגה כמנהיגה חברתית ופעילה מרכזית במפלגת "חוסן לישראל". שי וזאן לא ציינה בנאומה כי היא משמשת כראש מנהל דוברות, תקשורת ויח"צ במרכז השלטון המקומי, תפקיד המקביל לדרגת סמנכ"ל. בעבר שימשה כחברת מועצת העיר מודיעין, בה היא מתגוררת. בראש מרכז השלטון המקומי עומד כיום חיים ביבס, ראש העיר מודיעין.  

מרכז השלטון המקומי איננו חברה ממשלתית ומועסקיו אינם עובדי מדינה, אך מדובר בגוף פוליטי לחלוטין המעורב בעבודת הרשויות המקומיות מול משרדי הממשלה, מפלגות, חברי כנסת ושרים. על כן ניתן היה לצפות ששי וזאן תתפטר או לצאת לחופשה ללא תשלום עד אחרי הבחירות. כך עשה למשל אשל ארמוני, יו"ר נמל חיפה כשביקש להפוך לראש המטה של יו"ר תל"ם, משה (בוגי) יעלון.

הילה שי וזאן בכנס ההשקה של "חוסן לישראל"
צילום מסך
להמשך הפוסט

מחפשים מנחה להצלחה בחיים? יש לנו "דוקטור" בשבילכם

יוסף רחמים הוא איש רב פעלים. באתרו מופיעים שלל עיסוקים, החל מטיפול בראומטולוגיה שיקומית, פסיכולוגיה התנהגותית ועד רוקחות טבעית. גם את ההבטחה שבכותרת למד כנראה איפשהוא

יוסף רחמים הוא ד"ר לפסיכולוגיה טיפולית (Ph.D). האם מישהו יודע מה פירוש "פסיכולוגיה טיפולית"? במשרד הבריאות אין קטגוריה כזו. לרחמים יש עוד כמה וכמה סופרלטיבים על עצמו. כמו למשל "מטפל ויועץ ברפואה משלבת (אינטגרטיבית)" ו"מנחה להצלחה בחיים".

באתר שלו, בחלק העוסק ברקע האקדמי שלו, מדגיש רחמים כי הוא מרצה במסגרות אקדמיות, מרצה בסמינרים מקצועיים, פועל בתחום בריאות האדם ואף מספר כי הוא "מאושר משרד החינוך ללמד רפואה". הניסיון לברר באילו "מסגרות אקדמיות" הוא מלמד - עלה בתוהו. אלא שזו הבעיה הקטנה. טענתו כי יש בידיו אישור ללמד רפואה מעוררת תהיות גדולות יותר. 

יוסף רחמים. "בבודפשט, איפה שכל הישראלים לומדים"
צילום מסך
להמשך הפוסט

האוניברסיטה, היועמ"ש והמס הנדרש

במקום לפנות לייעוץ הרשויות בשאלות לא פתורות, בוחרת האוניברסיטה להוציא סכומים גבוהים על משרדי עורכי דין וראיית חשבון ואלה מגישים דו"חות המצדיקים את החלטותיה הפנימיות

מסתבר שלאוניברסיטת בר אילן יש שיטה מעניינת: כשהיא נתקלת בשאלה או סוגיה לא פתורה בתוך המוסד, היא לא תמיד עושה את הדבר המתבקש ופונה, בחינם, לרשות הרלוונטית. לא פעם מעדיפים בבר אילן לפנות לגורמים חיצוניים תמורת עשרות אלפי שקלים ולקבל מהם תמיכה בהחלטה הפנימית שהתקבלה.

קחו למשל את הטיפול בפרשיה מביכה שכללה זכייה תמוהה במרכז וקשר קרוב בין בכירים. לאחר המינוי הבעייתי, החלו להגיע להנהלה ולמשפחות המעורבים מיילים אנונימיים בעלי אופי סחטני. כמה הגיוני היה לפנות למשטרה, אלא שההנהלה בחרה לממן חוקר פרטי. אותו חוקר טען שהוא יודע מי שלח את המיילים אבל המליץ לא לפנות למשטרה כי הם פסקו מלהגיע. כך נוצר מצב בו 36 אלף שקל שולמו, השולח לא נענש והדו"ח בעניין נותר סודי. בהמשך אף נשכר שותף בכיר במשרד עורכי הדין גדעון פישר לבדוק את הפרשה על אף שהוא דוקטורנט ורכז קורס בבר אילן. עלותו של הדו"ח הזה היתה 30 אלף שקל. מיותר לציין כי הבכירים המעורבים ממשיכים לעבוד זה לצד זה.

אוניברסיטת בר-אילן
תומר אפלבאום
להמשך הפוסט

אפוסתרפיה ואוסטאופתיה - זה רק נשמע דומה

בעקבות פניות גולשים ביקשנו ממשרד הבריאות לעמוד על ההבדלים בין שתי השיטות. מסתבר שיש הרבה מאוד הבדלים, דקויות ועניינים לדעת בטרם פונים לטיפול ולמטפל שאתם באמת רוצים

לא מעט שאלות מגיעות אלי לאחרונה בנושא אפוסתרפיה. הסיבה לכך היא ככל הנראה קולו הרדיופוני של אלכס אנסקי, המציע בפרסומות בכאן ב' את הטיפול הזה למי שסובל מכאבי ברכיים. אם ברגע הראשון נדמה שמדובר בעוד ממבו ג'מבו - אז מסתבר שלא, אבל מצד שני אפוסתרפיה היא גם לא מקצוע רפואי.

לפי משרד הבריאות, אפוסתרפיה היא טכנולוגיה שפותחה בישראל על ידי חברה פרטית בשם "אפוסתרפיה". השיטה היא למעשה אימון עמידה על משטח לא יציב, דמוי חצי כדור. בפועל, מוצמדים שני חצאי כדור לסוליית הנעליים של המטופל והוא אמור ללכת איתם מספר שעות ביום.

אוסטאופתיה. הבדל גדול בין ההכשרה בארה"ב להכשרה באירופה ובישראל
karelnoppe / Getty Images IL
להמשך הפוסט

כשקולות חדשים במגזר הדרוזי קודמים לטוהר המידות

תואר מפוברק מרוסיה? דוקטורט תמוה מרומניה? מסתבר שהצרכים האלקטורליים של פטרונים פוליטיים כמו משה כחלון ועמיר פרץ "משכיחים" סיפורים מעברם של חברי הכנסת סאלח סעד ואכרם חסון

ח"כ סאלח סעד (עבודה) עסוק בימים אלה בביסוס שמו ברשימות המומלצים לקראת הפריימריז. על המקום ה-17 השמור לדרוזי (הגם שאינו נראה ריאלי כרגע) הוא מתמודד נגד החתן שלו והדבר יצר קרע גדול במשפחה. סעד נחשב למקורבם של שני גורמים בעלי השפעה רבה במפלגת העבודה: ח"כ עמיר פרץ ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. לשניהם יש רשימות מומלצים שלא מן הנמנע כי יהיו דומות. 

למה כל זה חשוב? כי סעד הוא דמות מוכרת, ולא בהכרח לטובה, בהסתדרות וסביבותיה. במשך שנים הוא שימש מנהל חטיבת עובדי הרשויות המקומיות בגליל ויו"ר ההסתדרות החדשה במרחב גליל עד שב-2007 נאלץ לפרוש לאחר שבדיקה העלתה שהציג תואר פיקטיבי במשפטים מאוניברסיטת לומונוסוב הרוסית. אחרי שהציג את ה"תואר" ביקש ואף קיבל תוספת שכר.

חברי הכנסת סאלח סעד ואכרם חסון
מיכל פתאל
להמשך הפוסט

מה מותר ומה אסור לפסיכולוג שאינו מומחה?

בניגוד לדעה הרווחת לא כל פסיכולוג שסיים את לימודיו כחוק ורשום בספר הפסיכולוגים יכול גם לטפל. אז מה כן מותר לו? וגם: מה קורה בהסתדרות הפסיכולוגים בישראל?

מה מותר ומה אסור לפסיכולוג שאינו מומחה לעשות? האם פסיכולוג או פסיכולוגית בעלי רישיון מוכר, המופיעים בפנקס הפסיכולוגים של משרד הבריאות, אך בעלי תארים אקדמיים בלבד ללא התמחות רשאים לטפל? בשאלות מעין אלה אני נתקלת פעם אחר פעם ולכן פניתי למשרד הבריאות כדי לקבל הסבר ברור 

ובכן, על פי חוק הפסיכולוגים, לפסיכולוג הרשום בפנקס אך אינו מומחה, ואינו בתהליך התמחות, מותר לעסוק בפסיכולוגיה רק אם הוא אינו עוסק באחת משש ההתמחויות המוכרות בחוק: קלינית, שיקומית, רפואית, התפתחותית, חינוכית ותעסוקתית. הוא יכול להרצות וללמד או לחילופין לטפל בתחומים שאינם קשורים להתמחויות (ובתנאי שהוכשר אליהם כראוי) כגון: טיפול זוגי והנחיית קבוצות.

איור של אסי דיין מהסדרה "בטיפול"
איור: ליאו אטלמן
להמשך הפוסט

צמצומים, ירידה בהישגים ומינויים תמוהים: מה קורה במכללה למינהל?

במכללה, הסובלת מהידרדרות בשנים האחרונות ומירידה במספר הסטודנטים, מינו בכיר בהתאחדות לכדורגל לדיקאן ביה"ס לתקשורת, על אף שמדובר בתפקיד לאישיות אקדמית בכירה במשרה מלאה

לא מעט אנשים שמכירים את הנעשה במכללה למינהל מתארים מוסד אקדמי הסובל מהידרדרות קשה בשנים האחרונות. האיש החזק במערכת הוא המנכ"ל רפי גמיש ולא הנשיא, פרופ' אורן קפלן, המבלה חלק ניכר מזמנו בחו"ל. בין השניים לא שוררת אהבה גדולה. בנוסף, סבלה המכללה בשנים האחרונות מבעיות פיננסיות קשות, הן בגלל ירידה במספר הסטודנטים והן בשל כשלים ניהוליים ארוכי שנים. היא נדרשה בין היתר לתוכנית הבראה וכחלק ממנה, כך טוענים אנשי אקדמיה, אוחדו והוגדלו כיתות וסמינרים בהם אמורים להשתתף 15 איש כוללים כיום פי שניים או שלושה סטודנטים. 

לדברי הנהלת המכללה, הצעדים שננקטו איזנו אותה, אך במקביל נשאלת השאלה באיזה מחיר אקדמי נעשה הדבר. ההידרדרות באה לידי ביטוי בין היתר כשבודקים את הציונים להם זוכים בוגרי המכללה בבחינות חיצוניות. אם בעבר נחשבה המכללה לאימפריה בתחום ראיית החשבון, הרי שמתוצאות הבחינה בחשבונאות פיננסית שפורסמו באוקטובר עולה כי רק 13% מתלמידיה עברו. שיעור העוברים הכללי היה נמוך אף הוא ועמד על – 41%. מבחירות לשכת עורכי הדין שפורסמו במאי 2017 עולה כי 63% מבוגרי המכללה עברו, נתון נמוך בהרבה מזה של בחינת אוקטובר 2015 - 76%.

המכללה למינהל
דודו בכר
להמשך הפוסט

הכירו את השלוחה העסקית "המשגשגת" של המכללה הסיינטולוגית

אלעד הדר מציע שפע שירותים פיננסיים ועסקיים ומתהדר בעבודה עם חברות מהגדולות במשק. השכלתו, כמו זו של שותפיו, מגיעה מקולג' מסתורי ברמת גן. וגם: כמה שוות שלוש דקות בתוכנית טלוויזיה?

חברת "סקסס" שהוקמה ב-2004 מציעה לא מעט שירותים: ייעוץ עסקי, ליווי פיננסי, ייעוץ ארגוני ושיווקי, אימון עסקי למנהלים ועוד ועוד. בראשה עומד אלעד הדר. בעמוד הפרופיל שבאתר האינטרנט שלה נכתב בין היתר כי סקסס "פועלת בחסות וברישיון מטעם תאגיד הייעוץ הגדול ביותר בעולם WISE" ובהמשך נכתב כי בין לקוחותיה חברות כגון: מוטורולה, IBM, מרצדס, ג’נרל אלקטריק, קוקה קולה, סוני ומקדונלד'ס.

בדיקה קצרה עם הדר מעלה כי סקסס הישראלית לא עובדת עם החברות האלה, אך לדבריו התאגיד העולמי כן. לך תבדוק. לדבריו, בישראל הוא עובד עם קופת חולים כללית (בפועל התברר כי הוא עובד עם של"ה, חברת בת של הכללית) ועוד עם לקוחות רבים כמו: עמינח, מכבי תל אביב, TEN, פרופיט, דורין פרנקפורט ועוד ועוד.

אלעד הדר
צילום מסך
להמשך הפוסט

שבעה רופאים זומנו לבירור במשרד הבריאות בגין "עידוד לאי התחסנות"

הוועדה לבדיקת הטעיית הציבור במשרד מסירה את הכפפות במאבק באנשי מקצוע המעודדים את התופעה. ברשימה המפורסמת באתר הוועדה מופיעים גם "דוקטורים" העוסקים במצגי שווא בנוגע לחיסונים, תוספי תזונה, תמרוקים ועוד. חלקם כבר הוזכרו במדור זה

הוועדה לבדיקת הטעיית הציבור במשרד הבריאות זימנה בחודשיים האחרונים שבעה רופאים לבירור בגין "עידוד לאי התחסנות". הוועדה היא זו שפועלת אקטיבית למניעת פרסום מטעה מצד אנשים שונים בענף ואלה המשיקים לו, כמו מזון ותוספי תזונה, תמרוקים, מוצרים הומאופטיים, אביזרים ומכשור רפואי. הוועדה מורכבת מנציגי מחלקות במשרד הבריאות ומשרד הכלכלה. על המכתבים שנשלחו לרופאים חתום היועץ המשפטי של הועדה, עו"ד אייל חקו.

סוגיית העידוד לאי התחסנות מטרידה מאוד את הוועדה בעיקר בגלל פרסומים של רופאים בעלי רישיון מוכר המתנגדים לחיסונים ובכך מעודדים את התופעה. בדרך כלל מדובר ברופאים שזנחו את הרפואה הקונבנציונלית אך ממשיכים להשתמש בתואר ד"ר (באופן חוקי, הוא שלהם לכל החיים) תוך שהם יוצרים הקשר בין פעילותם האלטרנטיבית לרישיונם הרפואי. אוכלוסייה אחרת שבה יש גורמים המעודדים לאי התחסנות היא של "דוקטורים" למיניהם.

1
תומר אפלבאום
להמשך הפוסט

מהי הכשרתה של יו"ר פורום "הורים נגד אלימות"?

מאז הקימה עמותה הנאבקת בתופעת האלימות במוסדות החינוך מתראיינת לילך קובה הרבה בתקשורת. שם, היא נוהגת לא פעם להציג עצמה כפסיכולוגית חברתית. אז זהו שהיא לא

לילך קובה נמצאת לאחרונה הרבה בתקשורת. מאז הקימה את פורום "הורים נגד אלימות" היא מרואיינת מבוקשת בכל פעם שמתרחש מקרה אלימות באחד ממוסדות החינוך. בלא מעט מהמקומות בהם היא מתראיינת היא מוצגת בתואר "פסיכולוגית חברתית". כך למשל בכתבה הזו ששודרה ב"החדשות", בכתבה במעריב ובכתבה במקומונים של רמת גן וגבעתיים.

גם כשאני מתקשרת אל קובה ושואלת אם היא פסיכולוגית חברתית, התשובה היא "כן". ובכן - התשובה היא "לא". קובה לא מופיעה בספר הפסיכולוגים ואינה אינה פסיכולוגית חברתית או פסיכולוגית מסוג אחר. במשרד הבריאות מסבירים כי "האפשרות להיקרא פסיכולוג נתונה למי שנרשם בפנקס הפסיכולוגים בלבד. כדי להירשם בפנקס עליך להיות בעל תואר שני. פסיכולוג עם תוספת כלשהי אפשרית רק למי רשום בפנקס כפסיכולוג מומחה (אפשריות רק שש תוספות לפי שש המומחיות הקיימות - קליני, חינוכי, שיקומי, רפואי, התפתחותי, תעסוקתי-ארגוני-חברתי)".

לילך קובה
צילום מסך
להמשך הפוסט

"אני מומחה כמו שהמומחים של מזרחי-טפחות מומחים"

לירון לסר מגדיר עצמו "מומחה לשיטת הבריאות הטבעית" רק שכבר בפתח השיחה עמו הוא מסביר שאין דבר כזה מומחה. הוא גם למד אצל מומחים מטעם עצמם

תמיד רציתי להיות ניר גונטז' והנה נקרתה גם בדרכי ההזדמנות. זה קרה במהלך השיחה עם לירון לסר, המציג את עצמו "מומחה לבריאות טבעית". המומחה לסר למד  אצל מומחים שהוזכרו פה לא מעט, למשל ה"דוקטור" ערן אשחר, אצלו גם עבד, או ד"ר גיל שחר, שהוא רופא בהכשרתו אבל מטפל בשיטת הרמב"ם שאינה מוכרת בשום מקום. הוא גם מזכיר את אלירן דה מאיו.

השיחה עם לסר, שמודה שאין לו השכלה אקדמית בתחום שבו הוא טוען למומחיות, עמוסה בכל כך הרבה טענות מוזרות, שכדאי לקרוא אותה (בקיצורים הכרחיים). הנושא הוא הצגתו כמומחה.

לירון לסר
צילום מסך
להמשך הפוסט

פסיכותרפיה גופנית ניאו-רייכיאנית פינת היפנוזה אריקסוניאנית

"דוקטור" אסף רולף בן שחר מתהדר בהתמחויות מפוצצות, אך את התואר השלישי שלו רכש בהתכתבות מאוניברסיטה בהוואי שאינה מוכנה בארה"ב ובוודאי שלא בישראל

"ד"ר אסף רולף בן-שחר הוא מהקלינאים והכותבים המובילים בעולם בתחום הפסיכותרפיה הגופנית ההתייחסותית. אסף הוא ראש התוכנית לפסיכותרפיה גופנית בת-זמננו .. ובנוסף הוא מלמד במוסדות קליניים ואקדמאיים בישראל וברחבי אירופה. את מרבית הכשרתו וניסיונו הקליני רכש במשך שהות ארוכה באנגליה".

המלים המרשימות האלה משובצות בפרסום לספר שכתב בן שחר. אל תתבלבלו, התחום בעל השם הגדול - פסיכותרפיה גופנית בת זמננו, הוא  תחום אלטרנטיבי ופרוץ, שאינו מוכר בישראל. את התוכנית ניהל בן שחר במרכז הישראלי לרפואת גוף נפש שאינו מוסד אקדמי. בחצי השנה האחרונה, עם התחלפות ההנהלה, אין למרכז קשר עם בן שחר, הוא לא מלמד שם וגם התוכנית נעלמה.

אסף רולף בן שחר
צילום מסך
להמשך הפוסט

למה לסחוט עשב חיטה בחינם כשאפשר ללמד זאת ב"מכללה"?

לשירלי בר יש תעודה מ"המקום שאליו מגיעים כדי להירפא ממחלות סופניות" ומנהלת חברה בעלת שם מפוצץ ל"רפואה תזונתית". הנטרופת אלירן דה מאיו בכלל מציע "תוכנית לימודים למדעי הרפואה"

שירלי בר, בעלת "מכללת בר", מציעה בעמוד הפייסבוק שלה "תוכנית הרזיה והחלמה" . היא גם מודיעה בו כי ניתן לרפא סכרת סוג 2 בעזרת מיצים טבעיים ובסרטון אחר  מציעה "מיץ חזק ביותר שעוזר בכך". בהמשך מסתבר שמדובר מיץ עשב חיטה שעולה, כך במקור, "12 שקלים". לזכותה של בר יאמר שהיא מדגישה שהמיץ לא עובד בעצמו, אלא רק יחד עם שינוי אורח חיים.

בר אינה הראשונה שמספרת על נפלאות עשב החיטה, אלא שבניגוד לנטורופתים או חובבי raw food (אוכל חי) היא עוסקת בתחום בעל שם מפוצץ - "רפואה תזונתית". לא רק שהיא מטפלת, גם המכללה שנקראת על שמה מוצגת בתואר "מכללה לרפואה תזונתית".

להמשך הפוסט

כשהקו בין פסיכולוגיה לחינוך מיוחד הופך לדק במיוחד

ד"ר גילה קדוש-דדון תיקנה טעויות הקשורות להכשרתה בעקבות פניית המדור. וגם: בכל הקשור לאגודה הישראלית להדרכת הורים - כל הדרכים מובילות לאוניברסיטת דרבי

הבירור בעניינה של גילה קדוש דדון, ד"ר לחינוך מיוחד מאוניברסיטת דרבי, ארך לא מעט זמן וכלל שאלות, תשובות, הכחשות, איומים, בדיקות חוזרות וגם תיקונים על גבי תיקונים מצד הגברת. סימן ראשון לכך שבדיקת הסופרלטיבים שבהם מתהדרת קדוש-דדון תהיה קשה, הגיע בצורת מכתב מעורך דין. הניסיון מלמד שכשעורכי דין נכנסים לתמונה במערכה הראשונה - זה ייגמר באיומים בתביעת דיבה במערכה השלישית. קדוש-דדון לא דיברה איתי. עורך דינה, לעומת זאת, ענה באריכות אבל נע בין הסברים מפותלים ושינה את עמדתו שוב ושוב.

נתחיל מהתחלה. גילה קדוש-דדון היא מאבחנת דידקטית ודוקטור לחינוך מיוחד מאוניברסיטת דרבי שבאנגליה. התואר שנושאת קדוש-דדון אינו Ph.D אלאdoctor of education  שהוא תואר מקביל ומוכר וגם המוסד בו למדה מוכר, כך שאין בעיה עם התואר. אלא שגם אם מדובר בתואר חוקי לגמרי, הרי שהוא נעשה בתחום החינוך. מסיבה זו לא ברור מדוע לפחות במקום אחד (לשונית אודות בדף הפייסבוק שלה), מציגה עצמה קדוש-דדון "דוקטור בפסיכולוגיה וחינוך מיוחד".

גילה קדוש-דדון
דף הפייסבוק של קדוש-דדון
להמשך הפוסט

הכירו את הרופא לוורטיגו שמספר כי ניהל יחידה בהדסה עין כרם

ד"ר זכריה שמש הוא רופא כללי הטוען כי בידיו שלוש התמחויות ושיטה ייחודית, אך רשמית אינו מחזיק ולו בהתמחות אחת.

לא מעט שאלות מטרידות עולות מהשיחה שקיימתי עם ד"ר זכריה שמש, המציע לציבור טיפול רפואי פרטי נגד ורטיגו וטנטון (אשלייה שמיעתית). שמש הוא רופא כללי המופיע ככזה בספר הרופאים של משרד הבריאות עוד מ-1982. עם זאת, לא מדובר במומחה, קרי רופא שעבר תהליך התמחות מוכר, למשל בתחום אף אוזן גרון.  

"ד"ר שמש, האם אתה מטפל בוורטיגו ובטנטונים", אני שואלת אותו כבר בפתח הדברים. "זה המקצוע שלי", הוא עונה בנחת. "האם אתה רופא אף-אוזן-גרון?", אני תוהה כעבור כמה דקות, "לא, יש לי שלוש התמחויות כדי לפתח את השיטה, אבל אף אחת היא לא אף-אוזן-גרון", הוא עונה. אלא שלמעשה אין לו אף התחמות וגם פנייה למשרד הבריאות מעלה כי מדובר ברופא כללי בלבד.

ד"ר זכריה שמש. ללא התמחות באף-אוזן-גרון
צילום מסך
להמשך הפוסט

עם סלבים ובלי ערבים: הממשלה מציגה שיטה לשמירת קשר עם יהודי העולם

עמותת "גשר" מנהלת עבור משרד התפוצות את פרויקט "קומיוניטי" ללא מכרז כבר שלוש שנים, ובמסגרתו נוסעים לחו"ל סלבים, עובדי מדינה בכירים, עיתונאים ועוד למרות שאינם עוסקים כלל בנושא

מה משותף ליועץ וליחצ"ן הפרטי אבי בניהו, מגישת הטלוויזיה שרון כידון, מנהל רשות החברות ינקי קוינט, סגן יו"ר רשות מקרקעי ישראל יאיר פינס ועוד כ-15 ישראלים? כולם חזרו באחרונה מביקור בן שבוע בארה"ב שכלל מפגש עם קהילות יהודיות. הביקור נעשה כחלק מפרויקט "קומיוניטי" המוציאה משלחות לסיורים שאינם עולים אגורה למשתתפים ומטרתם היכרות והידברות עם קהילות בחו"ל.

אם תמהיל המשלחת נשמע לכם מוזר (מה הקשר של האנשים לקשר עם התפוצות) נציין רק כי במשלחות קודמות יצאו מטעם קומיוניטי לחו"ל גם השדרן דידי הררי, הפעיל הפוליטי אלדד יניב, הזמרת קורין אלאל, מנכ"ל משרד התרבות יוסי שרעבי, ראש מועצת גבעת שמואל, נציג של דובר צה"ל, עיתונאים שלרוב אינם כותבים על יחסי ישראל והתפוצות וכן עובדי מדינה נוספים שאינם בעלי קשר לנושא.

משלחת קומיוניטי ששבה באחרונה מארה"ב
הפייסבוק הרשמי של עמותת גשר
להמשך הפוסט

מסתבר שטיפול בקול לא מסייע להיזכר איפה עשית את הדוקטורט

רבים מבוגרי מכללת תלתן קיבלו תארים מפוקפקים מאוניברסיטאות לא מוכרות מחו"ל בעיקר בתחומי הרפואה האלטרנטיבית. אירית אלון היא המקרה התורן

כבר הרבה זמן לא כתבתי על ה"דוקטורים" של מכללת תלתן, אחת הרעות החולות שהיו כאן בתחום התארים הפיקטיביים. מדובר בעצם בחברה פרטית לא מבוקרת ולא מפוקחת שפיזרה במקומותינו מאות ואולי אף יותר "דוקטורים" ללימודים אלטרנטיביים מטעם "אוניברסיטת קליפורניה" תמורת 16 אלף שקל.

בקליפורניה יש 11 אוניברסיטאות שונות, לכל אחת שם משלה, אבל אף אחת לא מעניקה תארים מתקדמים בדיקור סיני או הומאופטיה, ועוד בהתכתבות. תלתן כן הציעה את המודל הזה ולכל דיכפין. ה"דוקטורים" לא הגיעו פיזית למוסד, לא ברור מי היו המנחים שלהם, ובכל מקרה שהתארים אינם מוכרים בישראל, וככל הנראה גם לא בשום מקום אחר בעולם.

אירית אלון. 30 שנות ניסיון
צילום מסך
להמשך הפוסט

רוצה להיות פסיכולוג? נסה "לחשוב על עצמך ככזה"

דוד וינדהולץ מציג עצמו כפסיכולוג חברתי, כשבפועל הוא לכל היותר מנחה קבוצות. הכשרתו האקדמית כלל אינה ברורה אך אין לו תואר שני. תגובתו של וינדהולץ שומטת לסת

בשיחותיי עם "דוקטורים" למיניהם כבר חשבתי שפגשתי הכל, אבל השיחה עם "הפסיכולוג-דוקטור" דוד וינדהולץ גרמה אפילו ללסת שלי להישמט. וינדהולץ מתעקש שהוא פסיכולוג חברתי על אף שהוא אינו קרוב לכך. במקביל, הוא מתהדר בתואר דוקטור ממוסד לא קיים וזאת כשהוא אינו מחזיק כלל בתואר שני.

חיפוש ברשת מוצא לא מעט אזכורים של וינדהולץ כפסיכולוג, אלא שהוא אינו רשום בספר הפסיכולוגים. בשיחה עמו הוא טוען כי הוא מציג עצמו כפסיכולוג חברתי וכי בשום מסגרת לא הציג את עצמו כפסיכולוג קליני. "כל פעם שפונים אלי אני מבהיר זאת באופן חד-משמעי. אם הפונה מתכוון לטיפול פסיכולוגי - אני מפנה אותו למקורות אחרים". זה לא לגמרי מדויק מפני שבלפחות באתר אחד מציין וינדהולץ במפורש בסעיף סוג רפואה: טיפול קליני.

דוד וינדהולץ
דף הפייסבוק של דוד וינדהולץ
להמשך הפוסט

עבירת האתיקה שכל כך אהובה על "דוקטורים" עורכי דין

לשכת עורכי הדין קבעה שאין להשתמש בתואר שלישי ממוסד לא מוכר ללא תהליך שקילה, אולם העו"דים מצפצפים על כך. וגם: מדוע שונה הקרדיט לפרשן "מקור ראשון" ואיך ניצח רופא שיניים את משרד הבריאות

מאז החלה "סדרת הדוקטורים" לפני כשלוש שנים וחצי, כתבתי על לא מעט עורכי דין בעלי תואר "דוקטור". למעשה, אחרי מטפלים אלטרנטיביים, מדובר במגזר שבו פועלים הכי הרבה "דוקטורים" בהתכתבות ממוסדות לא מוכרים. בין בעלי התארים ניתן למנות את יו"ר עמידר לשעבר יצחק לקס, הלוחם בשחיתות מאיר גלבוע, עו"ד יוסי כהן, העסקן מהרצליה שמואל סעדיה והמגשר הנודע ישראל שמעוני.

חלק נכבד מבעלי תארים אלה עשו זאת דרך "אוניברסיטת יורק" (לא יורק האמיתית) ששווקה על ידי נח הלפרין, וחלק אחר עשה זאת דרך מוסד אקדמי בחרסון, אוקראינה. גם אוניברסיטת ניפורט שחילקה כאן תארים לא מוכרים בשנות התשעים פופולרית מאוד בקרב עורכי דין.

בחינות ללשכת עורכי הדין
אוליבייה פיטוסי
להמשך הפוסט

אלוהים ישמור: מדוע המגזר הדתי-חרדי נוהר למטפלים שונים ומשונים

דווקא אחת הקבוצות העניות בחברה הישראלית מוציאה סכומי כסף גדולים על "רבנים-מטפלים" למיניהם שהכשרתם בתחומים שונים רחוקה מלהיות מוכרת. וגם: מהי רפואה על פי הרמב"ם?

הבלוג הזה הוא בלוג ביקורתי. מסיבה זו הופתעתי משתי שיחות שקיבלתי באחרונה מנשים שביקשו להופיע בו או להמליץ על אדם שכדאי לכתוב עליו. אחת הציגה את עצמה כציירת חובבת וביקשה "כתבה כמו על אילנה רוגל", מדענית הקוסמוס. משום מה היא חשבה שהכתבה על רוגל היתה חיובית. השנייה שאלה אותי על הרב יובל אשרוב וטיפולי התזונה שהוא נותן. בהתחלה חשבתי שמדובר בעוד קוראת שמספרת לי על שרלטן שצריך לבדוק, אבל לא. אותה אשה חשבה שכדאי לי לדעת עליו כי הוא "חכם מאוד", מטפל בעבור "תשלום זעום" ואפילו הזוג "עדן ומנשה הראל היו אצלו".

נו, מול אבק הכוכבים הזה כבר לא יכולתי לעמוד. ניסיתי לדבר עם הרב אך ניסיונותיי לא צלחו. כשענו סוף סוף במכללה שמפעיל אשרוב בישיבת "אור הגנוז" שבצפון, הסתבר שלי ששיחה עם עיתונאית צריכה לעבור דרך "האמרגן" של הרב. השארתי טלפון, האמרגן לא חזר וגם מהקליניקה לא השיבו. אני עדיין מחכה.

הרב יובל אשרוב. בקשה לשיחה הופנתה אל האמרגן
צילום מסך
להמשך הפוסט

הכירו את "מדענית הקוסמוס" שעקפה את המין האנושי בסיבוב

לאילנה רוגל יש את הידע התיאורטי לכל מחלות המוח והסרטן. היא גם מומחית לתדרי החומר האפל ו"ריצוף מידעים", כתבה שלוש אנציקלופדיות וערכה מחקר פורץ דרך. מדהים עוד יותר שיש מי שמשלם לה על זה

"במחקרה פורץ הדרך מניחה אילנה רוגל את התשתית והבסיס התיאורטי לכלל מחלות המוח והסרטן. זהו מחקר שיש בו בכדי להוביל לקפיצה מדעית משמעותית עבור המין האנושי. מדובר במחקר מולטי-דיסציפלינארי אשר יצא לדרך באופן עצמאי לחלוטין ואין ספק כי אין כל מוסד אקדמי אשר יכול היה לבסס מחקר הדומה בהיקפו, בעומקו ובתוצאותיו. לראשונה, פורשת אילנה רוגל הסבר ברור ומדויק באשר למבניהם ותדריהם של החומר האפל, האנרגיה האפלה, האתר והאנטי חומר".

כך ולא אחרת מתארת הנטורופטית אילנה רוגל את עבודתה באתר האינטרנט שלה. נשמע מרתק אך מוזר? השיחה הטלפונית עם רוגל על עיסוקיה היתה מוזרה עוד יותר. בתחילה הסבירה רוגל כי היא מאוד ייחודית מכיוון שלמדה פעמיים את הצד התיאורטי של המקצוע: "בפעם הראשונה אצל רחל... נו בקולג' לרפואה משלימה... רחל... שכחתי.  ובפעם השנייה אצל אבירם... איך קוראים לה... הילה אבירם. את הרוב למדתי אצל רחל... שכחתי... שנסגרה אחרי פשיטת רגל ... רחל אשכנזי".

רוגל במהלך הרצאה. שלוש אנציקלופדיות ו-3,000 עמודים
צילום מסך מדף היוטיוב של "מגדלור"
להמשך הפוסט

שבע תהיות על נציב שירות המדינה

כשלושה חודשים חלפו מאז מונה דניאל הרשקוביץ לאיש שאחראי על טוהר המידות של כ-70 אלף עובדי מדינה. אלא שפעולותיו, בעבר ובהווה, מציבות סימני שאלה סביב מי שהמינהל התקין אמור להיות נר לרגליו

לפני שלושה חודשים מונה פרופסור דניאל הרשקוביץ לנציב שירות המדינה, האיש האחראי על טוהר המידות של כ-70 אלף עובדי מדינה. הנה כמה תהיות ושאלות בנוגע להתנהלות הרשקוביץ' בעבר בתחום טוהר המידות וכמה מפעולותיו, או הימנעותו מפעולה, בחודשים שחלפו מאז המינוי:

1. ב-2011, בעת שכיהן כשר המדע, מינה הרשקוביץ את עתליה (טלי) רוזנבאום למנכ"לית הקרן הממשלתית למחקר ישראל-גרמניה (GIF). זאת על אף שביולי 2010 נזרקה רוזנבאום מתפקידה כסגנית יו"ר המועצה לביטחון לאומי (מל"ל) על רקע ניגוד עניינים: על אף שנאסר עליה להמשיך ולכהן כדירקטורית ברפא"ל, היא המשיכה לעשות זאת. המפטר היה ראש המל"ל דאז, עוזי ארד, והתהליך נעשה בהתאם לנהלים ודרך נציבות המדינה. רוזנבאום, אגב, נכללת בהמלצות המשטרה לכתבי אישום בתיק 3000 וחשודה בכך שניצלה את תפקידה ב-GIF כדי להעשיר את מקורבה מיקי גנור. בנציבות שירות המדינה סירבו להגיב בנושא זה.

דניאל הרשקוביץ
עופר וקנין
להמשך הפוסט

בעקבות "לאהוב את אנה": ייבחנו נהלי הופעת פסיכולוגים בתקשורת

"הטיפול הקליני" שמעניק ד"ר גבריאל בוקובזה לאנה ארונוב בתוכנית, הקפיצה את הסתדרות הפסיכולוגים בישראל שהודיעה כי תגבש "נהלים ברורים לתוכניות ריאליטי"

הסתדרות הפסיכולוגים בישראל הודיעה היום (שלישי) כי תבחן מחדש את נהליה להופעת פסיכולוגים בכלי התקשורת ותשקול את האפשרות להתייחס לתוכניות ריאליטי פרטני וברור יותר. זאת, בעקבות הופעתו של ד"ר גבריאל בוקובזה בתוכנית הטלוויזיה "לאהוב את אנה" ובעקבות הפרסום ב"הארץ" כי בוקובזה הוא פסיכולוג חינוכי ולמרות זאת מעניק בתוכנית טיפול אשר למראית עין נראה כטיפול פסיכולוגי קליני.

"בקוד האתיקה של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל מופיעה התייחסות ברורה לחשיבות ההצגה העצמית המלאה של פסיכולוג/ית במדיה, הכוללת מעמד (במקרה זה מומחה) ותחום (במקרה זה, פסיכולוגיה חינוכית)", מסרה הסתדרות הפסיכולוגים, "לפי הקוד, גם ייעוץ שניתן על ידי פסיכולוג הינו התערבות פסיכולוגית וחלות על הפסיכולוג כל הדרישות החוקיות בהתאם. חסיון הוא אחד מהבסיסים של תהליכי ייעוץ וטיפול ולכן אינו יכול להתקיים בפורמט פומבי. האותיות הקטנות המציינות שלא מדובר בטיפול אינן מבטלות את החזות העולה מהתוכנית, מה גם שהמשתתפת (אנה ארונוב) מתייחסת למפגשים כטיפוליים ביותר מהזדמנות אחת".

בחירתה של אנה. סוג הגברים שהיא נמשכת אליהם מעוררים בה גם חשש מפני עזיבה
מתוך "לאהוב את אנה"
להמשך הפוסט

המגזר החרדי עמוס "מרפאים", אבל יש אחד שמאפיל על כולם

משרד הבריאות שלח מכתב חריף לרב "דוקטור" רפאל גרנות, הנוהג בטכניקות אבחון וריפוי "יוצאות דופן" כגון: בדיקת שיער ביומטרית ותדרי חיים. לגרנות יש גם עשרה דיברות והעשירי מעניין במיוחד

המגזר החרדי עמוס במרפאים טבעיים למיניהם וחלק נכבד מהם אף מתהדרים בתואר דוקטור. כזה הוא למשל הרב החרדי "ד"ר" רפאל גרנות, שאתר האינטרנט שלו מגלה טפח ומכסה טפחיים. קשה להבין מהיכן בדיוק רכש את הכשרתו בת 35 השנים וכששאלתי אותו על העניין הוא טרק לי את הטלפון בפרצוף.

גרנות מרפא הכל אחרי שהוא מאבחן בשלל שיטות "ייחודיות", כמו למשל "בדיקת שיער ביומטרית". "התהליך נשמע פשטני וקל", הוא כותב באתר שלו, "קצוות שיער נגזזת ונשלחת לבדיקת מעבדה דקדקנית ולאחר מספר ימים ניתן לקבל אינפורמציה אודות מכלול של נושאים שלא היו יכולים להתגלות בבדיקות אחרות, ביניהם -עודפים וחסרים במינרלים ובוויטמינים, זיהוי מתכות רעילות העלולות לגרום בעיות רבות".

רפאל גרנות
צילום מסך
להמשך הפוסט

התואר הלא מוכר של המגשר והבורר המוכר

עו"ד ישראל שמעוני מתהדר זה תשע שנים בדוקטורט לא מוכר מאוניברסיטת חרסון האוקראינית. אחרי שכעס הבטיח לטפל בנושא. המטפלת בהבעה מיקי אשכר מציגה את עצמה כפרופסורית, האמנם?

השיחה הראשונה עם המגשר, הבורר, העורך דין והדוקטור ישראל שמעוני לא היתה נעימה. שמעוני, אדם ידוע בתחומו, מי שכתב ספרים, מרצה בפורמים שונים ואף הקים ועומד בראש מכון גישור, לא היה מרוצה כששאלתי מהיכן תואר הדוקטור הצמוד לשמו.

ייתכן שכדי להסיט את נשוא השיחה, הוא שאל אותי בכעס אם אני מכירה אותו ואת פועלו הרב, והדגיש כי בזכותו שונו בישראל חוקים. זה טוב ויפה ומרשים מאוד, אלא שאני התקשרתי עבור שאלה אחת פשוטה ששמעוני לא היה מוכן לענות עליה.

ישראל שמעוני
צילום מסך
להמשך הפוסט

על בסיס מה מנסה ד"ר גבריאל בוקובזה "לטפל" באנה ארונוב?

המטפל בתוכנית הריאליטי אולי נראה ומדבר כמו פסיכולוג קליני אך בפועל הוא פסיכולוג חינוכי בשירות הציבורי. וגם: פסיכולוג ספורט? אין כזה דבר בישראל

הסדרה "לאהוב את אנה" עושה הרבה רעש לאחרונה וחשפה לציבור את ד"ר גבריאל בוקובזה. בדף הוויקיפדיה של התוכנית נכתב: "בתוכנית יוצאת ארונוב ל-12 דייטים עם 12 גברים שונים. לאחר כל דייט היא נפגשת עם הפסיכולוג גבריאל בוקובזה, ומדברת אתו על תחושותיה ועל נקודות בהן היא צריכה להשתפר".

למי שלא רואה את הסדרה נאמר שמדובר בפורמט של טיפול שאי אפשר להתבלבל בו: הפסיכולוג יושב בקליניקה שלו, על כורסה מול מטופלת, על השולחן יש טישו, היא דומעת והוא מדבר אתה על חיי הרגש והאהבה שלה. היא דומעת שוב. הצופה התמים, שאינו מודע לדקויות, וגם לא קורא את המשפט הקטן שמופיע בכתוביות הסיום ("לא מדובר בצילומים מתוך טיפול") מניח אוטומטית שמדובר בטיפול נפשי מול המצלמות, כזה שנעשה בידי פסיכולוג קליני. ובכן, זה לא. בוקובזה הוא אמנם דוקטור אמיתי וגם פסיכולוג רשום אלא שהוא פסיכולוג חינוכי בשירות הציבורי. את המומחיות שלו קיבל ממש לא מזמן, יולי 2017.

גבריאל בוקובזה
מוטי מילרוד
להמשך הפוסט

הכירו את ה"דוקטורית" שמלמדת את חברי ארגון המורים

אורלי כץ קיבלה תואר שלישי בחינוך למנהיגות מאוניברסיטה במקסיקו דרך עבריין מורשע וללא עבודת גמר. ארגון המורים: איננו אחראים לקורסים. וגם: מדוע יש מי שחושב שאישור מעו"ד נותן תוקף לתואר?

אחת התופעות המטרידות הם אותם "דוקטורים" שיודעים שקיימת בעיה אמיתית עם התואר השלישי המפוברק שלהם, אבל ממשיכים לשאת אותו בגאון. סיפורה של אורלי כץ מטריד עוד יותר כיוון שהיא בעלת התואר במנהיגות חינוכית מאוניברסיטת אצטקה, אותו קיבלה דרך העבריין המורשע עקיבא פרדקין. זה לא מפריע לה להעביר קורסים למורים בשנת שבתון בחסות ארגון המורים בנושאים כמו מנהיגות, ביטחון עצמי והעצמה.   

לכץ , שמעולם לא למדה חינוך באקדמיה מוכרת, יש תואר ראשון בהנדסה מהטכניון ותואר שני לא מחקרי במנהל עסקים משלוחה שהוקמה ברמת גן מטעם אוניברסיטת הריוט ואט. שני התחומים הללו לא קרובים לחינוך, אבל לאצטקה ולפרדקין זה לא ממש משנה. כץ גם לא נדרשה לכתוב עבודת דוקטורט. לדבריה, היא הכינה ערכת לימודים למורים על פי שיטה שהמציאה בשם "פשוט אני". על סמך הערכה קיבלה תואר דוקטור. מובן מאליו שכף רגלה לא דרכה מעולם במוסד המקסיקאי.

אורלי כץ
מתוך האתר "פשוט אני"
להמשך הפוסט

כשאופטומטריסט מדופלם עובר מבעיות ראייה לבעיות קריאה

משרד הבריאות אינו מכיר ב"שיטה" של רון מידן העוסק בתחום שלא ברור מהיכן רכש את הכשרתו אליו. וגם: הדוקטורט המשונה של היועץ הארגוני הוותיק בישראל ואיך מציגה עצמה "רודפת השמאלנים"

רון מידן הוא אופטומטריסט בעל רישיון בתוקף ממשרד הבריאות, אלא שהוא לא מסתפק בעבודתו. באתר האינטרנט שלו הוא מציע הצעה הנשמעת מעט מוזרה על פיה - "פתרונות קריאה". מה הקשר של אופטומטריסט לפיתרון בעיות קריאה ולא פיתרון בעיות ראייה של ילדים? האם קיבל הכשרה כלשהי בנושא? 

מידן טוען שיש לו "שיטה". על ידי מי היא מוכרת או מתוקפת? לא ברור. הוא אפילו מדבר ומתראיין על בעיות נוירולוגיות של ילדים שמתקשים בקריאה בתוכניתו של רפי קרסו (אלא אצל מי), על הקשר בין ויסות חושי לקשיי קריאה.

רון מידן
צילום מסך
להמשך הפוסט

זהירות, "רוקחים טבעיים"

"המכללות האלטרנטיביות" מציעות תעודת "רוקח טבעי" למרות שאין כזה דבר. ניר פנר מגדיל ומשווק קורס לרוקחות טבעית וביתית בעשרה מפגשים. בכיר בארגון הרוקחות: "מדובר בסכנה והטעיית הציבור"

"קורס רוקחות בעשרה מפגשים", מציע ה"רוקח הטבעי" ניר פנר בהודעה שהוא שולח בתפוצה רחבה (קרי: ספאם). "כלים מקצועיים בשביל לרקוח למטופלים בקליניקה או בשביל לרקוח בכיף לעצמכם ולחברים", הוא ממשיך בהודעתו.

פנר אינו היחיד. הרשת מלאה ב"רוקחים" מעין אלה, מה שמטריד מאוד את ד"ר רון תומר, מנהל הוועדה המקצועית של ארגון הרוקחות בישראל. "לאחרונה אנחנו מקבלים לא מעט תלונות מרוקחים מוכרים על אנשים הקוראים לעצמם 'רוקחים טבעיים' ללא הכשרה מוכרת", הוא מספר, "גם בתי ספר לתחומים אלטרנטיביים, כמו רידמן למשל, מציעים את 'הקורסים' האלה. מדובר בהטעיה ברורה. התחזות".

ניר פנר בתוכנית של רשת 13
צילום מסך
להמשך הפוסט

זעם בקהילת היח"צ: האם מכרז של מכללת ספיר תפור?

בשונה מהמקובל, במכרז החדש הודיעה ספיר מראש כמה תשלם וקבעה רשימת מוסדות אקדמיים שכל המייצג אותם - אינו יכול לגשת למכרז. בענף טוענים כי הרשימה נקבעה כך שתתאים למשרד המטפל במכללה כיום

זעם בקהילת הייעוץ ויחסי הציבור בישראל על המכרז החדש שפרסמה המכללה האקדמית ספיר לפני מספר שבועות. הזוכה יבחר לשנתיים, עם אופציה לשנה נוספת. כיום נותן את השירות משרד בן חורין-אלכנסדרוביץ', שכבר הודיע כי ייגש שוב למכרז. סכום המכרז הוא לפחות חצי מיליון שקל לשנתיים מה שהופך אותו לנחשק ביותר.

הדבר שראשון שהקפיץ את המשרדים המתחרים הוא העובדה שגובה התשלום מצד ספיר נקבע במדויק: 20 אלף שקל בחודש, לא יותר וגם לא פחות. ומה אם משרד מסוים יבקש על עבודתו רק 15 אלף שקל בחודש? משיחה עם מנהלי המשרדים הגדולים עולה כי מדובר בריטיינר הגיוני בין היתר לאור העובדה שהיא כוללת יח"צ לפסטיבל הקולנוע של המכללה. ייתכן שהסכום היה נחשב לגבולי אם היה כולל גם שירותי דוברות, אלא שלא. ספיר מעסיקה דוברת במשרה מלאה

מכללת ספיר. סך התקציב - חצי מיליון שקל לשנתיים
אייל טואג
להמשך הפוסט

"הפיזיוטרפיסט" של בית"ר ירושלים מציע טיפול "לכל בעיות האורתופדיה הקיימות"

לאחרונה הגישה עמותת הפיזיותרפיה בישראל תלונה במשטרה נגד איש המועדון קובי אלמליח בגין התחזות. וגם: למה האוניברסיטאות בישראל לא מוצפות בדוקטורים לפילוסופיה?

צוות מקצועי גדול יש לקבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים לעונה הנוכחית. הוא מופיע בעמוד מיוחד באתר האינטרנט של המועדון. תחת תמונה גדולה, לצד האורתופד ושני המעסים, מופיע גם קובי אלמליח וכינויו "פיזיו". אלמליח הוא פיזיותרפיסט בית"ר ירושלים, וכי למה שלא יהיה? הבחור מציע טיפולי פיזיותרפיה תחת כל עץ רענן. הוא גם מחזיק ב"מדיס (מדיקל ספורט) - מרכז שיקומי לכל בעיות האורתופדיה הקיימות".  

בעמוד הפייסבוק של מדיס מוגדר הוא מוגדר "מרכז רפואי בירושלים". בינואר 2016 כתב בו אלמליח את הדברים הבאים: "בשבע השנים האחרונות השקעתי את כל מרצי בלימודי רפואה שיקומית אורטופדית וזאת כדי להגיע ליום שבו אפתח קליניקה ואשרת אתכם... אצלנו מחכים לכם פתרונות לכל סוגי האוכלוסייה, מילדים ועד מבוגרים, מכאבי קרסול יום יומיים ועד שיקום ניתוחי מורכב".

אוהדי בית"ר ירושלים
שרון בוקוב
להמשך הפוסט

בחירות מקומיות: מה מחפשים כל כך הרבה קבלנים אצל ראש מועצת פרדס חנה-כרכור?

לאלדד בר כוכבא יש תואר שלישי מפוברק וסכום תרומות העולה על זה של כל יריביו במירוץ גם יחד. בסיבוב השני מתייצבת מולו מתכננת ערים שקיבלה סיוע קל ממפלגת העבודה ואפס תרומות

פרדס חנה-כרכור הוא יישוב קטן שמתפתח בקצב מואץ. הקרבה לכביש 6 והבנייה הנרחבת הופכים אותו למקום נחשק עבור משפרי דיור מרחבי הארץ. בשנה האחרונה עמד בראש המועצה עו"ד אלדד בר כוכבא אשר החליף את ראש מועצה שחלה. בר כוכבא מציג את עצמו כדוקטור על אף שאת התואר רכש, כפי שחשפתי, מאוניברסיטה לא קיימת בארה"ב, בתיווכו של העבריין המורשע עקיבא פרדקין.

בר כוכבא עשה את התואר השלישי שלו במשפטים בהתכתבות, מבלי שביקר "במוסד האקדמי". המנחה שלו והמנחה היה פרדקין על אף שהוא בכלל לא משפטן. בין היתר טען בר כוכבא שפרופסור חוה לנדאו היתה בין המנחים שלו, אך זו מכחישה את דבריו מכל וכל. הוא גם טען שכתב עבודה גדולה, אך אשת אקדמיה מוכרת שהנחתה ובדקה לא מעט דוקטורטים במשפטים, פחות התרשמה ואמרה לי: "קצרה היריעה מלפרט את כשלי מאפייניה של עבודה זו". לדבריה, ניתן היה לקבל את העבודה כ"סמינריון מורחב".

אלדד בר כוכבא
דף הפייסבוק של אלדד בר כוכבא
להמשך הפוסט

מהיכן תואר הדוקטור של עורך הדין המוכר הנריק רוסטוביץ?

לעורך הדין הוותיק יש תואר דוקטור בשיווק מהפקולטה לכלכלה באוניברסיטה רומנית, על אף שלא עבר מימיו שיעור אחד בנושא. וגם: הודעה חשובה ל"דוקטורנטים" באוניברסיטת ורנה

בניגוד ללא מעט שיחות עם "דוקטורים" הרי שזו שקיימתי עם עורך הדין "הדוקטור" הנריק רוסטוביץ היתה נעימה מאוד. רוסטוביץ הוא עורך דין מוכר במילייה המשפטי ולא חשב שהוא צריך להסתיר משהו בנושא התואר האקדמי הצמוד היטב לשמו כבר שנים רבות. לדבריו, את לימודי התואר השלישי עשה באוניברסיטת אורדיאה שברומניה במסגרת התוכנית לתלמידים זרים.

רוסטוביץ, בן 71, לא חי ברומניה במהלך התואר אלא נסע אליה מספר פעמים. לדבריו, הגיע לאוניברסיטה הזו דרך ישראלי לשעבר שלימד בה. כששאלתי אותו אם התוכנית מוכרת בישראל הוא ענה מיד שלא. גילוי לב מרשים. זה לא מונע מרוסטוביץ לא לתת גילוי נאות בעניין, למשל באתר משרדו או בכל מקום אחר שבו הוא מציג את עצמו כדוקטור.

אוניברסיטת אורדאה
ויקיפדיה
להמשך הפוסט

רצינו הסרת שיער יד ראשונה מדוקטור? אז רצינו

שלושה אנשים שעוסקים ברפואה אלטרנטיבית מציגים את עצמם במלים גדולות: "ד"ר" מיטל אברהמי היא קוסמטיקאית, לדוד ששון אין קשר לרפואה אלא לעיסוי ושימי בק משתמש במלים לועזיות גדולות אבל גם הוא פשוט מעסה

בעמוד הפייסבוק שלה מספרת "ד"ר מיטל אברהמי P.H.D" על שלל מפעלותיה: "רפואה משלימה לנשים במעגל פריון והריון. טיפולי קוסמטיקה טבעיים והסרת שיער. רפואה משלימה לתינוקות ולילדים טיפול במחלות כרוניות וכאבים. שיפור אורח חיים בריא". לא נגענו. כשאברהמי מטפלת בכאבים, היא גם משלבת בעבודתה "מספר טכניקות ממגוון הטיפולים הייחודיים שפיתחה ומשתמשת במכשור חדשני ומתקדם בשילוב עם המוצרים הטבעיים שרוקחת".

בשיחה אתה מסתבר שאברהמי היא בכלל קוסמטיקאית. מסתבר גם שאברהמי כבר לא מעניקה הסרת שיער יד ראשונה מ"דוקטור", אך תשמח להמליץ על בחורה אחרת שיש לה מכונה ממש טובה לעניין. בעוונותי לא התקשרתי כדי לברר את עניין השיער המיותר, או איך משפרים אורח חיים בריא בעזרת המוצרים הטבעיים שאברהמי רוקחת, אך כן ביררתי על תואר הדוקטור שהיא נושאת.

 טיפול הסרת שיער
Getty Images גטי אימג`ס
להמשך הפוסט

כשסטלה קורין ליבר סולחת - מי צריך גברים פוגעניים

העיתונאית הבכירה של "גלובס" הגנה על בקשתו של הממונה החדש על שוק ההון במשרד האוצר לקבל נהג ולא נהגת. חוק שוויון הזדמנויות בעבודה פחות עקרוני בעיניה

הטור שכתבה סטלה קורין ליבר, העיתונאית הבכירה של "גלובס", על דרישתו של משה ברקת למנות לו נהג ולא נהגת, היכה אותי בתדהמה. הייתכן כי עיתונאית כה ותיקה ובעלת זכויות מגלה הבנה כה תמוהה בנושא כה בעייתי? כזכור, הממונה החדש על שוק ההון, שנכנס בשבוע שעבר לתפקידו במשרד האוצר, אמר כי הוא לא מעוניין בנהגת מכיוון שהרכב הוא "מרחב אינטימי" וכי הוא חושש שעוד "יעלילו עליו". בהמשך התנצל ואמר כי ימתין להוראות מנציבות שירות המדינה אך לא חזר בו מבקשתו.

לכאורה ביקש ברקת להקדים תרופה למכה, שכן אם לא תהיה זו אשה - לא תהיה בעיה. על פי התפישה הזו, גבר לא יכול להעליל, "המרחב האינטימי" הופך פחות אינטימי אם הנהג הוא גבר שלא מחבב את הבוס. מה היה קורה אם ברקת היה מודיע  שהוא רוצה דווקא גבר לבן או לא מסכים שהנהג יהיה טרנסג'נדר? אמות הסיפים היו רועדות, אבל כשמדובר בדרישה להימנע ממינוי אשה, ליבר דווקא חושבת שזה בסדר. גרוע מכך, לטענתה זוהי משרת אמון ולכן מותר לו.

סטלה קורין ליבר. הבנה לריאקציה הגברית
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

סיפור על פסיכותרפיסט מתחזה באמצעות עיתון מתחזה

האתר "דה רוטשילד" הוא קרקע פוריה לבעלי מקצוע תמוהים. ביניהם גם צביקה פז המכנה עצמו "פסיכותפריסט וגם דוס" שרוצה לטפל בילדים שלכם גם אם לא ברור מה הכשרתו בנושא. אחת משיטותיו אסורה לשימוש

האתר "דה רוטשילד" מכנה את עצמו "עיתון כלכלה יומי אשר זוכה לפופולריות בשל בחירתו המודעת לשפר באופן מיידי (וכלכלי) את חיי הקוראים". בלשונית אודות נכתב כי דה רוטשילד "עושה זאת בשתי דרכים מרכזיות: (1) עדכוני חדשות יום יומיים חשובים על הכלכלה הישראלית והעולמית. (2) איתור קפדני של עלית המומחים ליצירת הכנסה נוספת, ביטחון כלכלי ושינוי חיובי באיכות החיים, ומתן החשיפה התקשורתית המגיעה להם".

לכאורה מדובר במיזם חברתי שלא ברור מי באמת עומד מאחוריו. אבל זו הבעיה הקטנה. "העיתון" דה רוטשילד הוא אוסף של כתבות, חלקן פרסומיות ובתשלום המוצגות ככתבות תוכן למהדרין. על אף לא אחת מהם יש שם של כותב. למעט השימוש בשם רוטשילד, האתר לקח גם את האריה כסמל הלוגו שלו, ככל הנראה כדי לרמוז שוב אל המשפחה המפורסמת. פנייה לדובר המשפחה בישראל העלתה שכיוון שאין על השם "רוטשילד" זכויות יוצרים - ניתן להשתמש בו, אבל המשפחה אינה עומדת מאחורי האתר.

צביקה פז
צילום מסך
להמשך הפוסט

הכירו את נותן השירות (כנראה) הכי גרוע במגזר הציבורי

אבי בן 78 ונמצא על הכביש כבר 60 שנה. הנהיגה עבורו הכרחית לפרנסה אך בחודשים האחרונים הוא משוטט בבית כמו אריה בכלוב. הסיבה: השירות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד) הוא, איך נאמר בנימוס, לא הצד החזק שלו

אם לא הכרתם עדיין את המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד), ניתן רק לקוות שלא תכירו. מדובר במיזם משותף של משרד הבריאות ומשרד התחבורה המוגדר באתרי המשרדים: "הרופא המוסמך לבדיקות רפואיות עבור רשות הרישוי".

אל מרב"ד אמורים להגיע אנשים החל מגיל מסוים או כאלה הסובלים מקשיים מסוימים וצריכים לבדוק את כשירותם לנהיגה. עד כאן הכל בסדר. אלא שאם על השירות בכל אחד מהמשרדים הממשלתיים היה אפשר לכתוב ספר, שוו בנפשכם מה קורה כששניהם נפגשים יחד. לא לחינם מקבל מרב"ד מלא מעט אנשים ציון 0 ואף פחות ויש אף המכנים אותו - "נותן השירות הגרוע במדינה".

נהיגה זקנים מרב"ד
Getty Images IL
להמשך הפוסט

מה הקשר בין "אלביט" לבחירות המקומיות בראשון לציון

בנה של מועמדת לראשות העיר השתמש ברכב של אביו, סמנכ"ל בחברה, וזו ספגה תלונה מצד אחד מיריביה של המועמדת. וגם: הכירו את המועמד למועצת העיר חולון "ששונא ערבים ויותר שונא שמאלנים"

באחת השבתות האחרונות יצאו שני הבנים למשפחת בן דוד מראשון לציון לפעילות מוזרה. הם נכנסו לרכב החברה של אביהם, עודד בן דוד, סמנכ"ל ב"אלביט" ויצאו לצוד שלטים של המתמודדים לראשות העיר נגד עו"ד ליאל אבן זוהר, אמא שלהם.

אבן זוהר היא אשה ראויה לכל הדעות, אלא שמה שעשו הבנים שלה פחות ראוי. סרטון שצולם על ידי שכנה מראה כיצד בעוד הנהג נותר ברכב, הבן השני תולש שלטים ושב בידיים מלאות לרכב. אבן זוהר אמרה מיד בתחילת שיחתנו כי זו היתה שטות והסבירה כי השלטים "נתלו באופן לא חוקי". גם אם זה נכון, הרי שבנה של המתמודדת לראשות העיר איננו פקח עירייה.

רז אבן זוהר עם שלל כרזות בידיו
צילום מסך
להמשך הפוסט

הכירו את הדוקטור המזויף שכותב ספר על "תורת הציפורניים"

עזרא מור מכנה עצמו "נטורופט וכירולוג" ומתוקף כך מעביר סדנאות על לחיצות יד ועניינים נוספים הקשורים לכפות הידיים. וגם: עבור מה שילמה רשות מקרקעי ישראל 141 אלף שקל באמצעות פטור ממכרז, וכיצד מגיבים במרכז "מאניקר" לשאלות?

קוראת מסורה תהתה מהיכן בדיוק רכש ד"ר עזרא מור את תוארו. "הדוקטור" מכנה עצמו "נטורופט וכירולוג", אך קוראיו המסורים של המדור הזה כבר יודעים כי בתחומים האלה לא קיים תואר תואר שלישי מוכר בארץ או בעולם.

על כל פנים, מור הלך רחוק מאוד עם השכלתו הלא מוכרת. כך למשל הוא מעביר סדנאות בנושא תורת הציפורניים ועל משמעותו של לחיצות יד. בסרטון הזה הוא מבטיח שבקרוב יצא לאור "ספר מדעי" בנושא, כולל צילומי כפות ידיים של לקוחותיו. בהקדמה לסרטון מסביר הקריין מדוע כדאי להגיע לסדנה: "ביום יום סובבים אותנו מאות אנשים שאין אנו יודעים מה טיבם", הוא אומר, "איך נדע אם מי שפגשנו טוב לב וישר או ערמומי שקרן ונוכל? אולי נרצה לדעת את אופיו, תכונותיו ומזגו. לעתים נרצה לדעת את נטיותיו המיניות".

עזרא מור
צילום מסך
להמשך הפוסט

מסע הצלב של אפי נוה נגד המכללות למשפטים נעדר גילוי נאות

יו"ר לשכת עורכי הדין מתאר את רמת המכללות ובוגריהן כנמוכה אך לא מספר שהוא עצמו למד ברמות משפט מבלי שנדרש לפסיכומטרי והשלים תואר באוניברסיטת ת"א בהליך מזורז

לא מעט אנשים שמכירים היטב את יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה הרימו גבה כששמעו אותו מתייחס בחריפות לכישלונם של מתמחים רבים בבחינות הלשכה. "התרעומת שלנו היא על התנהלות חלק מהמכללות", אמר נוה בינואר, "גם בנוגע לרמת הלימודים, גם בשל היעדר פיקוח על נוכחות וגם בשל היעדר סינון כלשהו בקבלה. הצעתי למכללות לקבוע סף קבלה ומבחן בסוף שנה א', אך הן סירבו".

אין זו הפעם הראשונה או היחידה שנווה נדרש לעניין. לפני שנתיים אמר לערוץ 7 כי על המכללות "לקיים חשבון נפש", וכשנה לאחר מכן הדגיש כי "הבעיה היא לא בבחינה של לשכת עורכי הדין אלא עם רוב המכללות". ייתכן שהכעס של נוה מוצדק והבעיה איננה ברמת הבחינה כי אם במוסדות, אלא שפסיכולוגים בגרוש יעידו שמקור הלהט של נוה בנושא המכללות נעוץ במקומות אחרים.

אפי נוה
אילן אסייג
להמשך הפוסט

איך אומרים בערבית "איש דת בכיר שעשה דוקטורט בכאילו"?

דוקטור פואז משהור הוא יו"ר מועצת פוסקי הדת המוסלמים ודמות מוכרת בפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית. באום אל-פאחם הוא המתבלט בקיצוניותו הדתית. אבל היכן רכש את תוארו השלישי ולמה הוא מסרב לענות על כך

ד"ר פואז משהור הוא יו"ר מועצת פוסקי הדת המוסלמים, ויש הטוענים שגם אחד האנשים הקיצוניים בחברה הערבית בכלל, ובאום אל-פאחם בפרט. כך למשל לאחר שנזרק לאחרונה בקבוק תבערה במהלך הופעה מעורבת בהיכל התרבות המקומי, הוא נדרש לגנות והסביר כי הדבר "מנוגד לכללי השריעה". משהור גם היה האיש שהוביל בישראל את התפילה לזכרו של מוחמד מהדי עאקף, המדריך הכללי של תנועת האחים המוסלמים, שיבח אותו ואמר כי הוא "תרם הרבה".

מועצת פוסקי הדת המוסלמים אינה גוף רשמי, אלא זרוע של הפלג הצפוני בתנועה האיסלאמית בהנהגתו של ראאד סלאח. הגם שהפלג הוצא אל מחוץ לחוק, יש לו תומכים רבים בדרגות קיצוניות שונות. משהור עצמו ניסה בעבר לפעול במסגרת המדינה. לפני שנה וחצי למשל ביקש להתמנות לקאדי מטעם מדינת ישראל. הוא גם הגיש את מועמדותו למשרד המשפטים והגיע לשלבים האחרונים בתהליך הבחירה.

תפילה במסגד אל-חוסיין בקהיר, השנה
MOHAMED ABD EL GHANY/רויט
להמשך הפוסט

הכירו את המועמד לראש העיר חולון: מיקאל/מיקי/מורדכי בוזגלו

הפעיל החברתי טוען כי הוא מומחה למערכות מידע, סייבר ולשיווק בינלאומי, ומסתבר שגם מפעיל עסקים למתנות ובעלי חיים. בשקיפות סביב קורות חייו "המרשימים" הוא פחות מומחה

הרבה סוגים של קורות חיים פגשתי, אך מעולם לא ראיתי משהו הדומה לקורות חייו של מיקאל בוזגלו, האיש שהודיע לי בטלפון שהוא יהיה ראש העיר הבא של חולון. הניסיון לחלץ מבוזגלו כמה תשובות לשאלות פשוטות כמו: האם זה שמך האמיתי, מה ההשכלה שלך ומטעם מי בדיוק אתה מומחה לשלל תחומים שאתה מציג בהם מומחיות - העלה חרס. 

בוזגלו מופיע ברשת לא פעם גם כמיקי או מורדכי עם ו'. מדובר בהתנהלות מטרידה. אדם שמתמודד על ראשות אחת הערים הגדולות בישראל חייב לפעול באופן שקוף וברור. הוא חייב לענות על כל שאלה בסיסית ולהיות נכון להציג כל תעודה שהוא מתבקש. ברגע שהודעת שאתה מבקש להיות איש ציבור, נגמרו הפריווילגיות שלך כאדם פרטי.

מיקאל בוזגלו
דף הפייסבוק של מיקאל בוזגלו
להמשך הפוסט

מדוע התואר השני בפסיכותרפיה של שלוחת דרבי מוכר בישראל?

בגלל כשל של מל"ג יש בישראל כמות לא מבוטלת של אנשים שמתהדרים בתואר "פסיכותרפיסט", למרות שעברו קורס קצר במוסד שהרמה בו נמוכה ואין להם רקע בטיפול. חלקם גם מחזיקים תעודה

האתר פסיכולוגיה עברית מתהדר בהיותו פלטפורמה אינטרנטית אמינה המהווה  "קהילה של אנשי מקצוע העוסקים בבריאות הנפש". בעבר, יכול היה כל מי שמכנה עצמו מטפל להכניס לשם את פרטיו על דעת עצמו. קצת בגלל פרסומי "אשה עובדת" השתנתה המדיניות: כיום יש אנשים שמעל שמם מופיע דיסקליימר: גילוי נאות: משתמש זה לא אימת את הרשאתו המקצועית.

כך נראה הדף של אופיר תשובה המציג את עצמו כ"פסיכותרפיסט קוגניטיבי-התנהגותי מוסמך, מטפל בהפרעות אכילה, חרדה ומצבי רוח". בשיחה אתו הוא אומר שיש לו תואר שני בפסיכותרפיה. זה נשמע מוזר שהרי פסיכותרפיה אינו מקצוע שנלמד באקדמיה הישראלית בשום צורה. אלא שבדיקה מול המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) העלתה כשל גדול שלה, שאכן אפשר לכמות מסוימת של אנשים, כמו תשובה, להציג תעודת תואר שני בפסיכותרפיה. מל"ג אינה מספקת הסבר ברור מדוע הכשל קרה.

בגלל כשל התארים של חלק מהבוגרים זכו להכרה. אוניברסיטת דרבי
ניר כפרי
להמשך הפוסט

ברוך קרא, עזוב אותך מתואר אביר איכות השלטון

איש ערוץ 10 הוא עיתונאי מצוין אך עליו להרהר בשנית אם לקבל תואר מגוף שעוד עלול להיות מושא לאחד מתחקיריו - התנועה לאיכות השלטון. ברשימת הזוכים, אגב, הוא ימצא דמויות שספק אם ירצה לחבור אליהן

לאחרונה התפרסמה רשימת אבירי איכות השלטון של התנועה לאיכות השלטון לשנת 2018. האות מוענק מאז 1995 ומוקיר אנשים שפעלו באופן יוצא דופן למען שמירה על דמוקרטיה נקיה ואיכותית. בקטגוריית העיתונאי יקבל את תואר האבירות ברוך קרא, הפרשן המשפטי של ערוץ 10, איש התוכנית "המקור" ואחד העיתונאים החשובים בישראל.

בנקודה זו ראוי שקרא, "ברוכי" בפי חבריו, יבדוק שוב אם הוא רוצה ששמו הטוב יפאר את הרשימה שהופכת בשנים האחרונות לסוג של בדיחה עצובה. החלטות תמוהות של התנועה לאיכות השלטון יצרו שוב ושוב רשימות סלבס עמוסות בשמות שנעים להתבשם בהם, גם אם לא תמיד ברור מה הקשר שלהם למאבק על איכות השלטון.

ברוך קרא. עיתונאים אינם צריכים לקבל את הפרס
גיל אליהו
להמשך הפוסט

כשההבטחה לרפא אוטיזם התחלפה ב"נתבע את האם אמא שלך"

ד"ר לב לויט אינו רופא מוכר אך הוא מציג עצמו "פנימאי מוסמך" וטוען שביכולתו לרפא מחלות קשות. וגם: מל מרדכי ליטמן החליף את רפואת הקוונטום ברפואה אורתומולקולרית, ומה הכשרתו של אורי פוקס?

ד"ר לב לויט הוא בעליו של "מרכז להתפתחות ושיקום הילד".  המרכז, כך על פי אתר האינטרנט שלו, קיים כבר 11 שנה ותחת הלשונית "סיפורי הצלחה" מופיע המשפט המבטיח הבא: "PDD, אוטיזם, עיכוב התפתחות, תסמונת דאון ניתן לרפא!!!" במקומות אחרים יש הסתייגות: "את חלקם אפשר לרפא". הנובל כבר בדרך.

ניסיונות להגיע לסיפורי ההצלחה האלה מעלים קושי. סרטוני הווידאו לא נפתחים ועל כולם מופיעה המילה error. מי הוא אותו קוסם שמרפא אוטיזם ותסמונת דאון? על פי האתר (לא נגעתי, הטעויות במקור): "ד"ר לויט הוא רופא פנימאי בהכשרתו, בעל ניסיון של 35 שנה. לפני 25 בתום לימודיו של רפואה אלטרנטיבית החל את עיסוקו גם בתחום זה. ידע רחב בכמה תחומים, ניסיון רב ויכולות הטבעיות הגבוהות מעמידים אותו בראש קידמה של ריפוי הבעיות".

איור: אוטיזם
נורית ספיבק קוברס
להמשך הפוסט

האתלט עם התואר המרשים (אך המפוברק) רץ למשרה בבית חולים

יניב יוסף מייעץ לספורטאים ומתהדר בין היתר בתואר שני ברפואה מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס האמריקאית. כשהוא מספר זאת למתאמנים שלו - ניחא, אבל איך קרה שכמעט והועסק בפוריה?

כבר 11 שנה שיניב יוסף מכנה את עצמו "פיזיולוג של המאמץ". כך הוא חותם שוב ושוב באתרים "שוונג" ו"גרופי", בהם הוא מייעץ  לספורטאים, בעיקר אתלטים ורוכבי אופניים. במודעה לסדנה שהוא מעביר המיועדת ל"ניטור עומסים ובניית תוכניות אימון מבוססות מחקר ומדע" הוא מציג את עצמו "בעל תואר ראשון בחינוך גופני במגמת שיקום לגיל המבוגר, תואר שני במדעי האימון ובריאות הציבור".

יוסף לא מסתפק בדברים האלה. הוא נותן גם "יעוץ תזונתי" ולדבריו התקבל לעבודה בבית חולים כפיזיולוג. הניסיון לאמת את קורות החיים המרשימים הללו מעלה כמה שאלות קשות כיוון שנדמה שלסופרלטיבים בהם הוא משתמש - אין ביסוס במציאות.

"התעודה של יוסף"
להמשך הפוסט

הכירו את החוזרת מהמתים שתלמד אתכם לישון כמו שצריך

אירית שמשון מיתר שהתהדרה בעבר בהיותה "מאמנת עסקית" היא כיום "דוקטור" גאה מאוניברסיטה בסרי לנקה. את אותה הדרך (באותו מוסד) עידן סער, האיש לטיפול הוליסטי במחלות קשות

השיחה עם עידן סער, הקורא לעצמו דוקטור, היא שיחה שחוזרת על עצמה, עמוסה ביומרות ונטולת כל מודעות עצמית. סער מציע "ייעוץ וטיפול הוליסטי בבעיות בריאות כולל מחלות קשות, תוך שילוב ידע מהרפואה החדשה, תזונה ותוספים, מגנטותרפיה, הילינג, קינסיולוגיה ועוד".

הבעיה היא שסער, תושב משגב, לא דוקטור ולא נעליים. כמו הקולגות שלו, גם הוא קיבל את התואר ממדינה אקזוטית כלשהי, הפעם סרי לנקה, מבלי שהוא זוכר אפילו את שם המוסד האקדמי. לסער אין אף תואר אקדמי בשום תחום אבל הוא בעל תואר שלישי. האחראי לכך הוא אריק לשם מרמת ישי אשר מילא את הארץ באינספור "דוקטורים" מהתחום האלטרנטיבי, אשר תמורת כסף לא רב (בדרך כלל 18 אלף שקל) וזכו לתעודה נאה ממוסד לא מוכר.

אירית שמשון
צילום מסך מדף היוטיוב של אירית שמשון
להמשך הפוסט

אורי יוגב: "במאבק מול שיאני השכר, הייתי צריך להקשיב לביבי"

מנהל רשות החברות הממשלתיות לשעבר מצטער על המתיחות עם הממונה על השכר באוצר, לא חוסך בביקורת על כחלון ומספר על הטעות האסטרטגית שעשה. ראיון

ביום הכיפורים האחרון היה גם אורי יוגב, עד לפני שנה מנהל רשות החברות במשרד האוצר, בין עושי חשבון הנפש. ליוגב היתה אג'נדה ברורה: חברות ממשלתיות - כמו חברת חשמל, רשות הנמלים, מקורות, עמידר ואחרות - צריכות להרוויח כסף וזה יחזור למדינה בין היתר על ידי תגמול נכון של העובדים.

הבעיה היתה שהשליטה על