בעלי הון סינים קונים יקבים בצרפת ומעוררים חרדה בקרב הטהרנים - יין - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

בעלי הון סינים קונים יקבים בצרפת ומעוררים חרדה בקרב הטהרנים

לכתבה
Andrea Mantovani / NYT

חבל בורדו הולך אחרי הכסף, שנמצא היום בידיים סיניות והשמות החדשים שהם מעניקים ליקבים כמו שאטו אימפריאל ראביט, מעורר פלצות בקרב טהרני היין הצרפתי

7תגובות

מהשלט הנושא את שמו של היקב, Imperial Rabbit, מתבלטת דמותו של ארנב בין מלים מוכרות יותר, "היין הנפלא של בורדו". אבל אין ארנבים ביקב הזה. כמו שאין ארנבים מוזהבים, אנטילופות טיבטיות או אנטילופות גדולות ביקבים הסמוכים.

אבל העובדות היבשות לא מנעו מהבעלים הסיני של היקב, הממוקם באחד מאזורי היין המהוללים של צרפת, לקרוא לנכסים החדשים שלו על שם היצורים האלה. בצרפת הדבקה במסורת, השמות החדשים מעוררים לא מעט אי נחת ואף חרדה.

"עד לאחרונה לארנבים לא היו מוניטין גבוהים במיוחד בין היקבים של בורדו. הנטייה היתה דווקא להשמיד אותם", ציין העיתון "לה רזיסטנט" (Le Résistant), שיוצא לאור בבירת האזור ליבורן.

כנראה אין בצרפת אזור המזוהה עם יינות משובחים יותר מבורדו. המרלו והקברנה סוביניון העוברים יישון ממושך, אם להזכיר רק שניים מהיינות המפורסמים שלו, העניק השראה לייננים אמריקאים שניסו לחקות אותם. בכל העולם מחפשים יינות בורדו, שנמכרים לא פעם במחירים שערורייתיים.

כרם סיני
Andrea Mantovani / NYT
כרם סיני
Andrea Mantovani / NYT

עם זאת, ולמרות המחאה שמעוררים הבעלים הסינים, פלישה של זרים אינה סיפור בלתי מוכר באזור שבחוף הדרום-מערבי של צרפת. במשך מאות שנים ידעו בבורדו להסתגל לכסף זר ולטעם זר, ולגלות גמישות שמעמידה בספק את טענת הטהרנים כי אין לערער על המסורת.

חבל בורדו ידע לקבל את האנגלים, ששלטו בו במאה ה-12 ובמאה ה-13, וגם את ההולנדים שייבשו את ביצותיו במאה ה-17. הוא פתח את מרתפי היין שלו לגרמנים בתקופת הכיבוש הנאצי ולאחרונה שינה את טעמי היינות, כדי להתאים אותם להעדפותיו – המושפעות מהיינות הקליפורניים – של מבקר היינות האמריקאי רוברט פרקר.

כרם סיני
Andrea Mantovani / NYT

החבל הולך אחרי הכסף, שנמצא היום בידיים סיניות. "בהחלט טוב שיש משקיעים סינים, מפני שיש כאן יותר מדי יצרנים ויותר מדי יין", אומר נאן הו (Nan Hu), מנכ"ל Clos des Quatre Vents, נכס מפואר שמנוהל על ידי קונצרן אנרגיה ונדל"ן סיני בבעלות ממשלתית.

ואכן, לא כל הצרפתים חוששים מהשתלטות סינית על היקבים. אחד מהם הוא ז'אן פייר אמורו, יצרן בעל שם של יין בורדו ושאטו לה פוי (Château Le Puy). האם הוא מודאג? "בכלל לא", אומר אמורו. לדבריו המשקיעים הסינים עזרו לרבים מבעלי היקבים הצרפתים, שבגלל מסי הירושה הגבוהים שגובה ממשלת צרפת לא יכלו להעביר את הרכוש לילדיהם. "לסינים יש נזילות גבוהה, אז הם עוזרים לבעלי יקבים לפרוש בכבוד", הוא מוסיף. "הם עוזרים לשמר את היקבים".

ז'אן פייר גארד, יצרן שעומד בראש סינדיקט היקבים ברובע הסמוך, פומרול (Pomerol), מסכים עד לנקודה מסוימת. "בנוגע לסינים אנחנו אומרים, 'למה לא?'" אומר גארד. "הם נוכחים, אבל לא עד כדי כך". עם זאת, הוא מסביר, "אנחנו מודאגים מעט משינוי השמות. ועוד סוגיה מטרידה היא שאתה אף פעם לא פוגש את הבעלים החדשים האלה".

מצד שני, הבעלים הסינים אינם לגמרי בלתי נראים. כמה מיצרני היין בבורדו היו המומים כשגילו את הדגל הסיני האדום מתנופף מעל Clos des Quatre Vents. הדגל הסיני נראה משאטו מרגו (Château Margaux) במדוק (Médoc), שם מיוצר היין המדורג במקום הגבוה ביותר מכל יינות בורדו.

כרם סיני
Andrea Mantovani / NYT

הסופר המהולל פיליפ סולרס פירסם לאחרונה מכתב גלוי לראש עיריית בורדו, שנתן ביטוי לחרדה שפושה בחבל ומחה על שינוי היקבים, צעד שחלק מהתושבים רואים בו עזות מצח. "אין לי עודף סקרנות בכל הנוגע לחייהם של יצורים אלה", כתב סולרס. "בילדותי בבורדו מעולם לא נתקלתי ולו בקצה זנבו של 'ארנב מלכותי' או 'אנטילופה טיבטית'. האם אין דרך להחזיר ליינות של בורדו את שמותיהם המקוריים, שנקבעו לפני מאות שנים?"

לואק גרסין, שסבו קנה ב-1938 את שאטו סנילק (Château Senilhac) במדוק - אחוזה נהדרת הבנויה מאבן לבנה - לא התלהב משינוי שמה לאחר שנמכרה למשקיע סיני לאחרונה. גם הוא אמר שמעולם לא ראה אנטילופה טיבטית, בעל החיים שעל שמו נקרא עכשיו הנכס. "תראה, לקחתי את זה די קשה", אומר גרסין. "הם כאילו ביטלו את המורשת של האחוזה. זה מוזר. אין לי שום דבר נגד בעלי חיים, אבל אנטילופה טיבטית? בחייכם. מאיפה הם הביאו את זה?"

הם הביאו את זה מתוך רצון ליצור קשר משמעותי עם סין, שבשנים האחרונות הפכה ליעד למכירת כ-20% מהיינות של בורדו. 80% מהיין שמופק ביקבים בבעלות סינית מיוצאים ישירות לסין והצרפתים אינם זוכים לראות אותם כלל. "לא מדובר בתרבות סינית מסורתית, אלא בשיווק", אומר הסינולוג הצרפתי הבכיר ז'אן-פיליפ בז'ה.

כרם סיני
Andrea Mantovani / NYT

עם זאת, לדבריו, לא בטוח שהסינים נוקטים אסטרטגיה טובה. "זה כאילו הם מחקים את הכיתוב 'Made in China', שלא מקושר עם איכות", אומר בז'ה. "האינטרסט של הסינים הוא שיהיה משהו זר ששייך להם".

ייתכן שזאת הסיבה שבגללה הפלישה הסינית לבורדו מוגבלת מאוד, בינתיים. רק כשלושה אחוזים מכ-6,000 יקבים באזור בורדו נמצאים היום בבעלות סינית. סינים גם לא קנו אף לא אחד מיצרני היין הידועים ביותר באזור והם מעדיפים את היקבים הבינוניים והפחות נחשבים.

מהזווית של היצרנים המקומיים, לבעלות הסינית אין השפעה על סגנון היין. "אני לא מבחין בשום שינוי בסגנון", אומר היינן אמורו. "אף אחד לא מתכוון להסתכן ולהחליף את הסגנון של יינות בורדו במשהו שלא באמת קיים". הבעלים הסינים אכן מעדיפים להשאיר את ייצור היין בידי הצוותים הצרפתיים שכבר עובדים ביקבים שקנו.

כרם סיני
Andrea Mantovani / NYT

ג'וליה ז'אנג, בעלת יקב סינית יוצאת דופן, שגרה ביקב שבבעלותה ברובע סנט פוי (Sainte Foy) בבורדו, החליטה ששמו יישאר שאטו דה שפליין (Château des Chapelains). היא אפילו מתקשה לזכור את שם המשפחה של הייננית הראשית שלה, קלודין ריי (Claudine Rey), שנהנית מחופש פעולה מלא. "קלודין מנהלת הכל", אומרת ז'אנג.

ז'אנג גרה לבדה בבית חווה עתיק הבנוי אבן, שמרוחק מהכרמים. בעלה, יזם נדל"ן עשיר, חי בסין. השליטה שלה באנגלית ובצרפתית מעטה מאוד והיא נעזרת בשותף כדי לתקשר עם צוות העובדים. "צריך הרבה אומץ בשביל זה", אומר לורן צ'ו, צרפתי-סיני שעובד בלשכה החקלאית של בורדו ומייצג רבים מהבעלים הסינים.

מי משנה את מי? ז'אנג את הפינה הקטנה שלה בצרפת או צרפת את ז'אנג? מראה עיניים מלמד שהתשובה השנייה היא הנכונה. "אני רוצה להיות כמו הצרפתים", היא אומרת בעזרת צ'ו. "חלק מהמשקיעים הסינים שמרו על המנטליות הסינית".

כרם סיני
Andrea Mantovani / NYT

אחרים מסכימים אתה. הבעלים הסינים "רוצים להחזיר את השקעתם במהירות, בתוך שנתיים-שלוש", אומר הו, מנכ"ל Clos des Quatre Vents. "אם ההשקעה שלהם לא מניבה תוצאות במהירות הם אומרים 'היי, מה קורה כאן?'"

צ'י קוינג טונג, איש עסקים מהונג קונג, קנה בעשור האחרון כ-150 יקבים בבורדו ביחד עם שותפים סינים. אחד מהם הוא אימפריאל ראביט, שמו החדש של שאטו לאפן אימפריאל (Château Lapin Impéyurial), או בעבר שאטו לארטו (Chateau Larteau). היקב הידוע נוסד ב-1776 באזור שלו על גדות נהר דורדון, כ-48 ק"מ מבורדו.

הוא מעדיף לא להתייחס לשם החדש של היקב. גם לא השוערת העצבנית בפתח, שמתאמצת להרחיק מבקרים לא רצויים. "יש כאן צבאים, יש שפנים, יש לנו הכל, אבל לא ארנבים. היו פה כמה שינויים בזמן האחרון", היא מסבירה.

הרשמה לניוזלטר

הכתבות שחייבים לקרוא כל סוף שבוע - ישירות אליכם למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות