"פצצת ציקלון" פגעה במערב התיכון: שיטפונות שיא ונזקים קשים לחקלאים - אמריקה - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

"פצצת ציקלון" פגעה במערב התיכון: שיטפונות שיא ונזקים קשים לחקלאים

לכתבה
רכבת תקועה על המסילה בהצפה של נהר פלאט בנברסקה Nati Harnik/אי־פי

מאות בתים נהרסו בהצפות במערב התיכון של ארה"ב בעקבות סופת ציקלון חריגה שגרמה לשיטפונות נרחבים ■ בסיס חיל אוויר ומסילות רכבות כוסו במים, ובעלי משקים חקלאיים שכבר היו בקשיים בגלל מחירים נמוכים ואסונות טבע קודמים פושטים רגל במספרים הולכים וגדלים

תגובות

אלפי תושבים בכמה מדינות במערב התיכון בארה"ב פונו מבתיהם מאז סוף השבוע בעקבות הצפות חריגות שהסבו נזקים נרחבים למבנים, לכבישים ולתשתיות נוספות. סופה עוצמתית המכונה "פצצת ציקלון" שהיכתה בשבוע שעבר בלבה הכפרי של המדינה גרמה לנהרות החוצים את האזור השטוח לעלות על גדותיהם.

במיזורי נפרצו שלושה סכרים והציפו שטח של כ-161 קילומטרים רבועים. במחוז אחד בנברסקה ניזוקו יותר מ-500 בתים ובכמה אזורים במדינה הגיע מפלס המים ליותר מתשעה מטרים. לפחות שלושה בני אדם נהרגו בעקבות הסופה. 

הצפות בעיירה פלאטסמאות' בנברסקה, ביום ראשון
Nati Harnik/אי־פי

בסיס חיל האוויר אופוט במדינה הוצף אף הוא ונזק נגרם ל-30 מבנים במקום. כמה מטוסים נפגעו גם כן - בהם גם מטוס בואינג E4-B, הנועד לשימוש כמפקדה מוטסת בשעת חירום.

מי שספגו את הנזק ברכוש הרב ביותר בעקבות הסופה הם בעלי המשקים החקלאיים בנברסקה, ששדותיהם ושטחי המרעה של העדרים שהם מגדלים הוצפו. הסופה והקור העז שהתלווה לה אף הותירו גושי קרח ענקיים שפגעו באסמים ובמבנים בחוות במדינה. כמה מגושים אלה היו בגודל של מכוניות קטנות.

גושי קרח לצד בניין שנהרס בשיטפון בניוברארה שבנברסקה, בשבת
HANDOUT/רויטרס

קלינט פישל, חוואי מהעיירה ניוברארה, יצא ביום שני לאמוד את נזקי הסופה והחל לאסוף גופות של עגלים מהעדר של משפחתו. "אין עסק קשה יותר מזה", אמר פישל, בן 23, כשסיים לספור 30 עגלים מתים. "אבל במקביל להתמודדות עם המוות והנזק, אנחנו עדיין צריכים להתמודד עם הבנק. אין לנו ברירה".

בשנה שעברה גדל מספר המשקים החקלאיים שהגישו בקשה לפשיטת רגל ב-19% במערב התיכון בארה"ב. עתה עליהם להתמודד גם עם פגעי האקלים והנזק שנגרם לעדרים שלהם - ולפרנסתם. ההצפות פגעו גם במסילות הרכבת ובכבישים החוצים את נברסקה ומשמשים להעברת סחורות חקלאיות.

רכבת תקועה על המסילה בהצפה של נהר פלאט בנברסקה
Nati Harnik/אי־פי
תושב העיירה פרמונט בנברסקה מטייל עם כלבו, ביום ראשון
Nati Harnik/אי־פי

כמה חקלאים דיווחו כי נאלצו לנטוש עדרים בשטחים שהוצפו. אחרים סיפרו כי הם נצורים בחוותיהם ואינם יכולים לצאת לעיר לקנות מצרכים ומזון עבורם ועבור בעלי החיים שלהם. בעיירה ורדיגרה ניזוק כליל בית החווה של משפחת רוזיקה.

חמישה דורות מתגוררים בני המשפחה במקום, מאז המאה ה-19. הטרקטור הנאמן, מודל שנת 1930, שעדיין שימש לעבודה בשדה שקע בשלולית בוץ והתהפך.

הצפות סביב בסיס חיל האוויר אופוט, בשבת
HANDOUT/רויטרס

שדות האלפלפה והתירס של המשפחה כוסו בגושי קרח ענקיים לאחר הסופה. "אין הרבה חוות כאלה. עבורנו זה כנראה הסוף", אמר אנתוני רוזיקה. "איך אפשר להתאושש מדבר כזה, מבחינה כלכלית?".

מסלולי המראה מוצפים בבסיס חיל האוויר אופוט, בשבת
HANDOUT/רויטרס

לפחות 15 עגלים מעדר הפרות של המשפחה נהרגו בהצפות. "לא ציפינו לדבר כזה", הוסיף אנתוני. בשבוע שעבר, בעקבות החשש שהסכר המקומי ייפרץ בשל הסופה, מיהרו בני רוזיקה לפנות את העגלים לחוות שכנות ככל שהספיקו. "הזמן אזל לנו. היינו צריכים לבחור בין להקריב את העגלים לבין להקריב את עצמנו".

בגלל האובדן הרב של עגלים, חקלאים רבים החליטו לצמצם את העדרים ולמכור פרות במחירי הפסד. בעקבות זאת ירד מחירו של ראש בקר מ-דולר אחד לחצי קילו, לכ-60 סנט. פרה שבעבר היתה נמכרת עבור אלף דולרים, נמכרת עתה ב-600 בלבד.

לדברי מומחים לחקלאות, עדיין מוקדם לאמוד את היקף הנזק הכלכלי של ההצפות. אולם, מנהל משרד החקלאות בנברסקה סטיב, וולמן, העריך כי הנזק למגדלי העדרים המקומי הוא כ-400 מיליון דולר. לפי ארגוני חקלאים, שיקום המשקים יימשך חודשים ואף שנים ויחייב התערבות של הממשל הפדרלי.

הרשמה לניוזלטר

הכתבות שחייבים לקרוא כל סוף שבוע - ישירות אליכם למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות