אגמון חפר: לנדוד עם השקנאים בעמק - טיולים בישראל - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

אגמון חפר: לנדוד עם השקנאים בעמק

לכתבה
ליבניות קטנות וחסידות שחורות באגמון חפר גיא אסיאג / ארכיון הצילומים של קק"ל

עונת הנדידה החלה וזו העת לבקר באגמון חפר. בלב השדות של עמק חפר וסמוך לנחל אלכסנדר, נמצא פארק אגמון חפר – מקום מקלט לציפורים ואטרקציה לחובבי הטבע

16תגובות

פארק אגמון חפר הוקם בשיתוף קרן קימת לישראל ונחנך באפריל 2017, הודות לתמיכת ידידי (JNF (Jewish National Fund, שלוחת הקרן בקנדה, בערים קלגרי וויניפג. בנוסף לקק"ל ול-JNF קנדה, שותפות בפרויקט גם המועצה האזורית עמק חפר, רשות ניקוז ונחלים שרון, רשות מקרקעי ישראל וכן אפיקי עמק חפר, קיבוץ עין החורש והמשרד להגנת הסביבה.

על הפרויקט

רשות ניקוז ונחלים שרון, בסיוע ידידי קק"ל בקנדה ובעידודה של המועצה האזורית עמק חפר, הקימה פארק צפרות בבריכות המדגה הנטושות של קיבוץ עין החורש. לאתר חשיבות עצומה כחלק ממכלול נחל אלכסנדר, שהוא האחו הלח המסורתי של הארץ ומרכז חשוב לעופות מים וביצה.

העבודות במקום החלו בקיץ 2015; ערימות הפסולת שמסביב לבריכות הפכו לכבש (רמפה) שנועד לשמש עמדת תצפית על הבריכות ועל שדות עמק חפר. אחת משלוש בריכות הדגים הפכה לאגם ובו איים שנבנו מעפר הסוללות הישנות של הבריכות. שתי הבריכות האחרות, שנשארות ריקות יחסית, מושכות אליהן מגוון גדול של עופות גדה ומים, הנהנים מהמגוון הרב של בתי גידול שנוצר בסביבה שכזו – גדות בוציות, סבך קנים ודי מים לקיומם של מיני ברווזים. במקום נבנו מסתורים לצפייה בציפורים וחלק ניכר משביל העץ במקום נגיש לאנשים עם מוגבלויות.

מטיילים באגמון חפר
גיא אסיאג / ארכיון הצילומים של קק"ל
משקיפים על האגם באגמון חפר
גיא אסיאג / ארכיון הצילומים של קק"ל

אגמון חפר ומצפור ויקר

באגמון ישנו אגם מלאכותי וכן דקים מעץ, מצפור ויקר, נקודות תצפית נוספות מוסתרות ובנוסף, תוכלו ליהנות ממסלול הליכה שלצדו עצים חדשים שניטעו סביב האגם. הפארק מתפרש על פני 350 דונם, רובו מכוסה באגם גדול שנפחו כ-300 אלף קוב. העומקים המשתנים באגם נועדו להתאים לצרכים של מגוון עופות. שבילי האופניים ומסלולי ההליכה שפותחו בשנים האחרונות מנגישים את האזור למבקרים.

לא רחוק מאגמון חפר, קילומטרים ספורים במעלה נחל אלכסנדר, נמצא מצפור ויקר שצמוד למאגר משמר השרון; בעונת הסתיו פוקדות להקות גדולות של שקנאים את המאגר ומתבצעת האכלה יזומה שלהם, כדי לאפשר את המשך נדידתם לאפריקה תוך הקטנת הפגיעה בענף המדגה. בעונת הסתיו כדאי לשלב ביקור בשני מקומות סמוכים אלה.

ילדה משקיפה על ציפורים באגמון חפר
גיא אסיאג / ארכיון

מקום מקלט לציפורים ואטרקציה לחובבי הטבע

באזור עמק חפר היו בעבר ביצות טבעיות, מקור מחייה לצמחים ובעלי חיים רבים אך החלוצים שהתיישבו באזור לפני קרוב למאה שנה ניקזו את הביצות כדי לפתח ישובים וחקלאות. במקום שבו שוכן היום הפארק החדש היו בעבר בריכות דגים של קיבוץ עין החורש. הבריכות ננטשו והמקום נותר עזוב ומוזנח. כיום זהו פארק יפהפה, גן עדן לבעלי כנף ולהולכים על שתיים, השקנאים כבר גילו את הפארק החדש ועם קצת מזל אפשר לפגוש במקום להקות גדולות של העופות המרשימים. גם טבלנים, אגמיות, לבניות ועוד שלל ציפורים ומגוון יונקים, מאכלסים את האגמון.

ירון צ'רקה, הצפר הראשי של קק"ל, מסביר כי חשוב לפתח מקומות מפלט לציפורים דווקא בסמוך לאזור העירוני הסואן וכי "זוהי הזדמנות לחבר אנשים ליופיו של טבע, קרוב לבתיהם במרכז הארץ. החיבור בין טובת הציפורים לבין ההיכרות של האנשים עם הטבע, היא המפתח להבטחת מארג אקולוגי בר קיימא, שמדינת ישראל כל כך זקוקה לו", הוא מסכם.  

ציפורים מעל אגמון חפר
גיא אסיאג / ארכיון הצילומים של קק"ל

דרכי הגעה: מכביש 581 פונים לכיוון עין החורש. לפני הקיבוץ פונים שמאלה בדרך עפר שעוקפת את הקיבוץ ממזרח. ממשיכים דרומה בדרכי עפר עד לאגמון שנמצא על נחל אלכסנדר.

מטיילם סביב האגם
גיא אסיאג / ארכיון הצילומים של קק"ל

עונה מומלצת: סתיו, חורף ואביב

משך הסיור: שעה-שעה וחצי

ירון צ'רקה הוא הצפר הראשי של הקרן הקימת לישראל

אנפות באגמון חפר
גיא אסיאג / ארכיון הצילומים של קק"לתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות