10 ימים של טירוף מוחלט: מסע קרנבלים אינטנסיבי בצפון איטליה - איטליה - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

10 ימים של טירוף מוחלט: מסע קרנבלים אינטנסיבי בצפון איטליה

לכתבה
קרנבל ונציה francesco de marco / Shutterst

זה דורש תכנון מדויק, לא מעט אנרגיה ונכונות לטלטלות, אבל המשימה בהחלט אפשרית. סיור קרנבלים בצפון איטליה, שכולל ארבעה קרנבלים פנטסטיים מחייב הקפדה על לוח זמנים הדוק.

7תגובות

הבעיה עם הקרנבלים של איטליה היא שכמעט כולם מתקיימים בדיוק באותם תאריכים. כך זה בכל העולם הנוצרי. השנה מתקיימים כל קרנבלי החורף של 2019 בימים שמובילים ליום ראשון 3 במרס ועד יום שלישי 5 במרס. כאן נכנס התכנון הקפדני לתמונה. מחקר קצר ולא מעמיק מגלה שבאיטליה אפשר לעקוף את המגבלה של סוף שבוע מרוכז אחד בתחילת החודש. הצעת המסע שלפניכם מאפשר ליהנות מארבעה קרנבלים בעשרה ימים. האם אתם ערוכים לכך?

מפת איטליה

יום א' – 24 בפברואר - הקרנבל של פאנו

העיר פאנו (Fano) ליד רימיני, על חוף הים האדריאטי בצפון מזרח איטליה היא נקודת ההתחלה. בפאנו מתקיים אחד הקרנבלים המסורתיים העתיקים ביותר ביבשת. למרבה השמחה הוא עדיין לא מפורסם או פופולרי כמו הקרנבלים האחרים שיוזכרו כאן ובמובנים רבים עדיין קצת "סודי". המקורות שלו טמונים אי שם בימי הביניים. המסורת אומרת שהמניע לקרנבל היה פיוס חגיגי בין שתי משפחות אצולה של העיר. מאז זכה הקרנבל המקומי לפרסום כאירוע המתוק בעולם. הסיבה לכך היא שבכל התהלוכות שחוצות את העיר משליכים מן המשאיות המקושטות ממתקים, חפיסות שוקולד, סוכריות, חטיפים מתוקים ועוד כל מיני דברים שנחשבים בשאר השנה לרעל טהור ובימי הקרנבלים מוכנים הצופים להרוג כדי לתפוס אותם בעודם באוויר.

יש כאלה שהשלכת סוכריות מזכירה להם טקסי בר מצווה ועלייה לתורה בבית הכנסת המקומי, אלא שבפאנו מקובל לערוך מלחמות של ממש, במהלכן משליכים סוכריות משני עברי הרחוב.  

הקרנבל של פאנו מתקיים השנה (2019) החל ב-17 ועד 24 בחודש פברואר ובסוף השבוע של 3 במרס. ביקור מוקדם יאפשר להמשיך לוונציה.

הקרנבל של פאנו
Massimo Campanari / Shutterstock

יום חמישי – 28 בפברואר - קרנבל ונציה

הנסיעה מפאנו לוונציה ברכבת או במכונית נמשכת שלוש שעות וחצי. הדרך עוברת בבולוניה, פרארה ופדואה. בכל אחת מהן מתקיים קרנבל מקומי קטן ואם מצליחים לתפוס משהו ממנו – זה רווח נקי. מגוון האירועים בוונציה גדול ואם מגיעים אליה לפני 28 בחודש – יימצא מה לעשות.

הקרנבל בוונציה שונה מאחיו בצפון איטליה. בדרך כלל לא מתקיימות במהלכו תהלוכות גדולות. בתעלות שטות אמנם סירות ענק עם קהל מחופש אבל הדגש בעיר אינו על התהלוכות אלא על שוטטות בכיכרות. הקהל המחופש משוטט ברחובות ובין התעלות ומנסה להשיג כרטיסים לנשפים הנחשבים. אירועי הקרנבל נפתחים השנה באמצע פברואר ונמשכים עד 5 במרס. בימים מסוימים – 23, 24, 28 בפברואר וגם ב-1-3 במרס - יש מגוון גדול יותר של אירועים.

האירועים היוקרתיים מתקיימים בבתי המלון הגדולים ובארמונות של ונציה. אירועים אלה כרוכים בדרך כלל בתשלום גבוה. בכל יום בשעה 15:30 עד 17:00 מתקיימת בכיכר סן מרקו תחרות המסכה היפה ביותר. זה אחד מאירועי השיא וכדאי להגיע אליו לפחות פעם אחת.

ההשתתפות בנשף הקרנבל ובארוחת הערב הרשמית שמלווה אותו עולה 500 אירו לאדם. הזמנת מקומות אפשר לעשות כאן https://venice-carnival-italy.com/tour/official-carnival-dinner-show-and-ball-2019_297

מידע על קרנבל ונציה באתר:  www.carnivalofvenice.com

קרנבל ונציה
\ Kiki Dohmeier / Shutterstock.co

יום שבת 2 במרס - קרנבל איבריאה

הנסיעה מוונציה לאיבריאה אינה קצרה (370 קילומטר). היא נמשכת כארבע שעות במכונית וכחמש שעות ברכבת. הדרך חוצה את ורונה, את הקצה הדרומי של אגם גארדה ואת מילאנו, כך שאפשר לבלות ולאכול לא רע גם לאורכה.

קרנבל איבריאה (Ivrea) באזור טורינו בצפון מערב איטליה הוא אחד העתיקים והמסורתיים במדינה. בצדק רב הוא נחשב גם לאחד המטורפים ביותר בעולם. עיקר הפרסום והעניין הם קרבות התפוזים שמתחוללים בו. אחרי כמה ימים מתפשט בכל העיר ריח עז שמזכיר בעיקר את בור התחמיץ בקיבוצים בעלי רפתות. הרחובות חלקלקים והכל קצת דביק, אבל קל לראות שהאנשים פשוט מאושרים. בדיוק כמו ילדי הגן בסיומו של יום פעילות בבוץ.

על פי המסורת המקורית מימי הביניים השליכו העשירים גרגרי שעועית במחווה להמון העני. ההמונים הנעלבים הטילו את השעועית בחזרה כדי להביע את הבוז שרחשו לנדבות. במהלך המאה ה-19 החלו נערות שניצבו על מרפסות הבתים להשליך תפוזים על הגברים הצעירים שצעדו בתהלוכות הרשמיות ברחובות. אלה לא היססו להשליך את התפוזים בחזרה ומכאן התפתחה מסורת של קרבות רחוב עם פירות הדר. הגרסה העכשווית, במהלכה מביאים מכולות ענק עם תפוזים כדי שישמשו כתחמושת למשתתפים בקרנבל, הפכה את איבריאה לאחד היעדים המבוקשים בעונה זו. המסורת אומרת שמי שחובש כובע אדום וגבוה לא משתתף בקרב, אבל לא כדאי לסמוך על הסכמים מסוג זה במהלך הקרנבל. בכל הכיכרות יש אזורים נייטראליים ומגודרים, שהעומדים בהם אמורים להיות מוגנים מהשלכת תפוזים. גם זה עובד רק בחלק מן המקרים.

פרטים באתר: https://www.carnifest.com/ivrea-carnival-the-orange-fights-2019/

קרנבל איבריאה
Pecold / Shutterstock.com

יום שלישי 5 במרס - קרנבל ויארג'יו

הנסיעה מאיבריאה לוויארג'יו (Viareggio) נמשכת ארבע שעות במכונית או חמש שעות ברכבת.

עיר החוף ויארג'יו, עשרים קילומטר מצפון לפיזה ומאה קילומטר ממערב לפירנצה מארחת את הקרנבל שהאיטלקים רואים בו את גולת הכורת של העונה כולה. ההוכחה לכך היא שקרנבל ויארג'יו הוא היחיד שמשודר באופן מסורתי בכמה רשתות בטלוויזיה האיטלקית ובשידור חי.

כמיליון צופים מתגודדים ברחובות העיר לצפות בתהלוכות. הקרנבל מתקיים רק בסופי שבוע ואין טעם להגיע לעיר בתאריכים אחרים. במוקד הקרנבל עומדות התהלוכות המסורתיות בהן מככבות בובות ענק. בובות אלה נוצרות בכל שנה במיוחד עבור הקרנבל ורבות מהן מייצגות דמויות פוליטיות מוכרות או כוכבי קולנוע וטלוויזיה. יציעים שנבנים לאורך הטיילת של ויארג'יו מאפשרים לקהל לצפות בתהלוכות בתנאים נוחים. הכניסה ליציעים במחיר 15 יורו.  

קרנבל ויארג'יו
marchesini62 / Shutterstock.com

מידע מלא על הקרנבל בויארג'יו: http://viareggio.ilcarnevale.com/en/programma-eventi/parades.

עוד שלושה קרנבלים שאינם נכללים בסיור הזה – אבל מסקרנים כל אחד בפני עצמו:

קרנבל פוטיניאנו

העיר פוטיניאנו (Putignano) בחבל פוליה בדרום מזרח המגף מארחת את אחד הקרנבלים העתיקים באיטליה. השנה מציינים בפוטיניאנו 625 שנים לקיומו של הקרנבל וגם אם זה קצת מוגזם עדיין מדובר במסורת מקומית מרשימה, שלא נהפכה לאטרקציית תיירים. האופי של הקרנבל ים תיכוני, בעיקר בזכות המיקום הדרומי של העיר.

ברחבי פוטיניאנו צועדות בכל אחד מימי הקרנבל תהלוכות גדולות, המשתתפים לובשים מסיכות מסורתיות ומנגנים בתזמורות גדולות. החגיגה כולה נושאת אופי עממי ומשפחתי מאוד. הדמות המייצגת של הקרנבל נקראת פארינלה – ליצן בתלבושת טלאים וחובש מצנפת עם פעמונים.

מידע באתר:  www.carnevalediputignano.it

קרנבל ליביניו

ליביניו (Livigno) היא עיירת סקי בקצה הצפוני של איטליה. בכל שנה מתקיים בה קרנבל שמיועד בעיקר לגולשי הסקי. מדריכי הסקי ואנשי הכפר גולשים בתחפושות צבעוניות במדרונות, נושאים לפידים ומציגים תמונות מימי הביניים. ההגעה לליביניו היא מן העיר בורמיו.

מידע באתר: http://www.livigno.eu/

קרנבל ליביניו

קרנבל אסיריאל בסיציליה

קרנבל אסיריאל (Acireale) נחשב לטוב ביותר בסיציליה. העיירה נמצאת בחבל קטניה והמסורת החגיגית נמשכת כבר 400 שנה. הייחוד של קרנבל זה טמון בתהלוכות המשוררים והפייטנים שצועדות ברחבי העיירה. המשתתפים שרים ומדקלמים שירה עליזה לקול תשואות הקהל.

קרנבל אסיריאל
solosergio / Shutterstock.com

מידע באתר: http://www.carnevaleacireale.com/en/

הרשמה לניוזלטר

מחפשים מתכון לערב שבת? הירשמו ועדכוני אוכל ויין בדרך אליכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות