בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מחקר פנימי של הביטוח הלאומי: השקעת הממשלה באזרח בעת משבר - מהנמוכות במערב

לפי סקירה של הביטוח הלאומי, ההוצאה בישראל על רווחה נמוכה מהממוצע. "למדינות עם מערכת סוציאלית נדיבה יהיה קל יותר לתמוך בקורבנות הנגיף לעומת מדינות פחות נדיבות", נכתב

112תגובות
עובדי הביטוח הלאומי בירושלים מודדים חום לקהל, החודש
אמיל סלמן

סקירה שערך הביטוח הלאומי והגיעה לידי "הארץ" מציגה את הסיוע שמעניקות המדינות המפותחות לאזרחים שעסקיהם ועבודתם נפגעו בשל התפשטות נגיף הקורונה. לפי הסקירה, צרפת נותנת לאזרחים שנאלצו לצמצם את שעות עבודתם פיצוי של 100% מאובדן הכנסתם, בבלגיה עובדים שפוטרו יקבלו דמי אבטלה מבלי שיידרשו להוכיח תקופת עבודה קודמת, ותושבי האזורים הנגועים בנגיף באיטליה — שנמנע מהם לעבוד — יקבלו קצבה חודשית של 500 אירו. את המחקר ערך ד״ר ז׳ק בנדלק, ראש אגף במנהל המחקר והתכנון בביטוח הלאומי.

במסמך שכתבו השבוע בביטוח לאומי מציינים כי הוצאת ישראל על רווחה בשגרה "נמוכה מהממוצע", מה שצפוי להשפיע על השירות לנפגעים בעת החירום. עוד נכתב כי "ברוב מדינות אירופה, נדיבותן של מערכות הביטחון הסוציאלי תסייע בהתמודדות עם המגפה. למדינות בעלות מערכת סוציאלית נדיבה יהיה קל יותר לתמוך בקורבנות הנגיף לעומת מדינות פחות נדיבות".

בביטוח הלאומי מבהירים כי שיעור ההוצאה הציבורית על רווחה במדינות ה־OECD עומד בממוצע על 20.1% מהתוצר המקומי הגולמי (תמ"ג), ואילו ישראל היא אחת מעשר המדינות עם ההוצאה הקטנה ביותר מהתמ"ג — 16%. מדינות כמו צרפת (31.2%), בלגיה (28.9%), פינלנד (28.7%) ואיטליה (27.9%) ניצבות במקומות הראשונים. מתחת לישראל ניצבות בין השאר טורקיה (12.5%) ומקסיקו (7.5%).

הסיוע לעובדים שנפגעו מהתפשטות הקורונה בעולם:
צרפת: אנשים שצמצמו את שעות עבודתם יקבלו פיצוי של 100% מאובדן ההכנסה
בלגיה: מפוטרים יקבלו דמי אבטלה מבלי שיידרשו להוכיח תקופת עבודה קודמת
שווייץ: אנשים שצמצמו את שעות עבודתם יקבלו פיצוי של 80% מאובדן ההכנסה
איטליה: תושבי האזורים הנגועים בנגיף שנמנע מהם לעבוד יקבלו קצבה חודשית של 500 אירו
ארה"ב: עובדים שמרוויחים עד 75 אלף דולר לשנה יקבלו 1,200 דולר ותוספת לכל ילד
(מקור: הביטוח הלאומי)

בצרפת, המדינה שמשקיעה את תקציבי הרווחה הגדולים ביותר באזרחיה, הוחלט כי ימי הבידוד הביתי ייחשבו לימי מחלה ודמי המחלה ימומנו בכספי ביטוח הבריאות הממלכתי. עובדים שנמצאים בבידוד, בין אם הם שכירים או עצמאים, יקבל פיצוי מלא עבור עד 20 ימי בידוד. כמו כן, בצרפת יעניקו פיצוי של 100% מאובדן ההכנסה לעובדים שנקלעו למה שהוגדר "אבטלה חלקית" ונאלצו לצמצם את שעות עבודתם. גם בשווייץ הוחלט להעניק לעובדים אלה 80% מאובדן ההכנסה, ובריטניה הכריזה על תשלום של 80% מהמשכורת לכל מי שיאבד את עבודתו כתוצאה מהמשבר, עד לסכום של 2,500 ליש"ט בחודש.

בבלגיה הוחלט להכיר בהתפרצות הקורונה כגורם ל"אבטלה זמנית עקב כוח עליון", וכך לאפשר תשלום דמי אבטלה ללא תקופת עבודה קודמת (בבלגיה בדרך כלל נדרשים 312 ימי עבודה קודם לסיומה על מנת לקבל דמי אבטלה, ל"י). באיטליה הוחלט לשלם קצבה חודשית של 500 אירו לתקופה של עד שלושה חודשים לכל עובד, שכיר או עצמאי, שנמצא באחד האזורים הנגועים בנגיף ושמסיבה זו נבצר ממנו לעבוד. בארה"ב ישולמו 1,200 דולר לכלל העובדים שמרוויחים עד 75 אלף דולר בשנה ותוספת של 500 דולר לכל ילד. חבילת התמריצים שאושרה בארה"ב היא הגדולה בתולדותיה והיקפה שני טריליון דולר. עוד הוחלט במסגרתה כי ביטוח אבטלה יוארך לארבעה חודשים, יוגדל ב-600 דולר לשבוע ויכסה יותר עובדים.

בביטוח הלאומי בחנו גם את האופן שבו מדינות אחרות נהגו בכל הנוגע לתשלום מסים, וכתבו כי "דחיית המועדים לתשלום מסים עשויה להקל על האוכלוסיות אך גם להכביד על תקציב המדינה והמערכות הסוציאליות". באיטליה אושרה דחייה של כל תשלומי החובה בחודשים מארס עד סוף מאי. גם בצרפת יוכלו כל המעסיקים שנפגעו מהמשבר לדחות את תשלומי המסים ודמי הביטוח, וכך גם ביפן ושבדיה.

לשכת שירות התעסוקה (למצולם אין קשר לנאמר בכתבה)
שירות התעסוקה

בישראל, האמצעי העיקרי שבו מסייעת המדינה למי שפוטרו או הוצאו לחופשה ללא תשלום (חל"ת) הוא קבלת דמי אבטלה. כיום, דמי האבטלה הניתנים בישראל לצעירים מתחת לגיל 28 נעים בין 60%-31% מהשכר הממוצע בשנה וחצי שקדמה לפיטורים. זאת, בהשוואה לדמי אבטלה בגובה 80%-42% מהשכר הממוצע לאנשים מעל גיל 28. שיעור האבטלה בארץ עלה אתמול ל-21.2%, כאשר מתחילת מארס נרשמו 723 אלף דורשי דמי אבטלה חדשים — 90% מהם הוצאו לחל"ת. בצירוף המובטלים מהתקופה שקדמה להנחיות משרד הבריאות, מספר המובטלים בישראל עומד על 880,879 בני אדם.

מנכ"ל שירות התעסוקה, רמי גראור, העריך אתמול כי "20% מהעובדים שנפלטו משוק העבודה במשבר, לא יחזרו למקום עבודתם". עד כה, רק שכירים שעבדו 12 חודשים בשנה וחצי שקדמה לפיטוריהם וחיפשו בפועל עבודה חדשה, היו זכאים לדמי אבטלה. לאחר ההגבלות שפרסמו בניסיון להיאבק בהתפשטות הקורונה, המדינה מגבשת שורת הקלות, בהן קיצור של תקופת העבודה המינימלית הנדרשת לקבלת דמי אבטלה לשישה חודשים בשנה וחצי שקדמה לפיטורים. כמו כן, בוטלה החובה לנצל קודם את ימי החופשה השנתית. בין השאר, הממשלה צפויה להודיע גם על דמי אבטלה לעצמאים ופרילנסרים שנאלצו להפסיק לעבוד.

לדברי ראש תוכנית מדיניות הרווחה במרכז טאוב, פרופ' ג'וני גל, יש לשנות את תנאי הזכאות לדמי אבטלה ולבטל לחלוטין בתקופה זו את התנאי של תקופת עבודה לפני הפיטורים. "יש לעבור לתהליך המבוסס על הצהרה של עצמאים, כך שגם אם יהיו מי שינצלו זאת לרעה, טובת הרבים הזקוקים לדמי אבטלה תמומש והם יקבלו סיוע כספי מהמדינה".

בנוסף, מומחים מצביעים על כך שדמי האבטלה הניתנים בישראל לצעירים מתחת לגיל 28 — שהם חלק גדול מהמובטלים החדשים — נמוכים במיוחד, בהנחה שאוכלוסייה זו תמצא עבודה חדשה בקלות. פרופ' גל אומר כי הבחנה זו אינה נכונה. "המגמה במדינות רווחה אחרות הוא להשען על מערכות הביטחון הסוציאלי הקיימת אך להגמיש ולהרחיבן על מנת לספק הכנסה מינימלית סבירה לכל מי שלא יכול להתפרנס", הוא מבהיר.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו