ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.10291262) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7419474) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7701129) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7643858) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3826623) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3996166) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3898281) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtz ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.1283246) whtz הכירו את שני האיים היווניים הכי קטנים, חבויים וקסומים על המפה - טיולים - הארץ ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3994095) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3707079) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3687626) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3645023) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3824551) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4080750) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3486738) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3331658) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3701940) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3266548) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3521267) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3719429) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3685005) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3796447) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3879955) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3798241) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3805210) whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7701388) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3864935) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3865817) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3539459) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ 444 whtzResponsive whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3550785) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3597484) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3550788) whtzResponsive

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzMagazineArticle ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3597485) whtzMagazineArticle

הכירו את שני האיים היווניים הכי קטנים, חבויים וקסומים על המפה

לכתבה
פטמוס. אי פלאי, ששום צילום אינו מצליח להנציח כראוי את יופיו הנחקק בנפש CDL Creative Studio / Shutterst

כמה קטן האי ארקי? כל כך קטן, שלמעגן שלו נכנסות שמונה ספינות מפרש בינוניות לכל היותר, בבית הספר שלו לומד ילד אחד ויחיד, וכדי לקנות נעליים צריך להפליג לאי השכן פטמוס — שהוא אמנם קצת יותר גדול, אבל לא פחות מזכיר את גן עדן

25תגובות

מלה קצרה כל כך בעברית, אי. וכשמחפשים אותה בתנ"ך מוצאים רק נבואת חורבן סבוכה. "עִבְרוּ, תַּרְשִׁישָׁה; הֵילִילוּ, יֹשְׁבֵי אִי" חזה הנביא ישעיהו על צור. המפרשים חלוקים ביניהם בשאלה איפה היא היתה, צור (או צֹר) הזאת: האם היא צור שבלבנון (אז על איזה אי מדובר שם, ואיך הגענו לתרשיש?) או קרתגו שנמצאת בתוניסיה של היום. לדעת רש"י מדובר באי בים של אפריקה (אפריקא), ובכלל נראה שחכמינו ז"ל לא היו גיאוגרפים דגולים, ולכן אולי עדיף להתייחס לריאליזם של נבואת הזעם בהסתייגות מסוימת ולקרוא אותה פחות כצפי של אירועים ויותר כרעיון. לאחרית הימים עוד נחזור.

< בחזרה לפרויקט יוון        

האם אנשי ארקי בודדים? ניקוס מהטברנה טוען שלא, כי במשך כל העונה האי הומה תיירים. בעיקר שייטים כמובן

לא רק חז"ל התקשו בחקר הימים והיבשות. אבות אומתנו המפוארת חיו אמנם לחוף הים התיכון, אבל נראה שתמיד התיישבו עם הגב לים. חוץ מזבולון, כמובן, שכזכור "לְחוֹף יַמִּים יִשְׁכֹּן". על פי מחבר "סדר הדורות", ששירטט במאה ה-18 ביוגרפיות קצרות של גיבורי המקרא, זבולון הנ"ל ואחיו יששכר קבורים בעיר צידון שבלבנון. לא במקרה הם טמונים שם יחדיו. השניים האלה ערכו ביניהם הסכם מעניין שרוחו מרחפת על החברה היהודית בכלל והישראלית בפרט עד עצם היום הזה: זבולון יורד הים, הסוחר המוביל אוניות ב"ים הגדול" (השם העברי הקדום לים התיכון), פירנס את המשפחה המורחבת של שניהם, ואילו תרומתו של יששכר יושב האוהלים התמצתה בלימוד תורה. האחד פטר את אחיו מפרנסה, השני פטר את אחיו ממצוות הלימוד. אל תזלזלו: הכוונה איננה להסכם בין עסקנים חרדיים לבין פוליטיקאים אוכלי שרצים, אלא לחלוקה חברתית צודקת בין איש המעשה לבין איש הרוח, שניהם חיוניים לחברה האנושית.

מפת ארקי ופטמוס

פרט לזבולון, שעבד רק בחלק הצפוני של החוף (כי בדרום שלטו כזכור הפלישתים), ותמיד תיארתי לעצמי בתור ספן ודייג קשוח בעל גוף גדול וחזק וידיים מחוספסות מרוב משיכה מאומצת בחבלים, אבותינו לא התעניינו יותר מדי בים. אמנם פה ושם היו יהודים שעסקו בימאות, למשל על הנהרות בבגדד ובאלכסנדריה, ובאוקיינוס ההודי מצד עדן ותימן, ובספרד (היו שם כמה מדענים יהודים שפיתחו מכשירי ניווט ומיפוי וכשגורשו העבירו איתם את הידע הזה להולנד, שם הם סייעו בהקמת האימפריה הימית האדירה); אבל איכשהו אחרי אלפיים שנות גלות החלוקה בין עולם הרוח לבין השוק התאדתה עד שהצטמצמה לממדי הסכם קואליציוני דל השראה. הים נמחק. לכל היותר השלכנו לתוכו חטאים פעם בשנה.

לא שלא חלמנו על הים. ודאי שכן. בתרבות העברית המתחדשת הוא הופיע כשני סוגים של פנטזיה: האחת שייכת לביאליק עם "מעבר לים, במדינות הים, שם איי הזהב, שכחתי מה שמם" הרומנטי ורווי התשוקה הארוטית הנמלטת מהמציאות. השנייה, רומנטית לא פחות, הופיעה בחלום האלתרמני על הימאים עזי הנפש של שלמה המלך. הספנים שלו הם בעצם שודדי ים חובבי הטיפה המרה. "כן, היה זה חבר עז מאין כמוהו/ ימאים היו הללו! איש ואיש/ צור וכוש ידעו טיבם אשדוד והודו/ ים אלות וים כפתור וים תרשיש. גם משוט גם כוס הטיבו לאחוז הם/ גם פגיון ידעו לתפוס בהידרשם/ הם נשאו עגיל גדול בתנוך האוזן/ ומצנפת מואדמת לראשם". כל קשר בין התקופה הקדומה לבין התיאור הנלהב, האירופי והמודרניסטי לעילא, אצל שני המשוררים, מקרי בלבד, מה שלא גורע כמובן מיופיים המרהיב של שני השירים.

ברוח החלומות האלה עלתה מן הים, כמו אליק של משה שמיר או כאפרודיטה קשוחה עוטה גלימה ציונית, הספנות העברית החדשה. ב-1924 הפליגה ספינה ראשונה תחת דגל כחול לבן. עשר שנים אחר כך הוקמה חברת הספנות הראשונה, "עתיד", שהתמחתה בהבאת עולים בלתי לגליים לארץ ישראל. במקביל נוסדו גם אגודת "צופי ים", המדור הימי של הפועל ואגודת יורדי ים "זבולון" והאגודה הישראלית לענייני ימאות.

בד בבד עסקה הפלי"ם, הזרוע הצבאית הימית של הפלמ"ח, בהברחת מעפילים ובחבלה ימית. לאחר פירוק הפלמ"ח ב-1948 נולד ממנה חיל הים. חמישה ממפקדיו הראשונים של החיל היו יוצאי פלי"ם. גם מי שעיצב בתודעה הישראלית את דמות הספן עז הגוף והנפש בא משם - רב החובל נמרוד אשל, ימאי משחר נעוריו, לוחם ואיש ספר שהוביל את "מרד הימאים" במוסדות ההסתדרות וריסק למעשה את הדיכוטומיה בין זבולון ליששכר. סביר להניח שהיום הוא היה מוכתם בתואר "בוגד", אבל איש לא יוכל לשלול ממנו את תפקידו ההיסטורי. הוא לא רק היה מנהיג פועלים ענק. הוא וחבריו חרשו את הים התיכון בספינות רעועות, בסערות ובסכנה, והניחו את הבסיס לשיט ולחינוך הימי בישראל.

מאז זרמו לים שלנו המון מים עכורים ממפעלים מזהמים, ובין מכירת צים לאחים עופר לבין המגה יאכטות של כמה אוליגרכים ומיליארדרים מקומיים, משגשגים למרות הכל שני עמודי התווך החשובים של הימאות הישראלית: הספורטאים שהגיעו להישגים בינלאומיים והשייטים החובבים, שלמרות כל הסייגים והקשיים הכלכליים והאחרים שהמדינה עורמת עליהם ועל חבריהם המעוניינים להגיע לישראל ולעגון לחופיה, מתחזקים קהילה משגשגת ופעילות ענפה הכוללת שיוטי פנאי, תחרויות ומשטים בינלאומיים.

סירות ב"משט השלום" מתל אביב למצרים, 2006, תעלת סואץ.
גיל ברזילי

לאו דווקא עשירים, סתם משוגעים

לפני 13 שנים יצאנו עם שייטים מכל העולם ל"מד־רד ראלי", משט שלום מתל אביב למצרים. בשנים האחרונות נערך מדי סתיו משט תחרותי קפריסין־תל אביב, והשנה יגיעו לכאן מטרייסט שבאיטליה שייטים מכל העולם במשט שיזמה קבוצה של איטלקים אוהדי ישראל (בחיי). במחווה נלהבת רצו לקרוא לו "משט השלום". משרד החוץ הישראלי עשה להם פרצוף חמוץ אז עכשיו הם מחפשים שם אחר.

מד רד ראלי בתעלת סואץ, 2008

בניגוד לעמיתינו האיטלקים, ההולנדים, היוונים, הטורקים והבריטים (הו השייטים הבריטים הוותיקים, מורינו ורבותינו לנצח, אין כמוהם בעולם), אנחנו, השייטים הישראלים, נאלצנו ללמוד קורס ארוך, יקר ומסובך שכולל חמש בחינות לא קלות ורק אז הרשו לנו לגשת למבחן המעשי שבקצהו רישיון בינלאומי. גם קנייה ואחזקה של ספינת מפרש, אפילו בגודל בינוני ומטה ולגמרי לא חדשה, הן עניין לבעלי אמצעים וזמן פנוי בלבד. אבל בעוד שברוב העולם השיט נחשב תחביב שקושר בין ספורט וטיולים אתגריים לתרבות פנאי נינוחה ועוסקים בו אנשים בכל הגילים, בישראל נדבק ל"יאכטונרים" דימוי כמעט בלעדי של כסף ויוקרה. אלא שרוב השייטים המתמידים הם פשוט משוגעים לדבר שסדר העדיפויות שלהם הפוך מהמקובל, ובניגוד לדימוי הנבוב, במעגנים של תל אביב, יפו, אשקלון, אשדוד ונמל הקישון בחיפה, בחוגי המפרשיות לילדים ולנוער, במועדוני הגלישה שחלקם מטפלים בנוער במצוקה ואפילו בהרצליה – מתרחשת פעילות מרתקת ועשירה.

לאורך קו החוף היפהפה של ישראל צמחו בעשורים האחרונים שייטים חובבים מעולים. אחדים מהם העזו לצאת לשיט ממושך בעולם כולו, ומדי שנה מצטרפים עוד ועוד זוגות ויחידים לחציית האוקיינוס האטלנטי. חבורות גדולות של שייטים חדשים שלומדים עכשיו קורס מקוצר (שמקנה "רישיון אמריקאי" שאמנם לא תקף לשיט חופים בישראל אבל מתקבל בברכה בכל מקום אחר בעולם) מציפות את איי יוון מדי קיץ וכמה גיבורים (אחדים מידידי הטובים, למען האמת, ואחדות מחברותי הכי נהדרות) הקיפו את העולם בכמה שנים של התנתקות מהחיים כאן. שיעור הנשים השייטות עולה בהדרגה.

בני המזל שבמשך שנים התנהלו, כמונו, במסלולי ההפלגה בין האיים הדודקנזיים, למשל, שייטו לאורך הקו הכחול עמוק של מפרצי אנטליה, הרחיקו אל האיים האיוניים ומשם הפליגו לקרואטיה, איטליה ועוד – מכירים את הקסם האינטימי והאלמוני כאחד של המפגשים עם שייטים מכל העולם. הפגישה תמיד קצרה. כמה ימים לכל היותר עד שממשיכים הלאה, כל אחד במסלול שלו שממילא נתון לשינויים כל הזמן. השיחה מתחילה מענייני השיט והספינות וממשיכה אל מחוזות בלתי צפויים. חברויות מפתיעות נוצרות. המפגשים המקריים הופכים לקשר חוצה גבולות, אמונות ולאומים.

כך אנחנו נפגשים בצהלות ונשיקות עם החברים הבריטים והאיטלקים כל שנה ביוון או בקפריסין ועם החברים הטורקים במפרץ טאוס שליד איזמיר, ונופלים על צוואר שייטים חברים מישראל שפוגשים רק בים כאילו לא יכולנו לקבוע איזה קפה בתל אביב. כך מפליגים בשיירה עם שתיים או שלוש ספינות שיוצאות לפנות בוקר לשיוט ארוך מיעד ליעד, ובתום עשרים או שלושים שעות ברוח טובה או בגשם וסערה יושבים ביחד צרובי שמש ומלח, עייפים ומרוצים ומסוחררי רוחות ואלכוהול כאילו נולדנו לאותה משפחה.

יוחנן (כנראה) היה כאן

כמה בודד יכול להיות, אם כן, אי בודד, אם תמיד יש בו מישהו שקרוב אליך קרבה סולידרית ונעימה וכל פגישה עם האי היא גם עם האנשים שעליו. לא רק חברים לשיט. גם תושבי המקום. באי הזעיר ארקי, למשל, פתחו לפני כמה שנים בית קפה שהוא גם חנות של כל מיני בגדי כותנה צבעוניים. לא עבור 44 התושבים הקבועים (בעונה), אלא לתיירים. אנחנו, כמו הדודים שמגיעים לביקור התקופתי, שומעים שם בכל פעם את הצרות, השמחות, האהבות והשנאות וכל מה שעבר במשך השנה על בעלי בית הקפה, משפחתם, השכנים והידידים.

יום־יום מגיעים לארקי תיירים במעבורת שמסתובבת בין שלושה איים, שותים קפה, אוכלים עוגה וקונים קצת חפצי נוי ובגדים. בחורף הכל נסגר וכולם נוסעים לאתונה, חוץ מניקוס מהטברנה בצד ימין של המעגן שנוסע לקטוביץ שבפולין, למשפחה של אשתו. לפני כמה שנים הוא חיפש מלצרית. היא נחתה באי. עבדו ביחד, התאהבו, התחתנו ויש להם שני ילדים.

הכנסייה באי ארקי. ?
GUIZIOU Franck / hemis.fr / AFP

כמה ארקי אי קטן? עד כדי כך קטן שיותר משש או שמונה ספינות מפרש בינוניות לא נכנסות למעגן. כזה קטן, שחוץ משתי טברנות וכמה חדרי אירוח אין בו כמעט כלום, וזה כל היופי. כנסייה קטנה על ההר (איך אפשר בלי כנסייה קטנה על ההר), כמה עזים על הטרשים ונוף כחול נפלא בכל מקום שהעין מביטה. כל כך קטן שיש שם בית ספר של ילד אחד. כריסטוס. השנה הוא חגג יום הולדת 10, והמורה שלו, סיליה דימיטרקופולו, מתלוננת קצת על תנאי העבודה. "אין פה מאפייה, בחורף בית הקפה היחיד סגור, אין רופא והוויי־פיי נורא אטי, התחבורה לא נוחה ובימים של מזג אוויר קשה הרחפת לא יוצאת מפטמוס וכריסטוס המסכן לא לומד".

לא בטוח שכריסטוס מסכן כל כך בימי סערה. בעוד ארבע שנים הוא יתחיל ללמוד בתיכון בפטמוס ואז הוא, ולא המורה, ייצא בכל בוקר למסע. בינתיים הוא רובץ כמו כל ילד בגילו מול הטלוויזיה, שוחה בים ומשחק עם שלל הספינות המיניאטוריות שאבא של ניקוס מהטברנה בונה כל החורף, קושר בעוגנים קטנים ומניח על המים. בטברנה השנייה, זו של מנוליס שבחורף יושב וכותב בלוג על האי, תלויים פעמוני רוח ועציצים, ובין שתי הטברנות יש כיכר קטנה שמשמאלה בית הקפה. ככה האי הזה קטן.

מי המשוגע שייסע לאתונה, משם ברחפת לפטמוס ומשם במעבורת הקטנה לארקי, וכל זה בשביל המאכלים האלוהיים שמתקינים כאן? טוב נו, האמת ששווה

האם אנשי ארקי בודדים? ניקוס טוען שלא, כי במשך כל העונה האי הומה תיירים. בעיקר שייטים כמובן. באים לחפש אי קטן, בודד ושליו, ומוצאים יין טוב ואוכל ערב וים צלול והמיה חרישית של ציפורים ופרפרים ורחש גלים. ספינות עוגנות וספינות מפליגות. נפגשים ונפרדים. אנשי האי מכירים מרחוק את כלי השיט ומקבלים בצהלה את המתמידים לחזור. בסוף אוקטובר או תחילת נובמבר, כשהשייטים והמעבורת עם התיירים היומיים מפסיקים להגיע, ניקוס מתחיל לסגור את העסק ומתכונן לנסיעה. שני הילדים הקטנים שלו, שבקרוב יצטרפו לכיתה הפצפונת של המורה סיליה, אוהבים מאוד להשתולל בשלג הפולני בחג המולד.

יוון ארקי. סירה
Nejdet Duzen / Shutterstock.com

החיים די יפים בסך הכל, ניקוס אומר. במיוחד כל עוד אמו ברוכת הכישרון מבשלת ארוחות מופלאות כאלה. הייתי ממליצה על הטברנה של ניקוס בחום, אבל בינינו – מי המשוגע שלא משייט בין האיים בעצמו וייסע עכשיו לאתונה, משם ברחפת לפטמוס ומשם במעבורת הקטנה לארקי, וכל זה כדי לטעום את מאפה הגבינה האלוהי של אמא של ניקוס, את הסלט היווני שכאן עושים בנוסח דודקנזי נהדר עם צלפים ועלי צלף מוחמצים ובמקום הפטה הרגילה קוביות xinomyzithra, גבינה מלוחה מעולה מחלב עזים או כבשים, את הדגים הטריים שהדייגים מעלים מהים לפנות בוקר ואת המוסקה הנימוחה, את "האימאם התעלף" מהחצילים ואת הסקורדליה המשובחת, וכל זה מול נוף שליו ומרגיע ויפהפה ובאוויר צלול ונפלא? טוב נו, האמת שכן. שווה.

ארקי איננו אי עצמאי. אף שהוא לא צמוד לפטמוס, הוא שייך למועצה המקומית שלו. כשכריסטוס הקטן צריך, נניח, נעליים חדשות, או כשמישהו צריך כדורים נגד כאב ראש - עולים על המעבורת ונוסעים לשם.

פטמוס איננו האי המרכזי של דרום הים האגאי. קלימנוס גדול ממנו ויש בו יותר מוסדות שלטוניים. אבל עם קצת יותר מ-3,000 תושבים, חנויות, בתי מרקחת, בתי קפה ומסעדות ומכבסות ואפילו מרפאה לא רעה, הוא מרכז עירוני שוקק חיים לעומת המעגן הכחול השקט של ארקי.

לפי המסורת, פטמוס עלה ממצולות הים בקסם שחוללה סלנה, אלת הירח. היא סרקה את הים בקרניה החיוורות וחשפה את ההר השקוע כדי להעניק לארטמיס ולאחיה התאום אפולו אי משלהם ולקרוא לו על שם לטו אמם, האומללה שלא מצאה מנוח לכף רגלה לאחר שהתברר להרה, האם הגדולה, שהילדים שהיא נושאת ברחמה הם מזרעו של זאוס. השמש והרוח ייבשו את ההר ספוג המים, והפלא נוצר.

ואכן פטמוס הוא אי פלאי. המוני תיירים מגיעים אליו מדי שנה ומתמכרים ליופיו. כולם מטפסים אל ראש ההר ברגל או באוטובוסים או בקטנועים שכורים, ומהחצר של מנזר יוחנן הקדוש משקיפים על המפרץ עוצר הנשימה ולא מפסיקים לצלם אותו. מעשה מטופש. אף צילום, גם לא במצלמה היפנית המשוכללת ביותר, לא ישווה למראה הנחקק בנפש.

המנזר עצמו, אתר מורשת של אונסקו, נבנה במאה ה-11 לכבוד השליח יוחנן שהביא אל האי את בשורת ישו כשהיה כאן בגלות. זוכרים את חזון אחרית הימים? אז הנה. הוא מכאן. כאן בדיוק יוחנן כתב את החזון האפוקליפטי שמתאר מה יתרחש רגע לפני שישו יחזור וידון את החיים והמתים. גוג ומגוג וכל יתר הזוועה והאימה.

טוב, לא לגמרי בטוח שיואניס מפטמוס הוא אכן יוחנן שכתב בשנת 95 לספירה את ה"אפוקליפסי טו יואני" - "חזון יוחנן" או בשמו הידוע "ספר ההתגלות" - ואם כן, אם הוא היה באמת אחד השליחים או יהודי חביב אחר שהתנצר. אבל מה זה חשוב. המנזר שלו, המתנשא במלוא הדרו הביזנטי האפור מבחוץ ועמוס איקונות, קישוטי זהב מרהיבים וכתבי יד עתיקים ממוזערים מבפנים, הוא מוקד לעלייה לרגל בכל ימות השנה כמעט. התרגשות מיוחדת נרשמת לנוכח גולגולתו היבשה, המופתעת תמיד, של דידמוס, תומס הקדוש.

יוון האי פטמוס
Theastock / Shutterstock.com

מקסם השווא של תיאולוגוס

לפטמוס יש גם צד אחר, קדוש הרבה פחות ומושך הרבה יותר. ההרים סוגרים על המפרץ הקטן מכל עבריו ומפלצות הקרוז נאלצות לעגון מחוץ לו ולהעביר את הנוסעים פנימה בסירות מהירות. כיוון שכך, בסמטאות הצרות, המצוחצחות והמוארות, בבתי הקפה, בחנויות ובטברנות הקטנות, בחופים האין סופיים ובמים הצלולים כמו בדולח שורר שקט רגוע ונעים. וסיליס פפדימיטריו, לשעבר בכיר במפלגה הסוציאליסטית היוונית ויועץ קרוב של יורגוס פפנדריאו, חוזר עם אשתו - סופקה זינובייב, עיתונאית, מבקרת ספרות ואנתרופולוגית בריטית יפת תואר ומבריקה עם היסטוריה משפחתית מרתקת שתיעדה בספר חכם ומצחיק את המעבר שלה מאנגליה ליוון - ועם שתי בנותיהם ובני זוגן לאותו בית שכור על החוף כל קיץ כבר שנים רבות. למה דווקא פטמוס? הוא לא יודע להסביר. אולי מפני שהאי הזה החזיר לו את השפיות בתקופות הפוליטיות הכי סוערות ומתסכלות.

לא כל אחד בר מזל כמו וסיליס. תום סטון, סופר, כותב מדריכי טיולים, היסטוריון, מחזאי ובמאי אמריקאי, עבר ליוון וחי בה 22 שנה. ביקור קצר בפטמוס הכה אותו בסנוורים. הוא התאהב באי, התאהב לא פחות בציירת צרפתייה יפהפייה בת 23 בשם דניאל, וחמור מזה – הוא הלך שבי אחר הבטחותיו המפתות של תיאולוגוס, יווני בן פטמוס, שהציע לו שותפות בטברנה על החוף. שבע שנים הטברנה היתה שוקקת חיים ומלאה, אבל תיאולוגוס קונן לו כל הזמן שהוא מפסיד וטום איבד את כל הכסף שבקושי היה לו. טוב שהוא מספיק מוכשר וכתב על הפרשה האומללה הזאת רב מכר חמוד בשם "הקיץ של הטברנה היוונית שלי". אפשר לקוות שהתמלוגים ניחמו אותו קצת.

את המיקום המדויק של הטברנה "הלנה היפה" של תיאולוגוס המכונה "החלקלק" לא הצלחנו לגלות, אבל לפני שנים אחדות נקלענו בסוף העונה, בארבע אחר הצהריים, לחוף שנראה ממש כמו מה שסטון מתאר בספר. היינו עם זוג חברים אהובים שמלווים אותנו באחדים ממסעותינו כבר כמה שנים. גווענו מרעב. ידענו שהמטבחים כבר נסגרו ושבעלי העסקים כבר התחילו לאחל זה לזה "חורף נעים". בייאוש קל התיישבנו בטברנה קטנה וריקה מאדם על אם הדרך. בעל הבית פרש לנו בזריזות מפה. ביקשנו בהיסוס כמה מנות מהתפריט והתכוננו לסירוב מנומס. "לא לדאוג", האיש חייך. "יש הכל". ההבטחה נשמעה מופרכת לחלוטין והמארח נראה לנו בדיוק כמו תיאולוגוס מהסיפור. ואז, כעבור עשרים דקות, התחילו להגיע המנות. לנוכח עינינו המשתאות השולחן שלנו כמעט כרע מעומס המעדנים המבושלים, המטוגנים, הטריים והריחניים שהוכנו על המקום ולכבודנו ממש. זאת היתה ארוחה נפלאה, ואם זה מה שיוחנן מפטמוס כיוון אליו בחזון אחרית הימים שלו – אין בעיה. הבו לנו אפוקליפסה עכשיו.

ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3864895) whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3598459) whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3623689) whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3887683) whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3623690) whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3597487) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3551319) whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.8086321) whtzResponsive 

תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7903832) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3979744) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7897127) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7843746) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7843749) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7814009) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7797143) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7608810) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7691791) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7613637) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7561524) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7525109) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7492922) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7461393) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7406861) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.6096109) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3506410) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.1283191) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4407723) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.2844505) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.1283194) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4198590) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4389463) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3599668) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4428960) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4405901) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4384281) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4302361) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4332719) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4255767) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4240553) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4240507) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4213675) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4193336) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4138815) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4125917) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3987660) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3883499) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3951983) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3941363) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3604914) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3486686) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3506195) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3495191) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3701931) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3392858) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3521263) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3655144) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3765036) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3771148) whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3798243) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4002547) whtzResponsive