קיצור תולדות הפילים בארץ ישראל, משכשוך בכנרת ועד פדיקור בספארי - טיולים - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

קיצור תולדות הפילים בארץ ישראל, משכשוך בכנרת ועד פדיקור בספארי

לכתבה
פילים אפריקאים בגן החיות התנ"כי בירושלים משה מילנר / לע"מ

לאחר התאוששות משמחת, מתחילת המאה חלה נסיגה חדה באוכלוסיית הפילים העולמית, ככל הנראה בגלל התאווה הסינית לשנהב. לפני שהם נעלמים מאזורי המחייה הטבעיים, נעים להיזכר בימים שיונקי הענק שוטטו כאן בארץ

5תגובות

ברוב המקרים, לפחות ב"הארץ", הפיל שבחדר הוא הכיבוש, אבל יש גם דוגמאות אחרות. ג'ייסון זינומן מ"ניו יורק טיימס" כתב כי "הסטנד־אפ הוא צורה אמנותית שבה הפיל שבחדר אינו אורב ברקע, אלא עומד ממש לפני המיקרופון ומרים את חדקו אל התקרה". איריס לעאל קבעה בחודש שעבר באתר זה כי תמר זנדברג קראה לאיחוד מפלגות מרצ והעבודה "ביהירותו של העכבר היושב על גבו של הפיל". היו גם פילים לבנים שהכתבת נעמה ריבה רעתה בג'ונגל האדריכלות, פילים שבילו בחנות חרסינה, ותמיד זמינים לנו פוליטיקאים עם עור של פיל. בן שלו כתב על פיל קולינס, אבל זה היה משהו אחר.

כל זה מעורר חשק עז לראות פיל אמיתי, גדול ויפה. בספרו הנהדר "מסע הפיל" תיאר ז'וזה סאראמאגו את סאלומאו, פיל הודי שצעד במאה ה–16 מליסבון לווינה. סאראמאגו כתב בהתרגשות ובצדק "לא כל יום מופיע בחיינו פיל".

מבקרים מתרשמים מהפילים בגן החיות בתל אביב
פריץ כהן / לע"מ

ובכן, פעם חיו כאן פילים. הם שוטטו בגליל והשתכשכו במי החולה והכנרת. אי אפשר לא לאהוב אותם. הם ענקיים ורגישים, חכמים ויפים, עדינים ומסורבלים, חזקים עד אימה, מסוכנים וחוששים. מכל בחינה הם החיה המושלמת, היפה ביותר, הנוגעת ביותר ללב.

החיפוש אחר פיל קרוב וממשי הוביל לשלושה גני חיות בישראל: בספארי ברמת גן חיים בשתי חצרות נפרדות שלושה פילים אפריקאים (זכר ושתי נקבות) ושישה אסיאתים (זכר וחמש נקבות). בגן החיות התנ"כי בירושלים חיים ארבעה פילים — זכר אחד ושלוש נקבות, כולם אסיאתים דוברי תאית. בגן החיות "חי פארק" בקרית מוצקין חיות עוד שתי פילות צעירות, פולה (28) ולולה (18), צאצאיות של פילי הספארי. בהן, לצערי, עדיין לא צפיתי. בסך הכל חיים כיום בישראל 15 פילים — שלושה זכרים ותריסר נקבות, ויש ביניהם קשרי משפחה מורכבים וענפים, מערכות יחסים סבוכות, אהבה, חרדות ותיאבון עצום. בעולם שבו בכל רבע שעה נרצח בטבע פיל כדי לתלוש את חטיו ולמכור אותם כשנהב — מטפלי פילים הם חסידי אומות העולם.

"היה כאן גן עדן"

הפיל המכובד ביותר בישראל מוצג בכלל במוזיאון. אחיעד עובדיה, אוצר פרהיסטוריה במוזיאון ישראל, הצביע על גולגולת הפיל שמוצגת בתאורה מושלמת תחת מעטה זכוכית, וציין שפיסת העצם הענקית היא בת 780 אלף שנה. לצדה מונחים קטע של חט, בול עץ משוחזר וכלי אבן שנמצאו בסמוך ושימשו אולי כדי להרוג את החיה. ראש הפיל, שהתגלה בגשר בנות יעקב מצפון לכנרת, הוא לדברי עובדיה העדות הקדומה ביותר בעולם ליכולתו של האדם לצוד את מזונו. "הציידים הקדמונים רצו להגיע אל המוח כדי לאכול אותו", הסביר.

הפילות סוזן ומיכאלה בירושלים
תומר אפלבאום

בתיבת זכוכית סמוכה מוצג חט ענק באורך 1.80 מטר, שהתגלה בחולון. גם הוא בן יותר מחצי מיליון שנים. חטי פילים לא נחשבו אז אוצר יקר ערך, כי אי אפשר לאכול אותם. כיום מגיע מחירו של קילו שנהב בשוקי מזרח־אסיה ל–2,100 דולר. החט שמוצג במוזיאון ישראל שוקל כמה עשרות קילוגרם. "היה כאן גן עדן", אומר עובדיה. "שילוב נוח של סוואנה אפריקאית לצד נוף אירופי מיוער. חיו אז בארץ ג'ירפות, קרנפים, שור הבר, פילים, אריות, נמרים ואיילים".

העתק של גולגולת הפיל הפרהיסטורי אפשר למצוא גם במוזיאון האדם הקדמון בקיבוץ מעיין ברוך שבגליל העליון. בפארק קרסו למדע בבאר שבע, מוצגת (עד 24 במארס) תערוכת "עידן הקרח", שבמסגרתה הובאה לארץ ממותה שזכתה לכינוי "דימה". הממותה, בת למשפחת הפיליים שנכחדה לפני 11 אלף שנה, טבעה בקרח בסיביר לפני 40 אלף שנה. דימה אמנם הוחזר בינתיים לרוסיה מולדתו, אבל חובבי חיות ענק יכולים עדיין ליהנות מהתערוכה.

בתחילת שנות ה–90 נאסר סחר השנהב במדינות רבות, אך לפי מחקרים חדשים, בשנים 2002–2011 התכווצה אוכלוסיית הפילים ב–62%

שריפת שנהב בקניה
אי־אף־פי

אחד הפילים המפורסמים בהיסטוריה הישראלית מעורר עדיין מחלוקת. על פי המסופר בספר חשמונאים א', פרק ו' (מג–מו), בקרב בית זכריה, לפני כ–2,200 שנה, זיהה אלעזר, בנו של מתתיהו, פיל ענק ששימש את הצבא היווני. אלעזר שיער כי הרוכב עליו הוא המלך אנטיוכוס החמישי ויצא לפעולת התאבדות — הוא דקר את הפיל, שקרס עליו. שניהם מתו. החשמונאים אמנם נחלו בקרב תבוסה, אבל ההתאבדות הקנתה לאלעזר מקום בנצח של סיפורי הגבורה המוזרים. על פי גרסה אחרת שמופיעה במגילת אנטיוכוס, והיא מוזרה אף יותר, טבע אלעזר החשמונאי, באופן מאוד לא הרואי, בחרא של פילים.

אל תקרא לו מותק

גיא כפיר, מנהל מחלקת הפילים בספארי ברמת גן, הציג בפני תחילה את הפילים האפריקאים. אביבה בת ה–50 היא השליטה. בהאטי, בת 59, הגיעה לארץ כמה שנים אחריה והיא מתוחכמת וסקרנית יותר, ויוסי בן ה–45, בנה של בהאטי, שמופרד מהן, נחשב לפיל האפריקאי הגדול בעולם שחי בגן חיות. יוסי הוא גם הפיל האפריקאי עם מספר הצאצאים הגדול ביותר (23) שפזורים בגני חיות בעולם. יש בעברו גם אירוע אלים: ב–2007 הוא תקף את הפילה עטרי והרג אותה. מאז הוא חי בגפו.

"לכל אחד מהם יש אישיות שונה, ייחודית, ואופי אחר. הנקבות מבוגרות מאוד. אין כמעט פילות אפריקאיות שחיות בשבי בגיל כזה", מסביר כפיר. "גם בטבע הנקבות חיות יחד. הזכרים נפרדים מהן בגיל שש" גיא כפיר, מנהל מחלקת הפילים בספארי

יוסי מהספארי זוכה לפדיקור
משה גלעד

במשך כשעה אנחנו צופים בשלוש מטפלות שמשייפות את ציפורניו של יוסי הענק, שמשקלו כארבעה טונות, ומנקות את כף רגלו. הוא עומד בשלווה גדולה, נראה נהנה מן הטיפול, מושיט לחלון שבצדו השני יושבות המטפלות בכל פעם רגל אחרת ושואב בעזרת החדק כמות אדירה של ירקות טריים, שמוגשת לו כפרס.

"לכל אחד מהם יש אישיות שונה, ייחודית, ואופי אחר. הנקבות מבוגרות מאוד. אין כמעט פילות אפריקאיות שחיות בשבי בגיל כזה", מסביר כפיר. "גם בטבע הנקבות חיות יחד. הזכרים נפרדים מהן בגיל שש ומגיל 13 חיים לגמרי לבד".

לדברי כפיר, הבעיות הגדולות ביותר עמן מתמודדים מטפלי הספארי הן הצורך להעסיק את הפילים, לעניין אותם ולגרום להם לנוע. בטבע הם צועדים עשרות קילומטרים ביום בחיפוש אחר מזון. בגן חיות, גם כשהוא מרווח, זה לא אפשרי. פיל אוכל 200 ק"ג חציר או ירק ביום ושותה 200 ליטר מים. לפיכך, המטפלים משתדלים לאתגר את הפילים. הם מטמינים את המזון במקומות מחבוא, גורמים להם לחפש אחריו, לשלוף אותו בעזרת פעולות מתוחכמות, להתמתח לגבהים ולנוע הרבה ככל האפשר. "העשרה" היא מלת מפתח שחוזרת בשיחה. "הם מזהים בדיוק מי המטפל שעומד מולם, ואפשר להבחין במצבי הרוח שלהם. לא מכריחים פיל לעשות משהו שהוא לא רוצה: אם אחד הפילים מעדיף להישאר בבוקר במתחם הלינה, איש לא יכריח אותו לצאת".

אחד הפילים המפורסמים בהיסטוריה הישראלית מעורר עדיין מחלוקת. על פי המסופר בספר חשמונאים א', פרק ו' (מג–מו), בקרב בית זכריה, לפני כ–2,200 שנה, זיהה אלעזר, בנו של מתתיהו, פיל ענק ששימש את הצבא היווני

ראש ממשלת מולמבה מעניק לרה"מ לוי אשכול ניב פיל, 1966
משה פרידן / לע"מ

הפילים האסיאתים של הספארי הם ורדה, נקבה בת 61 ומותק, זכר בן 59. שניהם מפוני גן החיות הישן של תל אביב, זוג שהעמיד דורות של צאצאים. ורדה נולדה בסינגפור והיא כיום אחת הפילות הקשישות בעולם. היא ומותק (גם הוא יליד סינגפור) נפגשו בתל אביב כשהיא היתה בת ארבע והוא בן שנתיים. לצדם חיות לה־פטיט בת ה–30, בתה לה־בל בת ה–14, לה־טאנגי (בתה של לה־בל) וללאנה בת השש, בתה של לה־פטיט.

גילו המבוגר של מותק ובעיות השיניים מהן הוא סובל מחייבים תזונה מיוחדת, והצוות של גיא כפיר מגיש לו אספסת גרוסה, סלק מבושל ועוד מאכלים קלים לעיכול. "בטבע הוא כבר היה גווע ברעב", מסביר כפיר. בספארי לא נוטים להזכיר זאת, אבל גם למותק קשישא יש עבר בעייתי. בשנת 1966, כאשר היה רק בן שש וחי עדיין בתל אביב, שכח המטפל שלו את השער פתוח. מותק יצא לכיוונו בריצה, הטיח את גופו אל הקיר והמטפל מת. מאז נוקטים בספארי בגישה שנקראת "טיפול מוגן", כלומר תמיד יש הפרדה בין המטפלים לפילים. יש אמנם הרבה מגע ואינסוף דיבורים רכים וכבושים ("טובה את, חכמה כל כך"), אבל מבעד לסורגים.

גן החיות בקרית מוצקין
תומר אפלבאום

פיל בירושלים

טדי, הזכר הענק של גן החיות התנ"כי בירושלים, הוא פיל אסיאתי ובנו של מותק מהספארי. הוא בן 20 ועלה לירושלים בגיל ארבע. יחד אתו שוהה מיכאלה, פילה כבדת ראייה שהגיעה מתאילנד. בחצר נפרדת שוהות שתי נקבות, תמר וסוזן, שהן חברות טובות והגיעו יחד מתאילנד. בכל פרק הזמן שבו אנו מתבוננים בהן, הן שולפות את האוכל שהוטמן עבורן במחבואים ובמתקנים מתוחכמים. חמישה מטפלים טורחים כאן על רווחתם של ארבעה פילים: עמאר עבידאת הוא מנהל מחלקת הפילים. לצדו עובדים שני "מהוטים" — מטפלי פילים מתאילנד ושני ישראלים. כולם מדברים עם הפילים בתאית. ביניהם הם מדברים בתערובת מוזרה של אנגלית, עברית, ערבית ותאית.

הווטרינרית של גן החיות התנ"כי, ד"ר נילי אבני־מגן, מציגה את ההשקעה האדירה והמורכבת הכרוכה באחזקת פילים. יש להם חדר מחומם לשעות הלילה הקרות, מתקני העשרה להשגת המזון, גזעי עצים שיוכלו לפצח, ערימות עפר עליהן הם שוכבים לישון ומכשירים רפואיים מתקדמים. בבוקר הביקור עשו לטדי צילום רנטגן באחת הרגליים.

הפילים האסיאתים של הספארי הם ורדה, נקבה בת 61, ומותק, זכר בן 59. שניהם מפוני גן החיות הישן של תל אביב, זוג שהעמיד דורות של צאצאים. ורדה נולדה בסינגפור והיא כיום אחת הפילות הקשישות בעולם

"אנחנו חברים בארגון גני החיות האירופי, שמטרתו העיקרית היא לנהל נכון את המינים שבסכנת הכחדה", אומרת אבני־מגן. "יש תכנון משותף ובקרה על ריבוי הפילים באירופה. בוחנים היטב מי מתאים להשתדך עם מי. כך, למשל, הועבר ב–2006 הפיל גבי, בן של תמר שנולד בהזרעה מלאכותית, לגן חיות בעיר גזיאנטפ שבטורקיה. המספרים בטבע יורדים בצורה מפחידה והחשיבות של גני החיות בתכנון רבייה, יצירת גרעין גנטי ושימור המין, נהפכת קריטית". הפיל האסיאתי משתתף בתוכנית אירופית למינים נכחדים, EEP, ומוגדר כבעל חיים בסכנת הכחדה.

כל זה מעניין מאוד עד לרגע שבו מביא עבידאת דלי מלא גזרים טריים וקורא לתמר ולסוזן. הן מתקרבות לשער המתכת, שולחות חדק ארוך ומנסות לקחת את הדלי. במשך כמה דקות של אושר מוחלט אני מגיש להן גזרים. הן חוטפות אותם בעזרת החדק העדין, מנופפות בו בקוצר סבלנות ומחכות לגזר הבא. הדלי מתרוקן במהירות ורגע לאחר מכן אומרות העיניים של תמר: "זה כל מה שהבאת? אתה עושה צחוק?"

טדי בגן החיות התנכ"י
משה גלעד

הדור האחרון

אשת העסקים הסינית יאנג פנגאן, שזכתה לכינוי "מלכת השנהב", נשלחה בשבוע שעבר ל–15 שנות מאסר בטנזניה, לאחר שהורשעה בהברחת 860 חיטי פילים. התאווה הסינית לשנהב נחשבת כיום לאיום הגדול ביותר על אוכלוסיית הפילים בעולם. במהלך עשור אחד — בין 1979 ל–1989 — נכחדה חצי מאוכלוסיית הפילים באפריקה. הסיבה: ציד לסחר בשנהב. בתחילת שנות ה–90 הוצא הסחר בשנהב מחוץ לחוק במדינות רבות. במשך כעשר שנים נרשמה התאוששות באוכלוסיית הפילים, שהגיעה לכחצי מיליון פרטים, אבל בתחילת המאה החל משבר חדש, שנובע כנראה מהתעשרות של שכבה רחבה באוכלוסייה הסינית. הביקוש לשנהב גבר, המחירים עלו והציד, שמטרתו השגת חיטי פילים, נסק.

מחקרים ונתונים שפרסם הארגון העולמי Save the Elephants מראים כי בין 2002 ל–2011 התכווצה אוכלוסיית הפילים בעולם ב–62%. הארגון מעריך כי בשנים 2002–2011 ניצודו באפריקה 100 אלף פילים. מחיר השנהב עלה בתקופה זו פי שלושה. חישוב של הארגון מראה שבכל רבע שעה בממוצע נורה באפריקה פיל. מכאן ועד לחישוב המפחיד מתי ייכחדו הפילים מובילה נוסחה חשבונאית פשוטה. ההערכה הרווחת היא שאנו הדור האחרון שיכול לראות פילים בטבע.

הרשמה לניוזלטר

מחפשים מתכון לערב שבת? הירשמו ועדכוני אוכל ויין בדרך אליכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות