האוונגליסטים בארה"ב סומכים על טראמפ, אך צופים בדאגה בתוכנית השלום המתגבשת - אמריקה - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

האוונגליסטים בארה"ב סומכים על טראמפ, אך צופים בדאגה בתוכנית השלום המתגבשת

לכתבה
נתניהו וטראמפ בישראל, ב-2017. עבור רבים מהאוונגליסטים, מדיניות הנשיא בנוגע לישראל הוכיחה שהתמיכה בו היתה מוצדקת קובי גדעון / לע"מ

הצהרות טראמפ על כך שהתוכנית תדרוש "צעדים קשים משני הצדדים" מציגות דילמה עבור עשרות מיליוני האוונגליסטים התומכים בו. בקהילה מביעים בינתיים ביטחון במדיניותו הפרו-ישראלית של הנשיא, אבל גם משרטטים את הקווים האדומים שעלולים לבשר רעות לכוונותיו לזכות בכהונה שנייה

26תגובות

שנת 2018 היתה רצופת הצלחות עבור הנוצרים האוונגליסטים בארה"ב, שידועים בתמיכתם המובהקת בישראל. יותר מ-75% מהאוונגליסטים תמכו בדונלד טראמפ בבחירות האחרונות לנשיאות ארה"ב, ובשנה החולפת צפו בהתלהבות כיצד העביר את שגרירות ארה"ב בישראל לירושלים, פרש מהסכם הגרעין עם איראן והעניק לישראל תמיכה בלתי מסויגת במוסדות האו"ם. עבור רבים מהם, מדיניותו של טראמפ בנושא ישראל הוכיחה שהתמיכה בו היתה מוצדקת ומשתלמת.

אלא שכעת, בשעה שממשל טראמפ דן פעם נוספת בפרסום תוכנית השלום הישראלית-פלסטינית שלו, מערכת היחסים בין טראמפ לאוהדיו האוונגליסטים עשויה לעמוד בפני מבחן. אם התוכנית תכלול ויתורים טריטוריאליים כלשהם מצד ישראל, היא צפויה להיתקל בביקורת מתוך החברה האוונגליסטית - במיוחד אם יהיו כלפיה תגובות שליליות בממשלת ישראל.

אוונגליסטים בצעדת ירושלים, בספטמבר האחרון
אוליבייה פיטוסי

ההנהגה הפלסטינית מחרימה את צוות המשא ומתן האמריקאי, שבראשו עומד חתנו של הנשיא, ג'ארד קושנר, בטענה שממשל טראמפ אימץ לגמרי את עמדותיה של ישראל וצפוי להציג תוכנית חד-צדדית. בבית הלבן דוחים את הטענות הללו, ומתעקשים זה חודשים שהתוכנית המתגבשת תהיה "הוגנת" ותדרוש "צעדים קשים משני הצדדים". אם הטענה של הממשל תתברר כנכונה, התוכנית תציג דילמה לא פשוטה גם עבור עשרות מיליוני האוונגליסטים שתומכים בנשיא טראמפ - ובמקביל, מאמינים שעל ארה״ב להעניק תמיכה בלתי מסויגת לישראל.

"בחלוקה גסה, יש בקהילה האוונגליסטית שני מחנות ביחס לישראל", אמר ל"הארץ" פרופ' דריל בוק, שחוקר את הזרם האוונגליסטי ובעצמו משתייך לכנסייה אוונגליסטית בטקסס. "קיים רוב מוצק, של כ-70% עד 80% מהאוונגליסטים בערך, שתומך באופן נלהב בישראל. במקביל יש מיעוט משמעותי - של בין 20% ל-30% - שלהם יש גישה ביקורתית יותר כלפי ישראל. כרגע אנחנו לא יודעים מה תכלול תוכנית השלום של טראמפ, אבל בהנחה שיהיו בה ויתורים טריטוריאליים של ישראל, זה בהחלט עשוי לגרום חוסר נוחות להרבה אוונגליסטים".

אוונגליסטים צועדים בתמיכה בהעברת שגרירות ארה"ב לירושלים, במאי האחרון
אוליבייה פיטוסי

עניין של שיווק

האוונגליסטים מהווים כ-25% מכלל אוכלוסיית ארה"ב. לדברי בוק, "כל תזוזה, אפילו קלה, בדעת הקהל האוונגליסטית משקפת שינוי בעמדותיהם של מיליוני אנשים". סקר נרחב שנערך בשנה שעברה הצביע על כך שבעוד אוונגליסטים מבוגרים תומכים באופן בלתי מסויג בישראל, בקרב הדור הצעיר התמיכה בישראל פחות רחבה ועמוקה, וישנם רבים שמעוניינים לראות במקביל גם שיפור בחייהם של הפלסטינים.

בוק סבור כי גם בקרב מי שהוא מכנה "הרוב הפרו-ישראלי המובהק", יהיו אוונגליסטים רבים שיהיו מוכנים לשקול את תוכנית השלום של טראמפ, אם הנשיא ישווק אותה בצורה מוצלחת. לדבריו, "גם בקרב האוונגליסטים שתומכים בישראל יש דעות שונות. יש אוונגליסטים שמתנגדים לחלוטין לכל סוג של פשרה טריטוריאלית - הם מאמינים שישראל זכאית מבחינה דתית לכל האדמה, ואסור לה לוותר על שום דבר. יש לעומת זאת הרבה אוונגליסטים שאוהבים את ישראל ותומכים בה, אבל במקביל, הם חושבים שצריך לעשות משהו גם לטובת הפלסטינים".

מה יכול לסייע לטראמפ לשכנע את האוונגליסטים לתמוך בתוכנית שלום שתכלול ויתורים מהצד הישראלי? בוק סבור כי תמיכה נרחבת בעולם הערבי תשפר את התגובה לתוכנית. לדבריו, "האוונגליסטים רוצים לראות את ישראל משגשגת ובטוחה. אם הם יראו שתוכנית השלום גורמת למדינות ערביות, כאלה שלא מכירות כיום בישראל, לשנות את יחסן כלפי ישראל - זה בהחלט יעזור".

אוונגליסטים בצעדת ירושלים, בספטמבר האחרון
אוליבייה פיטוסי

ג'ואל רוזנברג, פעיל וסופר אוונגליסטי שמתגורר בירושלים, מסכים עם הטענה הזו. רוזנברג השתתף בשנה האחרונה בסדרת פגישות של מנהיגים אוונגליסטים עם ראשי מדינות ערב, בהם נשיא מצרים עבד אל-פתח א-סיסי ויורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן. בראיון ל"הארץ" השבוע הוא העריך כי "אם נראה שתוכנית השלום מסייעת לקרב בין ישראל למדינות ערב, הנשיא טראמפ יקבל על זה קרדיט עצום מהציבור האוונגליסטי. זה יהווה סימן לכך שהעולם מכיר בישראל והמעמד שלה איתן. זה ישמח אוונגליסטים רבים".

לקהילה האוונגליסטית יש תדמית ימנית מאוד בנושא הישראלי-פלסטיני. מנהיגים אוונגליסטים פעלו בבוטות נגד הסכמי אוסלו בשנות התשעים ונגד ההתנתקות מעזה בשנת 2005. הנשיא ביל קלינטון חשד במהלך כהונתו כי מנהיגים אוונגליסטים כגון הכומר ג'ון הייגי, פעלו נגדו בתיאום עם ראש הממשלה נתניהו והימין הישראלי. אלא שלדברי רוזנברג, עמדות מסוג זה אינן מייצגות את כלל האוונגליסטים. "יש בהחלט אוונגליסטים שסבורים שהתמיכה שלנו בישראל משמעותה שאנחנו צריכים להיות נגד הערבים והפלסטינים, אבל זה לא נכון לגבי כלל הקהילה", הסביר, "הרבה מאיתנו תומכים בישראל ובמקביל רוצים לראות את הפלסטינים נהנים משלום, יציבות ושגשוג. אנחנו מתפללים לשלום, ובמיוחד לשלומה של ירושלים".

הקווים האדומים

האם תיתכן התנגדות אוונגליסטית נרחבת לתוכנית השלום של טראמפ, כפי שהיתה בזמנו כלפי מהלכי השלום של קלינטון, אובמה ואפילו הנשיא הרפובליקאי הקודם, ג'ורג' בוש הבן? רוזנברג אמר ל"הארץ" כי תגובה כזו תפתיע אותו, "לנשיא טראמפ יש רקורד מובהק של תמיכה ואהבה כלפי ישראל. הוא זוכה על כך להערכה רבה בקהילה האוונגליסטית. כמובן שאם ממשלת ישראל תצא במלים קשות נגד התוכנית, זה יגרום להרבה מאתנו להתלבטות. אבל אני חושב שלנשיא טראמפ יש יותר מרחב גמישות עם תוכנית השלום שלו, מאשר לנשיאים קודמים. אנשים ראו בעיניהם עד כמה הוא מחויב לישראל".

הכומר ג'ון הייגי בכנס למען ישראל בירושלים, ב-2008
Sebastian Scheiner / AP

רוברט סטרנס, כומר אוונגליסטי שהוביל לאורך השנים מאות קבוצות לביקורים בישראל, סבור גם כן שטראמפ עשוי לגרום לאוונגליסטים לתמוך בצעדים שהיו נפסלים לגמרי תחת נשיאים אחרים. אולם לדבריו, לקהילה האוונגליסטית יהיו גם "קווים אדומים" בכל תוכנית שלום, בראש ובראשונה בנושא ירושלים.

"אין שום סיכוי שהקהילה האוונגליסטית תתמוך בתוכנית שלום שתחלק את ירושלים״, אמר סטרנס ל"הארץ". לטענתו, "זו תהיה צביעות. למה להעביר את השגרירות לעיר אם הצעד הבא שלך הוא לנסות לחצות אותה לשניים?".

בתשובה לשאלה כיצד הוא מגדיר את "ירושלים המאוחדת", סטרנס ברר את מילותיו. "אם אנחנו מדברים על אזורים מרוחקים יותר במזרח ירושלים, שלא כוללים בתוכם את האתרים הדתיים החשובים, לא משפיעים על האופי של העיר ולא יוצרים סיכון ביטחוני - אני חושב שאפשר לשקול אפשרות שיהפכו למעין בירה פלסטינית. בסוף זו החלטה של ממשלת ישראל. אבל אני חושב שעבור רוב האוונגליסטים, שלמות העיר העתיקה והאזורים סביבה חשובה מאד. האזור הזה צריך להישאר תחת ריבונות ישראל, עם גישה פתוחה לכל הדתות".

סטרנס מדגיש כי "שורה התחתונה, רוב האוונגליסטים יאמצו את העמדה של ישראל כלפי התוכנית הזו. אנחנו מעריכים מאוד את ביבי נתניהו. אם הוא ייצא נגד התוכנית, תהיה לכך השפעה מכרעת בקהילה שלנו. אני מתקשה לראות את רוב האוונגליסטים תומכים בתוכנית שנתניהו מתנגד לה. הוא פופולארי באופן קיצוני בקהילה שלנו. ראינו אותו מנהיג את ישראל בתקופות קשות, ואנחנו מעריכים את עמדתו בכל מה שנוגע לביטחון ישראל".

טראמפ במאר א-לאגו, בשבוע שעבר
AFP

בוק, בניגוד לסטרנס, סבור כי לנשיא טראמפ אין מה לחשוש ממחלוקת עם ישראל בנושא תוכנית השלום. לדבריו, הפופולאריות של טראמפ בקרב האוונגליסטים קשורה למדיניות הפנים שלו עוד יותר מאשר למדיניות החוץ. "תוכנית שתכלול פשרה טריטוריאלית בגדה המערבית היא לא האפשרות המועדפת על אוונגליסטים רבים, אבל לטראמפ עשויה להיות יכולת ייחודית לשווק את זה לאוונגליסטים", הסביר בוק, "אי אפשר לדעת בוודאות מה יקרה, אבל תחושת הבטן שלי הוא שטראמפ יישאר פופולארי בקרב האוונגליסטים".

מאי קאנון, מנהיגת הארגון "כנסיות למען שלום", מייצגת את מי שבוק הגדיר בתור "המיעוט הביקורתי כלפי ישראל" בקרב האוונגליסטים. הארגון שלה, שמאגד עשרות כנסיות וארגונים נוצריים בארה"ב, מתנגד להתנחלויות והביע ביקורת על העברת השגרירות לירושלים. בשיחה עם "הארץ" השבוע היא אמרה כי החשש העיקרי שלה הוא ש"התוכנית של הממשל תהיה חד-צדדית לחלוטין ותוביל למבוי סתום. הם עשויים להיכשל לא רק בהשגת תמיכת הפלסטינים, אלא גם בהשגת תמיכה מצד מדינות ערב".

לדברי קאנון, בשיחות שקיים הארגון שלה לאחרונה עם דיפלומטים בכירים ממצרים, ירדן ומדינות ערביות נוספות, "הם אמרו לנו במפורש שהממשל לא מתייעץ עם המדינות שלהם בנושא הזה. אני אופתע מאוד אם התוכנית תהיה ראויה. אי אפשר לעשות שלום חד-צדדי".

קאנון שואבת עידוד מן הנתונים שמראים כי בקרב אוונגליסטים צעירים, ישנה גישה מאוזנת יותר לנושא הישראלי-פלסטיני. עם זאת, היא מבהירה ש"אם התוכנית תפתיע אותנו ותהיה טובה לשני הצדדים, אין לי ספק שרוב האוונגליסטים - בין אם הם תומכים בטראמפ או מבקרים אותו - יתייצבו מאחוריה. יש בקהילה שלנו שאיפה חזקה לראות שלום במזרח התיכון, שיחזק את ישראל ויהיה הוגן כלפי הפלסטינים. אם התוכנית של טראמפ תקדם את זה, אנשים יתמכו בה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות