סיפורה של האשה העשירה באפריקה היווה השראה לרבים. כעת מתגלה האמת מאחוריו - אפריקה - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

סיפורה של האשה העשירה באפריקה היווה השראה לרבים. כעת מתגלה האמת מאחוריו

לכתבה
איזבל דוש סנטוש בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס בלונדון, החודש Toby Melville/רויטרס

מאות אלפי מסמכים שהגיעו לידי ארגון העיתונאים החוקרים הבינ"ל (ICIJ) חושפים כי במשך 20 שנה צברה איזבל דוש סנטוש, בתו של נשיא אנגולה לשעבר, הון עצום באמצעות עסקאות מושחתות וסיוע מאביה ■ בכך, נטען בתחקיר, היא הפכה מדינה עשירה בנפט ויהלומים לאחת העניות בעולם

127תגובות

היא טוותה סיפור שהעולם רצה לשמוע: מיליארדרית שהצליחה בכוחות עצמה בעולם העסקים הנשלט בידי גברים, במדינה אפריקאית שסועת מלחמות ומוכת רעב. איזבל דוש סנטוש, מנכ"לית חברת הנפט הממשלתית העצומה של אנגולה, "קבוצת סונאנגול", התרועעה עד לפני כמה שנים עם כוכבים הוליוודיים, וכבשה את לבם של אילי נפט ביוסטון בסיפורים על עבודה קשה ועל הישגיה.

בנאום שנשאה בבית הספר לעסקים של לונדון ב-2017, אמרה המנכ"לית לאולם גדוש מאזינים שמנהיגים צריכים להיבחר על סמך כישוריהם. "אני מנהלת חברות זה תקופה ארוכה. הקמתי חברות קטנות מאפס מבלי לדלג על אף שלב בדרך לחברה מצליחה", אמרה.

מה שלא הזכירה היא העובדה שהוצנחה לתפקיד הבכיר בסונאנגול על ידי אביה ז'וזה אדוארדו דוש סנטוש, שליטה הכל-יכול של אנגולה במשך שנים רבות. היא לא סיפרה כיצד אביה העניק לחברות שבבעלותה מכרזים ציבוריים, הטבות מס, רישיונות להפעלת רשתות תקשורת וזכויות לכריית יהלומים. בשעה שנאמה בפני קהל היזמים לעתיד, סללה את הדרך לאחד המיזמים חסרי הבושה בקריירה שלה, עסקה המבוססת על מידע פנימי להעברת עשרות מיליוני דולרים ממונופול הנפט הממשלתי לחברת קש שהפעיל שותף שלה בדובאי.

דוש סנטוס

מאות אלפי מסמכים חשפו בעיה עולמית של שליטים חמדנים

לואנדה ליקס, תחקיר שערך הקונסורציום הבינלאומי של עיתונאים חוקרים (ICIJ) בשיתוף עם 36 גופי תקשורת, חושף כיצד הפכה דוש סנטוש לאשה העשירה ביותר באפריקה באמצעות עסקאות מושחתות שביצעה לאורך 20 שנה. בכך, הפכה את אנגולה העשירה בנפט ויהלומים לאחת המדינות העניות בעולם.

תחקיר לואנדה ליקס, שמתבסס על יותר מ–715 אלף מסמכים ועל שלל ראיונות, מציג מקרה לדוגמה של בעיה עולמית הולכת ורווחת: שליטים גזלנים — קלפטוקרטים — שמעבירים כספים שהושגו במרמה למקלטי מס מחוץ למדינה, לעתים קרובות בסיוע חברות מערביות. הכסף המופקד משמש לרכישת נדל"ן, חברות ונכסים או פשוט טמון בחשבונות, הרחק מרשויות מס וחקירות פליליות.

"העברת כסף מלוכלך באמצעות חברות קש למערכת הכלכלית הבינלאומית, הלבנתו, מיחזורו וניצולו לצבירת כוח פוליטי היא תופעה שהולכת ומתפשטת", אומר לארי דיימונד, עמית בכיר במכון הובר באוניברסיטת סטנפורד. לדבריו, היא תורמת לסכנה הנשקפת מאלימות פוליטית ומהפרת זכויות אדם.

על פי דירוג ארגון "שקיפות בינלאומית", אנגולה היא אחת המדינות המושחתות בעולם

שחיתות שלטונית מחבלת בכלכלות, שוחקת את האמון בדמוקרטיה ומעלימה כספים שהיו יכולים לשמש לבניית בתי חולים ובתי ספר ולסלילת כבישים. על פי דירוג ארגון "שקיפות בינלאומית", אנגולה היא אחת המדינות המושחתות בעולם. תוחלת החיים במדינה עומדת על 60 שנה בלבד. כ-5% מהתינוקות באנגולה מתים בשנה הראשונה לחייהם.

ארמונות מגורים בליסבון ובמונקו

המסמכים הרבים שהודלפו כוללים תיאורים של ארמונות מגורים בליסבון ובמונקו, ותיעוד של חופשה שבה נעשה שימוש במטוס סילון פרטי ובסירת מרוץ. ICIJ גילה שדוש סנטוש, בעלה ומתווכים שפעלו בשירותם בנו אימפריה עסקית של יותר מ–400 חברות וחברות בנות ב–41 מדינות, ובהן לא פחות מ–94 מקלטי מס דוגמת מלטה, מאוריציוס והונג קונג.

דוש סנטוש עם בעלה סינדיקה דוקולו בתערוכת אמנות בפורטו, ב-2015. אימפריה עסקית של יותר מ–400 חברות
Paulo Duarte/אי־פי

בעשור האחרון הזמינה ממשלת אנגולה מהחברות הללו ייעוץ, העניקה להן הלוואות, חתמה איתן על חוזים לביצוע עבודות ציבוריות והנפיקה להן רישיונות ששוויים מיליארדי דולרים. באמצעות חברות הקש שלהם השקיעו דוש סנטוש ובעלה בנדל"ן ובמיזמי אנרגיה ותקשורת, וחמקו מפיקוח ומתשלום מסים. המסמכים מעידים על האופן שבו עסקים הקשורים לזוג מנווטים שכר ייעוץ, הלוואות וחוזים לחברות הקש שבשליטתם באיי הבתולה הבריטיים, בהולנד ובמלטה.

באחד המקרים שהתגלו על ידי ICIJ פונו אלפי משפחות מבתיהם שבלואנדה, בירת אנגולה, כדי לפנות מקום למיזם פיתוח שחברה של דוש סנטוש היתה מעורבת בו. בנוסף לכך רכשו חלקים גדולים ממניות של בנקים שונים, מה שאפשר להם לממן את האימפריה שהקימו בשעה שמוסדות פיננסיים אחרים נרתעו בגלל קשריה של דוש סנטוש לשלטון באנגולה.

המוניטין השלילי של המשפחה לא הרתיע רואי חשבון ויועצים ידועים, שהמשיכו להעניק שירותים לחברות הקשורות לדוש סנטוש. חברות גדולות וגופים הפועלים בתמיכה ממשלתית בסין ובהולנד המשיכו בפעילות משותפת עם החברות הפרטיות של המשפחה.

בכירים בממשלת אנגולה מסרו ל–ICIJ שהם חוקרים בימים אלה גניבה של מאות מיליוני דולרים מחברות הנפט וסחר היהלומים הממשלתיות בידי דוש סנטוש ושותפיה. הסכום כולל העברה של 38 מיליון דולר מסונאנגול לחשבון בנק בדובאי בנובמבר 2017, שבוצעה שעות ספורות אחרי שנשיא אנגולה החדש פיטר אותה מתפקידה כראש חברת הנפט הממשלתית. הבכירים בלואנדה הוסיפו וציינו שחוזים ציבוריים שהעניק הממשל בראשות אביה לחברות בבעלותה נופחו ביותר ממיליארד דולר.

בדצמבר, שבועיים מהיום שבו ארגון ICIJ פנה לממשלת אנגולה בנוגע לפעילות העסקית של דוש סנטוש, הקפיא בית משפט באנגולה את נכסיה העיקריים, ובהם בנקים, חברת תקשורת ומבשלת בירה. הממשלה מנסה להחזיר לרשותה 1.1 מיליארד דולר שחייבים לה דוש סנטוש, בעלה ושותף קרוב שלהם.

באחד המקרים שהתגלו על ידי ICIJ פונו אלפי משפחות מבתיהם שבלואנדה, בירת אנגולה, כדי לפנות מקום למיזם פיתוח שחברה של דוש סנטוש היתה מעורבת בו

"הממשלה מנהלת ציד מכשפות נגד משפחתי"

בתגובה, המשתרעת על פני עשרה עמודים, כתבה חברת הנפט הממשלתית שדוש סנטוש לא השתמשה בגופים מחוץ למדינה כאמצעי לחמוק מתשלום מסים ושחברות השייכות לה לא פינו אנשים מבתיהם. דוש סנטוש ובעלי חברת הייעוץ בדובאי מסרו שהסכומים שהועברו לדובאי היו תשלומים עבור שירותים לגיטימיים שהחברה סיפקה לחברת הנפט של אנגולה.

הרשויות באנגולה הודיעו שרק איזבל דוש סנטוש, בעלה וסילבה חשודים בפלילים
Paulo Duarte/אי־פי

בראיונות שהעניקה באחרונה אמרה דוש סנטוש, שהונה נאמד בכשני מיליארד דולר, שהממשלה מנהלת "ציד מכשפות" נגד משפחתה. היא הכחישה שחוזים ממשלתיים הופנו לחברות בבעלותה, וכי זכתה ביחס מועדף מצד הממשלה בשנים שבהן אביה כיהן כנשיא אנגולה. זמן קצר אחרי שנכסיה הוקפאו כתבה מסר מרגיע בטוויטר לתומכיה ועובדיה. היא גינתה את מהלכי הממשלה ואמרה שהם ננקטו מסיבות פוליטיות.

"זו רדיפה פוליטית", אמרה דוש סנטוש בראיון שהעניקה בשבוע שעבר ל-BBC. "האחזקות שלי מקורן בפעילות עסקית ולא בחוזים או חוזים ציבוריים, ולא הועברו אליהן כספי ציבור". בעלה דוקולו אמר לתחנת הרדיו הצרפתית RFI שממשלת אנגולה נטפלה אליו ואל אשתו ללא סיבה מוצדקת. "הם רוצים להאשים אותנו באחריות לשחיתות ולפשיטות רגל באנגולה", אמר, "אנחנו משלמים מסים באירופה ומשלמים מסים יותר מכל אחד אחר באנגולה. עבדנו והשקענו רבות במדינה, יותר מרבים אחרים". אביה של דוש סנטוש, נשיא אנגולה לשעבר ז'וזה אדוארדו, לא הגיב לבקשת תגובה מצד ICIJ.

"המהנדסת"

איזבל דוש סנטוש בת ה–46 נולדה בעיר באקו שבאזרבייג'אן, שם נפגשו הוריה כסטודנטים באוניברסיטה הממלכתית. אמה הרוסייה של דוש סנטוש, טטיאנה קוקנובה, היתה סטודנטית לגאולוגיה. אביה, שהפך בהמשך לנשיא אנגולה, היה לוחם גרילה גולה, ממנהיגי התנועה העממית לשחרור אנגולה (MPLA).

בשנת 1975 הפכה המושבה הפורטוגזית לאחת האחרונות באפריקה שזכו לעצמאות. ז'וזה אדוארדו דוש סנטוש חזר למולדתו עם אשתו ובתו התינוקת. קוקנובה מצאה עבודה בסונאנגול, חברת הנפט החדשה והמתפתחת.

ז'וזה אדוארדו התקדם במהירות בשורות ה-MPLA, ששלט באותה תקופה באנגולה. אחרי מותו של נשיא אנגולה הראשון, אגושטיניו נטו, ב-1979, התקדם לוחם הגרילה לשעבר במהירות למוקד הכוח. על רקע מלחמת האזרחים האלימה שפילגה את המדינה ביסס אדוארדו את שלטונו תוך מינוי בעלי ברית לתפקידי מפתח. הוא צבר כוח שאפשר לו שלטון כמעט ללא מעצורים. בין היתר שלט בסונאנגול.

חברת הנפט הממשלתית הפכה לאחד מעמודי התווך של השלטון ושל כלכלת אנגולה, והיתה אחראית ל–90% מהכנסות המדינה מייצוא. הנפט מימן הכל — כבישים, גשרים, ייבוא מזון וגם את הצבא.

נשיא אנגולה ז'וזה אדוארדו דוש סנטוש ב-2012. העניק לחברות שבבעלות בתו מכרזים ציבוריים והטבות מס
SIPHIWE SIBEKO/רויטרס

נישואין של אדוארדו לקוקנובה לא האריכו ימים. בשנת 1978 נולד לו בן מחוץ לנישואין, ז'וזה פילמנו. שנה לאחר מכן עקרה קוקנובה עם בתה ללונדון. איזבל למדה בתיכון יוקרתי ולאחר מכן בקינגס קולג' שבלונדון, שם סיימה תואר בהנדסה. שנים לאחר מכן נהגו מנהלי ההשקעות שלה לכנות אותה "המהנדסת".

בשנת 1992 הכניס הנשיא דוש סנטוש שינוי בחוקה האנגולית, ולפיו לא ניתן להגיש כתבי אישום נגד הנשיא בגין פעולות שביצע במסגרת תפקידו "חוץ משוחד או בגידה במולדת". הניסוח החדש אפשר לו להעניק נכסי ציבור למשפחתו לידידיו. לדברי סלוודור פרירה, עורך דין מוביל לענייני זכויות אדם מלואנדה, דוש סנטוש התייחס לאנגולה כאל "החווה הפרטית שלו". בתו הבכורה נמנתה עם הנהנים העיקריים ממנעמי שלטונו של הנשיא.

בשנת 1999 הקים דוש סנטוש את חברת  Angola Selling Corp, והעניק לה רישיון בלעדי לשווק את יהלומי אנגולה, ענף הכלכלה העיקרי השני של אנגולה. הוא העניק לחברה נפרדת — שהיתה בשליטתה של דוש סנטוש ושל אמה — 24.5% ממניותיה של Angola Selling Corp.

כעבור שנה העניקה ממשלתו של דוש סנטוש רישיון להפעלת רשת תקשורת, שרווח גדול לצדה, ליוניטל, חברת טלפונים ניידים ואחת הראשונות במדינה. איזבל דוש סנטוש הייתה אחת מבעליה וממייסדיה. "ההצעה שלנו הייתה אחת האמיצות והנמרצות ביותר", אמרה.

לואנדה, בירת אנגולה, ב-2015. שכונת מגורים שלמה פונתה מתושביה בכוח עבור הקמת מיזם של דוש סנטוש
Stringer ./רויטרס

"הגנרל"

בדצמבר 2002 מילאו מאות מוזמנים קתדרלה מהמאה ה–17 בלואנדה לטקס החתונה של איזבל, אז בת 29, לסינדיקה דוקולו, בן 30, איש עסקים עשיר ואספן אמנות יליד קונגו. דוקולו, שחובב מכוניות פורשה, כדורסל אמריקאי ואמנות אפריקאית, היה לשותף עסקי מרכזי של אשתו וגם מגינה הגדול. היא "גנרל בשדה הקרב", אמר בריאיון שהעניק ב–2017.

כבר בשנות ה-30 לחייה היו בבעלותה של דוש סנטוס דירות פאר בלונדון ובליסבון בשווי מיליונים. דוש סנטוש אוהבת דברים שמקורם במערב: תערוכות במיאמי, בגדים ואביזרים של דולצ'ה וגבאנה וסופי שבוע בפריז. והיא נותרה קרובה לאביה. במפגשים משפחתיים השניים היו שולפים גיטרות ומנגנים ביחד. כעבור שנים, בריאיון לטלוויזיה, היא אמרה שכבר מיומה הראשון בבית הספר, כשאביה החזיק את ידיה, הוא היה לה "מקור השראה גדול".

אביה פתח עבורה דלתות למערכת היחסים העסקית החשובה ביותר עבורה: המיליארדר הפורטוגלי אמריקו אמורים. אמורים החל את דרכו בעסקי השעם של משפחתו לפני שעבר לעסקי אנרגיה, נדל"ן ובנקאות.

שגשוג עסקי הנפט יצר ביקוש למוסדות פיננסים חדשים, על כן, אמורים ובת הנשיא הקימו שותפות להקמת בנקו ביק ב–2005. כיום זהו אחד הבנקים הגדולים באנגולה, עם נכסים בסך 4.2 מיליארד דולר. זוג השותפים פנה משם לעסקי המלט, נדל"ן ואנרגיה.

ב–2005 סגרו אמורים וסונאנגול עסקה שתאפשר להם בהמשך לרכוש חלק גדול בחברת אנרגיה במחיר מציאה. זו הייתה העסקה הבינלאומית הגדולה הראשונה שלהם. המיליארדר הפורטוגלי וסונאנגול הקימו את חברת ההשקעות "אמורים אנרג'יה", שקנתה שליש מ"גאלפ אנרג'יה", חברת האנרגיה המצליחה של פורטוגל.

הרעיון לעסקה בא מאיזבל דוש סנטוש, סיפר בעלה לתחנת הרדיו הצרפתית RFI. "המטרה היתה לעבוד עם כל השרשרת (של אספקת הנפט), החל מההפקה ועד המשאבות, כולל בתי הזיקוק", אמר דוקולו. "לסונאנגול לא היו הקשרים וגם לא הכישורים לארגן תוכנית עסקית שאפתנית כל כך". המיזם המשותף אמורים-סונאנגול מינה את דוקולו לדירקטוריון החברה. לדוש סנטוש הייתה "השפעה משמעותית" על החברה, לפי דוח מסווג על אחזקותיה, שהוכן על ידי יועציה הפיננסיים.

וילונות בשווי 50 אלף דולר 

עושרה של דוש סנטוש גדל. יועציה חיפשו דרכים להגן עליו. אימפריית העסקים שלה התרחבה, וב–2009 היא כללה אינטרסים בבנקים ובחברות תקשורת בפורטוגל, שהעניקו לה מיליוני דולרים בדיווידנדים.

דוש סנטוש שיפצה את הפנטהאוז-דופלקס שלה בליסבון. חשבוניות ש–ICIJ בדק הראו שהיא הוציאה 50 אלף דולר על וילונות, 9,200 דולר על כורסאות וכמעט 7,500 דולר על ציוד חדר כושר שנקנה בהרודס. כעבור שש שנים היא קנתה דירה שנייה באחת משתי הקומות של הפנטהאוז תמורת 2.3 מיליון דולר — ברישומי הטאבו המקומי לא מצוין אם שתי היחידות חוברו לכדי דירה אחת.

בעשור שלאחר מכן הקים הצוות של דוש סנטוש חברות קש במקלטי מס רבים, אך עד מהרה נמצא מקום מועדף: מלטה. המדינה הזעירה בים התיכון מסובכת כיום במשבר פוליטי בגלל התנקשות בחייה של עיתונאית חוקרת שנהרגה ממטען שהוצמד למכוניתה.

מלטה ידועה לשמצה בגין האכיפה הרופפת של חוקים נגד הלבנת כספים. לעתים נדירות בעלי התפקידים באי שואלים שאלות על מקור ההפקדות של הכסף הזר וגם אינם בודקים טענות על שחיתות או הזרמת כספים לא חוקיים, כך על פי דוח שפרסמה באחרונה קרן המטבע הבינלאומית.

מלטה, אחד ממקלטי המס של משפחת דוש סנטוש
AP

עם המסמכים של לואנדה ליקס נמנה מדריך בן 16 עמודים על יתרונות המס במלטה, שכתבו עורכי דינה של דוש סנטוש ב–PLMJ. המצגת מ–2015 הסבירה איך צירוף חברה במלטה מאפשר ללקוח לפתוח עסק ולקבל דיווידנדים, ריבית ותמלוגים בלא צורך לנכות מסים. בריאיון ל–RFI אמר דוקולו שהשימוש במקלטי מס היה הכרח עסקי.

האימפריה של חברות קש של בני הזוג גדל בהתמדה. במארס 2013 הם הקימו או השקיעו ב–94 חברות לפחות ב–19 מדינות. שליש מהן היו חברות קש.

בשנת 1992 הכניס הנשיא דוש סנטוש שינוי בחוקה האנגולית, ולפיו לא ניתן להגיש כתבי אישום נגד הנשיא בגין פעולות שביצע במסגרת תפקידו "חוץ משוחד או בגידה במולדת". הניסוח החדש אפשר לו להעניק נכסי ציבור למשפחתו לידידיו

האפריקאית היחידה ברשימת המיליארדרים של פורבס

באותו חודש נכנסה איזבל דוש סנטוש לרשימת המיליארדרים של פורבס. היא היתה הצעירה ביותר מבין האפריקאים המופיעים ברשימה זו וגם האשה האפריקאית היחידה. כשמלאו לה 40 כבר הייתה בעלת מניות עיקרית בחברות תקשורת, בנקים, חברות אנרגיה, קמעונאות ועוד.

היא היתה הבעלים של 25% מיוניטל, חברת הטלפונים הניידים שנהפכה למכונת מזומנים. מ–2006 עד 2015 שילמה החברה יותר מחמישה מיליארד דולר דיווידנדים לבעלי המניות שלה. היא היתה מעורבת בשני בנקים בפורטוגל, בנקו ביק ובנקו BPI, בקבוצת התקשורת זון מולטימדיה וחברת הבת זאפ — טלוויזיה בלוויין.

דוש סנטוש שלטה גם בנובה סימנגולה, יצרנית המלט הגדולה במדינה. היא השיקה את רשת המרכולים קנדנדו, ואת חברת משקאות סודיבה, שמפיצה את הבירה לואנדינה מתוצרת אנגולה.

דוש סנטוש הייתה לכוח כלכלי מוביל באנגולה. החברות שלה העסיקו אלפים. עד מהרה, קונים בלואנדה נשאו שקיות הנושאות את השם קנדנדו, צפו בזאפ TV ולגמו לואנדינה. חנויות יוניטל בצבען הכתום נראו בכל מקום. היא הציגה עצמה כאדם שפועל למען הציבור והאשה שהצליחה בכוחות עצמה.

ב–2013, זמן קצר לאחר שנכנסה לרשימת המיליארדרים של פורבס, סיפרה דוש סנטוס לפייננשל טיימס שרוח היזמות שלה התגלתה כבר בהיותה בת שש, כשפתחה את העסק הראשון שלה: היא מכרה ביצים כדי לממן את אהבתה לצמר גפן מתוק.

"אני אדם שמתעורר מוקדם מאוד בבוקר, נועל מגפיים ויוצא לשדה", אמרה דוש סנטוש ל–BBC. "אני בונה דברים, אם צריך. אם אני צריכה לסחוב ארגזים עם העובדים שלי, אני אסחב, אם צריך לשים מוצרים על המדפים, אני אשים מוצרים במדפים של המרכולים שלי".

בנייה על החול הלבן

במשך שנים צברה דוש סנטוש בניינים ונכסים אחרים בלואנדה, עיר מגוריה, ושם עבדה על המיזם הגדול הבא שלה: מיזם לחידוש עירוני עצום ממדים. בראיונות שהעניקה מאוחר יותר אמרה שהיא כבר לא מזהה את עיר ילדותה וברצונה לשפר אותה. מלחמת האזרחים במדינה אילצה מיליוני בני אדם להימלט מהכפרים זרועי המוקשים אל הערים. שכונות עוני קמו בכל מקום. דוש סנטוש אמרה שהיא רוצה שלואנדה תהיה עיר של שדרות רחבות, מרחבים ירוקים פתוחים וקו חוף שלאורכו ניצבים מגדלי דירות. "אנחנו רוצים לראות שתושבי הערים באפריקה יעברו מפחונים לבתים", אמרה. כדי לבנות מחדש את העיר נדרש סיוע חיצוני.

בתחילת 2013 החלו נציגים מחברת הנדל"ן והבנייה Urbinveste לקיים פגישות עם בכירים של הענקית ההולנדית Van Oord Dredging & Marine Contractors BV. השותפים ההולנדים והאנגולים דנו בעבודות חפירה ובנייה שיכללו איים מלאכותיים, חוף ים חדש, נמל דיג וכביש חוף. מאוחר יותר אמרה דוש סנטוש שעבור ביצוע התוכנית יש צורך ב"עבודות חפירה ואחזור קרקע הדורשים מומחיות מיוחדת" וש"לא יהיה כל צורך לפנות או להעביר תושבים או קהילות ממקומם". העלות הכוללת של הפרויקט עמדה על 1.3 מיליארד דולר.

מפות שהגיעו לידי תחקירני לואנדה ליקס מראות שתוכנית הפיתוח נבנתה על שכונת דייגים תוססת בת חמישים שנה ועל כמה מהחופים היפים ביותר בלואנדה. בשכונה, ששמה היה אריאה ברנקה ("חול לבן"), גרו כ–3,000 משפחות. ב–10 במאי 2013 התוכנית הוצגה לפני נשיא אנגולה עצמו, לפי דיווח של סוכנות הפיתוח המקומית. עד 2009 הציגו יזמים שונים תוכניות פיתוח אחרות לאזור.

הקונסורציום שבראשו החברה של דוש סנטוש קיבל אישור לצאת לדרך. ביום שבת אחד ביוני 2013, עם עלות השחר, הגיעו לאריאה ברנקה חיילים, שוטרים וחברים במשמר הנשיא. התושבים פונו מהמקום, ודחפורים הרסו את הבתים, זאת על פי תלונות ומכתבים שאספה עמותת SOS Habitat היושבת בלואנדה. מהשכונה לא נותר זכר.

"לא ידענו כלום, לא קיבלנו התראות, לא הודעות, לא שום דבר", נזכרת טליתה מיגל, מורה בת 41 שהתראיינה ל–Trouw, השותפה ההולנדית של ICIJ. "זה נראה כמו אזור אסון". "כמו שדה קרב לאחר מלחמת גוג ומגוג".

חברות ובכירים שעשו עסקים עם דוש סנטוש סירבו לומר דבר על קשריהם עמה. לאחר שקיבלו שאלות מפורטות מ–ICIJ ומ–BBC, חברת ראיית החשבון הענקית PwC אמרה שבכוונתה לשים קץ לקשרים עם העסקים של משפחת דוש סנטוש. הרשויות באנגולה הודיעו שרק איזבל דוש סנטוש, בעלה וסילבה חשודים בפלילים.

מחויבת לאנגולה, גרה בלונדון

איזבל דוש סנטוש חוזרת ואומרת שכל הכסף שעשתה בזמן שלטונו של אביה מקורו רק מ"סיכונים שנטלה ועבודה קשה". היא טוענת שממשלתו של הנשיא ז'ואאו לורנסו מחפשת לחבל ב"מורשתו של הנשיא דוש סנטוס ובהישגיו". "יש התקפה מאורגנת על ידי הממשלה הנוכחית שמניעיה פוליטיים לגמרי", היא אמרה בראיון ל–BBC.

משפחת דוש סנטוש אמרה שכבר אינה מרגישה בבית באנגולה. ז'וזה אדוארדו דוש סנטוש גר מאחורי חומות במתחם שמור ומסוגר בשכונה אמידה בברצלונה. איזבל חזרה ללונדון, שם לומדים ילדיה.

דוש סנטוש אומרת שאינה יכולה לחזור לאנגולה משום שהיא חוששת לביטחונה, אך הוסיפה שהיא עדיין מחויבת למדינה. בראיונות היא הדגישה שהחברות שלה נמנות עם משלמי המסים הגדולים במדינה ושהן מעסיקות אלפי בני אדם. היא אמרה לרשת בלומברג שהיא חוששת שהקפאת נכסיה באנגולה עלולה להרוס את החברות שלה.

לפני המאבקים המשפטיים שהחלה לנהל לאחרונה, דוש סנטוש נסעה הלוך ושוב בין ליסבון ללונדון, וגם השתתפה בוועידות בניו יורק, רוסיה וסין. החודש היא היתה אמורה להשתתף במפגש של האליטה העולמית — הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס שבשווייץ – ביחד עם חברת הטלפונים הניידים יוניטל. אלא בשבוע האחרון הודיע הפורום שדוש סנטוש לא תשתתף בכנס הגדול.

התחקיר של ארגון העיתונאים החוקרים הבינלאומי (ICIJ) על איזבל דוש סנטוש מתפרסם בכלי תקשורת רבים בעולם, בהם "הארץ"תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות