ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.10291262) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7419474) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7701129) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7643858) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3826623) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3996166) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3898281) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtz ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.1283246) whtz עדויות מאיראן: "משמרות המהפכה כיתרו מפגינים שברחו לשדה וירו לעברם ממקלעים. עשרות נהרגו" - המזרח התיכון - הארץ ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7922033) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7922026) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3824551) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3331658) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4407722) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4254397) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3571172) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4246361) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4207956) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3687626) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7766985) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3266548) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3994095) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3645023) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3486738) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3685005) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3798241) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3805210) whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7701388) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3864935) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3865817) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3539459) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ 444 whtzResponsive whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3550785) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3597484) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3550788) whtzResponsive

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzMagazineArticle ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3597485) whtzMagazineArticle

עדויות מאיראן: "משמרות המהפכה כיתרו מפגינים שברחו לשדה וירו לעברם ממקלעים. עשרות נהרגו"

לכתבה
אנשי משמרות המהפכה בעצרת לציון 40 שנה למהפכה האיסלאמית, השנה Vahid Salemi/אי־פי

הרפובליקה האיסלאמית חווה את התסיסה הפוליטית הקטלנית ביותר בשטחה מאז המהפכה לפני 40 שנה עם 180 עד 450 הרוגים - ואף יותר. שבועיים לאחר דיכוי מחאת הדלק, מביא "ניו יורק טיימס" עדויות לטבח המוני שביצעו משמרות המהפכה במפגינים בעיר בנדר מאשהר בדרום-מערב המדינה, שבה מתגורר מיעוט ערבי גדול

55תגובות

איראן חווה את התסיסה הפוליטית הקטלנית ביותר בשטחה מאז המהפכה האיראנית לפני 40 שנה. לפחות 180 בני אדם, וייתכן שעוד מאות נוספים, נהרגו בעימותים בין מפגינים זועמים במדינה לבין משטר משולח רסן. לפי מידע שהציג היום (שני) ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל", לפחות 208 בני אדם נהרגו מאז החלו ההפגנות.

לפני שבועיים, כשהמשטר העלה את מחירי הדלק ב-50% בערך, פרצו בתוך 72 שעות מחאות ברחבי המדינה בקריאה לשים סוף לשלטון הממשלה. ברבים מהמקומות, כוחות הביטחון פתחו באש חיה לעבר מפגינים, רובם גברים מובטלים או בעלי הכנסה נמוכה בגילים 26-19, כך לפי עדויות ראייה וסרטונים שעלו לרשת.

עדי ראייה ואנשי צוותים רפואיים סיפרו כי בעיר בנדר מאשהר לבדה, כיתרו משמרות המהפכה מפגינים והרגו בין 40 למאה מהם, רובם גברים צעירים לא חמושים, בשדה שאליו ברחו כדי לחפש מקלט. "השימוש האחרון בכוח קטלני נגד אנשים ברחבי המדינה הוא חסר תקדים, אפילו עבור הרפובליקה האיסלאמית ועברה האלים", אמר עומיד ממריאן, סגן מנהל "המרכז לזכויות אדם באיראן", ארגון שמושבו בניו יורק.

מפגינים בטהראן, בחודש שעבר
WANA NEWS AGENCY/רויטרס
תיעוד: מפגינים מול אנשי כוחות ביטחון בעיר בנדר מאשהר, בחודש שעבר

בסך הכל, בין 180 ל-450 בני אדם, וייתכן שאף יותר, נהרגו בארבעה ימים של אלימות קשה לאחר ההכרזה על העלאת מחירי הדלק ב-15 בנובמבר. לפחות 2,000 בני אדם נפצעו ו-7,000 נעצרו, לפי ארגוני זכויות אדם, ארגוני אופוזיציה ועיתונאים מקומיים.

גל ההפגנות הגדול האחרון באיראן היה ב-2009 לאחר תוצאות הבחירות לנשיאות השנויות במחלוקת שבהן זכה מחמוד אחמדינג'אד. באותן הפגנות נהרגו 72 בני אדם בפרק זמן של כעשרה חודשים. רק כעת, לאחר כמעט שבועיים שבהם הרשויות האיראניות דיכאו את המחאה הנוכחית ולאחר שהגישה לאינטרנט הושבה, מתחילים להתפרסם פרטים שמאששים את היקף ההרג והרס.

מתוסכלים מהמנהיגים ומהסנקציות

הפגנות המחאה האחרונות באיראן חשפו לא רק את התסכול של הציבור ממנהיגיו, אלא גם את האתגרים הכלכליים והפוליטיים העומדים בפניהם – מהסנקציות שהטיל על טהראן ממשלו של דונלד טראמפ ועד לחיכוך ההולך וגובר עם שכנותיה של המדינה במזרח התיכון. העלאת מחירי הדלק, שהוכרזה כשרוב האיראנים כבר הלכו לישון, הגיעה בשעה שאיראן מתקשה למלא את הבור התקציבי הגדול שלה. הסנקציות שהטיל ממשל טראמפ, ובמיוחד ההגבלות על ייצוא הנפט האיראני, אחראיות במידה רבה למחסור בכסף במדינה. הסנקציות האמריקאיות נועדו ללחוץ על איראן לשוב לשולחן המשא ומתן ולדון מחדש בהסכם הגרעין שעליו חתמה ב-2015 עם שש המעצמות, ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה. טראמפ פרש מההסכם בשנה שעברה בתואנה שהוא חלש מדי.

רוב הפגנות המחאה באיראן התמקדו בשכונות ובערים שבהן מתגוררות משפחות עם הכנסה נמוכה ומשפחות ממעמד הפועלים, רמז לכך שהמחאה פרצה הפעם בקרב הבסיס שהיה נאמן באופן היסטורי לאיראן שלאחר המהפכה האיסלאמית. איראנים רבים, מתוסכלים וממורמרים, הפנו את הזעם שלהם ישירות למנהיג הרוחני העליון, אייתוללה עלי חמינאי. חמינאי תמך בהעלאת מחירי הדלק והצדיק את הדיכוי הברוטלי של המחאה, שלטענתו בא בתגובה למזימה שתכננו אויביה של איראן מבית ומחוץ.

מפגינים באיספהאן, בנובמבר
/אי־פי

הרשויות באיראן מסרבות למסור מספרים מדויקים של ההרוגים והמעצרים ההמוניים. בכירים איראניים הוקיעו את הפרסומים הבלתי רשמיים על מספר ההרוגים ברחבי המדינה, וטענו שמדובר בספקולציות. עם זאת, שר הפנים האיראני, עבד אל-רזא רחמאני פאזיל הודה כי המדינה מתמודדת עם מחאה רחבת היקף.

מחאה מתואמת?

פזיל אמר לתקשורת הממלכתית שהפגנות פרצו ב-29 מחוזות מתוך 31 וש-50 בסיסי צבא הותקפו. אם הדבר אכן נכון, הרי שמדובר ברמת תיאום שלא היתה בהפגנות קודמות. לפי שר הפנים האיראני, הנזק לרכוש בעקבות המחאה כולל בין היתר 731 בנקים, 140 אתרים ציבוריים, תשעה מרכזים דתיים, 70 תחנות דלק, 307 כלי רכב, 183 ניידות משטרה, 1,076 אופנועים ו-34 אמבולנסים. התקשורת הממלכתית דיווחה שכמה אנשי כוחות ביטחון נהרגו ונפצעו בעימותים עם המפגינים.

האלימות הקשה ביותר שתועדה באיראן היתה בעיר בנדר מאשהר ופרבריה שבמחוז חוזסטאן שבדרום-מערב המדינה. באזור מתגוררת אוכלוסייה ערבית גדולה שיש לה היסטוריה ארוכה של מחאה והתנגדות לשלטון המרכזי בטהראן. בנדר מאשהר נמצאת ליד המתחם הפטרוכימי התעשייתי הגדול ביותר במדינה, ומהווה שער הכניסה לנמל הגדול בנדר אימאם.

העיתון "ניו יורק טיימס" ראיין שישה מתושבי העיר, בהם אחד ממנהיגי ההפגנות, שהיו עדים לאלימות הקשה; עיתונאי שגר בעיר, עובד עבור התקשורת האיראנית שחקר את האלימות הנוכחית, אולם נאסר עליו לדווח עליה; ואחות בבית חולים שבו טופלו נפגעים. כל אחד מהמרואיינים סיפר סיפור דומה על כניסת כוח גדול של משמרות המהפכה לבנדר מאשהר ב-18 בנובמבר כדי לדכא את המחאה.

במשך שלושה ימים, כך לפי עדויות התושבים, מפגינים הצליחו להשיג שליטה על רוב העיר בנדר מאשהר ופרבריה, חסמו את הכביש המרכזי שמוביל לעיר ואת המתחם הפטרוכימי התעשייתי. שר הפנים האיראני אישר שהמפגינים השתלטו על בנדר מאשהר ועל כבישים באזור בראיון שהעניק בשבוע שעבר לטלוויזיה. עם זאת, ממשלת איראן לא השיבה לשאלות בנוגע לדיווחים על הרג המוני בעיר.

מפגינים באיספהאן, בחודש שעבר
/אי־פי

תושבי העיר סיפרו כי כוחות ביטחון מקומיים ושוטרים לפיזור הפגנות ניסו לפנות את המפגינים ולפתוח את הכבישים, אך ללא הצלחה. בין שבת בערב ליום שני פרצו עימותים אלימים בין מפגינים לבין כוחות הביטחון. ואז הגיעו משמרות המהפכה לאזור.

ירו באש חיה ללא אזהרה מוקדמת

כשמשמרות המהפכה התקרבו לכניסה לשכונת שארק שמראן, המאוכלסת בבני המיעוט הערבי בעלי ההכנסה הנמוכה, הם פתחו מיד, ללא אזהרה, באש חיה לעבר עשרות גברים שחסמו את הצומת הסמוך. לפי תושבים ששוחחו בטלפון עם "ניו יורק טיימס", כמה בני אדם נהרגו במקום.

התושבים סיפרו שמפגינים אחרים ברחו לעבר ביצה סמוכה ואחד מהם, שכלל הנראה היה חמוש ברובה קלשניקוב, ירה בחזרה לעבר משמרות המהפכה. אלה הגיבו מיד. הם כיתרו את הגברים וירו לעברם באש מקלעים. על פי תושבים מקומיים, כמאה בני אדם נהרגו באירוע. אנשי משמרות המהפכה העמיסו את הגופות על משאית ועזבו את המקום. קרובי משפחה של הפצועים העבירו אותם לבית החולים המקומי "ממקו".

אחד מתושבי בנדר מאשהר, מובטל בן 24 ובעל תואר ראשון בכימיה, סייע לארגן את הפגנות המחאה ואת חסימת הכבישים. הוא סיפר לעיתון האמריקאי שהוא היה במרחק של כקילומטר מהירי ההמוני ושבן דודו בן ה-32 וחברו הטוב ביותר, בן 24, היו בין ההרוגים. לדבריו, השניים נורו בחזה וגופותיהם הושבו למשפחותיהם כעבור חמישה ימים, רק לאחר שהמשפחות חתמו על מסמך שבו התחייבו לא לקיים הלוויות או טקסי זיכרון ולא להתראיין לתקשורת. אחד ממנהיגי המחאה סיפר שהוא עצמו נורה בצלעות ב-19 בנובמבר, יום לאחר הירי ההמוני, כשאנשי משמרות המהפכה פשטו על שכונת המגורים שלו עם טנקים.

טנקים בשכונת מגורים

מנהיג המחאה סיפר על קרב יריות שפרץ באזור במשך כמה שעות בין אנשי משמרות המהפכה לבין תושבים ערביים, שמחזיקים בבתיהם רובים למטרות ציד. התקשורת האיראנית ועדי ראייה דיווחו שבכיר במשמרות המהפכה נהרג בעימותים בבנדר מאשהר. סרטוני וידאו שפורסמו ברשת תיעדו טנקים בשכונת המגורים בעיר.

אחות בבית חולים בבנדר מאשהר, בת 32, אמרה בשיחת טלפון ל"ניו יורק טיימס" שהיא טיפלה בפצועים שהובאו למקום ושרובם סבלו מפציעות ירי בראש ובחזה. היא תיארה סצינות כאוטיות בבית החולים, שבו משפחות מיהרו להביא את יקיריהן שנפגעו, בהם בן 21 שעמד להתחתן, אולם הרופאים לא הצליחו להציל את חייו. "תחזירו לי את הבן שלי!" צעקה אשה אחת בבכי, לפי האחות. "החתונה שלו בעוד שבועיים!"

האחות סיפרה שכוחות ביטחון שהוצבו בבית החולים עצרו כמה מהמפגינים הפצועים לאחר שמצבם התייצב. היא אמרה גם שכמה קרובי משפחה, מחשש למעצרם, הורידו את יקיריהם בבית החולים וברחו מהמקום כשפניהם רעולים.

המחוקק שמתח ביקורת - והושתק

ב-25 בנובמבר, שבוע לאחר ההרג ההמוני בבנדר מאשהר, נציג העיר בפרלמנט, מוחמד גולמורדאי, מתח ביקורת קשה על הממשלה האיראנית. הזעם שלו תועד בטלוויזיה המקומית, פורסם במקומות רבים והופץ ברשתות החברתיות. "מה אתם עשיתם שהשאה הבלתי מוערך לא עשה?" צעק גולמורדאי באולם הפרלמנט ואז פרץ עימות בינו לבין מחוקקים אחרים, כשאחד מהם לפת אותו בגרונו.

העיתונאי המקומי בבנדר מאשהר אמר ל"ניו יורק טיימס" שמספר ההרוגים בשלושת ימי העימותים בעיר הגיע ל-130, כולל המפגינים שנורו למוות בביצה על ידי משמרות המהפכה. לפי ארגוני זכויות אדם וסרטונים שצולמו על ידי עדי ראייה, בערים כמו שיראז ושחריאר נהרגו עשרות בני אדם מירי של כוחות הביטחון לעבר מפגינים לא חמושים. "המשטר הזה דחף אנשים לאלימות", אמר יוסף אלסארקי, בן 29, פעיל פוליטי ממחוז חוזסטאן שהיגר להולנד לפני ארבע שנים. "ככל שהם מדכאים יותר כך האנשים הופכים יותר אגרסיביים וזועמים".

המנהיג הרוחני העליון של איראן עלי חמינאי בטהראן, באוקטובר. המפגינים קראו להפלתו
enei.ir/אי־פי

פרשנים פוליטיים טוענים שהפגנות המחאה באיראן פגעו פגיעה קשה במעמדו של הנשיא חסן רוחאני, שנחשב למתון באופן יחסי בזירה הפוליטית, דבר שלדבריהם יוביל להישג גדול לשמרנים בבחירות הקרובות לפרלמנט ובבחירות לנשיאות בעוד שנתיים. התגובה הברוטלית של הרשויות להפגנות המחאה גם מאותתת על קרע גדול שנוצר בין מנהיגי איראן לבין שכבות אוכלוסייה גדולות במדינה, שבה גרים 83 מיליון תושבים. "תגובת הממשלה היתה בלתי מתפשרת, ברוטלית ומהירה", אמר הנרי רום, פרשן לענייני איראן ב"ארגון אירו-אסיה", חברת ייעוץ סיכונים פוליטיים שמושבה בוושינגטון. אולם עדיין, לדבריו, "המפגינים הוכיחו שרוב האיראנים לא מפחדים לצאת לרחובות".

לכתבה בניו יורק טיימס

ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3864895) whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3598459) whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3623689) whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3887683) whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3623690) whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3597487) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3551319) whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.9561715) whtzResponsive 

תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7903832) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3979744) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7897127) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7843746) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7843749) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7814009) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7797143) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7608810) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7691791) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7613637) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7561524) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7525109) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7492922) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7461393) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7406861) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.6096109) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3506410) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.1283191) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4407723) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.2844505) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.1283194) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4198590) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4389463) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3599668) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4428960) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4405901) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4384281) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4302361) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4332719) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4255767) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4240553) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4240507) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4213675) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4193336) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4138815) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4125917) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3987660) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3883499) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3951983) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3941363) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3604914) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3486686) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3506195) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3495191) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3701931) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3392858) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3521263) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3655144) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3765036) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3771148) whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3798243) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4002547) whtzResponsive