מתחננים להיבדק: ימים ארוכים של אי ודאות וכאוס במוקדים לאיתור קורונה - קורונה - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מתחננים להיבדק: ימים ארוכים של אי ודאות וכאוס במוקדים לאיתור קורונה

לכתבה
בדיקת קורונה בירושלים, השבוע אוהד צויגנברג

בזמן שבממשלה מבטיחים להגדיל את היקף הבדיקות, הזכאים להן מספרים על חוסר אונים מול הבירוקרטיה הרפואית בשעת חירום. אשה ששהתה בבידוד: "הרגשתי שמורחים אותי, שזה לא מתועד, שאין להם מושג"

62תגובות

בימים האחרונים הבטיחו ראש הממשלה בנימין נתניהו ובכירי משרד הבריאות כי ירחיבו את היקף הבדיקות לגילוי הקורונה, אך ישראלים שנמצאים בבידוד ומפתחים תסמינים מספרים כי הם אינם נבדקים על אף פניות חוזרות ונשנות למד"א, או לחלופין נבדקים רק לאחר ימים ארוכים. רבים אף מספרים כי פניותיהם כלל אינן מתועדות. מעבר לכך שייתכן כי חולים רבים יחמקו מהרדאר, סיפוריהם מעלים תסכול מההתמודדות עם הבירוקרטיה הרפואית בשעת חירום ומחוסר הוודאות שכרוך בכך.

נופר מאיר, דיילת ששהתה בבידוד
שירה בן אסא

נופר מאיר, דיילת ששהתה בבידוד ודרשה להיבדק, מספרת על תהליך ארוך שבמהלכו חוותה ייאוש רב. "זו תחושה של חוסר אונים, של אטימות, הרגשתי שלא היה עם מי לדבר. זה היה ממש מתסכל", סיפרה. מאיר, שפרסמה פוסט בפייסבוק שבו תיארה את השתלשלות האירועים, כתבה כיצד נודע לה שחולה מספר 43 היתה על הטיסה שבה עבדה והוסיפה כי מיד נכנסה לבידוד והחלה לחוות התסמינים. מאיר עומדת בקריטריונים הנוקשים של משרד הבריאות לבדיקת קורונה, המיועדת לאדם שנמצא בבידוד משום שבא במגע עם חולה מאומת או חזר מחו"ל, ואחר כך פיתח תסמיני מחלה.

עם זאת, היא מספרת כי נבדקה רק שישה ימים לאחר שפנתה למד"א, ובמהלכם התקשרה למוקד פעמים רבות. "התחושה היתה שמורחים אותי, שאין להם מושג, שזה לא מתועד", שחזרה, "את מדברת עם מישהו, ואז עם מישהו אחר, ואין לו מושג מה אמר הקודם". את התשובה קיבלה היום, רק לאחר קשיים בירוקרטיים ואי ודאות נוספת. היא מספרת כי הפנו אותה הלוך ושוב בין המוקדים הטלפוניים השונים עד קיבלה לשמחתה תשובה שלילית.

בדומה לנופר גם יוחאי יהב, נהג אוטובוס מאפיקים, מספר על עשרות שיחות טלפון ושישה ימים של חוסר ודאות עד שזכה לקבל בדיקה, שתוצאתה שלילית. יהב נכנס לבידוד מיוזמתו לאחר שהחל לפתח תסמיני שיעול. למחרת גילה כי אכן שהה לצד חולה מאומת: "חשבתי שמאחר שאני בבידוד אקבל מענה. דיברתי עם מד"א ואמרתי להם שאני סובל משיעול וקוצר נשימה. ואישרו לי בדיקה".

יוחאי יהב, נהג ששהה בבידוד
יוחאי יהב

אז, הוא אומר, התחיל המרדף. "התקשרתי שוב, אמרו לי שיש עומס. חיפש את התיק שלי ולא מצאו", סיפר, "התקשרתי שוב, אמרו לי שלא מוצאים אותי במערכת, ערכו לי שוב מההתחלה תשאול ראשוני. הייתי על סף ייאוש". יהב מגדיר את הסיטואציה ככאוס: "יש הרבה כעס. אין לי חופשת מחלה ואני מתוך אחריות בבית וזה לא מעניין אף אחד. אני עושה את מה שמוטל עליי, אבל המדינה לא עושה את מה שמוטל עליה".

ד', תושב המרכז, מארח בביתו את אחותו, בת יותר מ-70, משום שהחלה לפתח תסמיני חום, כאבים בגפיים ושיעול יבש לאחר שהשתתפה במסיבת פורים. לדבריו, רופאת המשפחה שלה אמרה לה שלא תיערך לה בדיקת קורונה כיוון שאין עדות לכך ששהתה ליד חולה מאומת. בשל מצבה היא עברה לשהות בביתם של ד' ואשתו, שניהם בשנות השישים לחייהם, שהחלו לפתח במהרה תסמינים דומים. ביום ראשון התברר כי אכן שהה חולה קורונה במסיבה שבה נכחה אחותו. ד' מספר שהתקשר מיום שני פעמים רבות למוקד מד"א וביקש בדיקה למענה, ובכל פעם נדרש מחדש למסור את פרטי המקרה.

"ביום שלישי התקשרנו שוב, שוב לתת פרטים, שוב תעודות זהות, מעבירים לאדם שני, אותו תחקיר, שואלים איזה תסמינים", הוא משחזר את שיחות הטלפון הרבות. באחת השיחות, הוא אומר, "אמרו לי שהיתה תקלה במחשבים ויכול להיות שהפנייה נמחקה". בשלב מסויים, הוא אומר, אחד המוקדנים שאל אם רוצים שישלחו אמבולנס לאשפז את האחות, אך ד' מפחד מכך שיאשפזו אותה ורוצה שיגיעו לבדוק אותה. "אנחנו רק רוצים לדעת מה יש, כדי שנדע איך להתנהל. המדינה לא רוצה לדעת שיש פה אנשים חולים? אני לא מבין את זה".

בדיקת קורונה בקרית יערים, השבוע
אוהד צויגנברג

נוסף על כך, אנשים רבים שנמצאים בבידוד חולקים מגורים עם בני משפחתם, בדומה למקרה של ד'. נכון לעכשיו, בני משפחתם של המבודדים אינם זכאים לבדיקה, אך בשל התסמינים שד' ואשתו פיתחו הוא דרש ממד"א שיערכו בדיקות גם להם. "כולנו בקבוצת סיכון, אני מצפה שמישהו יעשה בדיקה, שלא יאיימו עלינו (באשפוז, נ"ש)". בינתיים ד' ואחותו לא נבדקו, אך אתמול בערב התקשרו שוב לברר את כתובתו. ד' ביקש לא להזדהות כי עד עכשיו הוא מפחד שיאשפזו את אחותו במקום לבדוק אותה, אותו ואת אשתו.

בדומה לד', לימור מויאל מאזור חולקת קורת גג עם בתה שחזרה מוויאטנם לבידוד ביתי, שאינו הרמטי מתוקף הנסיבות. מויאל מספרת כי "עוד לפני שהיא הגיעה היתה לי צינון, אחרי שהיא חזרה זה התפתח לשיעול. הרגשתי שזה לא עובר ומחריף, ובעלי אמר לי לא להזניח, יש לי עוד ילדים, יש לי בן חובש בצבא". אחרי ארבעה ימים היא התקשרה למד"א. "הבהרתי להם שהייתי חולה לפני, ושיש החרפה. ואז אמרו לי שבטווח של 48 שעות יתקשרו אלי. חשבתי שהם אכן יבואו".

יומיים לאחר מכן העלתה מויאל ציוץ בטוויטר ובו סיפרה שלפני ארבעים ושמונה שעות הזמינה מצעי כותנה מצרית מאמזון ואת מד"א לבדיקת קורונה. "לא יודעת מתי אשמע ממד"א, אבל השליח של UPS הרגע הביא את המצעים..." כתבה. לאחר מכן היא התקשרה שוב למוקדנית וסיפרה כי היא ממתינה כבר 48 שעות. "היא לא שאלה אותי מי אני, או איך אני מרגישה, ואמרה לי שוב שיגיעו תוך יומיים".

מויאל כתבה בטוויטר שלתחושתה במוקד מד"א לא מתעניינים במצב המתקשרים. "קשה שלא לתהות האם בכלל יש רצון אמיתי לגלות חולים, אם חולים עם סימפטומים ורקע כמוני מתקשרים ומקבלים תגובה לקונית ואוטומטית". לדבריה, אחרי הציוץ שקיבל חשיפה רבה, התקשרו אליה גורמים בכירים במד"א. אחת מהם, היא אומרת - "הסבירה לי ברהיטות, בעברית יפה, שאני יכולה ללכת לחפש, ובגלל שאני בעצמי לא חזרתי מחו"ל, אני צריכה ללכת לרופא משפחה". 

ממשרד הבריאות טרם נמסרה תגובה. ממד"א נמסר כי "ההחלטה את מי לדגום ואת מי לא, נתונה בידי משרד הבריאות בלבד ולמד"א אין כל שיקול דעת בנושא. אנו פועלים על פי ההנחיות והנהלים שנקבעו".

הרשמה לניוזלטר

כל מה שקורה ברשת ובעולם הדיגיטל - ישירות אליכם למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות