דברים שלמדתי מילדיי / הבלוג של ניצן ויסברג

אם תעבירו לילדיכם שיעור אחד בבית, שיהיה זה

ימי קורונה הם הזדמנות לגשר על הכשלים והמגבלות של מערכת החינוך וללמד את ילדינו חשיבה יצירתית, ביקורתית וחוקרת. השיעור הראשון: "מאיפה מגיעות המצאות?"

התקופה הזו בה כל ילדי ישראל לומדים מהבית היא הזדמנות לא לייבא הביתה את הכשלים והמגבלות של מערכת החינוך, אלא לתת לילדים חוויית למידה מתקדמת, ששמה את הצרכים שלהם במרכז, מטפחת חשיבה ביקורתית ויצירתית, תוך הסתמכות על הסקרנות ויכולת החקר וההמצאה הטבעיות שלהם. 

איך עושים את זה?

giphy
להמשך הפוסט

פורים הפך לשבוע של גירוי יתר חסר תכלית

במקום היום הקלאסי האחד שבו ילדים מגיעים מחופשים ושמחים לביה"ס עם משלוח מנות, הפך פורים לשבוע שלם של טרלול אינסופי, מתיש ומיותר

עוד לא נחנו מטרללת הבחירות וכבר מגיעה טרללת מסוג אחר - הילולת פורים. למי שלא חי על כדור הארץ, רק נעדכן שפורים כבר מזמן אינו חג תמים וחמוד בן יום אחד, שבו ילדים מגיעים מחופשים עם משלוח מנות לבית הספר. הוא הפך לחג אינסופי, שמתפרש על פני ימים ושבועות. זה נראה ככה: 

יום ראשון - יום הפוך לילד מספר אחד, יום כובעים לילד מספר שתיים, יום גמד וענק לילד מספר שלוש, שאמור להתחפש לחיה כשרה, אבל רק מחפצים שיש בבית.

פורים
Getty Images/iStockphoto
להמשך הפוסט

כך תסבירו לילדים מה זה פייק ניוז

בשיעור עם ילדי כיתה ה' על השאלה "איך אפשר לדעת אם מה שכתוב הוא אמת" התוצאות היו מפתיעות ומרגשות. הילדים שמחו להבין איך הם יכולים להבדיל בין אמת לבין שקר ולהיות נחרצים לגבי זה

לאחרונה העברתי הרצאה בכיתה ה' על השאלה "איך אפשר לדעת אם מה שכתוב הוא אמת?". לילדים היו רסיסי רעיונות, שקשורים בעיקר לגלישה בטוחה ברשת, אבל מהר מאוד התגלה שאין להם עוגן או נקודות ייחוס לנווט בים של מידע.

התמקדנו בשאלת חקר ספציפית: "האם חייזרים קיימים?". הודעתי לכיתה שהדעות שלהם לא מעניינות אותי בשלב זה של הדיון, אלא שרק נבחן את השאלה הזאת באמצעו ארבעה מקורות מידע על הנושא, ונבחן אם אלה מהימנים או לא.

מבקרים בפסטיבל החייזרים ברייצ'ל, אתמול
John Locher/אי־פי
להמשך הפוסט

זה הסרטון המזעזע שראיתי בחיי, וזה בטיקטוק של הילדים

ילדים ישראלים מקבלים טלפונים חכמים הרבה לפני מקביליהם בעולם, וחשופים בגיל צעיר לתכנים לא הולמים. הגיע הזמן להשיב את הסמכות ההורית גם בעולם המקוון, כי כרגע יוצרי טיקטוק מגדלים את הילדים שלנו במקומנו

בשעות הבוקר המאוחרות, באחד מימי שבוע שעבר, רץ בקבוצת הוואטסאפ של הורי הכיתה מה שתואר כ"סרטון מזעזע מהטיקטוק... שימו לב למשחק מסוכן שרץ בטיקטוק".

אומנם הילדים שלי לא מקבלים טלפון סלולארי עד גיל 12, אבל בכל זאת רציתי לראות מה הולך אצל החברים של ילדי . היה כתוב "מזעזע", אבל גם המילה הזאת לא הכינה אותי בשום צורה למידת הזעזוע של הסרטון הזה, למעשה זה היה אחד הסרטונים הנוראיים שראיתי בחיי.

סרטון סנאף בטיקטוק
צילום מסך מתוך טיקטוק
להמשך הפוסט

12 שנות לימוד בלי מילה על אבולוציה זה לא נורמלי

בישראל ילדים יכולים לסיים בגרות בהצטיינות בלי הבנה בסיסית בתיאוריה המקיפה והמרכזית ביותר במדע. נדרש מנגנון משוכלל כדי להסתיר את החשיבה האבולוציונית מילדים, ולכן זה תפקידנו ההורים להשלים לילדינו את הפערים

ילדים ישראלים עשויים לסיים 12 שנות לימוד עם בגרות מצויינת וללא הבנה בסיסית בתיאוריה המקיפה והמרכזית ביותר במדע, האבולוציה.

הילדים שלנו מבלים שעות רבות מגיל הגן ועד התיכון בלימוד סיפור הבריאה המקראי (ולומדים שיש רק אחד) במסגרת שיעורי תנ״ך, מורשת ושל״ח, אך אינם לומדים כיצד לחשוב על השאלות הגדולות האלו בעזרת כלים לוגיים, לאור ערכי תנועת הנאורות וההשכלה, שביססו את המרכזיות של השיטה המדעית, שמרדו בסמכות הכנסייה ושהולידו את הדמוקרטיה והרפובליקה המודרנית וגם את מדינתנו שלנו, שהיא גם דמוקרטית בנוסף ליהדותה.

אבולוציה
REUTERS
להמשך הפוסט

אתגר האוננות של בני הנוער עונה על צורך אחר ממה שאתם חושבים

מתבגרים רבים ברחבי העולם לוקחים חלק ב"אתגר נובמבר", שבו הם לא מאוננים בנובמבר ואז מאוננים בדצמבר בהתאם לתאריך. האתגר אומנם מיני, אבל מאחוריו מסתתר חיפוש אחר מענה שההורות ההליקופטרית לא מספקת

"אתגר נובמבר" הוא אחד הדברים המדוברים בקרב בני נוער ברחבי העולם בחודשים האחרונים. מה זה אומר? לפי האתגר, המשתתפים מוזמנים לאתגר את עצמם ולהימנע לחלוטין מאוננות במשך כל חודש נובמבר (No Nut November). ואז, בחודש דצמבר עליהם לאונן מספר פעמים כמספר התאריך, כלומר ב-1 בדצמבר הם מאוננים פעם אחת, ב-2 בדצמבר מאוננים פעמיים, ב-3 שלוש וכן הלאה.

התנהגויות חריגות או קיצוניות, כמו השתתפות באתגרים מיניים שכאלה (ולצורך העניין גם שקרים, גניבות, חרמות ודומיהם), מזמינים אותנו להתבונן בילד או בילדה כמי שמחפשים לתת מענה אמיתי לצורך לגיטימי שלהם, גם אם הדרך בעייתית או לא רצויה מבחינתנו. לכן, מעבר להזדמנות החשובה לנהל שיח פתוח על כך שאוננות היא פעולה טבעית, נורמלית ובריאה, אבל שההחלטה עליה היא פרטנית ולא חברתית או פומבית, ניתן לראות ב"אתגרים" הללו התנהגות מפצה שלא קשורה בהכרח למין.

Big Mouth . סדרה על בני נוער המיועדת למבוגרים בלבד
Netflix
להמשך הפוסט

מדריך להכנת מסיבת מדעים בלתי נשכחת

הילדה ביקשה יום הולדת מדעים. אז הכנו שלל פעילויות מדעיות. היה פיצוץ. כך תכינו גם אתם את מסיבת החלומות למדענים הקטנים שלכם, או סתם פעילות לאחר צהריים חופשי, בזול ועם חומרים זמינים

בת השבע שלנו רצתה יומולדת מדעים. אנחנו לא חושבים שיש טעם להביא "מפעיל" חיצוני, אלא סבורים שהכי נכון ליצור כמה מוקדי פעילות שילדים יכולים להעסיק את עצמם בהן, לעיתים עם קצת עזרה והנחיה של מבוגר - מה שמאפשר להורים האחרים שמעוניינים להישאר לעסוק עם ילדיהם בעשייה מהנה - ולעיתים בלי מבוגרים. לפעמים אנחנו גם עורכים פעילות קבוצתית קצרה לפני טקס הנרות-שירה-עוגה. בכל מקרה, אני תמיד משתדלת שיהיו מוקדים שפונים לנטיות וטמפרמנטים שונים של ילדים שונים - בין אם הם רוצים להשתולל ובין אם להיות מרוכזים במשהו שקט יותר.

הפעם הכנו ארבעה מוקדי פעילות שונים ופעילות קבוצתית אחת בנושאי מדעים:

יו הולדת מדעים
ניצן ויסברג
להמשך הפוסט

הילדים שלי מתייוונים? כולנו למעשה מתייוונים!

כמעט מכל עבר בתרבות הישראלית מצויים ביטויים, שמות ומקומות שמקורם במיתולוגיה היוונית ובקוסמולוגיות אחרות. הגיע הזמן לנהוג יותר כמו הרמב"ם, ופחות כמו הקנאים, ולהכיר בכך שאנחנו למעשה כימרות גנטיות של תרבויות

יש לנו בבית תוכנית לימודים לא רשמית שכוללת ללמוד לרכב על אפניים, לשחות וגם מיתולוגיה יוונית, מיתולוגיה צפונית וקוסמולגיות, סיפורים ואגדות מכל העולם. לאחרונה, הזכרתי את העובדה שאנחנו מלמדים את ילדינו את כל הדברים האלה ואיזה יהודי טוב סינן לעברי בזלזול הערה על הילדים המתיוונים שלי. 

מיד נזכרתי בטיול המשפחתי שלנו לציפורי. שם ראינו על רצפת בית הכנסת העתיק, שמתוארך לראשית המאה החמישית, פסיפס דומה לאלה שאפשר למצוא גם בבית אלפה, חמת טבריה ומקומות אחרים בישראל. במרכז הפסיפסים אפשר למצוא את גלגל המזלות ואת הליוס, אל השמש היווני רוכב על מרכתבו (בציפורי רק מרכבתו מוצגת), ולצדם שמות החודשים העבריים, שהם למעשה שמות החודשים הבבליים. תמוז אף הגדיל לעשות ולקח את שמו מאל בבלי.

סיזיפוס
להמשך הפוסט

כך תפסיקו להיות העבדים של ילדיכם בארבעה שלבים

אחת הסיבות שהורים בישראל מותשים היא שהילדים שלנו לא עצמאים ואנחנו נדרשים לעשות הכל בשבילם. ככה אנחנו הצלחנו לטפח את העצמאות של ילדינו, לקבל עזרה במטלות הבית ועל הדרך לייצר ילדים בטוחים בעצמם, בעלי יכולת, מסוגלות ותושייה

במהלך החג, עשינו קמפינג בחורשת טל. השהייה לצד משפחות אחרות מאפשרת התבוננות בהן מתנהלות ברגעים יומיומיים, שבדרך כלל אינם פומביים כמו צחצוח שיניים, הכנת ארוחות, שטיפת כלים, מקלחות ואפילו סתם ביקור בשירותים. אט אט גילינו שעל רקע עצי האלון העתיקים והמים הזורמים, בתוך הפסטורליה של ילדים משכשכים או שרועים על מדשאות בין אוהלים משפחתיים, מתפעל את כל העסק מעמד של הורים-עבדים מותשים ומרוטי עצבים.

הילדים הגיעו לגן עדן של תענוגות, בזמן שההורים עובדים בפרך בהרמת אוהלים, ניקוי שולחנות, פריסת מפות, חיתוך ירקות, נפנוף על גחלים, פינוי כלים ושטיפתם, חפיפת ראשים וליווי צמוד של כל ילד וילד, לא משנה באיזה גיל, לשירותים. הילדים, שבמבט ראשון נראו כמו האקלברי פין בזמן שהוא משיט עלים במורד המים, התגלו בהתבוננות מעמיקה יותר כיצורים שלא משים מההורים שלהם. אפילו המתבגרים שבהם, שממש לא צריכים השגחה ליד מקור מים, נשארו צמודים למבוגרים.

giphy
להמשך הפוסט

תרבות פרידות הבוקר בגני ילדים בישראל מזעזעת והרסנית

התפיסה הרווחת לפיה ההורים "רק מפריעים" לפרידה "חלקה" מילדיהם שגויה מיסודה. מטרת פרידת הבוקר היא לא לשחרר את ההורים כמה שיותר מהר לעבודה, אלא מהווה חלק חשוב במערכת יחסים משפחתית ובבניית ביטחון עצמי בקרב ילדים. כך תעשו את זה נכון

בשבוע הבא הורים רבים יביאו את ילדיהם לראשונה לגן, וגם הם כמו רבים לפניהם ייאלצו להתמודד עם הפרידה מהילדים. תפיסת "הפרידה" בגנים בישראל באופן כללי (כמובן שיש יוצאים מהכלל) היא תרבות סמכותנית, שלא רואה את טובת הילדים. הילדים שלנו ראויים למעבר הרבה יותר אנושי וחומל מחיק המשפחה אל תוך מסגרות החברה, לכן יש לשנות את תרבות הפרידה. אבל כדי לשנות אותה, צריך קודם כל להבין אותה.

בישראל כיום רווחת תפיסה שהורים אומנם מטפלים בילדיהם, אבל הילדים - בגופם וברוחם - שייכים לקולקטיב. הפרידה בגן עירייה על פי רב היא המשך ישיר של אותה הגישה. פעמים רבות גננות נותנות תחושה שההורים "רק מפריעים" לפרידה, ושהדבר הנכון לעשות הוא להציב בפני הורים וילדים את הפרידה כעובדה קולקטיבית נוקשה. במרבית הגנים מאפשרים שההורים ייכנסו לגן רק ביום או ביומיים הראשונים וגם זה לזמן קצר, ואחר כך הפרידה חייבת להיעשות בשער הגן, לא בפנים.

גן ילדים
אייל טואג
להמשך הפוסט

זה מה שגורם ל-12 נערים לאנוס, לא מה שאתם חושבים

רבים מצקצקים ששורשי האונס בקפריסין טמונים בעובדה שלא מחנכים כאן לצניעות, כבוד ויראה. זה שטויות. שורשי האונס הם בהיעדר אמפתיה כללית ובעובדה שמין הפך בקרב נערים למשהו פומבי

מה גורם ל-12 בחורים לכאורה לאנוס בחורה בזה אחר זה ולצלם את זה בניידים שלהם? לפי פרופ' עמוס רולידר לחינוך, ששוחח עם העיתונאית סיון רהב-מאיר, "זה לא מתחיל במלון בקפריסין, זה מתחיל הרבה קודם, בללמד ילדים צניעות, כבוד, יראה. הילדים האלה הם בעצמם קורבנות. הם במלכודת. הם גדלים ללא גבולות... ילד בן 14 חושב שהוא אדון לעצמו, למרות שהוא מאוד זקוק לנו, אבל אנחנו לא נמצאים שם. בואו נודה: אנחנו מפחדים להיות נוכחים... אנחנו משנים פאזה. מבינים שהילד בעצם מתחנן שנגיד לו 'לא'"

רהב-מאיר מהנהנת בהסכמה לדבריו. שניהם מייצגים השקפת עולם סמכותנית. כמובן שהם לא טועים לחלוטין, אבל הם כן טועים מספיק כדי להוליך שולל הרבה הורים. זה נכון שהילדים שלנו גדלים באווירה של חוסר גבולות. זה נכון שילדים מרעישים בכיתה, קופצים על הספה ויושבים מול הטלוויזיה עד אמצע הלילה, אבל זה לא נכון שזה קורה בגלל שאנחנו הורים "חלשים", אלא בגלל שבישראל באופן כללי אין גבולות. אין גבולות מדיניים, ואין גבולות אישיים.

המלון שבו על פי החשד אירע האונס, היום
נעה שפיגל
להמשך הפוסט

אל תתבלבלו: הילדים שלכם תלויים בכם, אבל לא בשליטתכם

יש חשיבות עצומה ליחס שלנו כהורים לגוף של ילדינו. עלינו להבין שהגוף שלהם שייך להם ולהעניק להם עצמאות מותאמת-גיל לגביו. זה יתניע תהליך חשוב של הגדרת הגבולות של עצמם, ועל הדרך גם מאבקי הכוח יצטמצמו

כל מי שאי פעם ניסה להאכיל תינוק או תינוקת בכפית ונאבק איתם מי מחזיק את הכפית, יודע שילדים נולדים עם דחף לעצמאות פיזית. למעשה, הילדוּת היא מעבר הדרגתי מתלות בהורים או במטפלים אחרים לכדי חירות פיזית, רגשית ואינטלקטואלית, לכדי עצמאות בכל המובנים. מיניקה לאכילת מזון מוצק. מנשיאה בזרועות אנשים אחרים לזחילה והליכה. מתלות באחרים שיבינו מה הבכי שלנו אומר לכדי יכולת לתקשר במילים. ובסופו של דבר, לבחירת הבגדים שלנו, החברים שלנו, האהבות שלנו והדעות הפוליטיות שלנו.

לכן, יש חשיבות עצומה ליחס שלנו כהורים לגוף של הילדים שלנו. זה לא תמיד נוח, ולעיתים זה גם שונה מהחינוך שאנחנו קיבלנו בבית שבו גדלנו, אבל העובדה שילדים תלויים בנו לא אמורה לבלבל אותנו ולגרום לנו לחשוב שהגוף שלהם בשליטתינו. הגוף של הילדים שלכם הוא שלהם. לא שלנו.

ילדים משחקים במזרקה במלבורן שבאוסטרליה, בשבוע שעבר
AFP
להמשך הפוסט

אפליה מגדרית שמתחילה כבר בארגז החול

בישראל רווחת אמונה תפלה מפלה נגד ילדות קטנות, לפיה יש טפיל בארגז החול שנכנס לפות דרך התחתונים, לכן הן צריכות ללבוש טייטס מתחת לשמלה או החצאית. זו שטות מבחינה בריאותית, שמשרתת שמרנות תרבותית רווחת

ברחבי ישראל מסתובב סיפור על טפילים בארגז החול, שיודעים להיכנס לפות של ילדות קטנות דרך התחתונים. על פי הסיפור, הטפילים החכמים הללו יודעים להעדיף פות של בנות על פני פי טבעת של בנים, והכי מדהים - הם יודעים לא להתעסק עם ילדות בטייטסים. 

לכן, במקומות רבים בישראל גננות והורים מלבישים ילדות בטייטס מעל התחתונים ומתחת לחצאית או השמלה, גם בחודשי הקיץ החמים. ובכן, כפי שד"ר איתמר נצר, גניקולוג, מסביר: "אין סיבה בריאותית לכך שבנות ילבשו טייטס מתחת לחצאית. אומנם יש ביצי תולעים בארגז החול, אבל אלה נכנסות לגופם של בנים ובנות כאחד ועושות זאת דרך הפה ולא במגע עם הפות או עם פי הטבעת.

ילדות
Image Source/Ulrik Tofte
להמשך הפוסט

לא תמיד הרוב קובע, וחשוב שילדים יבינו זאת

נכון שכלל "הרוב קובע" שכיח לקבלת החלטות בקבוצה, אבל הוא לא היחיד ולא תמיד נכון. צריך לזכור את זה, כי לפעמים כשהרוב קובע נפגעת חשיבה מקורית וחדשנות

בת ה-9 חוזרת שבורה מבית הספר ומספרת שהיא "חייבת להכין חידון מעצבן להפסקה פעילה". למה את חייבת להכין אותו, תמהתי. "כי הרוב קובע". מה זאת אומרת, התעניינתי. "אנחנו קבוצה של ארבעה שצריכה להכין פעילות להפסקה הפעילה ושלושה הצביעו בעד הכנת החידון".

כאשר מי שמיועד להיות שר החינוך טוען ש"הרוב קובע" גם בבית המשפט, למה שנצפה מהילדים שלנו למשהו אחר? לכן, סיכמתי עם המורה שאגיע לכיתה להעביר לילדים הרצאה ופעילות על עבודת צוות. 

הרוב קובע
Pinterest
להמשך הפוסט

איך מדברים עם ילדים על השואה

עלינו לתווך לילדים את השואה תוך הצבת מסר מרכזי של חיים ותקומה ושילוב ערכים חיוביים של חברות, נתינה, אהבה, חמלה ותקווה. את הדימויים הקשים והפחדים החליפו בסיפורים אנושיים, אמפתים ואופטימיים

"אמא מה זה יום השואה?", שואלת בת ה-6 בארוחת ערב, שבריר שנייה לפני שהספקתי להגיד "יאללה לאמבטיה".

אני: למה את שואלת?

יום השואה ילדים
עומר לנדוי
להמשך הפוסט

"והגדת לבנך" מסרים אופטימים וחיוביים

פסח הוא זמן טוב לדון בנפלאות המיתוסים העוברים מדור לדור. אפשר להעביר באמצעותם מוסר השכל אופטימי וחיובי, ואפשר גם לזרוע באמצעותם שנאה ופחד, כפי שקורה בחלקים מסוימים בישראל כיום

חוקר המיתוסים האמריקאי, ג'וזף קמבל, מי שחקר מיתוסים מכל העולם, גילה שכולם חולקים את אותו מבנה סיפורי, אותו הוא כינה "מסע הגיבור". המיתוס מתחיל עם גיבור שלא יודע שהוא הגיבור. הוא חי בעולם שמשהו בו אינו כשורה, ואז מקבל קריאה לצאת למסע. בדרך כלל, הגיבור מסרב תחילה לקריאה, אבל בהמשך חוזר אליה ומתרצה. לרוב, הגיבור מקבל מתנה כלשהי שעוזרת לו במסע, ומהרגע שיצא הוא נכנס לעולם קסום, שבו הוא נאבק בדמויות שונות בעלות כוחות גדולים ממנו. דרך המאבקים הוא נחשף לערכיו הגבוהים ומגלה את כוחו שלו, כוחו של הגיבור. לכשהשיג את המטרה שנתגלתה תוך כדי המסע, הוא חוזר לעולמו הראשון ומביא לו את המזור המיוחל.

את התבנית הזו אפשר למצוא בסיפור יציאת מצרים, שם מסע הגיבור הוא של משה. אפשר למצוא אותו גם במסע הגיבור של בודהה, ישוע, פרסאוס, אליס בארץ הפלאות, דורותי בארץ עוץ, לוק סקייווקר, וניאו במטריקס. הגיבורים אומנם שונים, האתגרים ותפאורה מגוונים, הערכים שבאים לידי ביטוי במהלך הסיפור משתנים ומוסרי ההשכל מעודכנים לפי הקהל והמסורת, אבל התבנית הסיפורית זהה.

סדר פסח
מארק ניימן / לע"מ
להמשך הפוסט

הקליפ הפורנוגרפי שסביר להניח שילדיכם צפו בו

אם ילדיכם בני תשע ומעלה, הם בטח כבר ראו את הקליפ המיני הבוטה לשיר "מים" של דודו פארוק. אפשר בכל פעם לסמן "אויב" חדש ולדרוש מיוטיוב להסיר את הסרטון שלו מהרשת, כפי שהורים דורשים בימים אלה לגבי הקליפ הזה, ואפשר גם למנף את זה לדיון בריא וחשוב על מיניות

בקבוצת הוואטסאפ הכיתתית של בתי בת ה-9 עבר סרטון. זה הקליפ לשיר "מים" של דודו פארוק, הבחור שגם עושה הופעות לבר ובת מצווה. הסרטון לא עבר רק בקבוצה של בתי, אלא בעוד הרבה מאוד קבוצות, כל כך הרבה קבוצות של ילדים שהורים מכל הארץ התגייסו להוריד אותו מאתר יוטיוב. הם לא הצליחו, אבל גם אם היו מצליחים, האם זה מה שיפתור את הבעיה? האם סימון אויב חדש וחיסולו, במקום לקיחת אחריות על ילדינו, תשנה משהו? אני בספק. "אויבים" חדשים יצוצו במקומו.

אבל לפני הכל, למה הסרטון הזה כל כך מטריד הורים? כי מדובר בפורנוגרפיה, ולא פורנוגרפיה של קצת ציצי באיזה פלייבוי שחוק, אלא בפורנוגרפיה דפוקה ומעוותת שיכול ליצור רק מי שנשחקו אצלו לגמרי סיפי הגירוי מרוב חשיפה לפורנוגרפיה.

דודו פארוק
תומר אפלבאום
להמשך הפוסט

זה מה שלמדתי מהצורך לקנות 1,440 מתנות יום הולדת

יש לנו ארבעה ילדים, לכל אחד מהם כ-30 חברים בגן או בכיתה. זה יוצא 120 מתנות יום הולדת שצריך לקנות בכל שנה. עכשיו הכפילו ב-12 שנות הורות ותגיעו להרבה מאוד מתנות יום הולדת. זה מה שלמדתי לאורך השנים

בכל תרבות מעניקים ומקבלים מתנות, ובבסיס המנהג הזה עומד עיקרון ההדדיות. טיפוח צניעות ומידתיות בהענקת מתנות מעודדת חשיבה כלכלית אחראית והתחשבות. לא כולם יכולים להוציא הרבה כסף, אבל כולם יכולים להעניק לזולת דברים שערכם נובע מתוך התכוונות.

הילדים שלי הולכים להרבה מסיבות יום הולדת ובכל מסיבה נהוג כמובן להביא מתנה. בעקבות הניסיון המצטבר שלנו בתחום ומעצם השקפת העולם שלנו, אני רוצה לחלוק איתכם כמה כללי אצבע שפיתחתי ב-12 שנות ההורות שלי. 

מתנות
להמשך הפוסט