ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.10291262) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7419474) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7701129) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7643858) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3826623) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3996166) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3898281) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtz ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.1283246) whtz מחדר הניתוח עד לטוקיו 2020: האחות המרדימה שחולמת להגיע לאולימפיאדה - אקטיב - הארץ ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3687626) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3824551) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4080750) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3331658) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3701940) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3719429) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3796447) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3486738) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3707079) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3685005) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3645023) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3994095) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3879955) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3798241) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3805210) whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7701388) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3864935) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3865817) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3539459) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ 444 whtzResponsive whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3550785) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3597484) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3550788) whtzResponsive

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzMagazineArticle ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3597485) whtzMagazineArticle

מחדר הניתוח עד לטוקיו 2020: האחות המרדימה שחולמת להגיע לאולימפיאדה

לכתבה
שרה סלרס באימון. משכימה כבר בארבע בבוקר כדי לרוץ 20 קילומטר ולפעמים מגיעה לבית החולים בשבע RUGILE KALADYTE / NYT

שרה סלרס רצה ממקום למקום, ולא כמטאפורה: ככה היא מצליחה לאזן בין אימונים לעבודתה בחדר ניתוח. אחרי שהפתיעה את עולם הריצה כשסיימה שנייה במרתון בוסטון, האחות מאריזונה מכוונת לאולימפיאדה - ומסרבת לוותר על משרתה

תגובות

בעולם מלא בטיפוסים שחותרים להגיע לפסגה ולהשיג את הטוב ביותר, שרה סלרס האמריקאית היא מתמודדת ראויה. סלרס היא אחות מרדימה ורצה למרחקים ארוכים, שהצליחה משום מקום לסיים בשנה שעברה במקום השני במרתון בוסטון בתנאים חורפיים.

שנה מאוחר יותר, סלרס בת ה-27 חזרה השבוע לבוסטון למרתון שנערך ביום שני. תוך שהיא צוברת כמעט 200 קילומטרים ב-11 שבועות של אימונים, שיפרה סלרס את תוצאתה במרתון ל-2:36.42 שעות (סיימה מקום 19) לעומת שעתיים ו-44 דקות בשנה שעברה. היא מאמינה שביכולתה לרדת בעתיד הקרוב משעתיים וחצי, ולוטשת עיניה אל המשחקים האולימפיים בשנה הבאה ואלו של 2024. אה, והיא עדיין משלימה 30 שעות בשבוע בעבודתה היומיומית.

בעידן בו הצלחה בספורט תלויה לכאורה בריכוז שיא ובהתמחות מסוימת, הגישה של סלרס לריצות היא חזרה לתקופה אחרת, ניסוי שבוחן אם יש אכן יש דרך טובה יותר. החלטתה להמשיך לעבוד במרכז הרפואי באנר בטוסון, אריזונה, לא קשורה לכסף או לחשש שתאבד הזדמנות לקריירה ברפואה אם תרוץ במשרה מלאה. לדבריה, הדרך הזו תעזור לה לרוץ מהר יותר, במיוחד עכשיו כשהשאירה מאחור את מאבקיה עם הפרעות אכילה.

פול פילקינגטון, מאמנה כיום ובתקופה שבה רצה עבור אוניברסיטת וובר סטייט באוגדן, יוטה, אומר שהדרייב של סלרס לדחוף עצמה לקצה הוציא אותו מדעתו במשך שנים. פילקינגטון נהג לצוות אותה לרצה אטית יותר בימים שמיועדים להתאוששות והורה לסלרס לא לדחוף קדימה. היא עשתה זאת בכל מקרה.

"אני מנתח מומחה, והיא עסוקה יותר ממני" בלייק סלרס, בעלה של שרה

שרה סלרס
RUGILE KALADYTE / NYT

בפברואר, באמצע הכנותיה לבוסטון, היא נסעה לאוגדן לחופשה. תוכנית האימונים הורתה לה לשאוף לרוץ 190 קילומטר באותו שבוע. היא עשתה זאת, ובנוסף יצאה להליכות יומיות שכללו טיפוס לשתי פסגות של מעל 8,000 רגל. באחד הימים גם יצאה לסקי.

אין תקדימים של ממש מהתקופה האחרונה להישגיה של סלרס, ששומרת בשאפתנות על משרה כמעט מלאה במקביל להיותה רצת צמרת. סטיב ג'ונס הבריטי החזיק בשיא העולם במרתון בשנות ה-80 בעת שעבד כטכנאי בחיל האוויר המלכותי, אבל זו היתה תקופה שונה. כיום שיא העולם מהיר ביותר משש דקות.

סלרס. התגברה על פציעות רבות ברגליים
RUGILE KALADYTE / NYT

יש המאמינים שסלרס לא תהיה יותר ממרתוניסטית בינונית, והזמנים הטובים ביותר שלה יהיו רחוקים מהרמה העולמית. לדבריהם, המקום השני בבוסטון בשנה שעברה היה מקרי, והושג ביום של גשם שוטף, רוחות חזקות וטמפרטורה נמוכה שפגעו במספר רצות בולטות. היא לקראת סוף שנות ה-20 לחייה, הם מסבירים, ומעולם לא ירדה מ-2:36 שעות, שזה 20 דקות יותר משיא העולם של פולה רדקליף.

סלרס, בין הקקטוסים של אריזונה. רק היא וחזירי הבר
RUGILE KALADYTE / NYT

ובכל זאת, סלרס צעירה במונחים של חייה כרצת עילית למרחקים ארוכים; לעתים לוקח חמש עד עשר שנים של אימונים מסורים כדי שמרתוניסט יגיע לשיאו. סלרס רק יצאה לדרך אחרי שהבינה סוף סוף איך לדאוג לגופה.

על אף הכישרון שתמיד היה שם, סלרס היתה מועדת לפציעות ומחלות בימיה בקולג'. היא סבלה משבר מאמץ בכף רגלה, שחירב למעשה את שנתה האחרונה במכללות. השבר לא היה רק עניין של חוסר מזל. הוא גם תוצאה של נטייתה להקשות על עצמה בכל אימון. לעולם לא היתה מרוצה מהופעותיה, גם כשקבעה שיאים אישיים. כשהביטה במראה, תמיד ראתה מישהי מעט כבדה יותר ממה שחשבה שתהיה. לכן מנעה מעצמה לאכול, גם כשהיתה רעבה. הפרפקציוניזם נלקח לרמה מסוכנת.

הרופא שטיפל בשבר המאמץ שלה אמר לה שתחלים עם מנוחה מספקת ופיזיותרפיה, אבל אילולא תאכל מסודר יותר ותתאמן חכם יותר, הפציעות יחזרו. המחסור באוכל החליש את עצמותיה. סלרס התעלמה ממנו. כמובטח, היא שוב נפצעה, הפעם שבר מאמץ בשוק, שאילץ אותה להפחית באופן משמעותי בריצותיה במהלך לימודיה בפלורידה. במשך שנה היא בקושי רצה, ואז החלה באימונים קלים ונכנסה למירוצים מזדמנים. אפילו בלי אימוני מהירות, היא ניצחה לעתים. פעם אחת עבדה במשמרת לילה עד לשבע בבוקר, ואז מיהרה להספיק לחצי מרתון שהוזנק בשבע וחצי בסמוך לבית החולים.

פעם עבדה במשמרת לילה עד לשבע בבוקר, ואז מיהרה להספיק לחצי מרתון שהוזנק בשבע וחצי בסמוך לבית החולים

עם הסמכתה ב-2017 והמעבר לטוסון, שם בעלה בלייק עובד בניתוחים אורתופדיים, היא נרשמה למרתון הראשון שלה בספטמבר באותה שנה. זה הוביל להזמנה לצאת לדרך עם הנשים המובילות במרתון בוסטון בשנה שעברה. אז החל מבול מקפיא, תנאי השטח השתנו, ו-2:44:04 שעות לאחר מכן היא סיימה שנייה.

במסיבת העיתונאים שלאחר המירוץ לבשה סלרס את אותה חולצת-מזכרות שקיבלו לערך 30 אלף המשתתפים ביחד עם המספרים שלהם. בין-לילה הפכה לסנסציה - האשה במדי האחות שכמעט ניצחה במרתון בוסטון. שלוש חברות, בהן "אלטרה ראנינג" לביגוד והנעלה שמקורה ביוטה, חתמו איתה הסכם חסות.

סלרס אומרת שמעולם לא חשבה באמת על האפשרות שתעזוב את עבודה כדי להתאמן באופן מלא, על אף לוח הזמנים המתיש שלה. כשבחוץ עדיין חשוך, בעלה שומע אותה נגררת אל מחוץ לחדר השינה לריצות הבוקר שלה. הוא ילך לחדר ניתוח כמה שעות מאוחר יותר, והיא כבר תהיה שם, מכינה עוד הרדמה. "אני מנתח מומחה, והיא עסוקה יותר ממני", הוא אומר.

שרה סלרס, עם בעלה בלייק, אחרי משמרת של עשר שעות
RUGILE KALADYTE / NYT

בדרך כלל היא עובדת עד עשר שעות בבית החולים בימי שני, שלישי ורביעי. היא משכימה כבר בארבע בבוקר כדי לרוץ 20 קילומטר ולפעמים מגיעה לבית החולים בשבע. בריצות הבוקר היא כמעט תמיד לבדה בחשכה ובשעות השחר, השמורות לזאבי הערבות או לפקאריים - מעין חזירי בר ששוקלים מעל 20 ק"ג ונודדים ברחובות טוסון החשוכים. אחרי העבודה, היא רצה לעתים קרובות על המסלול. לפעמים גם מרימה משקולות. בין חמישי לשבת זה הזמן למנוחה. אין עבודה, רק שני אימונים מאומצים בחמישי ובשישי וריצה ארוכה של יותר מ-40 קילומטר בשבת. בראשון היא לא רצה אמנם, אבל לעתים יוצאת להליכות.

סלרס טוענת שבית החולים נותן לה פרספקטיבה. למי שעומד לצד נפגע בתאונת דרכים שנלחם על חייו, אימון רע או מירוץ מאכזב לא נראים כמו עניין כזה גדול. היא שוקלת לקחת חופש מבית החולים לקראת המבחנים למשחקים האולימפיים בפברואר. זה יאפשר לה להתאמן ברמה גבוהה עם קבוצה למספר שבועות, ואולי אף לתפוס תנומה בין האימונים. ועדיין, המחשבה שיהיה לה את כל הזמן הפנוי הזה מלחיצה אותה. ריצה תהפוך לעבודה במקום להנאה? ומה היא תעשה כל היום? "אין לי שום דבר נגד רצים במשרה מלאה", היא אומרת, "אני מעריכה את מה שהם עושים, אבל נדמה לי שיש להם הרבה שעות של נטפליקס".

כתב: מת'יו פוטרמן

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס

ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3864895) whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3598459) whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3623689) whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3887683) whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3623690) whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3597487) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3551319) whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.8119344) whtzResponsive 

תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7903832) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3979744) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7897127) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7843746) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7843749) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7814009) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7797143) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7608810) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7691791) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7613637) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7561524) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7525109) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7492922) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7461393) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.7406861) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.6096109) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3506410) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.1283191) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4407723) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.2844505) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.1283194) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4198590) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4389463) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3599668) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4428960) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4405901) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4384281) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4302361) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4332719) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4255767) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4240553) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4240507) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4213675) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4193336) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4138815) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4125917) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3987660) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3883499) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3951983) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3941363) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3604914) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3486686) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3506195) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3495191) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3701931) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3392858) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3521263) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3655144) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3765036) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3771148) whtzResponsive
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ wwwwww whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.3798243) whtzResponsive ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ssssssss ContentId(7.4002547) whtzResponsive