אלפי עובדי רפואה באירופה נדבקים בנגיף, ולא יכולים לסייע לחולים - אירופה - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

אלפי עובדי רפואה באירופה נדבקים בנגיף, ולא יכולים לסייע לחולים

לכתבה
צוותים רפואיים בכניסה לבי"ח בבורגוס, ספרד. אתמול AFP

ללא מסכות מגן וללא ציוד ההגנה הנדרש, צוותי בתי החולים הפכו למוקדי הפצה מרכזיים לקורונה. בספרד, כמעט חמישית מחולי הקורונה המאובחנים הם אנשי צוותי רפואה. רופא ממדריד: "אתה מתרגל לטפל באחרים, ופתאום נדרש להישאר בבית ולטפל בעצמך"

תגובות

בכל רחבי אירופה מתארים הצוותים הרפואיים את ההתמודדות עם נגיף הקורונה בצורה דומה. זו מלחמה, הם מספרים — כזו שכבר הביאה כמה בתי חולים אל סף קריסה. הם עצמם הפכו לחיילים הנלחמים בקווי החזית.

כ–14% מחולי הקורונה המאובחנים בספרד הם אנשי צוותים רפואיים, מסר ביום שלישי השבוע משרד הבריאות הספרדי. מדובר במספר הגבוה ביותר באירופה, אך הבעיה קיימת גם בארצות אחרות. באיטליה, צרפת וספרד מתו יותר מ–30 אנשי צוות רפואי ממגפת הקורונה, ואלפים נוספים יצאו לבידוד מרצון.

רופאים בבית חולים בהמבורג שבגרמניה, אתמול
AFP

במחוז ברשיה באיטליה, נדבקו בנגיף בין 10%–15% מהרופאים והאחיות ונאלצו לחדול מעבודתם, מסר אחד הרופאים המקומיים. בצרפת נרשמו 490 מהרופאים במערכת הבריאות הציבורית — מספר קטן אך הולך וגדל מתוך כ–100 אלף אנשי הסגל הרפואי במדינה. בבריטניה וארה"ב המצב דומה.

בבית החולים לה פאס שבמדריד, אחד הגדולים ביותר בעיר, נשלחו 426 עובדים לבידוד בבתיהם אחרי שנדבקו בנגיף או שהופיעו אצלם תסמיני קורונה — כ–6% מאנשי הצוות הרפואי, כך עולה ממספרים פנימיים שנמסרו על ידי איגוד העובדים. בבית חולים קטן יותר בקטלוניה נשלחו לבתיהם שליש מאלף העובדים.

"הנגיף כבר הסתובב בינינו כשרק בדקנו את אלה שבאו מווהאן ומאיטליה", אמרה ד"ר אנחלה הרננדס פואנטה, סגנית מזכ"ל איגוד הרופאים. "לרוע המזל, אחדים מהרופאים שלנו עבדו ללא אמצעי הגנה מתאימים, נדבקו בנגיף והעבירו אותו הלאה".

מרפאה ברומא, אתמול
Domenico Stinellis/אי־פי

ואכן, ברשויות רבות מתחדדת ההבנה שאנשי סגל רפואי ובתי חולים הם בין מפיצי הנגיף. וכשרופאים, אחיות ואנשי צוות רפואי אחרים נפלו למשכב, גבר העומס על עמיתיהם ועל המערכות הרפואיות שכבר נאנקו תחת לחצי המגפה המתפשטת.

במדריד מתים אנשים רבים כל כך, עד שחלק מהגופות הועברו לזירה לגלישה על קרח שהוסבה לחדר מתים מאולתר

גם אנחנו מטרה

מספר החולים המאומתים בספרד מוכפל כל ארבעה ימים, והמדינה הופכת במהירות למוקד האירופי הבא של המגפה. במדריד, מוקד המגפה במדינה, מתים אנשים רבים כל כך, עד שחלק מהגופות הועברו לזירה לגלישה על קרח שהוסבה לחדר מתים מאולתר.

אחת הסיבות לכך היא הרכב האוכלוסייה בספרד, שנחשבת לאחת המבוגרות ביותר בעולם. אך מלבד לכך, הממשלה גם איחרה להגביל את תנועתם של האזרחים. במדריד עוד התקיימו אירועים המוניים בתחילת מארס, והממשלה המתינה עד ה–14 בחודש כדי להכריז על מצב חירום.

צוות רפואי מכניס מטופל לבי"ח בלייפציג שבגרמניה, אתמול
AFP

מלבד לכך, ספרד גם לא אגרה ציוד רפואי. רופאים ואחיות נאלצו לעבוד במחסור מסוכן של מסכות, כפפות וציוד מגן אחר — והתוצאה היתה הרת אסון. המצב הקשה אילץ רבים מאנשי הצוותים הרפואיים להתחנן שיספקו להם עוד ציוד. בקרב אלה שנדבקו שוררת תחושה של אין אונים.

"אתה מתרגל לטפל באחרים, ועכשיו אתה נדרש להישאר בבית ולטפל בעצמך", אמר מארק ארנאיס, רופא בבית החולים איגואלאדה שכבר בתחילת החודש אומת שהוא נדבק בנגיף. "לרבים מאיתנו המקצוע הזה הוא ייעוד, ולכן אנחנו כל כך המומים ומתוסכלים".

עובדי רפואה מוציאים גופה מבי"ח במדריד, אתמול
AFP

ארנאיס, בן 31, אמר כי סביר להניח שנדבק מחולה. הוא חש בתסמינים הראשונים ב–9 במארס, היום שבו אומת כי החולה שלו — אחד הראשונים בבית החולים — אכן נדבק בנגיף. מאז הפך בית החולים לאחד מאלו שנפגעו בצורה הקשה ביותר בצפון מזרח המדינה.

"הציבו אותנו בקו החזית הקדמי לא רק בלי הגנה מספקת, אלא גם בסביבת עבודה שונה לגמרי מזו שאנחנו רגילים בה" אחות בבי"ח במדריד

אי אפשר לדעת כמה חולים הדביקו רופאים ולהיפך, וההתפשטות המפחידה של הנגיף בתוך בתי החולים אילצה את ממשלת ספרד להיאבק במחסור בעובדים ובציוד. בשבוע שעבר היא הכריזה על תוכנית להוסיף עוד 50 אלף עובדים לבתי החולים — מסטודנטים לרפואה ועד לרופאים בגמלאות.

המצוקה גדולה עד כדי כך, שבתי חולים במדריד הורו לעובדיהם לא להתראיין ולא לדבר על מה שמתרחש. רבים מאלה שרואיינו על ידי הניו יורק טיימס ביקשו ששמותיהם לא יפורסמו. אחת מהם, אחות ותיקה בשם יולנדה, אמרה: "הציבו אותנו בקו החזית הקדמי לא רק בלי הגנה מספקת, אלא גם בסביבת עבודה שונה לגמרי מזו שאנחנו רגילים בה". לדבריה, היא מעולם לא עבדה עם חולים שחוברו לצינורות. לדבריה, האחיות במחלקה שלה אמנם לבשו חלוקים וכיסו את פניהן במסכות, אך הן נאלצו להשתמש בהם שוב ושוב בגלל המחסור.

בודקים חום בכניסה לסופרמרקט במילאן, אתמול
Luca Bruno/אי־פי

ביום חמישי היא נשלחה לביתה כשהחום שלה עלה, וביום ראשון היא קיבלה אישור שאכן נדבקה בנגיף יחד עם עוד כ–30 מחבריה וחברותיה לעבודה. "עשינו כמיטב יכולתנו, אך אחדים מאיתנו הפכו למרבה הצער לחלק משרשרת ההדבקה", אמרה.

"אם תבדקו את כולם ולא יישארו עובדי רפואה בבתי החולים, מה תעשו אז?" רופא בבי"ח במדריד

איגודי העובדים של צוותי הרפואה אינם מהססים להצביע על האשמים במצב הזה. "כשכבר ידענו שהנגיף מסתובב בבית החולים, עדיין נאמר לנו שהשימוש בציוד מגן יוגבל רק לנסיבות ספציפיות", אמר חואן מננדס, דובר איגוד האחים והאחיות של מדריד. "זו טעות בסיסית שסטודנט לומד להימנע ממנה בשנה הראשונה בבית הספר לרפואה".

גם בצרפת ובאיטליה אמרו בכירים במערכת הרפואית שזועזעו מהחוסרים בציוד. ג'ורג'ו גורי, ראש עיריית ברגמו, אחת הערים שנפגעו בצורה הקשה ביותר באיטליה, אמר: "הרופאים אינם מוגנים ואין להם מספיק ציוד מגן". לדבריו, הוא עדיין מקבל בקשות למסכות ולכפפות מרופאים שעורכים ביקורי בית.

נשיא צרפת מקרון בביקור בבית חולים צבאי בעיר מולהאוס, אתמול
Mathieu Cugnot/אי־פי

ז'אן פול אמון, נשיא אחד מאיגודי העובדים הגדולים ביותר בצרפת, אמר ביום שלישי בראיון בטלוויזיה שהוא דואג במיוחד לא לאנשי הצוותים הרפואיים שאינם בבית חולים, אלא לאלה שמקיימים עדיין קשרים הדוקים עם חולים, כמו רופאים כלליים ועובדים בבתי אבות. שלושה מחמשת הרופאים שמתו בצרפת מנגיף הקורונה היו רופאים כלליים, ורביעי היה גינקולוג. "המדינה לגמרי לא מוכנה", אמר אמון, שבעצמו נדבק בנגיף. "המדינה תצטרך לתת לנו הסברים".

"אנחנו מטרה לנגיף כמו כל אחד אחר, אבל אנחנו גם מסכנים את חברינו לעבודה", אמר חואן, רופא בן 37 בבית חולים ציבורי במדריד. "אבל אם תבדקו את כולם ולא יישארו עובדי רפואה בבתי החולים, מה תעשו אז?".

לכתבה של רפאל מיינדר ואליאן פלטייר בניו יורק טיימס

הרשמה לניוזלטר

-

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות