פנינת הטבע מחכה שיכירו בה. כשזה יקרה, ייתכן שכבר לא יהיה על מה להגן - סביבה ובעלי חיים - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

פנינת הטבע מחכה שיכירו בה. כשזה יקרה, ייתכן שכבר לא יהיה על מה להגן

לכתבה
פסולת בשמורת השיטה המלבינה, השבוע אילן אסייג

בשמורת השיטה המלבינה ליד רחובות ניתן למצוא עצים טרופיים ומגוון עשיר של צמחי בר. כולם מסכימים שיש להגן עליה אך ההליך הביורוקרטי נמתח, ובינתיים עברייני הפסולת עושים בה כרצונם

38תגובות

שמורת השיטה המלבינה היא פנינת טבע קטנה בשולי העיר רחובות. כל הזרועות הרלוונטיות ברשויות מסכימות שיש להגן עליה, אבל לא בטוח שיהיה בעתיד על מה לשמור במקום. בדומה לאתרי טבע נוספים באזור המרכז, השטח הקטן ממתין להכרה סופית במעמדו, ובינתיים הוא משמש כיעד לעברייני פסולת ורכבי שטח שעושים בו שמות.

שמורת השיטה המלבינה

עבור פעילי סביבה ותושבי רחובות רבים זהו אחד מאתרי הטיול האהובים באזור, ועל כן הם עוקבים אחר הנעשה בשמורה. "בחודשים האחרונים הולכת ומתגברת התופעה של השלכת פסולת במקום", מספר איגור ארמיאץ', חבר בקבוצת הפייסבוק "ארצות החמרה", שמטרתה לעודד שמירה על שטחי חמרה וכורכר כמו אלה שבהם נמצאת השמורה.

פסולת בשמורת השיטה המלבינה, השבוע. לפי הפעילים, תופעת השלכת הפסולת גוברת
אילן אסייג
פסולת וטבע בשמורת השיטה המלבינה, השבוע. ניתן למצוא בשמורה מגוון עשיר של צמחי בר
אילן אסייג
סימני צמיגים של כלי רכב בשמורת השיטה המלבינה, השבוע
אילן אסייג

"משליכים לשם פסולת בניין ופגרים", מוסיף ארמיאץ', "הביאו לשם בולדוזורים שפרצו דרכים וחפרו בקרקע כדי שיהיה אפשר להשליך עוד פסולת. החקלאים שומרים על השטחים מסביב ולכן נוח להשליך הכול בשמורה הקטנה הזאת והיא נראית זוועה". לדברי הפעיל הסביבתי, חלק מהשטח שבו היו צמחים מוגנים ונדירים נשרף והושלכה בו פסולת.

השמורה הקטנה משתרעת בסך הכל על פני 26 דונם, אך גם מרחב מסוג זה נדיר באזור המרכז, שבו פיתוח עירוני נוגס ללא הרף בשטחים הפתוחים. היא נקראת על שם עצי השיטה הטרופיים הנמצאים בה, וחרף גודלה ניתן למצוא בה מגוון עשיר של צמחי בר כמו שום תל אביב, מרסיה יפהפייה, נורית אסיה וסחלב קדוש. הרשויות הגדירו את השטח כשמורה בתוכניות מתאר אך טרם קידמו אותה לשלב ההכרזה שיעניק לה מעמד מוגן, וללא מעמד מוכרז, רשות הטבע והגנים לא יכולה להפעיל סמכויות אכיפה בשטח, דוגמת גידורו או הטלת קנסות על עברייני פסולת.

שמורת השיטה המלבינה, השבוע
אילן אסייג
שמורת השיטה המלבינה, השבוע. הרשויות טרם קידמו אותה לשלב ההכרזה שיעניק לה מעמד מוגן
אילן אסייג

בשל המצב העגום של השמורה פנה השבוע יואל חדידה ממפלגת הירוקים אל השר להגנת הסביבה זאב אלקין וביקש ממנו להכריז על שטח השמורה כתחום מוגן. בסמכות השר לנקוט צעדים מסוג זה במסגרת חוק גנים לאומיים ושמורות טבע, המאפשר לו להעניק הגנה לשטחים המיועדים להפוך לשמורות או גנים לאומיים גם בטרם הושלם הליך ההכרזה שלהם. החוק נועד להבטיח שפגיעה מתמשכת בשטח לא תהרוס אותו בטרם יושלם ההליך הביורוקרטי, וחדידה אומר שבמקרה הזה יש הצדקה ברורה לפעול. הוא מציין כי בין היתר יאפשר המהלך להטיל מגבלות על כניסת כלי רכב לשטח.

לדברי מתכננת מחוז מרכז ברשות הטבע והגנים, מירה אבנרי, ישנו קושי לקדם את תהליך ההכרזה בשמורת השיטה המלבינה משום שמדובר בקרקעות הנמצאות בין היתר בבעלות פרטית ויש לפצות את בעליהן. "אין לנו כל סמכות לפעול במקום פרט לביצוע פעולות ניקיון", היא אומרת. "אנחנו מנסים לאתר חלק מבעלי הקרקע כדי שיאפשרו לנו לפחות לגדר את השטח, והפקח שלנו בשיתוף התושבים פועל לשמירת ניקיון השטח".

שמורת השיטה המלבינה, השבוע
אילן אסייג
ציפורים בשמורת השיטה המלבינה, השבוע
אילן אסייג
שמורת השיטה המלבינה, השבוע
אילן אסייג

אבנרי ציינה ששמורת השיטה המלבינה אינה היחידה הנמצאת במצוקה בשל נסיבות דומות. תהליך ההכרזה טרם הסתיים גם בחלק מהגן הלאומי של גבעות הכורכר בנס ציונה, בגן הלאומי בחוף השרון ובשמורת הטבע ליד שפך נחל שורק. לשטחים אלו נגרם נזק כבד בשל השלכת פסולת וכניסת רכבי שטח, ובחלקם קיימת בעיה דומה של בעלות פרטית על הקרקע.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "הכרזה על תחום מוגן מתבצעת כאשר מדובר בשטח המיועד לגן לאומי או לשמורת טבע בתוכנית שהופקדה או אושרה לפי חוק התכנון והבנייה. למיטב ידיעת המשרד, השטח המדובר מקודם לייעוד שמורת טבע במוסדות התכנון, אך טרם הופקדה תוכנית בעניינו. לאחר שרשות הטבע והגנים תפקיד את התכנית, המשרד להגנת הסביבה יפעל לבחון את הכרזת השטח כתחום מוגן לצורך ההגנה על השיטה המלבינה - עוד קודם להכרזת השטח כשמורת טבע לפי חוק".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות