מנחל אמציהו למכתש הקטן: מסלול 4X4 בצפון הערבה - טיולים בישראל - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מנחל אמציהו למכתש הקטן: מסלול 4X4 בצפון הערבה

לכתבה
משה גלעד

רגע לפני שחם מדי לחשוב על טיול במכתש הקטן, נחל צין וצפון הערבה - זה הזמן לצאת לסיור רכוב ומפתיע שכולל נוף חווארים מרהיב ואפילו שכשוך במים קרירים

7תגובות

רגע לפני החום הגדול, יוצאים למסלול יפהפה 4X4 בצפון הערבה. חלקו הראשון קליל ומהיר, מתאים לכל רכב 4X4 רך או קשוח – אנחנו צלחנו אותו בקלות עם טנדר פיאט פולבק. ההמשך אופציונלי, דורש הילוכי כוח ומרווח גחון מכובד.

טיול ארבע על ארבע מנחל אמציהו למכתש הקטן
יואב קווה

מתחילים בצומת כיכר סדום – המפגש של כביש 90 עם כביש הגישה למושבים עין תמר ונאות הכיכר. כאן מאפסים את מד המרחק ומתחילים בנהיגה דרומה לעבר המושבים.

5.0 קילומטרים – מצד שמאל של הדרך תפגשו קבוצה של דקלים. כאן, מתחתם, מסתתר מעיין ובריכה קטנה בצורת לב (!). המים צלולים, קרירים ומזמינים טבילה. ברוכים הנכנסים לעין פלוטית הידוע בכינוי "מעיין האהבה". המים מגיעים לגובה הברכיים ודגים קטנים ושקדניים אחראים על הפדיקור.
 
חוזרים לרכב וממשיכים לנוע דרומה. סעו לאט. תנו לנוף של החוואר והדקלים להשתלט עליכם.

6.7 קילומטר – מאפסים את מד המרחק ופונים ימינה לסימון שבילים אדום ושלט "נחל אמציהו". השם העברי בעקבות מלך יהודה, אמציהו – שכאן ממש, כך משערים, עבר עם צבאו בדרך לכיבוש ארץ אדום. בערבית, אגב, משהו אחר לגמרי: ואדי קוצייב, "נחל קנה קטן" (אגב, יש ואדי בשם זהה בירדן).

התקדמו בנחת שניים שלושה קילומטרים ועצרו בצד. הערוץ רחב, קירות החוואר הפריך מתפוררים לכדי דמויות סוריאליסטיות. אל תוותרו על חצי שעה של בהיה בנוף או לפחות קפה קטן.

6.8 קילומטר לספירה ואתם מגיעים למפגש ואדיות, אמציהו פוגש את אביה - אביה/אבים בן רחבעם, גם הוא מלך יהודה בדימוס. מאותתים ימינה וממשיכים במעלה ואדי אביה. סימון השבילים הוא שחור. הוואדי צר ומפותל יותר. די בקלות תמצאו לכם חתיכת צל להפסקה נוספת.

נוף החווארים
יואב קווה

12.3 קילומטר – אתם בכביש 90. אם מסומן כאן פס הפרדה רצוף סעו ימינה עד לאופציה חוקית ובטוחה לפרסה. מאפסים את מד המרחק וממשיכים צפון מערב, סימון שבילים כחול.

1.0 קילומטר – הדרך יורדת צפונה לכיוון נחל צין ושוברת מערבה לאורך המצוק.

המכתש הקטן, אל תפספסו טיול בו
משה גלעד

2.2 קילומטר – מרפסת השיטפונות המפורסמת של נחל צין. בחורף כדאי לתפוס כאן שיטפון – ממרחק בטוח – זה מחזה נדיר ובלתי נשכח. הזרם האדיר של הצין מתכנס לתוך המעוק במפל שוצף. הדרך שלנו חוצה את הוואדי של צין לגדה הצפונית ומתפתלת פיתולים רחבים בכיוון כללי מערב. אפשר להיתקל בדרך בפגרים מחלידים של מכוניות גנובות.

4.6 קילומטר – שוברים חזק ימינה ולמעלה ויוצאים מהוואדי – כל הזמן עם סימון השבילים הכחול. בדרך מתגברים באלגנטיות על "מעבר חצרה" – קצת עבודות מע"צ ומעט תנופה וזה מאחוריכם.

6.0 קילומטר – אחרי ירידה חמודה נופלים לתוך ואדי חצרה, אחד היובלים של הצין. אפשר לחנות כאן בצד וללכת 300 מטרים דרומה עד למפל של חצרה ולגבי המים, שבסוף החורף היו עדיין מלאים.

הלאה בנהיגה. 7.7 קילומטר מגיעים למפגש שבילים – כחול ואדום פלוס עץ שיטה מפואר. החניה חובה. קפה שחור, שקשוקה חריפה. מאפסים את מד המרחק.
עכשיו ככה: אם אתם חמושים ברכב שטח "קשוח" ולרשותכם כמה שעות פנויות אתם מוזמנים להמשיך בסימון האדום לציר "צין תחתון – גבי שיש". אם אתם קצרים בזמן או במרווח גחון – המשיכו צפונה עם הכחול.

המשך קצר וקל:

מפת טיול אמציהו חצרה
מפה: שביל נט

1.2 קילומטר – מגיעים לדרך הגישה למכתש הקטן. אל תוותרו על ביקור בו. הוא העגול והמושלם מכל החמישה. שני קילומטרים בכיוון מערב ואתם בשער אשמדאי. חנו בצד ולכו קצת ברגל פנימה. הסיבוב הרגלי המומלץ הוא סימון שבילים שחור צפונה למרחק של קילומטר וקצת, מפגש עם שבילים ישראל וחזרה דרומה. בדרך עוברים ליד חולות צבעוניים ועץ שיטה בצורה אוהל.

היציאה החוצה לכביש 25 היא בדרך הגישה למכתש הקטן – דרך עפר טובה וקצת ארוכה. בדרך מחצבות משוקמות מוקפות גדרות תיל אימתניות ומוקשים (מה הם מחביאים שם?).

המשך קרבי:
כאמור איפוס מד המרחק בעץ השיטה והמשך עם הסימון האדום בכיוון מערב. הדרך גולשת בהדרגה חזרה לוואדי צין. שווה לעצור בתופעה שנקראת "גבי שיש". טוב, זה לא  ממש שיש אלא סלעי גיר בהירים שהוחלקו ושויפו על ידי המים. יש כאן זרימה שטפונית (בממוצע ארבע פעמים בשנה) ויש זרימה קבועה של מים שמשמשים לשטיפת פוספטים. אפשר לטבול אבל יש להיזהר ממגע עם העיניים. זה עלול לצרוב.

מפת מסלול אמציהו - צין
מפה: שביל נט

הדרך מרתקת לנהיגה – חציות של הערוץ שהוא בדרך כלל בוצי, טיפוס על סכין, התגברות על מדרגות והצלבות. קחו אותה לאט ובצורה מחושבת. אל תחסכו בהליכה ברגל והכוונה קרקעית.

כעבור כמעט 14 ק"מ ושעתיים וחצי בממוצע תגיעו לכביש 227 למרגלות מעלה עקרבים. אם כבר ערב למה שלא תטו אוהל בחניון הלילה שממול?

אזור: צפון הערבה והנגב

אורך: 20-35 קילומטרים

משך: 4-8 שעות

דרגת קושי:

המסלול הקליל: אמציהו – מכתש קטן - דרגת קושי בינונית לרכב שטח רך, קלה לרכב שטח קשוח. דגמים המתאימים למסלול זה: סובארו XV, סובארו פורסטר, דאצ'יה דאסטר, טויוטה ראב 4 (דגמים ישנים – ללא בעיה. דגמים חדשים – נהג/ת מיומן), דייהטסו טריוס, יונדאי טוסון (שנתונים ישנים), ניסאן איקסטרייל (שנתונים ישנים), לנדרובר פרילנדר, מאזדה CX5, יונדאי IX35, יונדאי סנטה-פה (עד 2016) – שלושת האחרונים רק עם נהג/ת מיומן. סוזוקי גרנד ויטארה, סוזוקי ג'ימני וכל רכב עם הילוך כוח. להפעלת ניווט באפליקיציה "אופרוד": אמציהו – חצרה – מכתש קטן  

המסלול ה"קשוח": אמציהו - צין תחתון, גבי שיש - דרגת קושי בינונית לרכב שטח קשוח בלבד. דגמים המתאימים למסלול זה: טויוטה לנדקרוזר, מיצובישי פאג'רו, סוזוקי גרנד ויטארה, סוזוקי ג'ימני, לנדרובר דיסקברי 1-2-3-4-5, ג'יפ רנגלר, ג'יפ גרנד צ'רוקי, ניסאן טראנו, איסוזו טרופר וכל רכב עם הילוך כוח. שברולט סילברדו/דודג' ראם/פורד F350 – עלול להיות בעייתי בנחל צין תחתון. להפעלת ניווט באפליקיציה "אופרוד":  אמציהו – חצרה – נחל צין תחתון גבי שיש

עונה מומלצת: כל השנה למעט שיא הקיץ ולא בימים של סכנת שיטפונות

מגבלות שטחי אש: אין מגבלה. ניתן לטייל בכל ימות השבוע

___

יואב קווה הוא עיתונאי רכב וטיולים, מייסד שבילים - המאגר הישראלי למסלולי 4X4תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות