מנכ"ל משרד הבריאות: על עובדים לקבל אישור מראש כדי לשאת דברים בציבור

בנוהל שהפיץ משה בר סימן טוב, נכתב כי עובדים יצטרכו לקבל אישור מוועדה מיוחדת. מבדיקת "הארץ" עולה כי הוועדה מעולם לא הוקמה רשמית ולא ברורות מטרותיה. מקורות במשרד: מנגנון פיקוח הדוק בתירוץ של מניעת ניגודי עניינים

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ועידת הבריאות של דה-מרקר, בנובמבר. ההשתתפות בכנסים היא חלק מפעילות לשמירת הקשר של המשרד עם גורמים חיצוניים
ועידת הבריאות של דה-מרקר, בנובמבר. ההשתתפות בכנסים היא חלק מפעילות לשמירת הקשר של המשרד עם גורמים חיצונייםצילום: מוטי מילרוד
עידו אפרתי
עידו אפרתי

עובדי משרד הבריאות שמעוניינים לשאת דברי ברכה, להשתתף בפאנל, להציג מצגת מקצועית או לקיים הרצאה בכנס מקצועי - מחוייבים בקבלת אישור מראש. כך עולה מנוהל שהפיץ מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, בין כל עובדי המשרד. לפי הנוהל, על עובד שמעוניין לנאום צריך לבקש אישור מהוועדה להשתתפות בכנסים, שמעדכנת בכך גם את מנכ"ל המשרד. לטענת מקורות במשרד, מדובר במנגנון פיקוח הדוק על עובדיו בתירוץ של מניעת ניגודי עניינים ושמירת האינטרס הציבורי, בין היתר בשל העובדה שבכנסים הללו ניתנות חסויות על ידי גורמים מסחריים.

"עובדי המשרד הצפויים להשתתף בכנסים באופן פעיל, קרי: מתן הרצאה, הצגת עבודה, השתתפות בפאנל, ברכות, הנחיה או כל השתתפות פעילה אחרת נדרשים לקבל מראש אישור הוועדה להשתתפות בכנסים", כתב בר סימן טוב לעובדי המשרד. עוד מציין המנכ"ל בהודעה כי בראש הוועדה תעמוד עינב שימרון, סמנכ"לית הסברה ויחסים בינלאומיים של המשרד, שתיוועץ במחלקה המשפטית או בכל גורמים מקצועיים נוספים במידת הצורך. "בסיום התהליך, ההחלטה לעדכון המנכ"ל", קובע המנכ"ל עצמו.  

בר סימן טוב בכנס של דה מרקר, בנובמבר
בר סימן טוב בכנס של דה מרקר, בנובמברצילום: רמי שלוש

עובדים במשרד, כמו גם גורמים במערכת הרפואית, התרעמו על ההנחיה של בר סימן טוב, וטענו כי היא חסרת תקדים. "מדובר במנגנון צנזורה אנטי-דמוקרטי שאינו לגיטימי ומטרתו שליטה בתוכנים ובמסרים וסתימת פיות של עובדי המשרד", טען מקור במערכת הבריאות.  ואולם, הנוהל שהפיץ המנכ"ל יועד לעובדי המשרד בלבד ולא לעובדים ממשלתיים אחרים – כמו מנהלים ורופאים במוסדות בריאות ממשלתיים, דוגמת מנהלי בתי חולים. 

חיפוש אחר כתב המינוי של הוועדה, מסמך רשמי על הקמתה או הסבר על פעילותה, על הקריטריונים לאישור או התהליך שעוברות הבקשות  – לא העלה דבר. הסיבה לכך היא שהוועדה מעולם לא הוקמה באופן רשמי. לא ברור מי חבריה מעבר לשימרון, האם יש לה את מצבת כוח האדם הנדרשת לעבור על כל החומרים שיוגשו לה, ובעיקר - את מה היא נועדה לסנן.

עבודת משרד הבריאות נעה סביב מגוון נושאים בתפר שבין רפואה ורגולציה. בין העובדים רופאים ומנהלים בכירים בעלי רקע במקצועות הרפואה השונים, כמו גם מומחים בתחומים משיקים כמו רוקחות, משפט ורפואה, רפואה בקהילה, התמכרויות, ובריאות הציבור. העובדים משתתפים בכנסים מקצועיים, גם כאלה שאינם ביוזמת משרד הבריאות - כמו של איגודי רופאים, בתי חולים, קופות חולים, ומוסדות מחקר. ההשתתפות בכנסים, שהיא ללא תמורה, היא חלק משמירת הקשר של המשרד עם המערכת החיצונית, הובלה ועדכון לגבי שינויי מדיניות, או הצגת עמדות מקצועיות בתחומים שונים.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "במסגרת עבודות ועדה חסויות נחשפנו לאי-בהירות ביחס לנהלי ההשתפות בכנסים. לפיכך הוחלט לפרסם נוהל לעובדים המבהיר את הדרישה לבקש אישור השתתפות פעילה בכנסים על מנת להבטיח התנהלות תקינה. סמנכ"לית הסברה וקשרי חוץ מרכזת את הוועדה ודנה בבקשות יחד עם המחלקה המשפטית ואנשי מקצוע רלוונטיים בהתאם לבקשה. ככלל - אין איסור גורף להשתתף כדובר באירועים להם ניתנת חסות של גורמים מסחריים, וכל בקשה נבחנת באופן ענייני".

כתבות מומלצות

מליאת הכנסת

ביטול העמלה ברכישת כרטיסי קולנוע מתעכב - ועוד הצעות חוק שנדחו היום בכנסת

ג'וליה רוברסט וריצ'רד גיר בסרט "אשה יפה"

ג'וליה רוברטס: הסרט "אשה יפה" לא היה מופק כיום בהוליווד

איילת שקד בסרטון.

"שחור זה יפה" זה כל כך סיקסטיז. עכשיו, מתברר, פאשיזם זה סקסי

חתול עצל. את קורות החיים אפשר להגיש החל מ-2025

המשרה: בטלה מוחלטת לשארית חייך. המשכורת: 2,200 דולר לחודש

משה פייגלין, ב-2008

"תם השלב הציוני, הדלק אזל ממנו" | משה פייגלין, גרסת 1995

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ