הם לא באמת רוצים לנצח

יריבים נחושים, יריבים עם ביצים ובלי אלוהים היו עושים לראש הממשלה את המוות. חושפים את שקריו, מבזים אותו, מקרקפים אותו, מפשיטים אותו בכיכר העיר. וראשי כחול-לבן? תראו! ציפורים!

טובי פולק
טובי פולק
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ראשי כחול-לבן בביקור בעוטף עזה, השבוע
ראשי כחול-לבן בביקור בעוטף עזה, השבועקרדיט: אליהו הרשקוביץ
טובי פולק
טובי פולק

חברי האגודה השיתופית המכונה "כחול-לבן" לא באמת מעוניינים להחליף את כנופיית הרס שלטון החוק המכונה "הליכוד". הם אולי היו שמחים אם איכשהו זה יקרה, אבל זה לא בוער בעצמותיהם. וגם אם הם רוצים מאוד, הם לא מוכיחים זאת הלכה למעשה.

אולי לא רוצים, אולי שבעים מדי, מבוססים מדי, מלאים מעצמם מדי, אולי לא יודעים איך, אולי הם פשוט לא מסוגלים, ואולי - הם מביטים רחוק יותר מעבר לראשו של בנימין נתניהו, אל הימים שאחרי השימוע, ומשקיפים על יורשיו. בכל מקרה, מה שעושה כחול-לבן בימים האלה, פחות מחודש ליום הבוחר, אולי מכריע את גורלה של הדמוקרטיה הישראלית, החברה הישראלית, מדינת ישראל ועתידה. זה לא נקרא להילחם על הבית, זה לא להילחם בכלל.

אם נתניהו, הליכוד כמפלגת שלטון וגוש הימין כהרכב קואליציוני, לא יובסו בבחירות האלה - כל האחריות לכך היא על הצד שמולם. מעולם (אולי מאז 1977 ואולי גם זה לא) לא התמודדה כאן מפלגה עם כזאת קופת שרצים וכזה שק ענק של כישלונות. אין מרכיב אחד במארג חיינו שהליכוד ושותפיו לא השמידו בעשור פלוס שלוש של שושלת נתניהו. עם החבילה הזו הוא הולך שוב לבחירות, מגובה בחברי מפלגה שמוכנים לשכב עבורו על הגדר, ובשותפים פוליטיים שלא יירתעו מאף עוול כדי לשמור על שלטונו ושלטונם. ומה בצד השני? נימוס. שלווה. ממלכתיות נעימה. אצילות ממארת.

"נתניהו הולך לבחירות עם שק של כישלונות מגובה בחברי מפלגה שמוכנים לשכב עבורו על הגדר"
"נתניהו הולך לבחירות עם שק של כישלונות מגובה בחברי מפלגה שמוכנים לשכב עבורו על הגדר"צילום: אליהו הרשקוביץ

נתניהו הולך לבחירות עם שובל מעשן של אדמה חרוכה. מהביטחון לכלכלה; מיוקר המחייה למצוקת הדיור; מהתעסוקה לצמיחה; מהשירותים הציבוריים לתחבורה הציבורית; מהדתת החינוך להרס האקדמיה; מכתישת התרבות והאמנות לפוליטיזציה של הקולנוע והתיאטרון; מהזנחת והזניית מערכת הבריאות ומערכות הרווחה; מהפקרת החלשים, הנכים, הזקנים וההתעמרות בשלטון החוק עד למלחמת החורמה במערכת המשפט; מחיסול העיתונות החופשות להשלטת תרבות השקר.

וכך גם ביחסי בחוץ ובדיפלומטיה: ימיו של המשיח טראמפ יחלפו וכל ממשל שיבוא אחריו יגלה אפס סבלנות ומינוס סובלנות לטירוף ההתנחלויות המשיחי והסרבנות המדינית של נתניהו. ואת חורבן היחסים עם מדינות מערב אירופה קשה לראות מי יוכל לתקן. וכל זאת עוד לפני שאמרנו מלה על העובדה שמדובר בראש ממשלה שמנסה להיבחר שוב כשהוא ניצב על . איש שהוא, כך לפי כתב החשדות, משחד ומשוחד, קמצן ונהנתן, המוביל רשימה מפוארת של חדלי אישים במקרה הטוב, פונדמנטליסטים מפחידים במקרה הרגיל, ופוליטיקאים נרפים, מפוחדים, כנועים וחסרי כישרון במקרה הרע.

נתניהו מבין היטב את מצבו האמיתי ויודע שאין לו מה למכור. כל מהותו כרגע היא "לא היה כלום". נתניהו גם איננו אידיוט, אז הוא ממקד את כל הקמפיין שלו בליכוד השורות, בצמצום רווחים ובטיפוח תדמית המקופח. באגדות על "מסע ציד" אכזרי שהוא עובר. מגדל השקרים שלו מגיע לשמיים.

והמגרש ריק

במצב נורמלי, עם יריבים נחושים, יריבים עם ביצים ובלי אלוהים - נתניהו היה מגורש מהמגרש או בורח ממנו עוד לפני שריקת הפתיחה. יריבים אמיתיים היו עושים לו את המוות. חושפים את שקריו, מתגרים בו על פחדיו, מבזים אותו, מקרקפים אותו, מפשיטים אותו עירום וערייה בכיכר העיר. וראשי כחול-לבן? תראו! ציפורים! נתניהו נלחם כמו עדר לביאות פצועות וזבות דם. והם? משתזפים בשמש האביבית. נתניהו , הם אפילו לא מטריחים את עצמם לאולפני טלוויזיה אמיתיים שמפצירים בהם לבוא. נתניהו קובע את סדר היום ואת הספינים התורנים, משתולל באין מפריע, והם? אכן לא מפריעים לו.

"נתניהו היה אמור להיות מובס בבושת פנים, אבל הוא נלחם בטירוף עם כל מה שיש לו"
"נתניהו היה אמור להיות מובס בבושת פנים, אבל הוא נלחם בטירוף עם כל מה שיש לו"צילום: עמוס בידרמן

לראשי כחול-לבן יש את כל התחמושת שבעולם נגד יריב מוכה ומתנדנד, אך הם משחקים כאילו זמנם בידם. אולי סומכים על המערכת המשפטית, אולי על הביולוגיה ואולי פשוט אין להם מושג. נתניהו מצטט את המשנה של כהנא, והגנצים מחרישים. . פשוט בלתי נתפש. הוא מפנה אצבע משולשת כלפי המשטרה, היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה, בג"ץ, חברי ועדת ההיתרים - והם שותקים.

במקום להילחם על שולי האלקטורט של הליכוד, המקום בו חונים לא מעט אנשי ימין שלא בהכרח מתחברים לדפי פייסבוק בסגנון "" - בכחול-לבן מחכים שמשהו יקרה. שמנדטים יעברו מעצמם. במקום להתעורר ולעורר, הם מרדימים וישנים. המנדטים נמצאים שם, הושט יד וגע בם. אבל כלום. נתניהו היה חייב להיות מובס בבחירות האלה בבושת פנים. אבל הוא נלחם בטירוף עם כל מה שיש לו, ומול מגרש ריק נראה שזה יספיק.

טובי פולק

טובי פולק | |אמרתי לכם

אומר כמעט כל מה שהוא חושב, כותב כמו שמדבר, מדבר כמו שכותב.

על חברה אחרת, על פוליטיקה ממארת, על חמלה שאבדה, על נתיבי בריחה.

עיתונאי, כותב, עורך וחושב מאז תחילת שנות ה-80 של המאה שעברה.

איש חדשות, אקטואליה, ספורט וכל מה שמחבר ביניהם.  

כתבות מומלצות

מליאת הכנסת

ביטול העמלה ברכישת כרטיסי קולנוע מתעכב - ועוד הצעות חוק שנדחו היום בכנסת

ג'וליה רוברסט וריצ'רד גיר בסרט "אשה יפה"

ג'וליה רוברטס: הסרט "אשה יפה" לא היה מופק כיום בהוליווד

איילת שקד בסרטון.

"שחור זה יפה" זה כל כך סיקסטיז. עכשיו, מתברר, פאשיזם זה סקסי

חתול עצל. את קורות החיים אפשר להגיש החל מ-2025

המשרה: בטלה מוחלטת לשארית חייך. המשכורת: 2,200 דולר לחודש

משה פייגלין, ב-2008

"תם השלב הציוני, הדלק אזל ממנו" | משה פייגלין, גרסת 1995

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ