זה אסון, אבל אולי הוא יוביל גם למשהו טוב - טיולים - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

זה אסון, אבל אולי הוא יוביל גם למשהו טוב

לכתבה
שער הניצחון של קרוסל שומם בפריז. "אל תבואו", קראו התושבים לתיירים. היזהרו במשאלותיכם AFP

בירות התיירות העולמיות שרק אתמול זעקו להפחית את העומס — המומות. אבל משבר הקורונה מסמן גם יתרונות: שמורות הטבע משתקמות, זיהום האוויר והמים פוחת, מחירי השכירות צונחים ומעניקים הזדמנות לארגן מחדש את Airbnb שהזניק אותם

20תגובות

באחד ממשלי איזופוס נושא אדם זקן משא כבד. בצר לו הוא מבקש שמישהו, לא משנה מי, יוריד מגבו את המשא. רגע לאחר מכן מתייצב לצידו מלאך המוות ומציע עזרה. הנמשל פשוט — תיזהרו במה שאתם מבקשים כי בקשתכם עלולה להיענות.

אי אפשר שלא לחשוב על כך כאשר מתבוננים בפה פעור בסאלטה הענקית, הבלתי נתפסת, שעשו בחודש האחרון אתרי התיירות הפופולריים ביותר בעולם. לפני חודשיים התלוננו עשרות יעדים באירופה שעומס התיירות הורג אותם. "אל תבואו", קראו התושבים לתיירים. תחושת החנק בגלל עודף מבקרים הכבידה עליהם. מחירי השכירות בערים הגיעו לשמים. הטיסות זיהמו את האוויר. התיירות נראתה כרעה חולה. עודף התיירים פשוט המאיס על התושבים את החיים. באורח המוזר ביותר שאיש לא דמיין – בקשתם נענתה במלואה. והכל קרה ועדיין קורה במהירות מסחררת. אלא שאט אט עולים הקולות שאומרים — זה אסון, אבל אולי הוא יוביל גם למשהו טוב.

AFP

אף אחד לא מגיע כיום לוונציה, ברצלונה, מדריד, צ'ינקווה טרה או אמסטרדם. אף אחד לא נוסע לטייל. התיירות ברחבי העולם דוממה מנועים. באותם מקומות שהתלוננו על עודף מבקרים נחנקים היום מול היעדרם המוחלט. הפרנסה הלכה. שמחת החיים נעלמה. המודלים הכלכליים התפוגגו באוויר. הגרפים היפים צנחו בזוויות שמזכירות קפיצה ממגדל אייפל ולאף אחד אין אפילו מושג חיוור מה יקרה בעתיד הקרוב או הרחוק ומתי כל זה ייגמר, כלומר מתי יחזרו התיירים היקרים, אלה שפעם, בעבר הרחוק, לפני 50 ימים, ביקשו שיעופו מהעיניים.

ההבדל הבולט ביותר בין משבר הקורונה הנוכחי לבין משברים קודמים בתיירות הוא הגלובליות. העולם חווה בעבר אירועים מדיניים, פיגועי טרור או מלחמות. אלה העבירו תיירים מיעד אחד לאחר. זה עבד לפרק זמן קצר ופתר את הבעיה. אם פרצה מלחמה בפינה אחת של העולם הזדרזו כולם והחליפו את כרטיסי הטיסה שלהם ליעד אחר. אי אפשר ואין טעם לעשות זאת במקרה של המגיפה הנוכחית. היא פגעה בעולם כולו והחשש הוא שגם אם כיום נדמה שאין עדיין מקרים רבים ביעד אחד — אפשר לשער שהמגפה תגיע אליו בימים הקרובים. במשברים כלכליים גלובליים היו תמיד אלה שהיה להם כסף לנסוע והם לא היססו לעשות זאת. הפעם העשירים והעניים יושבים יחד בבית. לא באותו בית.

AFP
AFP

הבדל נוסף הוא שבעבר, כאשר תיירי החוץ נעלמו אפשר היה לסמוך על התיירות המקומית. סיסמאות שיווק כמו "דווקא עכשיו חופשה בישראל" עשו את עבודתן. הן עזרו, לפחות באופן חלקי, לגרום לישראלים לצאת לחופשה במדינתם. קשה להאמין שזה יקרה בעתיד הקרוב. הדרישות של השלטונות והנטיות של האנשים זהות — להישאר בבית ולחכות שיעבור זעם. אי אפשר לדעת כמה זמן יעבור וההודעות על קצב סגירת בתי המלון מדכדכות. שיחות עם בעלי בתי מלון ועם עובדיהם מעלות בעיני דמעות. התדהמה מתחלפת בחמלה.

אייל טואג

"בסוף התהליך תיספג בעולם ההבנה שהמערכות שלנו פגיעות יותר משחשבנו. שאלה שנראו לנו בעבר אוהבי סביבה תמהוניים — אינם כאלה"

"ניקיון הכרחי"?

בדיוק לפני שנה הודיעה הנהלת הפארק הלאומי צ'ינקווה טרה בצפון איטליה על תקנה חדשה — כניסת תיירים נועלי כפכפים תיאסר לחלוטין. פקחי הפארק אכפו את ההנחיה החדשה במהירות וביעילות. זו היתה האחרונה בשורת מגבלות שהוטלו על באי הפארק. מטרתן היתה ברורה: לאפשר לרשויות הפארק להתמודד עם עודף חמור של מבקרים. יותר מ–2.5 מיליון מבקרים פקדו את שבילי צ'ינקווה טרה בכל שנה. רשויות הפארק, שהוכרז לפני 20 שנה כפארק לאומי באיטליה, העריכו שמספר זה של מבקרים עולה במיליון על יכולת הקיבול של המקום. הם התחננו לעזרה. שבילי ההליכה בין חמשת כפרי הדייגים הצבעוניים, היפים להפליא, על שפת הים לא רחוק מן העיר לה ספציה, היו פשוט מלאים מדי. המבקרים התקשו לנוע בהם. בכל שבוע ביכו בעיתונות האיטלקית את הפגיעה בטבע, בסביבה, במורשת. עד לפני חודשיים המצב נראה חסר תקווה. איש לא צפה שהדריסה המתמשכת של הטבע ברצועת החוף היפה תיפסק בעתיד הנראה לעין. זה קרה בבום.

וירוס הקורונה, שפגע באיטליה קשה יותר מבכל מדינה אירופית אחרת, הניס את התיירים. שבילי צ'ינקווה טרה ריקים עכשיו כפי שלא היו בחמישים השנים האחרונות. יש כאלה שיאמרו שזה טוב לטבע, שנעשה תיקון הכרחי, שמעז ייצא מתוק. אלא שבצ'ינקווה טרה מוקדם מדי כנראה להתבונן בצד החיובי של מנוסת התיירים. המראות שמגיעים מאיטליה עדיין קשים מדי. המספרים של החולים מפחידים מדי ובכל זאת — האם ההיעלמות (הזמנית אפשר לקוות) של התיירים משבילי הצ'ינקווה טרה תועיל למחוז שכמעט נדרס תחת הכפכפים?

הד ראשון לכיוון החיובי, לפיו נעשה עכשיו תיקון או ניקיון הכרחי, אפשר למצוא בכתבה שהתפרסמה השבוע באתר החדשות האיטלקי Wanted in Milan. הדיווח באתר תיאר בטון מתפייט את השיפור העצום שחל בניקיון מי התעלות בוונציה. מסתבר שהפסקת הפעילות בעיר הפכה את מי התעלות צלולים כבדולח. אחרי עשרות, אולי אפילו מאות שנים, אפשר עכשיו לראות את קרקעית התעלות. מסתבר שדגים יפים שוחים שם. הוואפורטו, אותן סירות שמשמשמשות את התיירים, פשוט הסתירו אותם.

84 מיליון תיירים ביקרו בשנה שעברה בספרד. תיירות היתה ב–2019 הענף הכלכלי השלישי בגודלו במדינה ואחראית על 11% מהתוצר הלאומי. עוד לפני הדיווחים האחרונים על הזינוק במספר החולים בספרד הודיעה התאחדות בתי המלון הספרדית על צניחה של 40% בהזמנות לחודשים הקרובים. הפגיעה העיקרית היתה בקטלוניה, בוולנסיה, ובאיים הבלאריים והקנריים.

AFP
ALBERT GEA/רויטרס

הצניחה הברורה ביותר היא של תיירים מסין, מיפן ומקוריאה הדרומית. עובדה זו מצערת את הקטלונים כי מדינות אלה אחראיות על יותר משליש מההכנסה מתיירות.

עכשיו החלו להישמע הקולות שיש כרגע הזדמנות לטפל ברעות החולות שהביא עימו גל התיירות ההמונית. קשה אמנם לעשות זאת בתנאים הנוכחיים, אבל הדרישה תעלה, אפשר לשער, ביתר שאת כאשר תושג שליטה במספר החולים.

הבעיה הראשונה עימה רוצים תושבי ברצלונה להתמודד היא עליית מחירי השכירות בעיר. הטענה היתה שהעברת עוד ועוד נכסים עירוניים להשכרה לטווח קצר בסוכנויות כמו Airbnb מובילה לגאות בלתי פוסקת במחירי השכירות. התוצאה היא שהצעירים אינם מסוגלים לשלם את מחירי הדיור שמרקיעים שחקים. בעיה נוספת היא דחיקת חנויות מקומיות ממרכז העיר כדי לפנות מקום לברים שמיועדים לתיירים ולחנויות מזכרות. בעיה שלישית היא שהתעסוקה שמספקת תעשיית התיירות עונתית ולא קבועה. זו בעיה קשה במיוחד במדינה כספרד, שבה אחוז האבטלה הארצי בקרב צעירים מגיע ל-40%.

AFP

בעיות דומות צצו בשנים האחרונות גם בתל אביב. הבולטת שבהן היא עליית מחירי השכירות בעיר בגלל "יציאת" 10 אלף דירות משוק ההשכרה לטווח ארוך והעמדתן להשכרה קצרת טווח ב-Airbnb. עכשיו, כאשר דירות אלה עומדות ריקות, אפשר לשער שלפחות חלקן יחזרו לשוק ההשכרה לטווח ארוך. כך אמורים לרדת מחירי השכירות בערים מרכזיות.

התמהונים צדקו

ד"ר ערן כתר, יועץ תיירות ומרצה בכיר במחלקה לניהול תיירות ומלונאות במכללה האקדמית כנרת, סבור שבטווח הקצר אפשר בהחלט להצביע גם על כיוונים חיוביים: "בכל מה שקשור לקיימות יש לזה צד חיובי. אפשר לומר, אם רוצים ניסוח בוטה, שנפטרנו מתיירות יתר, הקטנו פליטות של גזי חממה ממטוסים וממכוניות והקטנו עומסים מופרזים על שמורות טבע".

ALBERT GEA/רויטרס
ALBERT GEA/רויטרס

אלא שלדברי כתר כל זה פחות מעניין מן השינוי בתפיסה, שעשוי להתגלות כמהפכה בתחום התיירות. "ייתכן שבסופו של התהליך תיספג בעולם ההבנה שאנחנו חיים במערכת פגיעה. כולנו חיינו בתחושה ששום משבר לא יכול לאיים עלינו. עכשיו אנחנו מעכלים את ההבנה שמשבר קרוב ועוצמתי עלול להימצא מעבר לפינה. לצידו מגיעה ההבנה שגם בעתיד לא נדע לפתור הכל ולהכיל הכל. זו ההבנה שאנחנו צריכים לאמץ קורטוב של צניעות, להפנים שהמערכות שלנו פגיעות משחשבנו. ייתכן שצריך לאמץ גם את המחשבה שאלה שנראו לנו בעבר אוהבי סביבה תמהוניים — אינם כאלה. ייתכן שהם צודקים".

מכאן קצרה לדברי כתר הדרך למסקנה שצריך לבנות בעתיד את הדברים באופן מאוזן יותר. נקודה נוספת עליה הוא מצביע היא שהעולם צועד לקראת מיתון גלובלי. "ראינו בעבר שמיתון הוא המאזן החזק ביותר של תעשיית התיירות. למיתון יש השפעה גדולה על התיירות, יותר ממלחמות או פיגועים. אפשר לשער שמספר המבקרים ביעדי תיירות יפחת".

AFP

כדוגמה לחוסר איזון של המערכת נותן כתר את אפריקה. לפי האו"ם, ב–2018 ביקרו בספרד בלבד 83 מיליון תיירים. בכל יבשת אפריקה שמדרום לסהרה ביקרו 68 מיליון תיירים. לדבריו יש חשש שגם במשבר הנוכחי החזקים ישרדו והחלשים יתרסקו. למדינות החזקות יהיו כלים לתמוך בחברות התעופה ובתיירים. במקומות אחרים, שם המערכות תלויות על בלימה, יסבלו. עם זאת כתר אופטימי. "העולם יחזור ל–1.4 מיליארד תיירים. תהיה תנועת נגד לסגר. אנשים ירצו לנסוע".

הרשמה לניוזלטר

כל מה שקורה ברשת ובעולם הדיגיטל - ישירות אליכם למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות