מדוע הריחוק החברתי חיוני כעת למאבק בקורונה: שמונה תרשימים שמספרים את הסיפור - בריאות - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מדוע הריחוק החברתי חיוני כעת למאבק בקורונה: שמונה תרשימים שמספרים את הסיפור

לכתבה

איך הנגיף מתפשט, איזו מדינה נמצאת על מסלול קשה יותר מסין, מדוע המספרים שמתפרסמים בכל ערב עשויים להטעות ומה אפשר ללמוד משתי ערים באיטליה?

136תגובות

שאלת הריחוק החברתי - כמה זמן להמשיך במדיניות, ואם להחמיר או להקל אותה - נמצאת כעת במוקד ההתמודדות העולמית עם מגפת נגיף הקורונה (קוביד-19). תקנות חדשות בישראל נמצאות כעת בשלבי ניסוח, ומדינות ברחבי העולם מתלבטות בשאלה הקשה של העלות הכלכלית של מדיניות הריחוק החברתי. על רקע זה חשוב להבין את משמעות המושג, כיצד הוא משפיע על התפשטות המגפה ומתי יעילותו גבוהה ביותר.

במצבים שבהם לא ננקטת פעולה, וכל חולה בנגיף מדביק לפחות שניים מהסובבים אותו, הנגיף יתפשט באופן מעריכי. חולה אחד ידביק שניים, אותם שניים ידביקו ארבעה, הארבעה ידביקו שמונה וכן הלאה. ההדמיה הבאה מדגימה התפרצות ללא שליטה ושיעור הדבקה גבוה במיוחד:

תנועה חופשית

ישנן מדינות שנקטו צעדי ריחוק חברתי חלקי, בדומה לישראל. במצב זה, רק חלק מהאוכלוסייה ממשיך לנוע. משמעות הדבר היא האטה בקצה ההדבקה:  

הגבלות תנועה

במדינות שנקטו צעדים מחמירים יותר או הטילו סגר מוחלט, קצב התפשטות הנגיף יורד עוד יותר. בכל גרסאותיו, הריחוק החברתי נועד להקל את העומס על מערכת הבריאות, למנוע מצב של קריסה, לקנות זמן לפיתוח חיסון או תרופה, וגם לאפשר לחולים להחלים.

הגבלות תנועה

כאשר מספר הנדבקים נשאר נמוך יש לאוכלוסייה הזדמנות להחלים. באופן זה ״משטחים את העקומה״. הנגיף אמנם לא נעלם לחלוטין - אך מספר החולים הנמוך מאפשר לשירותי הבריאות לסייע למספר רב יותר של אנשים. שלוש העקומות הללו מדגימות זאת:

שלוש עקומות

אך מומחים רבים מדגישים שהריחוק החברתי לבדו אינו מספיק. ישנה חשיבות גם למהירות - ולרגע שבו מתחילים לפעול. בשל הצמיחה המעריכית, לכל הדבקה עשויה להיות השפעה עצומה, ולכן ישנה חשיבות לשאלה אם הדבקה נמנעה בשלב מוקדם של התפשטות המגפה או בשלב מאוחר שלה. ניתן לראות זאת כאן:

חשיבותה של הדבקה

על חשיבותה של הפעולה המוקדמת ניתן ללמוד מהדוגמאות בשטח. כך למשל, בשתי ערים קטנות באיטליה - לודי וברגאמו, הופיעו חולים באותו זמן. בעוד לודי מיהרה ליישם מדיניות ריחוק חברתי, ברגאמו המתינה שבועיים, עד שהמקרים החלו להצטבר.

לכאורה, הנתונים הראו שבשבועיים הללו המדיניות של לודי אינה מועילה. אך כפי שכבר ציינו מומחים רבים, הנתונים ממוקדי ההתפרצויות משקפים את המציאות באיחור, לעתים של כשבועיים, בין היתר בשל זמן הדגירה של הנגיף, הזמן שחולף עד שהחולה נבדק ועוד. כך, כשברגאמו החלה לפעול הנגיף כבר התפשט לממדים גדולים בהרבה מאשר בלודי, והקושי להשתלט עליו גדל בהרבה.

איטליה

ומה קורה בישראל? כאן החלה המדינה לפעול בשלב מוקדם, עוד לפני מקרה המוות הראשון, וקנתה לעצמה זמן. אך בנוסף לריחוק חברתי מהיר, מומחים מציינים כי נחוצות פעולות נוספות כדי לבלום את התפשטות המגפה, כמו בדיקות מקיפות ובידוד החולים מהסביבה באופן יעיל ואפקטיבי. סוגיית מספר הבדיקות עקרונית: מספר החולים המאומתים תלוי במספר הבדיקות שנערכות, וככל שנערכות יותר בדיקות, כך הנתונים משקפים באופן נאמן יותר את המציאות וניתן לקבל החלטות מושכלות יותר. התרשים הבא מראה את הפעולות הבולטות שנקטה ישראל בשבועיים האחרונים:

ישראל

דרך נוספת להשוות בין מוקדי התפרצות היא על ידי בחינת מספרי מקרי המוות. התרשים הבא מלמד שבמדינות כמו ספרד או בריטניה, על אף שאין בהן אותו מספר קורבנות כמו בסין, העלייה במספר המתים גבוהה מכפי שהיתה בסין בשלבים מוקדמים יותר של ההתפרצות וגבוהה מבאיטליה כעת. כפי שמומחים מסבירים, ספרד ובריטניה לא הגיבו להתפרצות בשלב מספיק מוקדם, וכעת נראה כי הן ייאלצו לנקוט צעדים מחמירים לאורך תקופה ממושכת כדי לבלום את המגפה.

השוואת מדינות

ההדמיות מבוססות על כתבה שפורסמה בוושינגטון פוסטתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות