גני קוקנהוף: האביב הצבעוני ביותר בעולם נמצא 35 קילומטרים מאמסטרדם - הולנד - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

האביב הצבעוני ביותר בעולם נמצא 35 קילומטרים מאמסטרדם

לכתבה
גני קוקנהוף keukenhof Holland

כך נראה אביב במיטבו: שטיחים ענקיים, עצומים, שנראים כמו שמיכת טלאים צבעונית של צבעונים ונרקיסים, מובטחים למי שירחיק רק מעט מחוץ לאמסטרדם ויגיע עד גני קוקנהוף

2תגובות

35 קילומטרים, בלי עליות או ירידות, הן משימה סבירה. גם אדם כמוני, שאמנם אוהב לרכוב על אופניים, אבל לא עוסק בזה כספורט, או אפילו כתחביב שגרתי, יכול לעשות זאת בלי בעיה ממשית. הרכיבה עצמה, כל רכיבה, גורמת הנאה. יש בה מן השיבה לילדות. אבל הטיול שמוצע כאן הוא בכל זאת משהו אחר, כי באביב, בהולנד, מדרום וממערב לאמסטרדם, זו חוויה שונה לחלוטין. הרכיבה עצמה נשכחת זמן קצר לאחר שיוצאים לדרך. הלב יוצא אל המראות וקשיי הנשימה אינם נובעים מן המאמץ (אין שום מאמץ ברכיבה שטוחה כזו) אלא מן היופי. כך נראה האביב במיטבו. כך נראים שדות הפריחה היפים בעולם. כך נראית התחדשות אחרי חורף ארוך וכך נראים תוצאות מאמצים וידע אנושי, חקלאי, מקצועי, שנצבר במשך מאות שנים. אפשר לחשוב, אתם אומרים, מה ההתלהבות הגדולה? זהו אחד מאותם מקרים בודדים בהם ההתלהבות מוצדקת והיופי עוצר נשימה. אז כן, אפשר לחשוב.

הולנד מפה
גני קוקנהוף
Nikolay Antonov / Shutterstock.c

35 קילומטרים אפשר לרכוב בנינוחות ולאט בערך בשעתיים, אולי קצת פחות. זה המרחק שמוביל מאמסטרדם לקוקנהוף (או קאוקנהוף, תלוי בהגייה שלכם). אפשר לרכוב את כולו בביטחון ובשלווה כי נתיב האופניים, כמו ברוב הכבישים בהולנד, מופרד לחלוטין מנתיבי המכוניות או הולכי הרגל. על פי הפרסומים הממשלתיים יש כיום בהולנד 28 אלף קילומטרים של דרכים שמיועדות ומסומנות אך ורק לרכיבה על אופניים.

גני קוקנהוף
keukenhof Holland

השוליים של אמסטרדם הם החלק הפחות נעים של הרכיבה, אבל כאשר מתרחקים מעט מהעיר – הרכיבה נהפכת לחוויה נהדרת. עכשיו – אמצע מרס-מהלך אפריל ותחילת מאי - הם החודשים הטובים ביותר לצאת לרכיבה כזו. הסיבה פשוטה וברורה – שדות הצבעונים פורחים. שטיחים ענקיים, עצומים, שנראים כמו שמיכת טלאים צבעונית, נפרסים בפני הרוכבים. רוב הפריחה בעונה הזו היא של צבעונים (בעיקר באפריל) אבל יש גם שדות נרקיסים, חבצלות ופרחים אחרים. חשוב להבהיר – אלה לא פרחי בר, אלא ענף חקלאי, על גבול המדעי, שנסמך על מאות שנים של ידע, ניסיון ומסורת. כל אלה מושקעים כדי להגיע לתוצאה מושלמת.

הזמן הטוב ביותר לצאת לרכיבה מאמסטרדם לכיוון דרום מערב, הוא במהלך שמונה השבועות בהם גני קוקנהוף פתוחים למבקרים. השנה (2019) מציינים בהולנד 70 שנה לחנוכת הגנים, פרויקט שנתפס היום כחלק מהמסורת ההולנדית, אבל למעשה היה יוזמה שהרעיון מאחוריה מסחרי לחלוטין, של בכירי מגדלי הצבעונים בהולנד. בכל שנה יש נושא מרכזי לאירוע. השנה הוכרז שהנושא הוא "כוח הפרחים" (Flower Power). אין לזה משמעות ממשית, אז אין טעם להתעמק.

גני קוקנהוף
keukenhof Holland

גני קוקנהוף ייפתחו השנה את שעריהם ב-21 במרס וייסגרו ב-19 במאי. במהלך הזמן הזה יגיעו כמיליון מבקרים להריח את הפרחים, אבל בניגוד למקרים אחרים, בהם מוטב להתרחק מן ההמון – כאן כדאי דווקא לרכוש כרטיסים באתר הגנים, לשכור אופניים באמסטרדם (יש מאות חנויות בעיר שמשכירות אופניים על בסיס יומי, בדרך כלל תמורת 25 יורו ליום) ולצאת לשעתיים רכיבה, שבמקרה זה מוטב לדמות אותה לעלייה לרגל (בלי עלייה, ולא ברגל אלא באופניים) אל ירושלים של אוהבי הפריחה. אין תחליף למראה הזה ואי אפשר לראותו בשום מקום אחר ובשום תאריך אחר. כרטיס למבוגר עולה 17 יורו ולילד עד גיל 17 שמונה יורו. הניווט מאמסטרדם לקוקנהוף פשוט למדי וכל שיש לעשות הוא להקיש את היעד במפת גוגל שמופיעה על מסך הטלפון הנייד, או להדפיס את פירוט המסלול. בכל לשכת תיירות מקומית מעניקים מידע על מסלולי אופניים ובמקומות רבים גם מפות שמיועדות לרוכבים. הלשכות מסומנות ב-VVV. כדאי גם לזכור את המשפט הכי פופולרי בהולנד: "כשיורד גשם יש כאלה שרוכבים ויש כאלה שסתם נרטבים". באביב לפעמים יורד גשם.

ההיסטוריה של קוקנהוף

העבר של קוקנהוף נמתח מן המאה ה-15 ועד ימינו. אז אספה הרוזנת יאקובה ואן ביירן פירות וירקות מן השדות החוליים (Keukenduin פירושו בהולנדית "המטבח של הדיונה"). בשנת 1641 הוקמה טירת קוקנהוף והגנים העכשוויים משתרעים למעשה על השטחים שסופחו אליה כבר אז. מעצבי הנוף יאן דויד זוכר ובנו לואי פול זוכר, שאחראים גם על עיצובו של הוונדל פארק הנודע באמסטרדם, העניקו לגנים את העיצוב שלהם באמצע המאה ה-19. סגנון הפארק, כגן אנגלי, נשמר למעשה עד היום.

גני קוקנהוף
keukenhof Holland

ב-1949, בדיוק לפני 70 שנה, חברו עשרים ממגדלי פרחי הפקעות הבכירים בהולנד והגו את הרעיון להציג באביב את הפרחים שהצליחו לפתח בתצוגה מרוכזת בפארק אחד – בקוקנהוף. ההצלחה הייתה מיידית וגדולה. 236 אלף מבקרים פקדו את הפארק כבר בשנה הראשונה. כיום נחשב קוקנהוף לחלון הראווה העולמי של מגדלי הפרחים ההולנדים. דגש מיוחד מושם בכל שנה על פרחי פקעת – כמו הצבעונים או הנרקיסים. במשך שמונה שבועות בלבד מציגים מגדלי הפרחים את מיטב ההישגים שלהם. 100 מגדלי צבעונים משתתפים בתצוגה. מגדלים אלה מכונים כאן "הספקים המלכותיים". בנוסף להם מציגים 500 מגדלי פרחים שונים מגוון גדול של מגמות והישגים בתחום תעשיית הפרחים. במהלך שמונה השבועות מתקיימות בגנים 20 תערוכות שונות.

גני קוקנהוף
Dmitry Eagle Orlov / Shutterstoc

יותר משבעה מיליון צבעונים יפרחו השנה בקוקנהוף. האירוע הוא שילוב מעניין בין אטרקציית תיירות שמושכת מיליוני מבקרים ליריד מקצועי, אליו מגיעים בכל שנה טובי המגדלים. אדריכל הנוף של קוקנהוף מעצב עבור כל אחד מהם תצוגה מיוחדת, שאמורה להדגיש את הצבעים, הגוונים, הגובה והאיכות של הפרחים. הכל מחושב כאן בקפידה ובייחוד תאריכי הפריחה המתוכננים של כל אחד מן הזנים השונים. על פי התכנון יש בקוקנהוף גלי פריחה מתמשכים, שנפרשים כאמור על פני שמונה שבועות. התכנון הקפדני נמשך חודשים רבים וכל 100 הספקים שולחים את הפקעות שלהם לפארק כבר בחודשי הסתיו, כלומר כחצי שנה לפני הפתיחה. 30 גננים שעובדים בגנים מטמינים את הפקעות במשך שלושה חודשים על פי תכנון ועיצוב מדוקדקים. העיצוב שונה בכל שנה. התכנון מיועד ליצור שטיחי פריחה מדויקים בתאריכים מסוימים. מלבד שטיחי הצבעונים מעוצבים בכל שנה גן יפני, גן אנגלי, חלקת אביב, גן שנראה כשדה בר, גן היסטורי, מבוך ירוק משיחים, ושבעה "גני השראה", שמוקדשים בכל שנה לנושאים אחרים. עשרת הימים האחרונים בכל עונה מוקדשים לתצוגת החבצלות הגדולה בעולם.

הצבעונים הראשונים, שמוצאם בכלל בסין, הגיעו להולנד מטורקיה במאה ה-16. שיאו של "טירוף הצבעונים" הגיע במאה ה-17. בין השנים 1634 ל-1637 נסק מחירם של הצבעונים למחירים מטורפים. עבור פקעת אחת היו עשירי אמסטרדם מוכנים לשלם אלף גילדן, סכום שאפשר היה לקנות בו בית על גדת התעלה בעיר. כיום מגדלים בהולנד 4.2 מיליון פקעות של צבעונים בכל שנה. נתון זה מציב אותה כיצרן הגדול ביותר של פרחי פקעת אלה. מחצית מן הכמות מיועדת ליצוא ומחציתה נרכשת בהולנד. יש כ-2,000 סוגים שונים של צבעונים, שנמכרים באופן מסחרי. ההערכה היא שבכל שנה נוספים לרשימה זו 100 זנים חדשים. האזור בו מרוכזים רוב מגדלי הצבעונים בהולנד נמתח בין הארלם לליידן. קוקנהוף נמצאת במרכזו של אזור זה. שטח שדות הצבעונים אמנם גדל בשנים האחרונות ועומד כיום על 250 קילומטר רבוע, אבל מספרם של המגדלים דווקא הצטמצם בשנים האחרונות. בשנות ה-60 היו בהולנד כ-15 אלף מגדלי צבעונים ובשנים האחרונות מונים רק כאלפיים.

איך לבקר?

פארק קוקנהוף (קאוקנהוף) פתוח בכל יום מ-8:30 בבוקר עד 18:00. כדי להימנע מצפיפות יתרה כדאי להגיע לפני 10:30 בבוקר או אחרי 15:00. ימים שני, שלישי ורביעי הם הפחות עמוסים בפארק. סופי השבוע עלולים להתגלות כבלתי נסבלים.

גני קוקנהוף
Nikolay Antonov / Shutterstock.c

בפארק עצמו הרכיבה על אופניים אסורה. הפארק מיועד להולכי רגל בלבד. בכניסה אליו יש חניה מסודרת למכוניות וכמובן גם לאופניים. גם אם הגעתם במכונית או ברכבת אפשר (כדאי) לשכור אופניים בכניסה הראשית לקוקנהוף ולצאת לרכיבה קצרה בסביבה הקרובה. אם תכננתם ללון במכונית או בקרוואן בחניון של קוקנהוף – חשוב לדעת שזה לא אפשרי. החניון ננעל בכל ערב בשעה 19:30. יחד עם זאת בסביבה הקרובה יש כמה קמפינגים בהם אפשר ללון. יש בעיירה ליסה (Lisse) גם בתי מלון בדרגות שונות. בתקופה בה הגנים פתוחים לקהל – קשה להשיג במקומות אלה חדר.

פעם בשנה מתקיימת בקוקנהוף תהלוכה גדולה של פרחים. השנה תתקיים התהלוכה ב-13 באפריל. פרטים על התהלוכה אפשר למצוא כאן https://keukenhof.nl/en/flower-parade./תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות