דגלים, קורונה וצעקות: הקרב בין ימין לשמאל מול בית הנשיא כמעט נגמר במכות - בחירות 2020 - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

דגלים, קורונה וצעקות: הקרב בין ימין לשמאל מול בית הנשיא כמעט נגמר במכות

לכתבה
ירושלים, אתמול. מפגיני הימין צעקו: "בלפור שלנו ולא ניתן אותו" אמיל סלמן

זה מול זה התייצבו עשרות מפגינים והפריחו סיסמאות שלא יכלו לשמוע בגלל הרעש. פעיל ימין איחל למות אנשי השמאל ואחר הבהיר שממשלת שמאל היא סכנת חיים. מפגינת ימין קבעה: "גנבו לנו את הבחירות"

51תגובות

שתי הנשים שהתייצבו אתמול (שבת) מחוץ לבית הנשיא בירושלים יצאו מרכבן והוציאו מהמושב האחורי דגלים - של מדינת ישראל ושל מפלגת הליכוד. "אלו הנשקים שלנו", הסבירו הנשים שבאו להפגין לצד תומכי הליכוד וראש הממשלה בנימין נתניהו. מולן ומול חבריהן התייצבו מספר דומה של מפגינים מהתנועה לאיכות השלטון, שהקימה במקום אוהל מחאה.

מפגין ימין: "גנץ רוצה להקים ממשלה עם הערבים רק בשביל לפרק את הגוש, אבל לא ניתן לו, שילך להקים ממשלה עם הערבים"

הרחוב הירושלמי היה מנומנם, ושוטרים שנראו אדישים הוצבו במקום כדי להפריד בין הצדדים. שני המחנות עמדו זה מול זה משני צידי הכביש, ולאחר זמן קצר החלה ההרעשה. כמעט כל מפגין החזיק בידו מגפון או רמקול, וכולם צעקו סיסמאות מחרישות אוזניים שנבלעו והפכו לא ברורות ברעש הכולל. ברור היה שהצדדים אפילו לא מצליחים להבין מה נאמר מעבר לכביש, ואולי אפילו מה נאמר בצד שלהם. בדיוק כפי שקורה גם בחיים שמחוץ להפגנות.

ירושלים, אתמול. שני המחנות עמדו זה מול זה משני צדדיו של הכביש, ולאחר זמן קצר החלה ההרעשה
אמיל סלמן

תומכי נתניהו החלו את הערב כשהם מפנים את גבם למפגיני השמאל. "הם אוויר מבחינתנו", אמר אחד מאנשי הימין וקרא לחבריו שלא להישיר מבט לעבר יריביהם. זמן קצר לאחר מכן קרסה אסטרטגיית הפניית הגב. כחלופה, כמה ממפגיני הימין נופפו בשטרות מול אנשי התנועה לאיכות השלטון ושאלו, "כמה שילמו לכם כדי להגיע לפה?" במגפון צעקו אחרים: "בלפור שלנו ולא ניתן אותו". כאשר אחד מתומכי נתניהו עצר עם מכוניתו דווקא בצד של מפגיני השמאל ויצא ממנה, האווירה נעשית מתוחה, אבל השוטרים זינקו למקום והתערבו לפני שהתלקח ויכוח.

מפגינת שמאל: "אנחנו מנופפים בדגל ישראל בשביל להראות להם שהמדינה חשובה לנו לא פחות מלהם. אנחנו פטריוטים יותר מהם"

"הגענו מרחובות", סיפר אחד מתומכי נתניהו. "חצי מהמפגינים שלנו מגיעים מחוץ לעיר. כל מוצ"ש אנחנו עולים לבלפור. הירושלמים פחות יוצאים, כנראה הם עייפים". לדבריו, הסיבה העיקרית שבגללה ההפגנה מוקמה מול בית הנשיא אינה פוליטית אלא בריאותית. "היינו אמורים להפגין בעזריאלי בתל אביב", הסביר, "אבל בגלל הקורונה הוחלט לעלות לירושלים". המפגין הוסיף כי לתפיסתו ממשלת שמאל היא סכנת חיים. "אנחנו נשלם על זה בדם ופיגועים", אמר. "גנץ רוצה להקים ממשלה עם הערבים רק בשביל לפרק את הגוש, אבל לא ניתן לו, שילך להקים ממשלה עם הערבים". כשצוין בפניו שדווקא נתניהו סייע בצורות שונות לציבור הערבי, השיב: "הוא דאג לאזרחים שלהם וזה בסדר. אנחנו לא גזענים. אבל עם הנציגים שלהם אסור לשתף פעולה".

ירושלים, אתמול. מפגיני הימין שאלו: "כמה שילמו לכם בשביל לבוא לפה?"
אמיל סלמן

בסוף השבוע הותקף פעיל של התנועה לאיכות השלטון, והמשטרה עצרה חשוד במעשה. האלימות, לפחות זו המילולית, לא נעדרה גם בהפגנה אתמול. "בעזרת השם בהלוויות שלכם בקרוב", זעק אחד מתומכי נתניהו. כשנשאל אם הוא באמת מאחל מוות למפגיני השמאל השיב: "זה היה ברגע של כעס. זה אסור, אתה צודק". למרות הטון המפויס היו אתמול עוד כמה "רגעי כעס" דומים בהמשך ההפגנה.

מפגינת ימין: "יש לנו 63 מנדטים אבל ניל הנדל וועדת הבחירות גנבו לנו אותם"

כמו אנשי הליכוד, גם מפגיני התנועה הגיעו עם דגלי ישראל. "אנחנו לא יכולים לשבת יותר בשקט בבית", הסבירה מפגינה שהגיעה ממבשרת ציון. "אנחנו מנופפים בדגל ישראל בשביל להראות להם שהמדינה חשובה לנו לא פחות מלהם. אנחנו פטריוטים יותר מהם". היא סיפרה שעבדה בשירות המדינה במשך 35 שנה - "עבדתי בשביל הדגל הזה".

ירושלים, אתמול. פעילי הימין למדו דבר או שניים מראש הממשלה
אמיל סלמן

שני מפגינים צעירים מהתנועה חייכו בייאוש כשנשאלו אם יש פתרון לפלונטר הפוליטי. "הסוף לא נראה באופק", הם אמרו. "אנחנו בגלגל מסתובב ללא מטרה ונראה שזה לא יסתיים בקרוב". הם הכירו בכך שהרעש מהמגפונים לא באמת מאפשר לשמוע את הצד השני, אבל הוסיפו: "הדברים המעניינים מתרחשים בסוף ההפגנה בדרך כלל, כשנשארים מהצד שלהם כמה מפגינים בודדים. אז הם מגיעים אלינו למאהל, יושבים ומדברים, ואז נוצר שיח".

נראה כי מפגיני הימין למדו דבר או שניים מראש הממשלה, וכמעט כולם משדרים בשידור חי את ההפגנה בפייסבוק, תוך כדי נאומים חוצבי להבות ישירות לפיד של עוקביהם. חשיבות הרשתות החברתיות ניכרת גם בדבריה של אחת המפגינים, שהכריזה חגיגית: "גנבו לנו את הבחירות". לדבריה, "יש לנו 63 מנדטים אבל הנדל (יו"ר ועדת הבחירות, השופט ניל הנדל, א"ר) וועדת הבחירות גנבו לנו אותם". היא ציינה כי קראה על כך בפייסבוק ומבחינתה מדובר בתורה מסיני. "אתה יודע שגנץ הולך קבוע לפסיכיאטר ולוקח כדורים?" הוסיפה, "זה ידוע, גם רואים עליו".

מפגיני שמאל בירושלים, אתמול. אחת המפגינות: "אנחנו לא יכולים לשבת יותר בשקט בבית"
אמיל סלמן

היא דפדפה בטלפון שלה וסיפרה כי היא מתנדבת להפיץ את המידע החשוב הזה בעשרות קבוצות שהיא מנהלת בוואטסאפ, כי לא לכולם יש יכולת להבין את הכותרות בחדשות. איך יש לה זמן להתעסק עם זה? "אני לא עובדת כבר חצי שנה כי השמאל לקח לי את העבודה", אמרה, והתברר כי הוגשה נגדה תלונה במשטרה על שהיכתה מפגינת שמאל. "הם פתחו לי תיק ועכשיו אני לא יכולה לעבוד בגלל זה".

לאחר הצעקות, ההכרזות והצילומים, אנשי התנועה לאיכות השלטון החלו להתפזר. דווקא אז, בזמן שלפי שניים מאנשי התנועה לאיכות השלטון מתקיים בו דווקא שיח מכבד יותר, החל להתפתח עימות פיזי בין שני מפגינים. שוב, השוטרים נזעקו והפרידו בין הניצים. מן הצד, אחד מתומכי נתניהו ניסה להלהיב: "ככה צריך, להילחם! להילחם!"תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות