כך שיחת ווטסאפ בין שלושה אחים ואחות הפכה למחאת הדגלים השחורים - חינוך וחברה - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

כך שיחת ווטסאפ בין שלושה אחים ואחות הפכה למחאת הדגלים השחורים

לכתבה
האחים שורצמן בבית הוריהם בתמרת. "אנחנו במקרה דבק" רמי שלוש

לבני משפחת שורצמן אין כל ניסיון בפעילות חברתית, אך בשבועות האחרונים הם הרגישו שדוחקים אותם לקיר. כך הפכו קבוצת ווטסאפ, מקל של מטאטא וטייץ שחור למחאה הבולטת ביותר בעת האחרונה

250תגובות

בשעת בוקר מאוחרת השבוע, הבית עם הנוף הפסטורלי בתמרת שבעמק יזרעאל מרגיש כמו חמ"ל. הטלפונים לא מפסיקים לצלצל: הצעות לריאיונות, תיאומים לוגיסטיים הצעות לסיוע ועוד. בין לבין, קשה לרכז לרגע את שלושת האחים והאחות לבית שורצמן, יוזמי מחאת הדגלים השחורים, שהתכנסו בבית הוריהם למשך היום. המשימה הנוכחית: ארגון שיירה נוספת של כלי רכב לכנסת, מחאה לעת מצוא, על רקע המגבלות של עידן הקורונה. 

המחאה, כזכור, תפסה תאוצה בשבוע שעבר, אז עלתה שיירת מכוניות לירושלים במחאה על רמיסת הדמוקרטיה ושיתוק הכנסת. עשרה בני אדם נעצרו באירוע, אך יום לאחר מכן, המחאה הוסיפה להתפשט: מאות בני אדם הופיעו מול בתיהם של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, יו"ר כחול לבן בני גנץ, השר גלעד ארדן וח"כ גדעון סער. במקביל, בגליל העליון יצאה שיירת מכוניות עם דגלים שחורים ועברה בנסיעה איטית ביישובים. מחאות קטנות דומות הוסיפו להתעורר ברחבי הארץ. 

בבוקר זה, נראה שהאחים נבוכים ממעמד הריאיון. למעשה, הם מעידים כי הם מיעטו עד כה לקחת חלק במחאות לסוגיהן. הפעם האחרונה, לזכרונם, היתה איפשהו ב-2011. אולם, העקרונות שמנחים אותם כעת ברורים להם: בחירה של של יו"ר שמייצג את הרוב בכנסת, הקמת ועדות הכנסת ("זה סופר קריטי לפיקוח של הכנסת על הממשלה") ותיקון לחוק היסוד שיבטיח שאדם שמואשם בפלילים לא יוכל להיבחר. 

"הביקורת המוטחת בנו גורסת שזה פרסונלי", אומרת ד"ר שקמה ברסלר, האחות השניה. ברסלר, בת 39 ואם לחמש בנות, היא חוקרת בתחום הפיזיקה במכון ויצמן. היא מתגוררת עם משפחתה במושב בית שערים. "זה לא פרסונלי", היא מסבירה, "זה ערכי. עד שלא היה הגנב הראשון לא חוקק חוק נגד גניבות". 

שיירת מפגינים, בשבוע שעבר. "קבוצה אדירה של אנשים שמתגייסת"
אוהד צויגנברג

לצד ברסלר, האחים שורצמן חדורי המטרה הם איל הבכור, בן 43, איש הייטק ואב לשלוש בנות המתגורר בחיפה; ירדן, בן 35, מהנדס בתעשייה הביטחונית, ואב לשלושה מקיבוץ יפעת; ודקל, בן 31, איש הייטק ואב לילדה מתל אביב. כל אחד מהם, הם מספרים, הצביע למפלגות אחרות בכל מערכת בחירות.

"אני מכבד את זה שיש מיליונים שבחרו בראש ממשלה שמואשם בפלילים", מסביר ירדן. "לכן זה בעייתי להחיל את העקרונות האלה מיידית. אז אנחנו אומרים – מהכנסת הבאה". 

מחאה בימי קורונה

מה גורם לארבעה אנשים עם חיים די נורמליים, שבקושי פעילים ברשתות החברתיות, לצאת יום אחד מהבית ולהניע מחאה? "אהבה אמיתית למדינה, ציונות והבנה שהחיים היפים שלנו לא מובנים מאליהם", מסביר ירדן. אם לא נתעורר, בעוד שבוע-שבועיים הם לא יהיו".

ההבנה הזאת הובילה לשיחות בין האחים, בעיקר בקבוצת הווטסאפ המשפחתית ("האחים שורצמן", על שם המוסך שהיה שייך לסבא). אחד מהם חלק פוסט של אורי משגב, תסכולים עלו לפני השטח. בסופו של דבר הם החליטו לעשות מעשה: "לקחנו מקל של מטאטא, טייץ שחור של הבנות, עמדנו בכיכר רבין" אומר איל, "היתה תמונה מרשימה". את רוב האנשים שהצטרפו אליו, חלקם פעילי מחאה מוכרים, הוא כלל לא הכיר. 

"הביקורת המוטחת בנו גורסת שזה פרסונלי. זה ערכי. עד שלא היה הגנב הראשון לא חוקק חוק נגד גניבות"

שקמה ברסלר
רמי שלוש

"ביום ראשון בלילה ביבי סגר את בתי המשפט, זה מה ששבר אותנו טוטאלית", ממשיך איל. "לא ידענו מה לעשות. שקמה אמרה, 'נלך לעשות הפגנות בצמתים'. למחרת התעוררנו ועשינו שיחת ועידה. שקמה אמרה שהיא שמה דגל שחור על האוטו ונוסעת לכנסת. אמרנו, – טוב, אי אפשר להגיד לה לא, נבוא איתך", אמר איל.

ההמשך אופייני למחאה בעת המודרנית: פתיחת קבוצת ווטסאפ קטנה עם כמה חברים, הצטרפות המונים ופתיחת קבוצות רבות נוספות. בדרך היה גם פוסט ויראלי ששיתף אהוד ברק. ההתגייסות, הם מספרים, היתה מדהימה. "אנשים מתקשרים אלי ואומרים: 'אספנו עשרת אלפים שקלים, במה אפשר לעזור?'", אומר איל. 

ויש גם מכשולים אחרים, גם הם אופיינים לתקופה הנוכחית. דקל מספר שעד אתמול היה בכלל בבידוד בביתו שבתל אביב. "לא יכולתי לקחת חלק פיזית בחוץ", הוא אומר, "אבל יש עוד צדדים שעוזרים. היום המרחק הגיאוגרפי הוא לא פקטור. כולם אקטיביים מכל מקום - כולם יכולים להשפיע".

ובאמת, דווקא היבט זה עורר לא מעט ביקורת נגד המחאה, המתעוררת בימים שבהם הרשויות מתחננות בפני אזרחים להישאר בבתיהם ולהקפיד על ריחוק חברתי. "אנחנו מקפידים מאוד על כל ההוראות", אומר ירדן. "יש לנו אמא רופאה ויש לי אשה רופאה, אנחנו מכירים היטב את המצוקה של מערכת הבריאות, ואנחנו חס וחלילה לא מזלזלים. אנחנו שומרים על מרחק בהפגנות, מתמגנים, וגם אומרים במגפונים להקפיד". 

"ביום ראשון בלילה ביבי סגר את בתי המשפט, זה מה ששבר אותנו טוטאלית. שקמה אמרה 'נלך לעשות הפגנות בצמתים'. אי אפשר להגיד לה לא"

איל שורצמן
רמי שלוש

"הקורונה היא שעת חירום ודווקא בגלל זה צריך להיות עם עינים פקוחות ויד על הדופק", מוסיפה שקמה. 

"הכי בטוח להיכנס למקלט ולסגור את הדלת לתקופת הקורונה", אומר איל. "אבל השאלה היא  מה נראה כשנפתח את הדלת ונצא החוצה מהמקלט? אם מה שנראה זה דיקטטורה, אז כנראה שלהיכנס למקלט היה לא נכון".

הביקורת הזאת מצטרפת לטענות שעלו בימים האחרונים ולפיהן האחים מופעלים על ידי גורמים אחרים. "יש פתגם יהודי ידוע שאבא שלי אוהב: לא לכל שטות שמישהו אומר צריך להגיב", אומרת שקמה. "האמיתות הבסיסיות של הדמוקרטיה, מישהו חולק עליהן?", מוסיף ירדן. "אני לא מבין איך אפשר. למה צריך שמישהו ישלח מישהו מהרחוב כדי להילחם על הדברים הבסיסיים האלה".

אך גם לאחים שורצמן יש ביקורת, ולא רק על השלטון. הארבעה לא מסתירים את אכזבתם מהתקשורת, וחוששים שיש קשר ישיר בין התהליכים המתרחשים כעת בשלטון והחשיפה המעטה יחסית שלה זכתה המחאה. "אנחנו כאזרחים רואים ש-4,000 מכוניות שעלו לירושלים קיבלו שוט של חמש שניות", הם אומרים, "אנחנו מהעם רואים מה קורה ומודאגים".

"עד אתמול הייתי בכלל בבידוד לא יכולתי לקחת חלק פיזית, אבל היום המרחק הגיאוגרפי הוא לא פקטור. כולם אקטיביים מכל מקום - כולם יכולים להשפיע"

דקל שורצמן
רמי שלוש

אז הנה, השבוע הקימו ועדות בכנסת. אתם מרגישים שתרמתם?
"זה בכלל לא משנה, כל עוד זה קרה, לא משנה מה הסיבה", אומרת שקמה. 

"אנחנו לא מחפשים קרדיט", מוסיף ירדן. "זה שזה קרה זה מבורך, ומבחינתנו נמשיך לגרום לדברים אחרים לקרות".

"גדלנו במוסך"

על השולחן בפינת האוכל של ההורים מונח ספר הפלמ"ח. האחים מראים בגאווה את התמונה של סבם בפנים. "יש לנו במשפחה ספרדים שהגיעו לטבריה, דור 24 בארץ בערך, ויש משפחה שהגיעה ב-1870 מרוסיה, 12 אחים שהתיישבו בכל העמק", מספר איל. "ההורים היו תפרנים, לא היה כסף בכלל. סבא היה נהג משאית בקואופרטיב הנמל החדש, נולד בארץ. הסבא השני על מגרמניה והיה בעלים של מוסך".

"גדלנו במשאיות ובמוסך הזה. אתם מראיינים אותנו כי אנחנו פנים חדשות", מסכימה שקמה, "יש פה מאות אלפי אנשים מודאגים, מתוכם מאות שהיו פה קודם ושומרים על הגחלת של הדמוקרטיה. אנחנו מצדיעים להם, אנחנו מסתכלים קדימה, אבל אני מסתכלת קצת אחורה בבושה שלא קמנו קודם. זה אפילו לא הוגן שאנחנו מקבלים את הכתבה הזאת. תדגישי את זה, אנחנו לא מרימים פה איזה משהו לבד, יש פה קבוצה אדירה של אנשים שמתגייסת". 

"אני מכבד את זה שיש מיליונים שבחרו בראש ממשלה שמואשם בפלילים, לכן זה בעייתי להחיל את העקרונות האלה מיידית. אנחנו אומרים – מהכנסת הבאה"

ירדן שורצמן
רמי שלוש

"אנחנו לבד לא היינו מסוגלים לעשות שום דבר, מקסימום להיכנס לטנדר ולנסוע", מוסיף אייל. 

"אנחנו במקרה דבק", מסכם ירדן.

הרשמה לניוזלטר

התפרצות הקורונה - כל מה שחשוב לדעת כל יום אצלך במייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות