"ההתאוששות תיקח שנתיים". הקורונה שיתקה את ענף התיירות - קורונה - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

"ההתאוששות תיקח שנתיים". הקורונה שיתקה את ענף התיירות

לכתבה
יזם התיירות יוסי גרייבר בירושלים, אתמול. "האירוע הזה קרה בזמן מאוד קריטי", אמר אמיל סלמן

מעובדי בתי המלון ועד למורי הדרך, העוסקים בתיירות חוו את המכה הקשה ביותר ומזהירים מקריסה. בינתיים, הם מוצאים דרכים מקוריות להתפרנס. מדי יום "הארץ" ילווה בעלי עסקים ושכירים מתחומים שונים שהקורונה מאיימת על עבודתם

15תגובות

כבר כמה ימים שיוסי גרייבר, יזם תיירות ירושלמי, צופה בעסק שלו הולך ומצטמק. ההנחיות המחמירות שפרסם משרד הבריאות ביום שלישי, הובילו לכך שכבר לא נותרו לו לקוחות כלל. "האירוע הזה קרה בזמן מאוד קריטי, בימים שהתיירות הירושלמית מתחילה להתעורר - כשהשיא זה פסח", הוא אומר.

כמו ענפים אחרים במשק, התפשטות נגיף הקורונה הנחיתה על ענף התיירות מכה קשה. יש שיגידו כי זו אפילו המכה הקשה ביותר. בתי מלון נסגרו ברחבי הארץ, הטיסות הבינלאומיות חדלו לנחות, והנחיות משרד הבריאות, שהחמירו מיום ליום, חיסלו את האפשרות להמשיך להתקיים על בסיס תיירות פנים.

גרייבר, בן 42, הוא בעלי חברת "זוזו תיירות", המארגנת סיורים קבוצתיים בירושלים ובתל אביב. בתחילה, ניסה גרייבר לנהל את המשבר על ידי צמצום מספר המשמרות השבועיות ל-50 עובדיו - אולם הבין במהרה כי עליו להוציא את חלקם לחופשה ללא תשלום (חל"ת). כעת גם הוא וגם אשתו, דורית – אף היא עצמאית בתחום התיירות - נותרו ללא עבודה ועם הרבה סימני שאלה.

בטווח הקצר, נראה שאין מנוס מלהתחיל לאכול את החסכונות שלנו" יוסי גרייבר, יזם תיירות ירושלמי

קבוצות התיירות של גרייבר בוטלו אחת אחרי השנייה, והסיורים העירוניים אותם הוא עורך – נותרו מיותמים. "בטווח הקצר, נראה שאין מנוס מלהתחיל לאכול את החסכונות שלנו", סיפר גרייבר ל"הארץ", ואמר כי הוא מקווה ששם זה יסתיים. גרייבר, שעומד בראש קהילת מובילי התיירות בירושלים, מוסיף להיות אופטימי. לדבריו, אם המדינה תנהל נכון את המשבר העסקי, לעסקים בירושלים, המורגלים בשרידות תחת תנאים קשים, יש סיכוי לצלוח את המשבר. אם המדינה לא תזרים כסף באופן מיידי לבעלי העסקים כדי לשמור אותם מעל המים, אומר גרייבר, רבים מהם עלולים לקרוס.

העיר העתיקה בירושלים, אתמול
אוהד צויגנברג

בימים האחרונים נמצאים יוסי ודורית בביתם, מנסים ללהטט בין הטיפול בארבעת ילדיהם, להשארת העסקים בחיים. בניסיון ליצור אפיק הכנסה גם בתקופה הנוכחית, בימים הקרובים יפצחו גרייבר ובעלי עסקי תיירות נוספים בירושלים בקמפיין ואוצ'רים – שאותם הלקוחות יוכלו לנצל לאחר שהמשבר יסתיים. "אנחנו מקווים שזה יצליח", אומר גרייבר. "דבר כזה יכול להכניס לנו כסף במיידי ולשמור על סוג של הכנסה כדי לשמר את העסקים".  

איש עוד אינו יודע לחזות את היקף הפגיעה הכלכלית בענף התיירות, ולא אם קבוצות התיירות ישובו לקדמותן כאשר המגפה תחלוף והטיסות יחזרו לנחות בארץ כבשגרה. הערכות מדברות על פגיעה של יותר מעשרה מיליארד שקלים בענף – החל מבתי מלון ומסעדות ועד עסקי השכרת רכב, אטרקציות ומדריכי טיולים.

אני בן אדם של עבודה, קשה לי ממש המצב. אני חסרת אונים" לי ניסימוב, עובדת בחנות בנתב"ג

חוסר אונים

לי ניסימוב, בת 48 מלוד, עובדת בחנויות בדיוטי פרי בנמל התעופה בן גוריון מזה שנים רבות, וכיום בחנות צעצועים במתחם. "ההידרדרות אצלנו החלה כבר לפני חודש, כשזה היה בהתחלה ועוד לא השפיע על כולם", מספרת ניסימוב. "היו צוחקים עליי למה אני מסתובבת עם כפפות, זה היה נחשב הזוי. ממשמרת למשמרת התחלנו לשים לב שיש פחות אנשים ופתאום כולם היו עם מסכות. התחילה היסטריה בשדה".

ניסימוב משתכרת בהתאם לאחוזי המכירות, אולם היא מספרת שבשבועות האחרונים כל משמרת הפכה לקשה יותר ויותר. במשמרות האחרונות החנות לא הצליחה כמעט למכור מוצרים, עד כדי כך שהכסף שהגיע לה על אחוזי המכירות לא כיסו את שכרה השעתי. "כל שעה היתה עוברת כמו שמונה שעות", היא מעידה. "תחילה הורידו את כמות העובדים בכל משמרת, אבל המצב המשיך להידרדר, אז הוציאו את הסטודנטים לחל"ת. ניסו להשאיר את אלה שיש להם משפחה, ואני מאוד מעריכה אותם על הדאגה כלפינו, אבל בסופו של דבר זה גם הגיע אלינו".

לי ניסימוב, אתמול
תומר אפלבאום

ביום ראשון האחרון הוצאה ניסימוב לחל"ת, לאחר שכמעט כל פעילות הדיוטי פרי הושבתה. היא מספרת שחברותיה, העובדות בחנויות אחרות בנתב"ג, פוטרו. גם אחת משתי בנותיה, חיילת משוחררת שעובדת בג'יימס ריצ'רדסון, הוצאה לחל"ת. "אני בבית מתוסכלת, עצובה בעיקר", היא מספרת. "אני בן אדם של עבודה, קשה לי ממש המצב. אני חסרת אונים".

לניסימוב ובעלה, שעדיין עובד, אין חסכונות וגם אין אפשרות לקבל תמיכה כלכלית מהמשפחה. "אני חושבת שנוכל להחזיק מעמד גג עד החודש הבא וזהו", היא מנבאת. כמו רבים, גם ניסימוב מספרת כי החליטה לצמצם את ההוצאות הביתיות למינימום ההכרחי. "על כל סוג של בילוי או הוצאה שאינה הכרחית אנחנו מוותרים", לדבריה.

"אם לא תגיע עזרה, אצטרך עבודה אחרת"

בביתו של אלכס סטיין הדאגות כפולות. סטיין, בן 38, משמש כמורה דרך במשרה מלאה. אשתו, מירב, נמצאת אף היא בתחום הדרכת התיירים, לצד חצי משרה בתחום אחר שטרם נפגעה. בשבת האחרונה עוד הספיק סטיין להדריך קבוצת תיירים מארה"ב, שרק חצי מחבריה הגיעו, אולם מאז העבודה נפסקה. גל הביטולים מחק את כל ההזמנות ביומן שלו עד לחודש מאי. ואם שואלים את סטיין, זה עניין של זמן עד שגם ההדרכות בחודשים הבאים יבוטלו.

"קשה להעריך בינתיים את הפגיעה הכלכלית", טוען סטיין. "בחודשיים הקרובים, שזו תחילת העונה, הייתי אמור להכניס 20-15 אלף דולר, אבל הכל הלך עכשיו". בתקופה הקרובה, אלמלא המגפה, סטיין היה צפוי לעבוד כמעט 30 ימים ברצף.

אנחנו קונים היום רק אוכל. על רכישת ספרים, שאני קונה בימים שבשגרה הרבה, אני מוותר" אלכס סטיין, מורה דרך

כמו משפחת ניסימוב, גם משפחת סטיין מהדקת את החגורה ומצמצמת הוצאות. "אנחנו קונים היום רק אוכל", הוא אומר. "על רכישת ספרים, שאני קונה בימים שבשגרה הרבה, אני מוותר. אני מאמין שאשתי גם לא תמשיך עם קורס היוגה שהתחילה". סטיין כבר נרשם בביטוח הלאומי לקבלת דמי אבטלה, אולם טרם ברור לו מה יהיה היקפה. "אני נמצא בתחום שתמיד אומרים עליו שהוא הראשון להיפגע, אבל האחרון להשתקם, אז בכל לילה אני מחייב את עצמי לכתוב סיבה לאופטימיות ואחת ההיפך", הוא מספר. "לדוגמא אתמול קבוצת תיירים שהיתה צריכה לבוא הודיעה שהיא לא מבטלת, אלא רק דוחה לאוקטובר".

בתקופה הקרובה ברור לסטיין כי חסכונותיו ייפגעו, אולם הוא בעיקר חושש מהתקופה שלאחר נגיף הקורונה. "אני חושב שההתאוששות לא תהיה כזו מהירה וייקח לזה שנתיים לפחות להתייצב", הוא מעריך. "אם זה יהיה המצב, והעזרה מהמדינה לא תגיע באופן מספק, אני חושב שאצטרך למצוא עבודה אחרת".

"קונים רק מה שצריך"

בשלוש השנים האחרונות עובדת עליזה דגמי בבית המלון אירוס המדבר בירוחם, בתור אחראית קבלה והזמנות. כמו בתי מלון נוספים, במקומות מתויירים יותר, גם מלון זה ספג גל ביטולים שגבר מיום ליום. הנחיות משרד הבריאות, אם זה לא מספיק, הכריחו את ההנהלה להוציא את מרבית העובדים לחל"ת. "היו ראיונות עם כל העובדים, וניסו לברר מצבים משפחתיים, כלכליים - לנסות שזה יפגע כמה שפחות באנשים", סיפרה דגמי. מכיוון שבעלה, אהרון, ממשיך לעבוד כאיש אחזקה במפעל חיוני, היא הוצאה לחל"ת. 

אין לנו הורים שיכולים לעזור, שנינו צריכים לעבוד כדי להתקיים" עליזה דגמי, עובדת בבית מלון בירוחם

מאז, נשארת דגמי, בת 36, בבית עם שלושת ילדיה, בני שלוש, חמש ושבע, ומנסה לשמור על סוג של שגרה. אהרון אמנם עובד, אולם בתקופה הקרובה לא יוכל לעשות שעות נוספות, מה שיגרור פגיעה גם במשכורתו. בסך הכל מעריכה דגמי את הירידה בהכנסה המשפחתית בכ-50%. "זה לא מלחמה או משהו שאתה יודע מול מי אתה עומד. זה משהו בלתי נראה שפוגע בכולם", היא אומרת. "המצב לא פשוט, את נשארת בבית אחרי שלוש שנים שאת בעצם רגילה לשגרה. הילדים הם קטנים וזה לא פשוט".

עליזה דגמי ומשפחתה

גם עליזה ואהרון החליטו לצמצם את הוצאותיהם. "אנחנו קונים רק מה שצריך, אוכל ודברים בסיסיים", היא אומרת. השניים ויתרו על הבילוי הדו-שבועי שלהם, ודגמי פסקה מלהשתתף באימוני הכושר השבועיים שלה. לבני הזוג אין חסכונות, אולם הם קיבלו עזרה ממקום לא צפוי, כאשר בעל הדירה שלהם הודיע להם, ביוזמתו, שהוא אינו מתכוון לגבות תשלום על החודש הקרוב.

"אין לנו הורים שיכולים לעזור, שנינו צריכים לעבוד כדי להתקיים", מספרת דגמי "אם המצב הזה ימשיך יותר מחודש-חודשיים, אני מניחה שאנחנו ניפול. בעל הדירה לא יכול לוותר תמיד על שכר הדירה, ההוצאות הביתיות יגדלו כי אנחנו תמיד בבית. אני מאוד מקווה שזה ייעלם כמה שיותר מהר, למרות שאני סקפטית".

הרשמה לניוזלטר

-

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות