"זה היה הלם. הרגשתי שאני חייב לחבק מישהו, אבל אין אף אחד" - קולנוע - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

"זה היה הלם. הרגשתי שאני חייב לחבק מישהו, אבל אין אף אחד"

לכתבה
תומר שושן. "לפחות הכלב שלי היה איתי, אז חיבקתי אותו" מגד גוזני

ביטול SXSW היוקרתי לא מנע מתומר שושן לזכות בו בפרס הסרט הקצר הטוב ביותר. "הבנתי שזו ההזדמנות האחרונה, כי בקרוב לא יהיו פסטיבלים", הוא אומר על סרטו "עין לבנה", שנכתב בחצי שעה של רגשות סוערים בעקבות עימות עם גבר אריתראי

7תגובות

משפט א': תומר שושן הוא טיפוס בר מזל. משפט ב': תומר שושן הוא טיפוס חסר מזל. האמת שבמקרה הזה, קשה לדעת איזו מבין הקביעות הללו נכונה יותר. מתברר שבתקופה הנוכחית, ולפחות במקרה של שושן — שהוא במאי שסיים לא מזמן את לימודי הקולנוע שלו וביים סרט קצר עצמאי, "עין לבנה" — שני הניגודים הללו יכולים להיות נכונים בעת ובעונה אחת.

לכאורה הסיפור של שושן שגרתי למדי. הוא ביים לא מזמן סרט קצר ראשון מאז סיים את לימודיו, הקרין אותו בפסטיבל חיפה. אחרי שהוא זכה שם בפרס הסרט העצמאי הקצר הטוב ביותר, החליט לשלוח אותו לפסטיבלים בחו"ל. הוא קיבל כמה תשובות שליליות, קיצר מעט את הסרט, וניסה שוב את מזלו. הפעם זה עבד. לא חלף זמן רב והודיעו לו שהסרט התקבל ל-SXSW — פסטיבל ענק שמתקיים מדי שנה באוסטין טקסס ומשלב סרטים, מוזיקה, מדיה אינטראקטיבית ועוד.

שושן התרגש לקראת ההזדמנות להקרין את סרטו באירוע חגיגי ומכובד. הפסטיבל אמור היה להיפתח ב־13 במארס, אבל זמן קצר לפני כן החלה בהלת הקורונה לחלחל גם לארצות הברית. שבוע לפני הפתיחה המיועדת, בעוד שושן עסוק בהכנות לנסיעה, הכריזו מנהלי הפסטיבל כי עקב המצב החליטו לבטל את האירוע. שושן ביכה את מר גורלו. אבל אז, כעבור כמה ימים, הודיעו לו שכדי לא לשבור את לבם של משתתפי הפסטיבל, הוחלט לקיים בכל זאת את תחרויות הסרטים אונליין.

הטריילר של "עין לבנה"

"זה היה מאוד משמח. הבנתי שזאת הזדמנות אחרונה לסרט הזה לעשות משהו, כי בכל החודשים הקרובים לא יהיו פסטיבלים ולא כלום, אז מבחינתי זה היה בעצם לתפוס את הרכבת האחרונה", אומר שושן בראיון וידיאו. ואמנם, לינקים לצפייה בסרטים נשלחו לצוותי השופטים, אלה צפו בהם בבתיהם, וביום רביעי האחרון התבשר שושן שהרכבת האחרונה החליטה לפנק אותו: "עין לבנה", שהפיקו קובי מזרחי ושירה הוכמן, זכה בפרס הסרט הקצר הטוב ביותר של פסטיבל SXSW. שושן זכה בפרס קולנועי חשוב בימים שבהם איש לא יודע להעריך כמה חודשים יחלפו עד שתחרויות סרטים ופסטיבלים יחזרו להתקיים.

אינסטינקט חייתי

את ההודעה על הזכייה קיבל במייל, כשהוא נמצא בבידוד (כמו כולנו) בדירתו התל אביבית, ונאלץ לחכות עם השמחה כי מארגני הפסטיבל ביקשו ממנו לשלוח סרטון של 50 שניות שבו הוא מגיב לזכייה. "אז עשיתי פה בבית איזה 100 טייקים ובסוף שלחתי, זה היה הלם. הייתי בבית לבד, וזה היה מוזר כי יצאתי לרחוב והוא היה ריק, והרגשתי באותו רגע שאני חייב לחבק מישהו, אבל אין אף אחד", הוא צוחק. "לפחות הכלב שלי היה איתי, אז חיבקתי אותו".

כשאנחנו מדברים על הסרט, שבמרכזו זוג אופניים גנובים, מתברר ששושן הוא בכל זאת טיפוס בר מזל. פעמיים גנבו לו את האופניים, ופעמיים הוא מצא אותם והצליח להחזיר אותם לידיו. בפעם הראשונה זה קרה לפני כמה שנים, כשיצא מהקרנה בסינמטק, ומצא את האופניים הגנובים קשורים מולו. בחור שהגיע כדי לשחרר אותם הסכים מיד למסור אותם לידיו ברגע ששושן הבהיר לו שהם היו שלו ונגנבו. הפעם השנייה היתה לפני שלוש שנים, כשנסע במונית שירות בתל אביב, בדרך לפגישה, שעות ספורות לפני שאמור היה להגיש תסריט שלו לקרן, לבקשת תמיכה.

תמיד צבט לי שאנשים נוהגים בגזענות כלפי מהגרים ופליטים, ופתאום אני, עם כל ההטפות שלי לאחרים, ברגע אחד מתנהג כמו אחרון האנשים האלה, שופט אדם לפי צבע עורו ומתנהג אליו כאילו הוא לא בנאדם

מגד גוזני

"נסעתי במונית ופתאום ראיתי דרך החלון את האופניים שלי, אז ירדתי תוך שנייה, בלי לחשוב, ומאותו רגע פעלתי מתוך אינסטינקט חייתי כזה, של להשיג את הרכוש שלי, לקבל את האופניים שלי בחזרה, לא ראיתי בעיניים, הכל היה שחור", הוא מספר. "תוך כדי שאני מנסה לחלץ אותם ומתקשר למשטרה שיבואו לעזור לי לפרוץ את המנעול, בחור אריתראי שעבד במסעדה ליד יצא החוצה והתקרב לאופניים. באותו רגע יצא ממני פרץ צעקות של אדם נוראי, צרחתי עליו באמצע הרחוב 'תפתח לי את האופניים, אתה גנבת אותם'. התחיל בינינו עימות, והוא טען שקנה את האופניים, ולא גנב אותם, ושהוא מוכן להחזיר לי אותם בתנאי שאשלם לו את הסכום ששילם בעדם".

שושן סירב לצאת פראייר, העימות בין השניים נמשך, וכשהשוטרים הגיעו למקום הם בדקו את התעודות של הבחור האריתראי וגילו שיש איזו בעיה עם אשרת העבודה שלו. באותו רגע שושן התאפס. "איכשהו שכנעתי את המשטרה לעזוב אותו, שילמתי לו את הכסף, והוא החזיר לי את האופניים. אבל זה היה בתחושה נוראית, הוא בכה, לא רצה להסתכל עליי ואפילו ביקש שאתן את הכסף למישהו אחר כי לא רצה לראות אותי. הרגשתי נורא ואיום. כשהגעתי בסופו של דבר לפגישה עם המנטורית שלי כדי לעבוד איתה על התסריט, וסיפרתי לה מה קרה, היא מיד אמרה לי 'עזוב את התסריט שעבדת עליו שלושה חודשים, ובוא תכתוב את מה שסיפרת לי עכשיו. יש לנו שעה עד שצריכים לשלוח את התסריט".

סער מזרחי
מתוך "עין לבנה"
סער מזרחי

הזדמנות להראות

ואמנם, שושן ישב וכתב את התסריט של "עין לבנה", שיוקרן בסינמטק הרצליה אונליין ביום רביעי הקרוב, בחצי שעה, כשהרגשות עדיין גועשים. הסרט מתאר את האירוע שקרה לו, עם הקצנה דרמטית קלה. "הוצאתי מעצמי את התחושה האמיתית של איך זה לפגוע בבנאדם כשאתה לא רואה אותו ממטר ולא שם לב לאיזה נזק אתה יכול לגרום לו", הוא מסביר. תחושות האשם שלו היו כה עזות, עד שביום שלאחר מכן הוא חזר לאותה מסעדה באלנבי. "ניסיתי לדבר עם הבחור הזה, אבל הוא ממש לא רצה לדבר איתי, ובצדק. היתה לי חרדה שיבואו מההגירה לקחת אותו, אז במשך כשבועיים הגעתי לשם בכל יום, עומד בצד השני של הרחוב, ורואה שהוא עדיין עובד שם, ממש מרגל אחריו, לראות מה קורה איתו".

זה היה הזעם שהעביר אותו על דעתו, לדבריו, והוציא ממנו דברים שהוא היה בטוח שלא קיימים בו. "תמיד צבט לי שאנשים נוהגים בגזענות כלפי מהגרים ופליטים, ופתאום אני, עם כל ההטפות שלי לאחרים, ברגע אחד מתנהג כמו אחרון האנשים האלה, שופט אדם לפי צבע עורו ומתנהג אליו כאילו הוא לא בנאדם. גמר אותי לדעת שבתוכי יש אינסטינקט חייתי כזה, שמגיע מהמקום הכי גזעני ואפל. לא האמנתי שאני יכול בכלל לפעול ככה. אבל ברגע שהשוטר אמר לו 'תן לי את הוויזה שלך', פתאום התפכחתי וקלטתי מה קרה שם. זה שינה אצלי משהו, כי מאז בכל סיטואציה שמכעיסה אותי אני משתדל לעצור, לנשום ולחשוב — האם זה האדם שאני רוצה להיות? מאיפה אני פועל? ולבלום את ההשתלטות של היצר הזה שפועל אני לא יודע מאיפה. אז באיזשהו מקום אני מרגיש בר מזל שיש לי את הקולנוע, כי נכון, אני התנהגתי כמו אפס, אבל עכשיו יש לי הזדמנות להראות את זה לאנשים אחרים כדי שהם אולי לא יעשו את זה. אולי אותה התפכחות שקרתה לי, תקרה גם להם דרך הסרט".

הרשמה לניוזלטר

כל מה שקורה ברשת ובעולם הדיגיטל - ישירות אליכם למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות