מחקר: צבע האוקיינוסים יהפוך כחול וירוק יותר עם התחממות כדור הארץ

התחזקות הצבעים נובעת מהשפעת שינויי האקלים על אוכלוסיות של אורגניזמים זעירים החיים במים. אחת ממחברי המחקר: "אני יכולה לנבא שהשינוי בצבע לא ייראה בעין"

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
לגונה במאוריציוס שבאוקיינוס ההודי. צבע מים כחולים או ירוקים יתחזק בהתאמה
לגונה במאוריציוס שבאוקיינוס ההודי. צבע מים כחולים או ירוקים יתחזק בהתאמהצילום: CORMON Francis / hemis.fr / AFP
לוגו גרדיאן
גרדיאן

הצבע הכחול והירוק של האוקיינוסים יתחזק ויילך עד סוף המאה הנוכחית, בשל התחממות כדור הארץ - כך אומרים חוקרים בבית הספר למדעי האוקיינוס וכדור הארץ באוניברסיטת סאותהמפטון. התחזקות הצבעים נובעת מהשפעת שינויי האקלים על אוכלוסיות של אורגניזמים זעירים החיים במים, הקרויים פיטופלנקטון. הם שהופכים את אור השמש לאנרגיה כימית באמצעות פוטוסינתזה, וגם משפיעים על רמותיהם של רכיבים צבעוניים אחרים במימי האוקיינוסים.

"בדיוק כמו שהצמחים על היבשה הם ירוקים, גם הפיטופלנקטון ירוק. לכן כמות הפיטופלנקטון וסוגיו השונים משפיעים על צבע פני האוקיינוס", אמרה ד"ר אנה היקמן, מחברת משותפת של המחקר. לדבריה, חשוב לגלות שינויים ברמות של אורגניזמים אלו. "אנחנו מתעניינים בפיטופלנקטון מפני שאלה צמחים ימיים זעירים, שתורמים כמחצית מהפוטוסינתזה הכלל העולמית, והם הבסיס של רשת המזון הימית".

גולש בחוף מאליבו שבקליפורניה. כמות הפיטופלנקטון משפיעה על צבע המים
גולש בחוף מאליבו שבקליפורניה. כמות הפיטופלנקטון משפיעה על צבע המיםצילום: Jae C. Hong/אי־פי

במאמר שהתפרסם בכתב העת Nature Communications, היקמן ועמיתיה מבריטניה וארה"ב מדווחים שהגיעו למסקנותיהם באמצעות מודל חישובי המנבא כיצד גורמים כטמפרטורה, זרמי אוקיינוס וחומציות האוקיינוס משפיעים על גידול הפיטופלנקטון במים ועל סוגיו, ועל הרמות של חומרים אורגניים צבעוניים אחרים ושל פסולת. מחקר זה מוביל לתפנית חשובה בהשוואה למחקרים קודמים, שכן נבדק בו כיצד שינויים אלה ישפיעו על ספיגת האור והחזרתו בפני האוקיינוס.

התוצאות מגלות שאם הטמפרטורה של פני המים תעלה בשלוש מעלות צלזיוס, כמצופה, ישתנה הצבע של יותר ממחצית האוקיינוסים. בקווים גסים, ההסבר הוא שבמקומות שהמים כיום הם די כחולים, מפני שלפיטופלנקטון יש ביומסה נמוכה יחסית, יהיו מים כחולים יותר. במקומות שבהם האוקיינוס ירוק יותר יחסית, מפני שהביומסה שם גבוהה יותר, הוא יהיה ירוק יותר.

לדברי מחברי המאמר, דבר זה משקף שינויים באוכלוסיות הפיטופלנטון ובתגובת השרשרת הנגזרת מגורמים דוגמת נסיגה של קרח ימי בקרבת הקטבים, עלייה בטמפרטורות וערבוב מופחת של המים. "ניטור צבע האוקיינוס באמצעות מעקב מלוויינים יספק לנו התרעה מוקדמת של השינויים המתחוללים בפיטופלנקטון", אמרה היקמן והוסיפה שחשוב לציין שהשינוי שנצפה בהַחזָרוּת (המידה שבה מוחזר אור המוקרן על משטח) של אור כחול או ירוק הצביע על השינויים שחלו בפיטופלנקטון מוקדם יותר מכפי שהוערך, וזאת על פי כמות הכלורופיל שקיים בו. זהו המדד המשמש בדרך כלל לניטור רמות הפיטופלנקטון.

היקמן אמרה שזה עוזר, שכן השימוש בנתוני לוויינים כדי לבחון שינויים באור הכחול או הירוק עשויים לגלות שינויים באוכלוסיית הפיטופלנקטון. הדבר הזה עשוי לספק שיקוף מדויק יותר של מגמת האקלים מאשר חישוב של רמות הכלורופיל על פי נתונים אלו, שמספקים רק הערכה של כמות הפיטופלנקטון.

ולמרות הכל, האמנים לא ייאלצו לשדרג את פלטת הצבעים שלהם. "אני יכולה לנבא שהשינוי בצבע לא ייראה בעין", אמרה היקמן.

מליאת הכנסת

ביטול העמלה ברכישת כרטיסי קולנוע מתעכב - ועוד הצעות חוק שנדחו היום בכנסת

ג'וליה רוברסט וריצ'רד גיר בסרט "אשה יפה"

ג'וליה רוברטס: הסרט "אשה יפה" לא היה מופק כיום בהוליווד

איילת שקד בסרטון.

"שחור זה יפה" זה כל כך סיקסטיז. עכשיו, מתברר, פאשיזם זה סקסי

חתול עצל. את קורות החיים אפשר להגיש החל מ-2025

המשרה: בטלה מוחלטת לשארית חייך. המשכורת: 2,200 דולר לחודש

משה פייגלין, ב-2008

"תם השלב הציוני, הדלק אזל ממנו" | משה פייגלין, גרסת 1995

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ