הון, שלטון, אצטדיון: ויקטור אורבן משקיע במגרשי ספורט במקום בבתי חולים קורסים - אירופה - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

הון, שלטון, אצטדיון: ויקטור אורבן משקיע במגרשי ספורט במקום בבתי חולים קורסים

לכתבה
מטופלים ממתינים בתור במרפאה בבודפשט Akos Stiller / NYT

מערכת הבריאות הציבורית נמצאת בקריסה, אבל הסוגיה הזו לא נמצאת כלל בראש סדר העדיפויות של ראש ממשלת הונגריה. את כספי המסים של התושבים שנאלצים להמתין עשר שעות לרופא, הוא מבזבז על בניית איצטדיונים בהם הוא נפגש עם טייקונים הנאמנים לו

15תגובות

אצטדיון "פנצ'ו ארנה" בכפר פלצ'וט ניצב במרחק של כ-20 מטרים ממעונו הכפרי של ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן. באצטדיון הכדורגל יש מגרש מחומם, מוזיאון, מרפאה נוצצת מניקיון ו–3,814 מושבים – כפול ממספר תושבי הכפר הסמוך. באותו מחוז עומד בית החולים הציבורי הגדול ביותר, גיורגי הקדוש, הנמצא בפני קריסה. באחד הלילות האחרונים, בחדר המיון, לא היה סבון בשירותי הנשים והמשתנות לא פעלו בשירותי הגברים. שני רופאים נאבקו בזרם המטופלים, ש–30 מהם עדיין המתינו אחרי חצות הלילה.

מגרשי כדורגל נוצצים ובתי חולים קורסים. הניגוד משקף את סדר העדיפויות של אורבן, שהפך להיות אחד ממנהיגי הימין הקיצוני החזקים ביותר באירופה מאז שהציג עצמו בפני ההונגרים כאביר הלאומנות ההונגרית וכמתנגד לאליטות האירופיות.

ויקטור אורבן (במרכז) משחק כדורגל, ב-1998
MICHAEL J. TREOLA / ASSOCIATED P
אורבן (עומד במרכז) באיצטדיון פושקאש בבודפשט, בחודש שעבר
TAMAS KASZAS/רויטרס

עם זאת, ההונגרים מן השורה הם אלה שסובלים יותר מכולם מאז שהדירוג של המדינה צנח במדד הבריאות של אירופה, ורופאים רבים נטשו את המדינה מאז עליית אורבן לשלטון ב–2010. הטיפול הרפואי נוהל בצורה גרועה על ידי ממשלות קודמות, אך אורבן התייחס לירידה במימון הממשלתי לבריאות כאל חלק מהתפוקה הכלכלית הלאומית. בו בעת, הוא דחף למימוש תוכנית שאפשרה לעסקים להעביר מסי תאגידים בסכום של לפחות 1.5 מיליארד דולר אל תאגידי ספורט.

אורבן מנצל את יציע הנכבדים באצטדיון לאירוח ראשי מדינה וטייקונים, ומעורר שאלות על ניגודי אינטרסים ושחיתות. התובע הראשי של הונגריה, שצריך להחליט אם ואיזה פוליטיקאים ייחקרו בהקשר לשחיתות, מצטרף לפעמים לאורבן כשנערכים משחקים פנצ'ו ארנה". כמוהו גם אחדים מהאנשים העשירים ביותר במדינה, בהם מיזארוש לורינץ ושאנדור צ'ייני, שיש להם השפעה רבה על מגזרים רבים בכלכלה. באצטדיון אחר ישב אורבן עם שופט בשם אישטוואן שטומף, שבאותה תקופה בחן חוקים שחוקק אורבן.

חזותו החיצונית של בית חולים ציבורי בבודפשט, השנה
Akos Stiller / NYT

"מי שרוצה להתקרב לאורבן חייב לנסות להגיע אליו דרך הכדורגל", אמר אטילה יוהאס, אנליסט ממכון המחקר "פוליטיקל קפיטל" בבודפשט, שהוסיף כי השגשוג בבניית אצטדיונים נגרם בעקבות השינוי במיסוי וכי הוא מלא שחיתות. "אפשר לגנוב כמויות אדירות של כסף", הדגיש. אך בעוד שמצב הבריאות בהונגריה הידרדר משמעותית, הכספים שהוזרמו לספורט לא שיפרו את מעמדה בכדורגל האירופי.

ובבריאות כמו בהכנסות ממסים, ממשלתו של אורבן החלישה את השקיפות והנשיאה באחריות, בדיוק כשם שריסנה את התקשורת, בתי המשפט ושאר המוסדות הדמוקרטיים ויצרה – לדברי מבקריה – רודנות למחצה בתוך האיחוד האירופי. "בשמונה השנים האחרונות פורקה שיטת האיזונים והבלמים בממשלה כולה", אמר פרנץ פולוש, הרופא הראשי של מערכת הבריאות, שפוטר מתפקידו שבועות ספורים לאחר עלייתו לשלטון של אורבן ב–2010. "וזה קרה גם במערכת הבריאות".

אורבן במסיבת עיתונאים בבודפשט, שלשום
Bernadett Szabo/רויטרס

אנדרלמוסיה במערכת הבריאות

שיעור התמותה של אזרחי הונגריה ממחלות שניתן למנוע אותן הוא החמישי בחומרתו באיחוד האירופי. שעור התמותה מסרטן הוא הגרוע ביותר. עם זאת, הממשלה מסרבת לפרסם את מספר הנדבקים בזיהומים בבתי החולים הממלכתיים מחשש – כך היא טוענת – "שתופץ פאניקה".

קלינאים בכירים מעריכים כי 5,000 רופאים, יותר מעשרה אחוזים מכלל רופאי הונגריה, היגרו מארצם בגלל שכר נמוך ותנאי עבודה עלובים. למרות שאורבן העלה את שכרם של הרופאים, הרופא הכללי הממוצע משתכר פחות מפי שניים ממה שמשתכר אזרח מן השורה, אחד היחסים הגרועים ביותר באירופה. במרפאות רבות אין מספיק כוח אדם, וכתוצאה מכך יש בהן תורים ארוכים וחולים נאלצים לבוא בייאושם למחלקות המיון. ד"ר גאבור זאכר, מנהל אגף לרפואה דחופה בבית חולים ציבורי בבודפשט, אמר כי יש לו רק 25 רופאים במקום 50, ו–14 מיטות במחלקה לטיפול נמרץ במקום 40.

אחד מבתי החולים הציבוריים בבודפשט. במרפאות רבות אין מספיק כוח אדם
Akos Stiller / NYT

זאכר, שהתפטר בקיץ מבית החולים הונווד בבודפשט, אמר כי לאגף שלו חסר מימון בסך 1.8 מיליון דולר, וכתוצאה מכך לא נותר כסף לציוד חדש או לעובדים נוספים. לדבריו, אחדים מהרופאים עבדו עד 300 שעות בחודש, וחולים נאלצו להמתין יותר מעשר שעות כדי לקבל טיפול. "זה היה יותר מדי בשבילנו", הוסיף. "לא יכולתי להסתכל בעצמי במראה".

מיקלוש סורוצ'קה, השר הזוטר שהיה ממונה על מערכת הבריאות בשנים 2014–2019, הגן על ממשל אורבן ואמר כי נבנו בתי חולים חדשים, הניהול של בתי החולים נעשה ממורכז יותר, וכי חלק מהטיפולים אוחדו כדי ליצור מערכת טיפול ראשונית מאורגנת יותר באחדים מחלקי המדינה. לדבריו, הירידה בהוצאות נעשתה רק ביחס לתפוקה הכלכלית הלאומית, ורק בגלל המשבר הכלכלי של 2008. "אי אפשר לדבר על דברים כאלה בלי להבין מה קרה לכלכלה ההונגרית", הוסיף.

מטופל טראומה ממתין במסדרון בית חולים בבודפשט לרופא, השנה
Akos Stiller / NYT

מתנגדי אורבן אמרו כי בריאות הציבור מעולם לא היתה בראש סדר העדיפויות של ממשלתו, גם כשסקרי דעת קהל הראו שהבעיה קריטית. להיפך, אורבן צמצם את מעמד משרד הבריאות בממשלתו — חיסל אותו כמשרד עצמאי וכלל אותו בתוך "משרד על", ובכך מנע ממגזר הבריאות ייצוג בדרג המיניסטריאלי. ראש הממשלה ההונגרי גם החליש את שומרי הסף. תקציבי משרד הרופא הראשי, שהיה נציב תלונות ציבור עצמאי, בוטלו, ועדת הפיקוח על הביטוח הרפואי – גוף עצמאי שהיה לו מנדט לערוך בדיקות בבתי חולים – פורקה, ועל רופאים ומנהלי בתי חולים נאסר לדבר על בעיות, והם קיבלו במקום זאת הוראות לפרסם דוגמאות של התפתחויות חיוביות.

פידש, מפלגתו של אורבן, העבירה כספים מבריאות הציבור לחברות פרטיות הקשורות לממשלה, בדיוק כפי שעשתה כמעט בכל מגזר בכלכלה. לפחות אחת מהחברות האלה, שמקבלות חוזים בתחום הבריאות, העבירה כספי מסים לקבוצת הכדורגל הפרטית של אורבן. אורבן, אוהד כדורגל נלהב, סייע להקים את קרן "פושקאש אקדמיה" שבבעלותה "פנצ'ו ארנה" והקבוצה שמשחקת באצטדיון זה. למרות שביתו נמצא במרחק דקה הליכה מהאצטדיון, הוא הורה לבנות חניון במרחק צעדים בודדים מהכניסה, והוא מארח ביציע הנכבדים את תומכיו החשובים ביותר כאילו זה חדר האורחים בביתו, שבו הם יכולים להיפגש ולהוכיח את נאמנותם לו.

אורבן מגן על תשומת הלב המיוחדת שהוא מעניק לספורט. בינואר אמר: "אני משוכנע כי לגידול ילדים, לטיפול במשפחות ולשמירה על אחדותן ובריאותן, הספורט הוא התחום החשוב ביותר בהונגריה כיום".

לכתבה של פטריק קינגסלי ובנג'מין נובאק בניו יורק טיימסתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות