מפלים ונחלים בצפון: לראות מים מול העיניים - טיולים בישראל - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מאמץ קטן, מפל גדול: חמישה טיולי מפלים ונחלים לשבת

לכתבה
הבניאס משה גלעד

חמישה מקומות שאפשר ליהנות בהם מזרימת המים האדירה ששוטפת את צפון הארץ. אלה לא מקומות חדשים, נסתרים או מורכבים. אלה המקומות שהכי קל ופשוט להגיע אליהם, אבל התמורה למאמץ הקטן – מושלמת

23תגובות

מים ועוד מים ניתכים מול העיניים. אי אפשר לבקש יותר מזה בטיול חורפי. הליכה קצרה ביותר, לפעמים רק כמה מטרים, בדרך כלל נטולת בוץ, מובילה באתרים האלה אל המראות היפים ביותר. אלה המקומות בהם החורף הישראלי נראה פתאום אירופי לחלוטין. העוצמה אדירה. כדאי לזכור אותם כאשר ניתקל בעוד כמה חודשים בקמפיין שאינו נגמר על כך ש"ישראל מתייבשת".

הבניאס

הבניאס מלא במים, המון מים, במשך כל השנה. יש שיגידו "זו לא חוכמה לנסוע דווקא עכשיו" כי בבניאס הרי תמיד יש המון מים, אבל אי אפשר להשוות את תמיד, לעכשיו. אלה כמויות אחרות. גדולות פי כמה. הבניאס שייך עכשיו לליגת האלופות. לנסוע לראות אותו דומה במידה רבה לנסיעה לקמפ נואו כדי לצפות במשחק של ברצלונה. זו איכות שונה. ליגה אחרת.

מסלול ההליכה לאורכו של הבניאס כולל מעיינות, מפלים, בריכת קצינים, טחנת קמח שעדיין פועלת ואת השביל התלוי הכי יפה בארץ. אם מתחילים את ההליכה במעיין הבניאס, ליד המקדש העתיק לאל פאן, ומסיימים אותה במפל הבניאס היפה במורד הנחל נמשך המסלול כתשעים דקות.

מהתצפית בערך באמצע המסלול אפשר לראות היטב את זרימת המים החזקה באפיק קניון הבזלת התלול של נחל הבניאס. בקניון יש כמה מפלים. הגדול בהם הוא מפל הבניאס – העז והמרשים במפלי ישראל בספיקת המים שלו – הצונח בכוח רב מגובה של כעשרה מטרים.

השביל התלוי אליו מגיעים בחלקו האחרון של המסלול בנוי מפלדה ומרוצף בלוחות עץ. אורכו כמאה מטר והחוויה מעניינת כי הצועדים בו יכולים לחוות מקרוב את המים השוצפים, לצפות בהם מלמעלה ולהתרשם מצמחיית גדות הנחלים ומהמסלע המיוחד.

המסלול המלא עלול להתגלות עכשיו כבוצי מאוד וחלקלק. הרעיון הטוב יותר בזמנים כאלה הוא לחנות בכניסה לשמורה באזור המפל ומשם מוביל מסלול הליכה מעגלי (כשעה) לאורך השביל התלוי החדש ועד למפל. כמויות המים לאורך מסלול זה מפעימות תמיד, ועכשיו התחושה היא של עושר גדול במיוחד. הכניסה לשביל התלוי כרוכה בתשלום.

הבניאס

הגעה: מעיינות הבניאס נמצאים מצפון לכביש 99 שמחבר בין קרית שמונה למסעדה. הכניסה למעיינות שלושה קילומטר ממזרח לקיבוץ שניר. הכניסה למסלול המעגלי למפל ולשביל התלוי כשני קילומטר מזרחית מקיבוץ שניר על כביש 99.

נחל צלמון

מפלי פרוד בנחל צלמון עליון, ליד הר מירון, הם הרעיון הכי טוב שאפשר לחשוב עליו כאשר רוצים לראות זרימת מים חזקה בחורף. בניגוד לבניאס, שבו תמיד יש המון מים, בצלמון הם ייעלמו בעוד כמה שבועות, מקסימום חודשיים. כאשר הם שוצפים בעוז – המראה של מפלי פרוד פשוט נהדר. גובהם כחמישה מטרים והצמחייה העבותה סביבם משרה אווירה טובה.

למעשה יש בנחל צלמון שני מוקדי זרימה - העליון ובו שורת אשדות נמוכים בין מושב שפר לכביש 866, והתחתון ובו שני מפלים נאים, עליהם אנו מדברים כאן, ליד קיבוץ פרוד.

החניה רחבת הידיים הנוחה ביותר היא מימין וקצת לפני הכניסה לקיבוץ פרוד. מכאן צועדים כמה דקות במורד הנחל השוצף, מתבוננים בשרידי אמת המים על הגדה המערבית של הנחל ומגיעים לשני קברי צדיקים עם כיפות כחולות שניצבים על הגדה המזרחית. המבנים האלה הוקמו ב-1983. המבנה העליון מציין את זכרו של נחמיה העמסוני והתחתון את זכר ישמעאל בעל הברייתות. שרידי הכפר שרואים סביב הם שרידיו של הכפר הערבי פראדייה, שנכבש במבצע חירם באוקטובר 1948. השם פרוד הוא שמו של ישוב יהודי שהוזכר בתלמוד הבבלי.

מפלי פרוד, נחל צלמון
משה גלעד

המשך ההליכה לצד הנחל מגלה עוד ועוד אשדות מים קטנים וגדולים. חולפים על פני סלע גדול ומערה בולטת, יורדים במדרגות חצובות, בשביל שעלול להתגלות עכשיו כחלקלק, ומגיעים לשני מפלים נהדרים. עצי חרוב ענקיים וכמה אלות ארץ ישראליות מטילים כאן צל גדול. זו הליכה לא ארוכה – כרבע שעה בלבד ואפשר לעשות אותה די בקלות גם בתנאים בוציים.

מכאן אפשר לשוב לחניה, הליכה שנמשכת כרבע שעה בלבד או להמשיך עוד כמה מאות מטרים במורד הנחל, לאזור בו האפיק מתרחב ולעלות בגדה כדי לראות את שרידי טחנת הקמח המקומית.

מפלי פרוד נחל צלמון
משה גלעד

הגעה: כדאי להגיע דרך צומת חנניה - מפגש כבישים מספר 85, מכרמיאל לצומת עמיעד, ומספר 866, מצומת חנניה לצומת מירון.

2.5 קילומטר מצומת חנניה יש לפנות ימינה לכיוון קיבוץ פרוד. מיד אחרי הפנייה ימינה, ניתן לפנות ימינה לחניה התחתונה (ממנה הולכים אל המפלים "הגבוהים"), או שמאלה לכביש שירות המוביל לחניון בתחתית האשדות, ועובר במעבר תחתי מתחת לכביש מספר 866. מחניון זה ניתן לצאת לכביש הראשי לכיוון דרום בלבד, וכדי לצאת צפונה יש לחזור באותה דרך למסעף קיבוץ פרוד.

נחל עיון – התנור

לאורך נחל עיון, ליד מטולה, בקטע קצר יחסית, אפשר לראות ארבעה מפלי מים יפים. כולם מציגים עכשיו זרימה שלא נראתה שנים רבות. אלה הם ארבעת המפלים - מפל עיון, מפל הטחנה, מפלי האשד ומפל התנור. כולם זוכים עכשיו לעדנה. הגישה לתנור פשוטה, כרוכה בתשלום, אבל נוחה ומרשימה מאוד. כמויות המים בו אדירות עכשיו. אפשרות לא פחות נוחה, ומרשימה בזכות עצמה, היא להתבונן מן הכביש המקיף את מטולה במפל הטחנה. זו חוויה שונה, כי המבט הוא מעבר לגדר, אבל יש גם יתרונות – עומדים על הכביש, לא הולכים מטר, ורואים מפל מרשים מאוד.

מפל התנור

הגעה: למפל התנור בלבד - מכביש 90, דרומית למטולה, בין סימני הקילומטר 477-476. למסלול המלא: חניון השמורה העליון, הנמצא בחלק הצפוני של מטולה.

נחל עיון

מפל סער

לבחירה במפל סער בצפון הגולן יש שני יתרונות שפשוט אי אפשר להתחרות בהם. הבולט ביותר הוא הגודל, העוצמה העכשווית וכמות המים המרשימה. כדאי לזכור – זה מפל עונתי שברוב השנה יש בו מעט מאוד מים, אם בכלל.

היתרון הבולט השני הוא נקודת התצפית המצוינת על המפל, שבאופן הנוח ביותר נמצאת ממש על כביש 99.

לא כדאי לצאת עכשיו למסלול ההליכה לאורך הנחל (4 קילומטר). הבוץ הוא תירוץ מצוין לדבוק בתצפית המעולה לצד הכביש.

הגעה: התצפית על מפל סער נמצאת על גביש 99, כ-2 קילומטרים מערבה מצומת מסעדה.

מפלי סער
גיל אליהו

שדה נחמיה

מקורותיו של נהר הירדן מתלכדים ליד קיבוץ שדה נחמיה וזורמים דרומה. זה מקום נהדר שלא זוכה בדרך כלל לכבוד הראוי. בעונה הזה הוא פשוט אפשרות טובה מאוד לצפייה בכמויות המים האדירות שמגיעות לירדן וזורמות בו לכנרת. מפגש הנחלים הוא מקום ירוק, שליו ומוצל, שעצים גבוהים סוככים בו על הנהר בראשית דרכו. שביל עפר מלווה את הנהר בקטע הצפוני שלו ורוכבי אופניים דוהרים לאורכו.

השאלה הבוערת כרגע היא כמה רוצים לצעוד. אפשר לענות – בכלל לא ואז כדאי להסתפק בתצפית על נהר הירדן, לאחר איחוד הנחלים, שחוצה תחת הגשר את כביש 9779 מצפון לדרום. זו אפשרות מוגבלת מעט. כדאי מאוד להחנות את המכונית 200 מטר ממערב לגשר, בחניון של מלון מטיילים ולצעוד משם צפונה לאורך טיילת מפגש הנחלים. המפגש הצפוני ביותר הוא זה של נחל חרמון (בניאס) עם נחל דן. נחל דפנה חובר לדן קצת לפני האיחוד עם נחל חרמון. מפגש זה מתרחש כ-500 מטר מצפון לשדה נחמיה. קצת דרומה משם מצטרף גם הנחל הקטן קורן ומעט דרומה יותר נחל שניר (חצבאני). כאשר האיחוד הזה מגיע לשדה נחמיה וממשיך דרומה – זה כבר שטף מים מרשים.  

מפגש הנחלים ליד שדה נחמיה נמצא בגובה 80 מטר מעל פני הים. כאשר הנהר מגיע אל הכנרת הוא כבר השלים ירידה מהירה של כ-300 מטר. גובה הכנרת 213 מטר מתחת לפני הים. עד לסיום נתיבו בים המלח יירד הירדן עוד כ-210 מטר נוספים, עד לגובה 420 מטר מתחת לפני הים – המקום הנמוך ביותר בעולם. אלא שיש כמובן תחנה משמעותית בדרך. עד הכנרת זורמים הנחלים המאוחדים בשטף עז. מדרום לכנרת חסם את דרכם סכר דגניה. הירדן אינו זוכה ליהנות כבר שנים רבות משפעת המים הזו.   

הגעה: בכניסה הדרומית לקרית שמונה פונים ימינה (מזרחה) וממשיכים לכביש 9779. נוסעים בכביש זה מזרחה עד הכניסה לשדה נחמיה.

נהר הירדן
גיל אליהותגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות