עכשיו כשאילת מתרוקנת זמנית מתיירים, זה הזמן לצלול בחופיה - טיולים בישראל - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

עכשיו כשאילת מתרוקנת זמנית מתיירים, זה הזמן לצלול בחופיה

לכתבה
צלילה בשונית האלמוגים באילת LeonP / Shutterstock.com

לאילת יש אוצר בים, וביום שהיא תשכיל להבין את זה היא עשויה להפוך למעצמה תיירותית. עד שהאילתים יכניסו את הראש למים, אלו החופים המומלצים לצלילה עם מסכה ושנורקל בלבד

25תגובות

לאילת יש אוצר. קוראים לו שונית האלמוגים הצפונית בעולם והיחידה בישראל. יש מקומות שפיתחו ענף תיירות משגשג על בסיס רעוע יותר. ובכל זאת רוב הזמן אילת מבזבזת את האוצר שלה, מתעללת בו, או מתעלמת ממנו. לפעמים, כך נדמה, היא שוכחת בכלל מקיומו וחושבת על המון דברים אחרים, רובם לא הגיוניים, לא קשורים ולא מועילים לפיתוח תיירות. בביקורי האחרון באילת דיברו אתי על לגליזציה של סמים קלים, הקמת קזינו, קניון עם החלקה על הקרח, שוק דוכנים שמוכרים בו גרגרי אורז עם שמות או טלפונים ניידים בזיל הזול ומזרקה מוזיקלית שמשפריצה מים לגובה עשרים מטר. במהלך ביקור באילת, מתחשק לצעוק בקולי קולות – עזבו אתכם מהשטויות האלה. יש לכם אוצר. שימו את הראש במים. מה הבעיה שלכם?

בעבר נמתחה שונית האלמוגים של אילת לאורך 12 קילומטרים, אבל המצב הזה כבר לא יחזור. אורך רצועת חוף האילתית 13 קילומטרים. מתוכם כ-3.5 קילומטרים אינם נגישים למתרחצים ונמצאים בבעלות הנמל, הצבא, חברת חשמל, קצא"א, המשרד להגנת הסביבה, המכון הבין-אוניברסיטאי ועוד. השונית שסבלה במשך שנים מפגיעה וזיהום התכווצה פלאים. השמורה הראשית, שמורת חוף האלמוגים, הוקמה בשנת 1964 כאחת השמורות הראשונות בישראל. שמורה צמודה לה ודרומית יותר, שמורת טבע הים הדרומי אילת, הוכרזה בשנת 2002, ושמורה שלישית, שמורת טבע ים האלמוגים, הוכרזה בשנת 2009.

צלילה באילת
irisphoto1 / Shutterstock

בכל העולם סובלות שוניות אלמוגים מהלבנה (Bleaching), תופעה שנובעת מעליית טמפרטורה בים וגורמת למותם של האלמוגים. עתיד האלמוגים בעולם עגום. קצת במפתיע באילת המצב שונה – השונית התאוששה בשנים האחרונות באופן מרשים והמומחים מנבאים לה עתיד ורוד, גם אם השיפור חל באיטיות.

אסף הברי, מנהל מרחב מפרץ אילת ברשות הטבע והגנים, הסביר לי בפגישתנו בשמורת האלמוגים באילת שרבים מתייחסים להישרדות של השונית כאל דבר מובן מאליו. לדברי הברי, קיומה של שמורת אלמוגים ברמה עולמית בתחום עירוני עמוס, בגיגית של מפרץ אילת, היא משימה מורכבת ומאתגרת. חייב להתקיים שיתוף פעולה יומיומי עם העירייה והוא מודע לכך שיש סדקים בשת"פ הזה.

"התחושה היא לפעמים שאנחנו בולעים יותר מדי צפרדעים, כמו התוכנית להקמת המלון התת ימי ליד חוף קיסוסקי, אבל במקרים כאלה נדרש מאבק ציבורי".

צב ים במפרץ אילת
עמרי עומסי, רשות הטבע והגנים
חוף ים באילת
gorsh13 / Getty Images / iStockp

התוכנית הבסיסית עליה מבוססת שמירת השונית באילת מגדירה את התחום שמדרום לריף הדולפינים כאזור שקט. הברי מאמין בכך שזו תוכנית טובה, אבל מסביר שאם רגע לאחר שנוסחה התוכנית מחליטים להקים פארק מים, שבנייתו תחל באתר ששימש פעם ככפר המערב הפרוע – זו טעות.

חוף ים באילת
Sergei25 / Shutterstock

חלק נכבד מן השיחה עם הברי מוקדש למצפה התת ימי – אתר התיירות הפופולרי ביותר באילת. המצפה צמוד לשמורה מצפון לה והוא פועל למעשה בשטחה. בשנים האחרונות התגלעו בעיות רבות באכיפת חוקי שמירת הטבע במצפה והסכסוך הגיע לחקירת משטרה ולברור משפטי. הנושאים שנחקרו היו סחר בבעלי חיים וזיהום מי הים. כיום אומר הברי מקיימים אנשי רשות הטבע והגנים פיקוח הדוק במצפה – מעל ומתחת למים. הבעיות שהתגלעו נפתרו לדבריו. בימים אלה מסיימים ברט"ג להכין מסמך מדיניות לשימור מפרץ אילת. המסמך שבהכנתו עוסקים בעיקר אקולוג מפרץ אילת אסף זבולוני ומתכננת מחוז דרום רותי נשיץ, אמור לשמש כתשובת הארגון לתוכנית האב לחופים.  

המצפה התת ימי
עופר וקנין

לאן ללכת

החיפוש אחר החופים שהכי כדאי לצלול בהם באילת די פשוט. הרצועה הרלוונטית נמתחת באזור הדרומי, ובעיקר מדרום לנמל. יש באזור זה לא מעט אפשרויות. הרשימה הזו מתייחסת לצלילה הפשוטה ביותר האפשרית – בעזרת מסיכה ושנורקל. הכי קל בעולם, לא דורש מיומנות כלשהי, ידע, קורסים או הדרכה. צריך רק להצמיד את המסכה לפנים, לתחוב את השנורקל לפה, ולזכור לנשום גם כאשר רואים מראות יפים במיוחד. מי שבכל זאת זקוק להדרכה מפורטת יותר – בכל מועדוני הצלילה לאורך החוף הדרומי מעניקים הדרכה לצלילה עם מסכה ושנורקל. רבים מהם מקיימים גם סיורי צלילה מודרכת.

החופים המומלצים לצלילה באילת

חוף הנסיכה

חוף הנסיכה הוא החוף הדרומי ביותר בישראל. המיקום שלו מול מלון הנסיכה שסגור כבר שלוש שנים מבודד יחסית (כי אין באילת מקום בודד באמת). הכניסה לחוף מסומנת בחבלים עם מצופים. אפשר להיכנס למים גם בשני גשרים שמדלגים "מעל" השונית. הבידוד והמרחק של החוף עזרו כנראה לשמור כאן את השונית במצב טוב יחסית. בצל, מתחת לגשרים, אפשר לראות להקות גדולות של דגים והמראה נהדר. אין טעם לחפש כאן מושבות גדולות או צפופות של אלמוגים. החוף נקי יחסית אבל אין בו שירותי הצלה או שירותים פעילים אחרים. הכניסה חינם.

חוף המערות

חוף המערות מיועד בעיקר לצוללים בעזרת ציוד ולא בעזרת מסכה ושנורקל, אבל הוא מתאים גם לצוללים מתחילים ויש בו סיפוק רב. האתר נמצא קילומטר וחצי צפונית למעבר הגבול טאבה, במרחק של 20-30 מטר מכביש 90 (טאבה-אילת). המיקום המדויק – 300 מטר מדרום לחוף הווילג'. שמו ניתן לו בזכות שני מעברים תת מימיים בשונית, המאפשרים לחצות אותה מתחת למים. אחד מהם נחסם. האתר פופולרי, קרוב לחוף ובעומק רדוד יחסית – עד שישה מטר. בזכות כל אלה הוא אהוב גם על צוללים חסרי ניסיון.  

נכנסים למים לפי הסימון בחבלים. החלקים המעניינים של השונית נמצאים במרחק כשלושים מטר מהחוף ומעט צפונה מנקודת הכניסה. שטח השונית באזור אינו גדול אבל הוא עשיר בדגים. הכניסה חינם.

צוללים באילת
NataliaVo / Getty Images

חוף המגדלור

חוף המגדלור נמצא ליד המכון הבין-אוניברסיטאי ומדרום לו, במרחק כשני קילומטרים ממעבר הגבול טאבה. זו שמורת טבע פתוחה, עם אתרי צלילה באיכות סבירה אך לא יותר מזה. מעבר לכביש פועלים שני מועדוני צלילה "כפר הצוללים" ו"סנובה" והמגדלור שצופה על המפרץ, והעניק לחוף את שמו. בחנות המקומית אפשר לשכור ציוד כמשקפות ושנורקלים. יש בחוף שירותים, מקלחות ובר. הכניסה חינם.

המצפה התת ימי

פארק המצפה התת ימי נמצא בדיוק בין שמורת האלמוגים (מצפון לו) למכון הבין-אוניברסיטאי למדעי הים באילת (מדרום לו). מהפארק יוצאים סיורים דוגמת זה שנערך בקורל 2000 - סירת זכוכית שהמפליגים בה מתבוננים מבעד לחלונות אל שונית האלמוגים. יש בספינה 48 חלונות הממוקמים כ-1.5 מטר מתחת לפני הים, כך שאפשר להביט לצידי הספינה ולא לתחתית כנהוג בסירות הזכוכית וליהנות ממרחב ראייה גדול במיוחד. בספינה 45 מקומות ישיבה והיא שטה לאורך שמורת האלמוגים והגנים היפנים. ההפלגה יוצאת ממזח על הגשר המוביל למגדל המצפה. השיט נמשך כ-20 דקות. מחיר הכניסה למצפה 99 שקלים למבוגר ו-79 לילד. השיט בקורל 2000 כרוך בתוספת תשלום של 40 שקלים למבוגר ו-34 לילד. 

חוף שמורת האלמוגים

הכניסה לחוף שמורת האלמוגים כרוכה אמנם בתשלום (35 שקלים למבוגר) אבל זו ללא ספק העסקה הכי משתלמת שתקבלו באילת. הסיבה פשוטה – השונית מול חוף השמורה נראית פי כמה טוב יותר מכל שונית אחרת באילת. באופן מפתיע השונית בשמורה מעוררת זכרונות מתוקים במיוחד מחופי סיני. אהה נאנחתי רגע לאחר שהכנסתי את הראש למים. כך זה צריך להיראות. עכשיו נזכרתי למה אני כל כך אוהב את כל העניין הזה.

אורך החוף בשמורה 1,200 מטר. אין בו שירותי הצלה, ומקפידים בו על כללי התנהגות מסוימים וברורים, שנועדו לשמור על השונית. השונית החוגרת היא השונית העילית הצמודה לחוף. היא מוקפת במצופים שתוחמים אותה ומונעים כניסת אנשים למשטח השונית. שני גשרים עוברים מעל השונית ומאפשרים לשוחים ולצוללים להגיע בקלות ובלי לפגוע בערכי הטבע אל חזית השונית. מכאן אפשר לסייר לאורכה של חזית השונית – קיר אלמוגים יפה ושמור במצב טוב יותר מכל שונית אחרת באזור אילת בעומק שבין שישה ל-12 מטר.

המרחק בין הגשר הצפוני לדרומי 150 מטר. כדאי לשחות ביניהם. מהגשר הדרומי אפשר להמשיך ולצלול עוד 250 מטר עד היציאה הבאה לחוף. מעבר לחזית השונית נמצא ים חולי פתוח, בו יש בלטי אלמוגים מהגדולים בעולם כמו סלע משה וסלע יהושע. שני אלה ובייחוד הראשון, הם מהמראות היפים ביותר שאפשר לראות באזור. זה פשוט, קל, במרחק שחייה קצר מאוד מהחוף וגם עם מסכה ושנורקל בלבד אפשר ליהנות כאן ממראות שבדרך כלל, במקומות אחרים, צריך לטרוח למענם פי מאה.

בימים אלה חוותה שונית האלמוגים האילתית אירוע שפל קיצוני שבו מפלס הים ירד מתחת לגובה השונית והאלמוגים בחלקה העליון נחשפו לאוויר ולסכנת התייבשות. אירוע טבעי כזה, שנובע ממיקום הירח והשמש ביחס לכדור הארץ וממזג האוויר, מתרחש בדרך כלל פעמיים בשנה, במרץ ובספטמבר. תהליך טבעי זה קובע למעשה את גובה השונית החוגרת ויוצר סלקציה כנגד אלמוגים שגדלים מהר. אסף זבולוני אקולוג ימי מרחב אילת ברשות הטבע והגנים הסביר: לפני כמה שנים הבנו שתהליך זה חיוני לעיצוב השונית ומגוון המינים הגדלים בה ולכן בחרנו בגישה ה'נטורליסטית' – אי התערבות בתהליך טבעי שיש לו חלק חשוב בעיצוב השונית".

שמורת האלמוגים בשפל קיצוני
חן טופקייאן, רשות הטבע והגנים

חוף קצא"א

חוף קצא"א, מדרום לריף הדולפינים, הוא כרגע החידוש הגדול בחופי אילת. החוף נפתח לקהל בדיוק לפני שנתיים אחרי שהיה סגור לחלוטין במשך עשרות שנים, כאשר היה מגודר ובבעלות חברת צינור הנפט אילת-אשקלון.

הכניסה מסומנת בחבלים צפים והגישה למים נוחה ונעימה. אורך רצועת החוף החולית כ-500 מטר. 300 מטר נפתחו לציבור ללא תשלום. על החול ניצבות סככות צל שהקימה העירייה. החוף מגודר כדי לא לאפשר בו לינת לילה, מחשש להתנחלויות מהסוג שקמו בחוף הדרומי. 200 מטר נוספים, צפוניים יותר, מייעדת העירייה לשמש כחוף אקולוגי. בקטע זה יש עדיין מתקנים של קצא"א שלא ברור מתי יסולקו והחוף האקולוגי ייפתח. בין חוף קצא"א שכבר נפתח לחוף האקולוגי חוצץ מזח ארוך, עם עמודי בטון שניצבים במים וצנרת ברזל שמתוחה מעל.

צב ים במפרץ אילת
עומרי עומסי, רשות הטבע והגנים

האלמוגים בחוף קצא"א אמורים להיראות מצוין כי 50 שנה איש לא הפריע להם. צלילה בחוף קצא"א מגלה שהשמחה מעט מוגזמת. במשך כשעה וחצי חיפשתי את האלמוגים המופלאים. ראיתי אמנם אלמוגים, חלקם אפילו יפים, ואלה שצמחו על עמודי המזח יוצרים נוף מעניין, אבל הכיסוי של השונית מוגבל. בדמיוני, בחמישים שנות שלווה, הם יכלו הרבה יותר. בין האלמוגים נפרשים מדבריות משמימים של חול. כל זה מתייחס כאמור לקטע שפתוח כרגע לציבור ומתוחם במצופים צהובים.

מצפון לחוף קצא"א שוכן ריף הדולפינים ומצפונה לו נמל אילת. יש תיאורים של ארבע דולפינות ששוחות בכל יום מריף הדולפינים לחוף קצא"א ומאפשרות לצוללים שם ליהנות מן המחזה אבל לא ראיתי אותן ואיני יודע אם התיאור מדויק.

חוף החשמל

מצפון לנמל שוכנים החוף של מוש, חוף הדקל וחוף חברת החשמל. כולם ציבוריים, פתוחים לקהל, עם שירותים, מקלחות וכל טוב אבל כמעט בלי שוניות אלמוגים. שלושתם חופים יפים ונעימים לרחצה ולבילוי אבל חובבי אלמוגים ודגים לא ימצאו בהם עניין רב.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות