נוסעים שהגיעו לארצות הברית מאזורים מוכי קורונה טוענים שלא נבדקו בכניסה - טיולים - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

נוסעים שהגיעו לארצות הברית מאזורים מוכי קורונה טוענים שלא נבדקו בכניסה

לכתבה
שדה התעופה דאלס שבוושינגטון, ארה"ב. הנוסעים, שכמה מהם הודו שסבלו מתסמיני מחלה ניכרים לעין, אמרו שלא עברו בדיקה רפואית בשובם Erin Schaff/The New York Times

ממשל טראמפ אמר שאמריקאים שחוזרים מארצות שבהן יש התפשטות משמעותית של הנגיף ייבדקו, כדי לוודא שאינם סובלים מתסמינים. כמה מאותם נוסעים אומרים שההוראה אינה מיושמת בפועל

3תגובות

בעוד אלפי אמריקאים נמלטים מאירופה ומאזורים אחרים בעולם שנפגעו בהתפרצות נגיף הקורונה, רבים מהם מדווחים שלא עברו בדיקה רפואית כלשהי כשהמריאו חזרה. גם בשדות התעופה בארצות הברית לא נתקלו במכשולים רבים מדי. ברוב המקרים ציפתה להם ברכת ברוכים השבים לבבית.

מאז ינואר ועד להכרזת החירום, פקידי רשות המכס וביקורת הגבולות בארצות הברית מחפשים ביתר קפדנות נוסעים שעלולים לשאת את הווירוס ולהפיץ אותו. המחלקה לביטחון המדינה הנחתה את אנשיה לחפש נוסעים בעלי תסמינים גופניים ולסרוק מסמכים המתעדים את יעדי הנסיעה שלהם וכן בבסיס הנתונים הפדרלי שבו שמורים פרטי מעקב אחרי נוסעים אלה.

פקידי ביקורת הגבולות יידרשו בתוך זמן קצר לזהות תסמינים בקרב המון אזרחים אמריקאים שנחתו ב-13 שדות תעופה ייעודיים, אחרי שביקרו במדינות נגועות באירופה, אמר מקור רשמי בממשל. הנשיא דונלד טראמפ הודיע בשבוע שעבר על הגבלות חדשות שחלות על נוסעים לאזורים נוספים בעולם.

אבל הנוסעים, שכמה מהם הודו שסבלו מתסמיני מחלה ניכרים לעין, אמרו שלא עברו בדיקה רפואית בשובם, לא בנמל התעופה ולא אחר כך. חברי קונגרס שאלו שאלות נוקבות את בכירי המחלקה לביטחון המולדת שהעידו בפניהם. השאלות התייחסו למה שחלק מחברי הקונגרס תיארו כהליך סריקה מחורר.

פקידי ביקורת הגבולות בשדות תעופה שונים תהו באיזו מידת דיוק הם יכולים לזהות נוסעים שסובלים מתסמינים של COVID19 ואילו אמצעים ננקטו כדי להגן על הבריאות של העובדים שבאים במגע עם נוסעים. בכירים ברשות ביקורת הגבולות מכירים בכך שכרגע - אטימה מלאה של ארצות הברית כדי למנוע את כניסת הנגיף למדינה היא משימה בלתי אפשרית.

"מהיום הראשון איש לא התכוון לאטימה מלאה של הגבולות", אמר קנת קוצ'ינלי, סגן ראש המחלקה לביטחון המולדת בפועל. "אנחנו מנסים לצמצם ולדחות את השיא הגבוה ביותר של הנגיף המכה בארצות הברית. כל הצעדים האלה מורידים את הגל ודוחים את שיאו. אבל הם לא יעצרו את התפשטות הנגיף".

שדה התעופה דאלס שבוושינגטון, ארה"ב
Erin Schaff/The New York Times

מגי מקדו, בת 46, אמרה שהבלוטות שלה היו נפוחות כשנחתה בשדה התעופה הבינלאומי דאלס ליד וושינגטון, אחד משדות התעופה שאליו מופנים נוסעים שביקרו לאחרונה בסין או באיראן. מקדו הגיעה מלונדון, אבל לפני כן היתה בדרום קוריאה, שגם היא מוקד התפרצות של נגיף הקורונה.

לדבריה, בשדות התעופה באסיה ובאירופה קיבלה הוראות רבות שהתייחסו לאנשים שמרגישים חולים. כשהגיעה לארה"ב "לא היה שום דבר כזה", ציינה. פקיד של ביקורת הגבולות החתים את הדרכון שלה והיא הלכה לביתה.

"איש לא שאל איפה הייתי. אני חושבת שהם הניחו שכולנו באנו מלונדון ואין סיבה מיוחדת לבדוק אותנו", אמרה מקדו. התקשורת איתה התנהלה באימייל, משום שהיא חולה מאוד ואינה מסוגלת לדבר בטלפון. היא צריכה להיבדק, כדי לברר אם נדבקה בנגיף הקורונה.

בתחילה, ממשל טראמפ החליט לאסור על זרים שביקרו בשבועיים האחרונים בסין ובאיראן את הכניסה לארצות הברית ובהמשך החיל את ההוראה גם על תיירים שבאו מ-26 מדינות האיחוד האירופי. הממשלה גם הורה לפקידי ביקורת הגבולות להשתמש בבסיס נתוני הנוסעים הפדרלי, במסמכים ובראיונות עם נוסעים כדי להחליט מי מהם יש להפנות לבדיקה רפואית בשדה התעופה. הפקידים גם נדרשו להפנות נוסעים עם תסמינים שהגיעו מאיטליה ומדרום קוריאה לבדיקה במעבדות של המרכזים לבקרת מחלות ומניעת (CDC).

סטפני מאלין, דוברת מטעם רשות ביקורת הגבולות, אמרה שעד 4 במארס הופנו כ-63 אלף נוסעים שנכנסו לארצות הברית בנמלי תעופה, נמלי ים או מעברים יבשתיים לבדיקה רפואית. קוצ'ינלי אמר לאחרונה בוועדת הסנאט שהבדיקות הרפואיות של נוסעים ומבקרים תרמו למניעת ההתפשטות של הנגיף. "הבדיקות קנו לנו זמן", אמר קוצ'ינלי.

טראמפ במסך הטלוויזיה של בר בשדה התעופה דאלס
Erin Schaff/The New York Times

מעבר למניעת כניסתם של נוסעים מ-26 מדינות באירופה, ההגבלות החדשות שקבע טראמפ מפנות נוסעים אמריקאים חוזרים ל-13 שדות תעופה ייעודיים. הנוסעים שינחתו בהם יעברו בדיקה רפואית יסודית יחסית. החזרה של אלפי אמריקאים מאירופה תכביד על ביצוע הבדיקות האלה.

טוני רירדון, נשיא האיגוד הלאומי של עובדי האוצר, שמייצג את עובדי רשות ביקורת הגבולות שאמונים על הבדיקות הרפואיות בשדות התעופה בארצות הברית, אמר שהעובדים חוששים שחלק מהנוסעים אינם משיבים בכנות על שאלות או שאינם מודעים לתסמינים שהם נושאים.

"הם מודאגים מכך שההבחנות שעוזרות לסווג נוסעים מידבקים אינן מדויקות", אמר רירדון. "הם חוששים גם שלא כל הנוסעים שנמצאים בסיכון בגלל המקומות שבהם ביקרו מסומנים כיאות, כדי שאפשר יהיה להפנות אותם לבדיקות".

בכירים ברשות ביקורת הגבולות, ששוחחו עם כתבים בשיחת ועידה, אמרו שננקטים אמצעים כדי להגן על בריאותם של העובדים. לדבריהם, הרשות מעסיקה רופאים שיענו על שאלותיהם של העובדים. בנוסף, המחלקה לביטחון הפנים מספקת לעובדים אמצעי הגנה כמו מסכות. עוד אמצעי שננקט הוא מעקב באמצעות מצלמות אחר תנועותיהם של נוסעים שפיתחו תסמינים של המחלה אחרי שיצאו משדה התעופה, כדי לקבוע אם מי מפקידי ביקורת הגבולות נחשף לנגיף. הבכירים סירבו לומר כמה עובדים נבדקו וכמה מהם אובחנו כחולים ב-COVID19.

שלושה מעובדי הביטחון של המינהל לבטיחות התחבורה בשדה תעופה בקרוליינה הצפונית אובחנו כנשאים של נגיף הקורונה. שני עובדים שמועסקים על ידי המחלקה לביטחון המולדת למדו בשבוע שעבר שהנגיף חדר לגופם. המחלקה סגרה משרד שלה במדינת וושינגטון לשבועיים, אחרי שהתברר שאחד העובדים שם חלה.

"הם לכודים באמצע", אמר ג'יל קרליקובסקה, נציב המכס וביקורת הגבולות לשעבר, על עובדי הרשות. "אנחנו תלויים בהם והם נדרשים לבצע אין-ספור מטלות". לדבריו, אם נוסעים שחזרו ממדינות שבהן יש התפרצות של נגיף הקורונה לא נבדקו, הסיבה היא שפקידי ביקורת הגבולות קיבלו הנחיות מעורפלות מסוכנויות אחרות של הממשל.

שדה התעופה ג'ון אף קנדי שבניו יורק
Stephanie Keith/The New York Times

חברים בקונגרס ביטאו חששות דומים. הסנאטור ריצ'רד ג' דרבין, דמוקרט מאילינוי, דרש מה-CDC להבהיר איזו בדיקה עוברים נוסעים שהגיעו מדרום קוריאה ומאיטליה בשדה התעופה בארה"ב. הוא הפנה את תשומת הלב לשני נוסעים שבאו מאיטליה ונחתו בשיקגו, שלא נבדקו בשדה התעופה ומאוחר יותר התברר שהם נשאים של נגיף הקורונה. על נוסעים שהגיעו מספרד לא חלו בדיקות שכאלה כלל.

ויליאם ייטס, בן 28, אמר שלא נדרש לעבור שום בדיקה רפואית לפני שהמריא מרומא. הוא נחת בלונדון ומשם טס לפיניקס, אריזונה, אבל בשום תחנה לא נבדק. הוא לא סבל מתסמינים כלשהם, אבל חשש שידרשו ממנו להיבדק מפני שביקר באמיליה רומאניה, אזור באיטליה שחלק מהחבלים בו נסגרו בעקבות התפרצות הקורונה.

כשנחת בפיניקס שאלו אותו רק אם היה במילאנו. "'אחלה, ברוך הבא', זה כל מה שאמרו לי", סיפר ייטס. בימים האחרונים הוא עובד מהבית, כאמצעי זהירות. כאחראי על חדר טיפול נמרץ, הוא מעדיף לא לסכן אף אחד מהחולים.

הרשמה לניוזלטר

-

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות