סיפורה של אירופה הכפרית: עם 12 תושבים בלבד, עיירה שווייצרית בסכנת הכחדה - שוויץ - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

סיפורה של אירופה הכפרית: עם 12 תושבים בלבד, עיירה שווייצרית בסכנת הכחדה

לכתבה
הכפר השווייצרי קוריפו. "בעוד 15 שנה לא יהיו כאן תושבים" MAXIME FOSSAT / NYT

הגיל הממוצע בכפר קוריפו הוא 75. הרשויות מקוות שהקמת מלון תבטיח את הישרדותו, אך המקומיים טוענים שתיירים לא יפתרו את הבעיה הדמוגרפית: "מקום בלי ילדים הוא מקום ללא חיים"

14תגובות

בדיוק שווייצרי מתעורר הכפר קוריפו מדי בוקר בשעה 08:15. תושביו מתאספים בכיכר הכנסייה כדי לאסוף את כיכר הלחם היומית שלהם. ארוס מלה, האופה, מביא את הלחם. הוא נוסע כל בוקר בכביש המתפתל לאורך עמק ורזסקה המוריק, באזור דובר האיטלקית בדרום שווייץ. בחודשי הקיץ קונים את הלחם ואת המאפים תושבי המקום וכמה תיירים, אבל בחודשי החורף המושלגים, מספר מולה, "אני נוהג עד לכאן למען שני לקוחות או שלושה".

בימים אלה מתגוררים באופן קבוע בכפר השווייצרי 12 תושבים בלבד. אין זה רק הכפר בעל האוכלוסייה הקטנה ביותר בשווייץ, אלא גם הכפר שאוכלוסייתו היא המבוגרת ביותר. ממוצע הגילים עומד על 75. הידלדלות האוכלוסייה בכפר היא חלק מבעיה נרחבת הנוגעת להידלדלות האוכלוסייה הכפרית באירופה כולה. דיון ציבורי מתנהל באירופה אודות מציאת פתרונות כלכליים חלופיים לחקלאות שישאירו את הצעירים בכפרים.

קוריפו. אוכלוסייתה היא הקטנה והזקנה בשוויץ
MAXIME FOSSAT / NYT

ברשויות באזור סבורים שמצאו פתרון שיסייע לשמר את קוריפו: בחודש יולי הסכימו להתיר לקרן במימון מקומי להפוך כמה מ-30 הבתים הנטושים בכפר לבית מלון. התוכנית אימצה ממודל שיושם באיטליה השכנה ומכונה "אלברגו דיפוזו", כלומר מלון מפוזר.

מוסדות מסוג זה נבנו בראשונה במחוז פריולי שבצפון-מזרח איטליה, במטרה להחיות כפרים שנהרסו ברעידת אדמה שפקדה את האזור בשנת 1976, הסביר פביו ג'אקומצי, אדריכל ונשיא קרן קוריפו. "אנחנו עושים משהו חדש למען שווייץ, בידיעה שזה בר ביצוע", הוסיף.

עם פתיחתו יהיו במלון 25 מיטות, מפוזרות בקומץ בתים שישופצו בקרוב. האזורים המשותפים במלון יתרכזו סביב אזור קבלה בתוך המסעדה העונתית של הכפר, שתורחב ותשופץ. אחרי 2019 יתווספו עוד מיטות וגם חדר ישיבות שישמש קבוצות שיזמינו את המקום כאתר לנופש מנהלים.

מטיילים ממילאנו וממקומות אחרים ערכו פיקניקים לאורך הנהר והשאירו ערימות אשפה במקום לבקר במסעדות המקומיות
MAXIME FOSSAT / NYT

הקרן ללא מטרת רווח המממנת את הפיתוח בקוריפו כבר הצליחה לגייס את 2.2 מיליון הפרנקים השוויצרים (2.2 מיליון דולר) הדרושים לפתיחת המלון בשנה הבאה. הרוב ממומן מכספי ציבור, בתוספת הלוואות מהבנק. לילה בחדר כפול יעלה 150-100 פרנק שווייצרי, בדומה למחירי בתי מלון אחרים בעמק, אמר ג'אקומצי.

"חיפשנו זמן רב דרך להבטיח את הישרדותו של קוריפו, ובית המלון הוא ההזדמנות הטובה ביותר לעשות זאת", אמר סאבריו פולטה, מזכיר הקרן.

סכנה קיומית

אף שקוריפו בסכנה קיומית, זכה בית המלון לקבלת פנים פושרת מצד התושבים. חלקם מתחו ביקורת על ההתמקדות בתיירות ולא בצרכים הבסיסיים שלהם, דוגמת פתרון בעיית אספקת המים הקיימת בכפר.

נשאלה גם השאלה אם אורחי המלון יוכלו באמת לסייע בפתרון הבעיה הדמוגרפית של קוריפו ולמנוע את הפיכתו לכפר רפאים. רק אחד מתושבי קוריפו עדיין עובד, וזאת בחברה לניהול יערות המצויה במרחק כמה קילומטרים מהכפר. היתר הם גמלאים התלויים בסיוע של בני משפחה צעירים יותר. כומר נושא בכפר תפילת מיסה פעמיים בחודש.

תמונה מ-2006 ובה כמעט כל תושבי הכפר. אחת התושבות הצעירות ביותר היא בת 67
MAXIME FOSSAT / NYT

הכפר מעולם לא היה מטרופולין, אבל היה בעבר גדול בהרבה. במאה ה-19 התגוררו בו יותר מ-300 בני אדם. עם היעלמותה של חקלאות ההרים, עזבו התושבים את הבקר והכבשים שלהם, ועברו לערים.

סגירת בית הספר טלטלה את הכפר

הקרן הוקמה בשנות ה–1970 - כשמספר תושבי קוריפו עמד על 50, והוא נוסף לרשימת הכפרים המוגנים בשווייץ, ואולם עד כה לא הצליחו המאמצים להתגבר על הידלדלות האוכלוסייה.

"כשמדברים על תיירות בת קיימא, יש לשאול מי בדיוק יהיה כאן בעוד 10 שנים כדי לקבל את פני התיירים", אומר אלפרדו שילאצ'י, אדריכל ומתכנן ערים המתגורר בז'נווה וירש בית של משפחתו בקוריפו.

קוריפו ספג מכה קשה בסוף שנות ה-1950, עם סגירתו של בית הספר של הכפר. "מקום בלי ילדים הוא מקום בלי חיים", אומרת קלמנטינה ברנרדאשי, בת 73, שהייתה חלק מהדור האחרון שלמד בבית הספר של קוריפו. "אני לא חושבת שצעירים יבואו לגור כאן רק אם יוסיפו לכאן בית מלון". כשהייתה בת 15 עזבה ברנדראשי את הכפר כדי לעבוד בבית חרושת לשעונים. היא מבקרת בכפר הרבה, אבל אינה מתגוררת בו דרך קבע. איש מבני משפחתה אינו מעלה בדעתו לחזור לגור בקוריפו.

סאבריו פולטה, מזכיר הקרן המקומית בכפר להקמת בית המלון. "דרך להבטיח את הישרדות קוריפו"
MAXIME FOSSAT / NYT

"מקום שמחזיר אותך מאות שנים לאחור"

באחד מסופי השבוע האחרונים התמלא הכפר חיים. קבוצה של ילדי תנועת צופים שטיילו באזור ישנו בלילה באורווה. כמה מבקרים הגיעו למקום כדי להתענג על היופי הטבעי של הנוף ההררי והמפלים השופעים, ולהתמלא נוסטלגיה. ולדימיר ירמין, פיזיקאי רוסי בחופשה משפחתית, התפעל מגגות האבן העתיקים של בתי הכפר. "נפלא לבקר במקום שמחזיר אותך מאות שנים לאחור", אמר, "קשה למצוא מראות שכאלה ברוסיה בימינו".

סילבנה דל טין בת ה-67 נמנית עם התושבים הצעירים ביותר בקוריפו. בית המלון יוכל לעזור לכפר, היא אומרת, אבל "רק אם הוא יביא עמו יותר מאנשים שרק ירצו לצלם ולהצטלם". בדומה לאחרים בכפר, היא מודעת לחסרונות התיירות ההמונית. היא מזכירה את "הכאוס של הגשר" - גשר אבן עתיק המתוח מעל בריכה שלווה שהתפרסם בסרטון שהפך לוויראלי. בסרטון, שצולם על ידי איטלקי, תואר המקום כ"המלדיביים של מילאנו", בגלל קרבתו לעיר הגדולה של צפון איטליה. עד מהרה הוכפל מספר המכוניות שהגיעו לעמק, נוצרו פקקי תנועה ובעיות חנייה, והמשטרה המקומית נאלצה לתגבר את כוחותיה. מטיילים ממילאנו וממקומות אחרים ערכו פיקניקים לאורך הנהר והשאירו ערימות אשפה במקום לבקר במסעדות המקומיות. התהודה התקשורתית סביב הגשר לא הביאה רווחה כלכלית לעמק, לדברי הרשויות, אבל היא הדגישה את הצורך להתמקד במיזמים דוגמת המלון בקוריפו.

חדר באחד הבתים הנטושים בכפר קוריפו שאמור להפוך לחלק מבית המלון שיוקם באזור
MAXIME FOSSAT / NYT

כדי להפיק רווחים מתיירות, אמר אלן מטאשי, נשיא קרן ורזסקה הממונה על פיתוח העמק, יש "לעשות כל מאמץ אפשרי כדי להפוך תיירות יומית לשהייה של יומיים או שלושה לפחות בעמק". מטאשי צופה שהמלון בקוריפו יביא אורחים ללילה ולא תיירות יום המונית, גם בגלל גודלו של הכפר והבידוד הגיאוגרפי שלו: הכביש הצר המוביל אליו מסתיים בכיכר הכנסייה. "אנחנו לא יכולים לצפות בדיוק ולדעת איך התיירות תתפתח", אמר, "אבל אנחנו יכולים לומר שבלי המלון הזה, ככל הנראה איש לא יתגורר בכפר בעוד 15 שנה".

לכתבה של רפאל מינדר בניו יורק טיימס

הרשמה לניוזלטר

איפה תבלו את החופשה הבאה? הירשמו וקבלו המלצות ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות