מעצמות העולם מצאו את עצמן מתחרות במרוץ חימוש חדש: מציאת חיסון לקורונה - אמריקה - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מעצמות העולם מצאו את עצמן מתחרות במרוץ חימוש חדש: מציאת חיסון לקורונה

לכתבה
מעבדה לפיתוח חיסון לווירוס הקורונה בסן דייגו, קליפורניה, לפני כשבועיים BING GUAN/רויטרס

סין, האיחוד האירופי וארה"ב מנהלות קרב נגד השעון כדי למצוא פתרון למשבר. למרות הצהרות על מאבק משותף, קיים חשש מתרחיש בו המנצחת תדאג רק לבריאות אזרחיה, ותנצל את המצב לצורך פוליטי וכדי לגרוף רווחי ענק

15תגובות

בעוד שנגיף הקורונה ממשיך להתפשט בקצב מבהיל ברחבי העולם, המעצמות הגדולות מצאו עצמן במרוץ חימוש מסוג חדש: המרוץ להפקת חיסון לנגיף. בשלושת החודשים האחרונים מנהלות סין, מדינות האיחוד האירופי וארה"ב קרב נגד השעון, כשכל אחת מקווה להיות הראשונה שתמצא פתרון למשבר. ובמקרים רבים, ראשי המדינות עובדים בשיתוף פעולה – גם אלו שבימי שגרה מתחרים זה בזה.

אלא שעל המאמצים למציאת חיסון מעיבה הסכנה שהמדינה שתפיק חיסון ראשונה תאמץ גישה לאומנית, תעדיף את חוליה על פני אחרים, ותנסה לשמור על יתרון בהתמודדות עם הנזקים הכלכליים והגיאו־אסטרטגיים שעורר המשבר. ומה שהחל כמרוץ אחר תהילה, פטנטים טכנולוגיים והכנסות ממכירת החיסון, הפך כבר לסוגייה רחבה בהרבה, הנוגעת גם לסוגיות של ביטחון לאומי. גם כשיימצא חיסון נגד הנגיף, קרוב לוודאי שיהיה בלתי אפשרי לענות על הביקושים הגדולים בעולם. הממשלות ינסו להבטיח תחילה את בריאות אזרחיהן.

מעבדה לפיתוח חיסון לווירוס הקורונה בסן דייגו, קליפורניה, לפני כשבועיים
BING GUAN/רויטרס

בסין, כאלף מדענים עובדים על מציאת חיסון, והמאמצים נעשים בחסות הצבא. חוקרים מטעם האקדמיה הצבאית למדעי הרפואה פיתחו גרסה של מה שעשוי להפוך לחיסון המוצלח הראשון, והם מגייסים מתנדבים לניסויים. סין "לא תהיה איטית יותר ממדינות אחרות", אמר וואנג ג'ונז'י, מומחה לבקרת איכות של מוצרים ביולוגיים מטעם האקדמיה למדעים במסיבת עיתונאים שנערכה בתחילת החודש בבייג'ין.

רבות מההצהרות על המאמצים למציאת חיסון נשמעות לעתים כמו תעמולה. באחד המקרים, תצלום בו נראתה צ'ן וויי, וירולוגית מטעם הצבא הסיני, מקבלת זריקה שתוארה כחיסון הראשון - התברר כמזויף.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר בפגישות עם מנהלי חברות התרופות שיש להבטיח שייצור החיסון ייעשה בארה"ב, כדי שלמדינה תהיה שליטה באספקה שלו. בכירים בממשלת גרמניה אמרו שטראמפ ניסה לפתות את החברה הגרמנית CureVac לבצע בארה"ב את המחקר והייצור שלה — אם וכאשר היא תמצא חיסון. החברה הכחישה שקיבלה הצעה כזאת, אבל המשקיע העיקרי שלה הבהיר שהיתה פנייה מצד ארה"ב.

מבצע חיסון נגד שפעת בריו דה ז'ניירו בברזיל, בשבוע שעבר
AFP

כאשר המגזין הגרמני "Sport 1" שאל את דייטמר הופ, שבבעלותו חברה המחזיקה ב-80% ממניות CureVac, על פשר המעורבות, אמר: "אני אישית לא שוחחתי עם טראמפ. הוא פנה לחברה והם מיד עידכנו אותי על כך ושאלו מה דעתי, וידעתי מיד שזה לא בא בחשבון בשום אופן". די היה בדיווח הזה כדי לגרום לנציבות האירופית להבטיח עוד 85 מיליון דולר לחברה, שכבר עתה מקבלת מימון מהקונסורציום האירופי למציאת חיסונים.

באותו יום החברה הסינית "פוסום" הודיעה כי תרכוש מניות בשווי 50 מיליון דולרים (כ-180 מיליון שקלים) של חברה גרמנית אחרת ששותפה למרוץ למציאת חיסון לנגיף הקורונה - BioNTech. פוסום הודיעה גם כי תשקיע עוד עשרות מיליונים בפיתוח שלו. "יש כעת מודעות רבה יותר בעולם לכך שהביוטכנולוגיה היא תחום בעל חשיבות אסטרטגית", אמר פרידריך פון בוהלן, מנהל חברת האחזקות שבבעלותה 82% ממניות CureVac.

כפי שמדינות מתעקשות לייצר בעצמן מל"טים, מטוסים חמקנים ואמצעים ללוחמת סייבר, כך הן לא רוצות שהגישה שלהן לתרופות הנחוצות להתמודדות עם המשבר תהיה תלויה בגורם זר כלשהו. אחרי 20 שנים בהן ייצור התרופות הועבר לסין ולהודו, עכשיו "אתה רוצה שתהליך הייצור כולו יתרחש קרוב לבית שלך", אמר פון בהולן.

מעבדה לפיתוח חיסון לקורונה בקופנהגן, בשבוע שעבר
AFP

כמה מומחים רואים בתחרות הגיאופוליטית דווקא דבר בריא, כל עוד מי שיפתח את החיסון יחלוק את הצלחתו עם שאר העולם — דבר שפקידים בכירים בממשלות חוזרים ומבטיחים שיעשו. אבל הם לא מפרטים איך יעשו זאת, או חשוב יותר, מתי.

מומחים רבים מזכירים את מה שקרה בזמן מגפת שפעת החזירים ב–2009, כשחברה אוסטרלית, שהיתה בין הראשונות שפיתחו חיסון הניתן בזריקה אחת, נדרשה לספק את הביקוש באוסטרליה בטרם תייצא חיסונים לארה"ב ולמדינות אחרות. הדבר הצית זעם רב, תיאוריות קונספירציה ודיונים בקונגרס על הסיבות למחסור בחיסונים.

שינוי אסטרטגי

מנהלי חברות התרופות המובילות בעולם אמרו בתחילת החודש כי הם משתפים פעולה ביניהם כדי להבטיח שחיסון יפותח מהר ככל האפשר ויופץ באופן שוויוני. הם הפצירו בממשלות שלא לאגור חיסונים לאחר שיפותח חיסון, ואמרו כי אגירה כזאת תפגע קשות במטרה הרחבה יותר של בלימת מגפת הקורונה. "זו תהיה טעות גדולה לאמץ התנהגות לאומנית, כי בפועל זה ישבש את שרשרות האספקה ויגרום נזק לאנשים ברחבי העולם", אמר סוורין שוואן, מנכ"ל חברת התרופות השווייצית רוש.

מעבדה לפיתוח חיסון לקורונה במרילנד, בשבוע שעבר
AFP

הבטחות שמפזר טראמפ על כך שבקרוב יימצא חיסון רק מגבירות את הלחץ. בכירים ברשויות בארה"ב ומנהלי חברות התרופות מבהירים שיידרשו לפחות 12 עד 18 חודשים לפיתוח כזה. "אנחנו חייבים לוודא שהחיסונים בטוחים לפני הפצה, והתהליך לוקח זמן", אמר דויד לווה, סגן נשיא חברת Sanofi Pasteur הצרפתית שמשתפת פעולה עם חברות בארה"ב ויפן.

מנהלי חמש חברות התרופות הגדולות בעולם אמרו כי הם פועלים במשותף כדי להגביר את יכולות הייצור בתעשייה. לדבריהם, השקעה בכמה תוכניות שונות תגדיל את הסיכויים להצלחה, וקראו להעניק אישור מיידי למעבר לייצור נרחב ברגע שיימצאו חיסון או תרופה.

ברגע שיימצא חיסון, "נצטרך לחסן מיליארדי בני אדם ברחבי העולם, לכן אנחנו בודקים חלופות שונות מבחינת מקום ואופן הייצור", אמר לווה. אבל בסופו של דבר יהיו אלה הממשלות שיחליטו איך לאשר חיסון, והיכן ניתן יהיה למכור אותו.

"אם מדינות יגידו, 'ננסה להחזיק אצלנו את האספקה כדי להגן על האוכלוסיות שלנו', יהיה קשה להעביר את החיסון למקומות שבהם הוא נחוץ יותר מכל מבחינה אפידמיולוגית", אמר סת' ברקלי, מנכ"ל GAVI, ארגון שלא למטרות רווח שמספק חיסונים למדינות מתפתחות. מתוך מודעות לסכנות הללו, כמה ממשלות וארגונים אירופאיים כבר נוקטים צעדים למנוע מארה"ב וסין להשיג מונופול על חיסון פוטנציאלי נגד נגיף הקורונה.

לכתבה של דייוויד סאנגר, דייוויד קירפטריק, סוי-לי ווי וקתרין בנהולד בניו יורק טיימסתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות