להוציא לנו את העיניים: פרחי הבר שאסור לנו לראות כעת - טיולים בישראל - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

להוציא לנו את העיניים: פרחי הבר שאסור לנו לראות כעת

לכתבה
איריס בשדות הדרום. היופי הנסתר מעינינו אליהו הרשקוביץ

אמנם אנחנו סגורים בבית, אבל בחוץ משתוללת פריחה נהדרת עכשיו. אחרי חורף גשום במיוחד, פרחי הבר ממלאים את שדות הארץ מהצפון ועד לנגב. סמנו ושימרו לשנה הבאה

13תגובות

אתם לא יודעים את זה, אבל יש עכשיו פריחה נהדרת בחוץ. אנחנו אמנם סגורים בבית, אבל האביב לא מתחשב בעניין השולי הזה. השדות, היערות, הגבעות, ההרים, העמקים והוואדיות – הכול פורח. שאלות פילוסופיות עולות מיד על הדעת. אם עץ נופל ביער ואף אחד לא שומע, האם הוא השמיע צליל? האם זה קרה בכלל? האם משהו יכול להתקיים בלי שמבחינים בו? אם פרח פותח את עלי הכותרת שלו בשדה שאיש אינו מטייל בו – האם האביב הגיע? או שמא מדלגים השנה הישר אל הקיץ, מוחקים את העונה הארורה הזו, את חודש מרס המדכדך ביותר שידענו אי פעם.

זה היה חורף גשום במיוחד. ברוב אזורי הארץ עברה כמות הגשם בהרבה את הממוצע. את פירות ההצלחה הזו קוטפים באביב, ממש עכשיו. במצב רגיל היינו אומרים לכם – עזבו הכול, אל תלכו לעבודה, אל תנקו את הבית, אל תעשו קניות. מסתבר שכל זה כבר קרה. לא הלכנו לעבודה ולא עשינו קניות. אלא שהשורה הבאה התהפכה לנו על הראש. עכשיו במקום לומר – צאו לראות את הפריחה! אומרים שבו בבית ואל תעזו לצאת! סכנת נפשות.

כדי להיזכר מה אנחנו מפסידים ובעיקר כדי להתעודד ולומר לעצמנו שהפריחה הנהדרת הזו תחכה לנו גם באביב הבא – מובאת כאן רשימה חלקית ביותר. היא מבוססת על כמה אתרים שמפרסמים עדכוני פריחה ובראשם האתר האהוב "צמח השדה".

זו הזדמנות לומר כמה דברים בשבחו של האתר הצנוע הזה. אתר "צמח השדה" הוא למעשה מגדיר צמחים אחד גדול ומשמש להיכרות ולזיהוי צמחי הבר של ארץ ישראל. בישראל, בשטח קטן יחסית צומחים 2,500 מיני צמחי בר (לעומת 1,500 בלבד באנגליה ששטחה גדול פי כמה). דיווחי הפריחה באתר הם עדויות מן השטח של אנשים שראו פריחה ורוצים לספר על כך לחובבי טבע אחרים.

מקימי האתר מעידים על עצמם שהם "משוגעים לדבר" שעוסקים בכך כבר 14 שנים כשמטרתם היא להעמיק את הכרת הטבע בקרב הציבור. מנהלת האתר והיוזמת את הקמתו היא שרה גולד – שמומחיותה היא בניית אתרים ופרויקטים קהילתיים. העורך המדעי הוא פרופ' עמרם אשל, בוטנאי באוניברסיטת תל-אביב. מיכה (מייק) לבנה, שהיה איש ידיעת הארץ, בוטנאי ומחנך, כתב את רוב תכני האתר. לבנה נפטר ב-2011 ו"צמח השדה" הוא חלק מן המורשת המרשימה שלו.

זהו מבחר מן הפרחים שפורחים עכשיו, בימים האחרונים של חודש מרס ובתחילת אפריל, בלעדינו. זה היופי הנסתר מעינינו.

איריס הגלבוע

איריס הגלבוע
משה גלעד

הדיווח העכשווי ביותר (22 למרץ, של צפריר פינסקי) מספר על פריחה של איריס הגלבוע בעלייה מאתר הסוסיתא אל פארק גולן. כמו כן נצפו איריסים "חבויים על המצוק בטיילת כפר חרוב - מבוא חמה". להערכת המדווח יש שם 80 עד 100 פרחים וזה מבטיח ומסקרן במיוחד.

איריס הגלבוע פורח במרץ ובאפריל. הוא מין אנדמי לארץ-ישראל, כלומר רק אנחנו זוכים ליהנות ממנו, כשבסך הכל יש בעולם 200 מיני איריסים. גודלו ויופיו הפכו אותו לסמלה של החברה להגנת הטבע. 

ב"צמח השדה" כתוב כך: "מינים רבים הם נדירים, יוצרים אוכלוסיות מעטות, קטנות ומבודדות, וגדלים בתחום מצומצם. לכן הם רגישים מאוד להרס בית גידולם בעקבות פיתוח, ומינים אחדים שרויים בסכנת הכחדה. יתרה מזו, מכיוון שמינים רבים אטרקטיביים לקטיף, עקירה והעתקה לגינות – מחמירה עוד יותר הסכנה להישרדותם."

פשתה שעירה

פשתה שעירה
שרה גולד / אתר צמח השדה

כאן אין מה למהר וגם אין שום עניין של נדירות. הפשתה השעירה היא פרח קטן, יפה ושכיח מאוד. היא מככבת ברשימת הפרחים היפים שאנחנו נוטים להתעלם מהם כי כלניות ורקפות מושכות יותר תשומת לב. הגיע הזמן לחלוק לפשתה את הכבוד הראוי. הדיווח האחרון אומר שיש פריחה נהדרת שלה בדרום יער בן שמן, אבל את הפשתה קל למצוא בכל הארץ – מהגולן ועד צפון הנגב. היא מופיעה במרבדים נרחבים וצפופים. פורחת באביב, מפברואר עד מאי. הפרח ורוד עז, וקוטרו כשלושה סנטימטר. הזרעים, בחליטה, משמשים למאכל ולרפואה. אומרים שהם מצוינים נגד כאב-בטן, אבנים בכליות, בעיות עיכול. הם נהדרים בעיקר לנפש.

צבעוני המדבר

צבעוני המדבר
Gideon Pisanty / (Gidip)

שני דיווחים מהימים האחרונים מעידים שזה הרגע הנכון לראות את צבעוני המדבר, שהוא נסיך אמיתי בארצנו. יש פרחים שהם פלא. בכל מפגש איתם אנחנו מגרדים קצת בראש ואומרים – לא ייאמן. פרח אדום ויפה באמצע הישימון. צבעוני המדבר הוא נס קטן כזה.

צבעוני המדבר הוא פרח אדום ומרשים. הגבעול שלו קצר והוא צומח מתוך בצל חד-שנתי. הפרח בודד. הצבעוני פורח מפברואר עד אפריל ועל פי הדיווחים האחרונים ראו אותו פורח יפה באנדרטת הנגב ליד באר שבע (יענקלה סער, 20 למרץ) ובהר אבנון, ממזרח לירוחם ועל שפת המכתש הגדול. מייק לבנה כתב עליו בהתפעמות ב"צמח השדה": "צורתו של הפרח אלגנטית במיוחד בעודו סגור, והוא אדיר רושם בהיותו פתוח".

איריס הנגב

איריס הנגב
שרה גולד / אתר צמח השדה

הדיווח על הפריחה האדירה של איריס הנגב כבר בן שבוע (מה-18 למרץ), אבל המקום כה יפה – חולות שונרה מצפון לשבטה ומצפון לכביש 211 – והפריחה הזו עשויה להיות כה יפה, שאי אפשר להתעלם ממנה. המדווח עלום השם מכנה את איריס הנגב "המלך" והוא כמובן צודק.

איריס הנגב כולו סגול כהה והוא פורח בפברואר ובמרץ. הוא גדל בחולות הנגב המערבי, ורק שם ובצפון סיני אפשר לראות אותו. לבנה כתב עליו: "הוא היחיד מבין בני קבוצתו החודר למדבר יבש, בתחום של 80–150 מ"מ גשם בממוצע לשנה. הוא גם הדרומי ביותר מכל בני קבוצתו." בבאר שבע ירדו השנה 245 מילימטר גשם. הממוצע השנתי הוא רק 205.

חולות שונרה הם המשכה של רצועת החולות הגדולה הנמשכת מצפון סיני אל הנגב הישראלי. חלק מן החולות באזור מיוצבים ומכוסים צמחייה, אחרים הם חולות צעירים שעדיין נודדים עם הרוח. בסיכום דבריו על איריס המדבר כתב לבנה: "השילוב בין היותו פרח מפואר, מין נדיר וצמח אנדמי – עושה את האיריס (כל אחד ממיני איריס אונקוציקלוס) למועמד חשוב להגנת הטבע."

שמשון הדור

שמשון הדור
Tomn

באביב של שנים גשומות צובע השמשון ההדור את הר הנגב בוורוד. כמו הפשתה גם הוא שכיח, יפהפה ולא זוכה לכבוד ראוי. הדיווח האחרון (22 למרץ) מספר על פריחה יפה של שמשון הדור בבורות לוץ (מדרום מערב למצפה רמון). בדרך כלל הוא פורח מפברואר עד מאי ואפשר לראות אותו באזורים רבים בארץ - בהרי יהודה ובבקעת ים המלח, בשפלה, בנגב צפוני, בהר הנגב ובהרי אילת.

שמשון הדור הוא בן-שיח שגובהו 30-20 סנטימטר. לענפים יש צבע אפור בגלל כסות צפופה של שערות כוכביות. הפריחה שלו שופעת בגוני ארגמן, סגול, ורוד ולבן. מרכז הפרח כהה מההיקף. באתר "צמח השדה" כתוב עליו: "צפיפות שיחיו ופרחיו עושים אותו למחזה מרהיב, המצדיק עליה לרגל במיוחד ליהנות מזיוו."

סחלב פרפרני

סחלב פרפרני
שרה גולד / אתר צמח השדה

הסוג סחלב מכיל 35 מינים. בארץ צומחים 11 מיני סחלבים. משום מה נדמה לנו תמיד שסחלבים הם פרח נדיר, או מיוחד, שזוכה ליחס יוצא דופן. הסחלב הפרפרני מפריך את כל אלה. הוא אמנם יפה מאוד, אבל הוא נמוך, שכיח ומאוד נפוץ ברוב החלק הים-תיכוני של הארץ. הוא פורח מפברואר ועד אפריל. הפריחה מטפסת מלמטה כלפי מעלה. צבע הפרחים ורוד–סגול, עם עורקים וכתמים כהים יותר. תפוצתו העולמית משתרעת מכאן ועד לקווקז.

הדיווח האחרון על פריחת הסחלב הפרפני הופיע לפני כמה ימים בנחל קטלב בהרי ירושלים. אפשר לראות אותם גם בחניון גרשון וחנה הדס שבפארק עצמאות ארצות הברית. לצידם פורחות עכשיו גם המוני רקפות יפות.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות