המשתתפים בטקס הקבורה של הכנסת אפילו לא טרחו להתאבל - בחירות 2019 - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

המשתתפים בטקס הקבורה של הכנסת אפילו לא טרחו להתאבל

לכתבה
חברי הכנסת ישראל אייכלר, אורי מקלב ויאיר לפיד בכנסת, אתמול. נשמרה מראית עין של שגרה אמיל סלמן

לפיד נגעל, טיבי התבדח והתיירים לא הבינו מדוע אי אפשר להקים קואליציה. כך נראה פרק בחייה של מדינה שמאז אפריל נעלמו עקבותיה

31תגובות

מסדרונות הכנסת מעוטרים ביצירות אומנות סמליות יותר או פחות המשוות לה מראה כמו מוזיאוני — פה מנורה מוזהבת, שם כדי חימר, כאן עבודות אבניים וכלי קרמיקה. באחד מהחדרים הקטנים בקומת הכניסה למשכן ניצב פרגוד כחול בודד, מהסוג שנשחק מרוב שימוש בשנה האחרונה. אולי נשכח כלאחר יד, ואולי הוצב שם בכוונת מכוון. גם הוא, בדרכו, מסמל פרק בחייה של מדינה שאי שם באפריל 2019 הלכה לבחירות ומאז נעלמו עקבותיה. יבוא יום ותצא מהפלונטר, ואת הקרטון הכחול יציבו במרכזה של אחת המבואות, בסמוך לפסיפס מהתקופה הביזנטית, כמיצג שמספר סיפור ללא מילים.

בשעת צהריים מאוחרת סיירו תלמידי בית ספר תיכון מצפון הארץ במבוך השיש המבריק של בית הנבחרים. שיא הביקור — מרפסת הצופה אל 120 כיסאות עור מיותמים. בלי להתכוון, הם זכו לתמונה מייצגת יותר מכל דיון סוער ורב משתתפים. בימינו, כשהכנסת נבחרת רק כדי להתפזר, הריק הוא המלא החדש. בסמוך אליהם חלפה קבוצת תיירים מארצות הברית, שקיבלו הזדמנות להתרשם מלוח הנוכחות האלקטרוני שמעדכן בזמן אמת מי מבין הנבחרים הטריח את עצמו למשכן. נכון לשעה 17:08, המספר הוא 97. אין ספק, חברי הכנסת אוהבים להתפזר. ״מה צריך לקרות כדי שבכל זאת תורכב קואליציה?״ שאל אחד מהתיירים את המדריכה. היא חייכה במבוכה.

אקוניס וסער בכנסת, אתמול
אמיל סלמן

אם תזמון הוא הכל בחיים, אז התלמידים והתיירים הללו מסודרים — את הכנסת ה–22 הם תפסו ממש ברגע האחרון, שעות ספורות לפני שתשמיד את עצמה ותפוזר באופן רשמי. היא עבורם פרח נדיר שנצפה ממש עם סיום העונה הפרלמנטרית, שתחילתה עם השבעת הכנסת ב–3 באוקטובר וסופה בחצות הלילה שבין ה-11 ל-12 בדצמבר. בחודש מארס תשוב ותפרח מחדש לזמן קצר, ומי שיהסס עלול להישאר עם תאוותו האזרחית בידו ולקרוא עליה רק בספרים. מהרו להירשם.

על אחד הקירות במליאה תלויות תמונות מחזור גדולות של הכנסות האחרונות. השובע מלתעד או אולי קצו של הקיר הובילו לעצירת המנהג אחרי הכנסת ה-19. עוד לא הספיקו להנציח את המהדורה ה-20, שבאופן פלאי החזיקה מעמד ארבע שנים כמעט מלאות, וספק אם יטריחו את בית הדפוס והמסגריה לטובת השתיים האחרונות, שהחזיקו מעמד הכי מעט שאפשר והן כהערת שוליים בדברי ימי המשכן. "חבל, היו שם כמה חברי כנסת שכבר לא פה והיו רוצים את התיעוד הזה", אמר היועץ הפרלמנטרי של אחד מחברי הכנסת שדווקא הצליח לשרוד את הקרוסלה הדמוקרטית.

טיבי בכנסת, אתמול. הציע בבדיחות הדעת לעגן את התאריכים של הבחירות הרביעיות בחוק
אמיל סלמן

"אני מתחייב/ת לשמור אמונים למדינת ישראל ולמלא באמונה את שליחותי בכנסת", נהוג לומר במעמד ההשבעה. אולי הגיע הזמן לקביעת נוסח מוסכם גם למעמד הפיזור שהפך רשמי לא פחות, נאמר "אני מתחייב/ת לחזור לכאן". אחמד טיבי הציע בבדיחות הדעת לעגן את התאריכים של הבחירות הרביעיות בחוק. גם הרעיון להתקין דלת מסתובבת בכניסה נשמע הגיוני.

אל מעמד ההשבעה החגיגי באוקטובר האחרון הגיעו חברי הכנסת בליווי בני משפחותיהם הנרגשים, ופרח פלסטיק בצבעי כחול ולבן שודך לחולצתם. אל טקס הפיזור, להבדיל, הגיעו בגפם, נעדרי הוד והדר.

גנץ בכנסת, אתמול
אמיל סלמן

לא היו כאן אמהות שהזילו דמעה מלראות את בנם חדל מלהיות חבר כנסת. את הסממנים החגיגיים של פתיחת המושב לא החליפו אמש סימני אבלות על קצו המתקרב, ומלבושם של חברי הכנסת עלה כי היום הזה הוא ככל הימים. עד שעבר החוק לפיזור בקריאה שלישית, אי שם לקראת חצות הלילה, נשמרה מראית עין של שגרה.

במליאות השונות התקיימו דיונים במגוון נושאים, החל מזיהום מוגבר בנחל אלכסנדר ועד לסכנת פיטורי אלפי עובדים בפריפריה, אולם בחדר ועדת הכנסת כבר עסקו בדברים החשובים להם באמת — הקפאת הלוואות והגדלת מימון המפלגות ב-63 מיליון שקלים.

יוליה מלינובסקי ויריב לוין בכנסת, אתמול
אמיל סלמן

טקס הקבורה של הכנסת ה-22 יצא לדרך קצת אחרי השעה 19:00, עם דבריו של אבי ניסנקורן בפתיחת ההצבעה על החוק בקריאה ראשונה. זה היה מסע הלוויה שקט שנערך באווירת סוף קורס מופגנת. כנראה שכמו כל דבר בחיים, גם בכל הקשור לפיזור הכנסת אין כמו הפעם הראשונה. ספק אם אפילו ניסנקורן, יו"ר הוועדה המסדרת הזמנית, הקשיב למה שהוא עצמו אמר. יתר הח״כים — לא יותר מ-20 בפתח נאומו ואף פחות מכך בסופו — מיסכו את הפרטים הטכניים בשיחות חולין, דוגמת זו המתמשכת בין יאיר לפיד לאורי מקלב מיהדות התורה.

כשניסנקורן סיים ניתנה זכות הדיבור לשורת חברי כנסת עם מגבלה של שלוש דקות. הם דיברו בלהט שלא הלם את המושבים הריקים, ורובם היו צריכים שיזכירו להם שבשלוש דקות נכנסות 180 שניות בלבד. לא כך לפיד. ״תרחיקו את הילדים מהטלוויזיה״, פתח יו״ר יש עתיד את דבריו הקצרים, ״יש בחירות והן הולכות להיות פסטיבל של גועל. מה שהיתה חגיגה דמוקרטית גדולה הופכת להיות בושה גדולה״. לא היה לו מה להוסיף, כי אולי נאמר כבר הכל.

שלוש שעות של דיבורים חסרי תכלית קדמו להצבעה שארכה שלוש שניות ספורות. התותחים הכבדים — בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן — לא הטריחו עצמם להצבעה. "בעד! בעד!" צעקה אחת מחברות הכנסת בזמן ההצבעה, כאילו שאם היתה קוראת "נגד! נגד!" היתה מוקמת ממשלה. ברוב של 92 קולות, ללא מתנגדים או נמנעים, עבר החוק בקריאה ראשונה והתהפך שעון החול של השעתיים האחרונות בחיי הכנסת ה-22. משם המשיכו כולם לוועדת הכנסת, שיותר משביקשה להתדיין על דבר מה מהותי, נדרשה להיצמד לפרוטוקול. חוקיות הפיזור של הכנסת היא כיום הדבר הוודאי ביותר במדינת ישראל, הריטואל האחרון שמקודש. ביציאה מהמליאה, למרגלות פסלו הקטן של דוד בן גוריון, כבר ניצבה קלפי.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות